17.02.2017

17.02.2017 - 17.02.2017

Amor(t)e. Prezentacja książki Ołeksandry Iwaniuk

Zapraszamy serdecznie na prezentację książki "Amor(t)e" Ołeksandry Iwaniuk.

Jednocześnie będzie to wieczór pamięci o Ukraińcu, naszym Przyjacielu, bardzo związanym z Lublinem i "Bramą Grodzką - Teatrem NN", świętej pamięci Jurijem Matuszczakiem, który w 2014 roku zginął na wojnie w Ukrainie.

Udział wezmą autorka książki Ołeksandra Iwaniuk i Franceska Leonardi - jedna z bohaterek książki.
Prowadzenie: Mariana Kril

Termin: 17.02 (piątek), godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

O książce Oleksandry Iwaniuk „Amor(t)e”

Na początku 2013 roku Włoszka Franceska pojechała do Doniecka na Ukrainę uczyć się języka rosyjskiego, gdzie przypadkowo spotkała nauczyciela historii i aktywistę społecznego Jurę. Jurij marzył o tym, by zrobić z Doniecka prawdziwe ukraińskie miasto, dla tego był gotów oddać nie tylko sukces, pieniądze, szczęście osobiste, ale i życie. Jednak czy łatwo jest być razem z donieckim patriotą w obcym kraju, gdzie zaczyna się kolejna rewolucja, a następnie wojna? Nie mogąc rozstać się z Jurą, Franceska znalazła się w centrum walki za miasto podczas Majdanu i początku okupacji rosyjskiej. Kiedy Jurij trafił do „czarnych list”, oni zmuszeni byli opuścić Donieck, jednak Jura nie poddał się. Póki Franceska szukała pracy, Jurij szukał batalionu ochotniczego. Jest to poruszająca historia na podstawie prawdziwych wydarzeń. To opowieść o styczności dwóch światów, w których panują nie kończące się namiętności, walka, rozpacz i nadzieja.

Ołeksandra Iwaniuk - Ukrainka, ur. w Kijowie, politolożka, pisarka, poetka. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu "Akademia Kijowo-Mohylańska" i College of Europe. Doktorantka Wydziału Politologii UMCS w Lublinie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

O Juriju Matuszczaku

Jurij Matuszczak urodził się w Doniecku 15 lutego 1987 roku. Z czasów dzieciństwa interesował się ukraińską historią, w 2004 roku zaczął naukę na wydziale historycznym na Narodowym Uniwersytecie w Doniecku. W październiku 2006 roku, na trzecim roku studiów, Jurij razem z przyjaciółmi założył organizację pozarządową „Поштовх” / „Posztowch”, która już w ciągu roku stała się jedną z najaktywniejszych organizacji w regionie Donieckim. Po ukończeniu studiów Jurij rok spędził w Lublinie w Polsce, będąc wolontariuszem „Bramy Grodzkiej – Teatru NN”, gdzie pracował nad projektem po odzyskaniu pamięci o wydarzeniach na Wołyniu z 1943 roku. Kiedy wrócił na Ukrainę, aktywnie uczestniczył w Rewolucji na Majdanie, był współorganizatorem Majdanu w Doniecku, stworzył samoobronę Doniecka dla bezpieczeństwa uczestników protestów, a kiedy zaczęła się wojna, poszedł jako ochotnik do batalionu „Dnipro-1”. Pod koniec sierpnia 2014 roku podczas wyjścia z tak zwanego „zielonego korytarza”, kolumna, w której znajdował się Jurij, została rozstrzelana przez wojsko rosyjskie. Dekretem Prezydenta Ukrainy pośmiertnie uhonorowany orderem „Za męstwo” III stopnia.

 

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

Historia wolontariusza Bramy Grodzkiej, który zginął w wojnie na Ukrainie. Prezentacja książki „Amor(t)e” Ołeksandry Iwaniuk

http://lajf.info/?p=15014

 

PORTALE

 

"Amor(t)e" prezentacja książki Ołeksandry Iwaniuk.

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Lublin/1,45,364157,-Amor-t-e--prezentacja-ksiazki-Oleksandry-Iwaniuk-.html

 

"Amor(T)E" Prezentacja Książki Ołeksandry Iwaniuk.

https://goingapp.pl/evt/604810/amorte-prezentacja-ksiazki-oleksandry-iwaniuk

Rodzaje działań: spotkanie autorskie
Programy: Dom Słów