06.09.2016

06.09.2016 - 13.09.2016

PrzyBYĆ INNYM - nabór na warsztaty

Inny, przybysz, uchodźca, obcy – tak wiele słów. Chcielibyśmy zapytać: które jest właściwe? Czy w ogóle istnieje właściwy termin określający osobę, która przyjechała do nas z daleka: z innego państwa, z bliska: z innego miasta. Inny, obcy – dostrzegamy tylko jedną stronę tej układanki, a warto zapytać jak on postrzega nas: tutejszych? W końcu termin ten – obcy – działa w dwie strony.
Zdarza się, że postrzegamy ludzi przez pryzmat stereotypu. To, w jaki sposób stereotyp wpływa na nasze postrzeganie innych, a także na nasze działania. Bardzo trudno jest wyjść poza schemat. Nie możemy zmienić nastawienia społeczeństwa, ale możemy zacząć zmianę od siebie samych, pokazując dobre działania. Indywidualny przykład jest niekiedy najlepszym nauczycielem.

Projekt "PrzyBYĆ INNYM" obejmuje 8 tematycznych warsztatów, prowadzonych metodą dramy stosowanej i teatru forum. Efektem projektu będzie spektakl teatru forum, przygotowany i przedstawiony przez uczestników warsztatów. Dołącz do nas!

Czas: wrzesień – październik - listopad
Zgłoszenia do 11.09 na: abskawinska@wp.pl
Spotkanie organizacyjne: 13.09, g. 18:00

Prowadzenie: Anna Barton, Julia Łopuszańska, Kamila Nowosad

Drama stosowana (ang. applied drama) to interaktywna metoda pracy z grupą wykorzystująca naszą naturalną umiejętność wchodzenia w role. Uczestnicy wchodzą w świat fikcji, w którym mogą wypróbowywać nowe zachowania. Wykorzystywane w dramie improwizacje pozwalają przeżyć doświadczenie w bezpiecznych warunkach, w tzw. płaszczu roli, bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań, ale z możliwością wyciągnięcia z nich wniosków. Szukanie strategii pozwala wzmocnić poczucie sprawczości swoich działań. /źródło: http://stop-klatka.org.pl/co-to-jest-drama/

Teatr Forum (TF) to metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji dla życia stworzona przez brazylijskiego praktyka dramy, Augusto Boala. Podstawowym elementem TF i tym, co odróżnia go od teatru w rozumieniu tradycyjnym, jest zezwolenie widowni na wejście na scenę. Dlatego w teatrze forum mówimy o widzo-aktorach.
Widzo-aktorzy, przejmując rolę głównego bohatera, badają dostępne alternatywy i trenują rozwiązania problemów, które są tożsame z ich codziennymi trudnościami. Dzięki temu następuje klaryfikacja własnych sytuacji problemowych i swojej w nich roli oraz konsekwencji podejmowanych lub zaniechanych działań. /źródło: http://stop-klatka.org.pl/teatr-forum/

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

PrzyBYĆ INNYM - nabór

http://www.lublin.info-migrator.pl/aktualnosci-lb/3466-przybyc-innym-nabor

 

Teatralna propozycja dla przybywających do Lublina

http://lublin.today/pl/teatralna-propozycja-dla-przybywajacych-lublina/

 

 

Rodzaje działań: warsztat
Programy: Dom Słów