Marsz Pamięci. Rocznica likwidacji ochronki żydowskiej (24.3.2017)

24 MARCA 2017. MARSZ PAMIĘCI. 
75. ROCZNICA LIKWIDACJI OCHRONKI DLA DZIECI ŻYDOWSKICH (UL. GRODZKA 11)
 
 
W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku, około sto dzieci z żydowskiej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 wywieziono samochodami ciężarowymi lub poprowadzono pieszo na łąki na Tatarach, i tam zamordowano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i pani Rechtman, które razem z dziećmi poszły na śmierć.
 
 

 

ZAPROSZENIE

W piątek 24 marca 2017 roku, w 75. rocznicę likwidacji Ochronki, zapraszamy mieszkańców Lublina, młodzież i dorosłych, do wzięcia udziału w wydarzeniu upamiętniającym los najmłodszych ofiar Holokaustu.

 

UPAMIĘTNIENIE

W tym dniu organizowany jest Marsz Pamięci z miejsca, gdzie znajdował się budynek ochronki żydowskiej, na teren, gdzie dokonano egzekucji dzieci i ich opiekunek. Miejsce śmierci dzieci  usytuowane jest obecnie na obszarze dzielnicy Tatary. Od 2016 roku znajduje się tam upamiętnienie w postaci betonowych płyt z informacją o historii tego miejsca. Jest to jeden z elementów powstałego szlaku pamięci, w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina.

 

MARSZ PAMIĘCI

Marsz Pamięci wyruszy spod budynku dawnej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) o godz. 13.00.

Wcześniej, o godz. 12.00, zapraszamy uczestników, do Bramy Grodzkiej (Sala Czarna) na multimedialną prezentację historyczną przedstawiającą kontekst upamiętnianego wydarzenia, stanowiącą jego integralną część. Marsz Pamięci na Tatary, w miejsce śmierci dzieci trwa ok. 60 minut.

 

HARMONOGRAM:

24 marca, godz. 12.00 - multimedialna prezentacja historyczna przedstawiająca kontekst upamiętnianego wydarzenia. Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"

24 marca, godz. 13.00 - Marsz Pamięci spod budynku dawnej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) na miejsce śmierci dzieci (dzisiejsza dzielnica Tatary, róg ulic Maszynowej i Łęczyńskiej)

 

WYSTAWA "MALI ANIOŁOWIE"

Po Marszu Pamięci zapraszamy do obejrzenia wystawy "Mali Aniołowie", poświęconej upamiętnieniu tragicznej śmierci dzieci i ich opiekunek. Wystawa prezentowana jest w lokalnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kuratorką wystawy jest p. Jolanta Niedzińska.
 

Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego
ul. Hutnicza 20
godziny otwarcia Biblioteki

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do końca marca.
 

 

Informacje o ochronce

Ochronka na Grodzkiej 11 – funkcjonowanie i likwidacja
Szlak pamięci: miejsce egzekucji dzieci i ich opiekunek z Ochronki
Mural Pamięci - Graffiti "Memories give life"
"Dzieci z Ochronki - Powrót"

 

Informacje i zgłoszenia:

Izabela Czumak
telefon: 81 532 58 67