Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Inny Lublin (6.2015-9.2016)

CODZIEŃ

„Codzień” jest książką obrazkową opowiadającą o życiu osób zmagających się z autyzmem. Książka powstawała w procesie warsztatowym. Młodzi lubelscy artyści spotykali się z osobami z autyzem, by ich poznać, zaobserwować, zrozumieć. Następnie pod opieką artystki Iwony Chmielewskiej stworzyli teksty i ilustracje. W ten sposób powstała niezwykle cenna opowieść o tym, o czym nie zawsze chcemy opowiadać.

Warsztaty

 

Ideą “Innego Lublina” jest uspołecznienie i programy edukacyjne polegające na budowaniu empatii i solidarności z osobami w trudnej sytuacji życiowej. Bardzo symbolicznym dla naszej instytucji („Domu Słów”) jest to, że znajduje się w samym środku zdegradowanego śródmieścia Lublina, wymagającego działań nie tylko związanych z odbudową, ale również odnoszących się do mieszkających tu ludzi (często bezrobotnych, biednych, uzależnionych). Obok „normalnego” Lublina pełnego młodości, zabawy i optymizmu jest też Lublin ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, na marginesie życia społecznego, wielokrotnie bez nadziei na przyszłość. Wszystkie te osoby ze swoim trudnym życiem i losem współtworzą – często przez nas niedostrzegany “Inny Lublin” - inny czyli inaczej postrzegany, z innej perspektywy.

Książka "Codzień" jest wynikiem współpracy młodych lubelskich twórców z autystami. Aby powstała ta opowieść artyści spotykali się z autystami, rozmawiali, tworzyli, poznawali się, obserwowali. Dzięki tej szczerej relacji udało się dotrzeć do skrytek osób z autyzmem. 

Warsztaty podczas projektu miały nas nauczyć przede wszystkim wrażliwości na drugiego człowieka, i to uczyniły. Spotkania z osobami autystycznymi to okazja do tego, żeby się nie bać - nie bać drugiego człowieka, nie obawiać się zranienia go wynikającego z niewiedzy.

Warsztaty z osobami autystycznymi były wspaniałym doświadczeniem. Z każdego spotkania wychodziłam z głową pełną przemyśleń i refleksji. Nigdy wcześniej nie miałam styczności z takimi osobami. Osoby autystyczne wymagają cierpliwości i wyrozumiałości. Przebywanie z takimi osobami uczy pokory. Są to niesamowicie ciekawi, acz specyficzni ludzie, którzy mimo poukładanego od A do Z dnia, potrafią zaskakiwać. Są nieprzewidywalni w swojej przewidywalności.

Na początku nie wydawało mi się, że temat społeczny, temat problemu autyzmu może być tak interesujący. Projekt otworzył oczy i na pewno dzięki niemu udało mi się wynieść wiele doświadczenia do swojego warsztatu. Pokazał, że należy być twórcą świadomym, przygotowanym do zmierzenia się z każdym tematem.


W ramach projektu odbył się cykl warsztatów artystycznych:

a) warsztat twórczego pisania – zajęcia z wykorzystaniem metody creative writing: uczestnicy zapoznali się ze tematem pisarstwa autobiograficznego oraz podjęli własne próby literackie, inspirowane tą tematyką. Warsztaty prowadził Maciej Tuora.
b) warsztaty plastyczne - zajęcia podczas, których uczestnicy poznali różne techniki plastyczne pobudzające kreatywności i ćwiczyli zdolności manualne. Warsztaty prowadziła Ola Cieślak. 
c) warsztaty książki obrazkowej – zajęcia w ramach, których uczestnicy pod okiem profesjonalistów stworzyli książkę obrazkową na podstawie tekstów napisanych podczas warsztatów twórczego pisania. Warsztaty prowadziła Iwona Chmielewska.

 

Książka

 

Książka składa się z 13. planszy z tekstem i ilustracjami. Opowiedziana w niej historia subtelnie i metaforycznie prowadzi nas, niczym po nitce do kłębka, do świata widzianego przez osoby z autyzmem. Do świata, w którym każdy dzień jak co dzień się zaczyna - codzień. Codzień to rodzaj wieczności, w której znajduje się bohater książki. Widzimy go w sytuacji walki, ucieczki, skrywania się, balansowania na krawędzi. Szuka końca, lecz końca nie ma, a jedyną pewną i stałą rzeczą jest "codzień". Moment ukrycia jest momentem bezpieczeństwa. Bohater wypowiada się w imieniu własnym "myślę za wolno, czy mi nie wolno?", ale też wielopłaszczyznowe "my-śli-ma-ki" wskazuje na obecność podmiotu zbiorowego. Ta gra słowna w trafny sposób wyraża specyfikę procesów poznawczych osób z autyzem. Dla nich układanie świata zaczyna się od prostych czynności dnia codziennego. A to, co wypowiadane, brane jest często bardzo dosłownie i poważnie. 

Kiedy koniec?
Zaczyna się dzień
Codzień
będzie trudno
za bardzo za bardzo
za mocne za mocno
za dużo za dużo
za głośne za głośno
chowam się wtedy przed światem
tu jest bezpiecznie.

 

Iwona Chmielewska o książce:

 

Ja o takich książkach mówię, książki, które karmią duszę. Takich książek jest mało i takie książki są bardzo światu potrzebne.

Moją rolą jest przeprowadzenie grupy przez ten trudny proces. Od początku do końca tworzenia książki. Trochę im pomagam, ale też czasami inspiruję i uczymy się wspólnie myślenia książką, bo to jest bardzo ważne i tego trzeba się nauczyć. Dla mnie to jest bardzo eksperymentalna sytuacja, bo do tej pory nie myślałam, że kilka osób może wspólnie stworzyć książkę. Ale ten temat nas do tego przygotował... To wspaniale wyszło, moim zdaniem fantastycznie! Myślę, że to jest wspaniała idea, żeby spotkać się z tym problemem, oko w oko, dotknąć go wręcz i się z nim zmierzyć... Spróbowaliśmy stworzyć taką książkę, która będzie punktem wyjścia, która będzie miała pootwierane wszystkie drzwi i okna na interpretacje innych. Próbowaliśmy uchwycić wszystkie cechy autyzmu, które wydały nam się najważniejsze, ale w taki sposób nieoczywisty, taki trochę artystyczny, trochę poetycki. Ona zaprasza innych, wszyscy mogą się tam poczuć dobrze, wszyscy mogę utożsamić się z tym bohaterem, który prowadzi nas przez świat ludzi autystycznych.

 

Bohaterowie: zobacz

 

Autorzy:

 

Karolina Mądro - Lubi rysować, nie lubi mówić o sobie. Kiedyś studiowała. Na co dzień pracuje jako grafik. Kocha przyrodę. Fascynują ją zwłaszcza ptaki i motyle nocne. Cieszy się z małych rzeczy. www.behance.net/dluga

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Wójtowicz -  rysowniczka, edukuje dzieci ilustracjami i bajkami. Absolwentka Liceum Plastycznego w Nałęczowie oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Niepoprawnie smutna dziewczynka o zbyt głośnym śmiechu. Rysuje bajki, bajki o smutku... 
https://www.facebook.com/bajki-o-smutku-363145487140985/
Portfolio: https://katarzynawojtowicz.carbonmade.com/ 
Założycielka Bajkiopowiadasz http://bajkiopowiadasz.pl/

 

 

Katarzyna Babis - znana także jako "Kiciputek", rysowniczka z Lublina, rocznik 1992. Studentka Wydziału Artystycznego UMCS. Publikuje w internecie i na papierze, prowadzi warsztaty, tworzy też książki dla dzieci. Zajmuje się także działalnością na rzecz praw kobiet.
Bibliografia:
"Tequila", scen. Łukasz Śmigiel, wyd. Dobre Historie 2014
"Rag & Bones #1", scen. Dominik Szcześniak, wyd. Timof Comics 2014
"Rag & Bones #2", scen. Dominik Szcześniak, wyd. Timof Comics 2015
"Maja z księżyca", wyd. Widnokrąg 2015
blog autorki: http://kiciputek.blogspot.com/ 
portfolio: http://kababis.tumblr.com/

Dariusz Okoń - student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS, bloger. Współpracuje z portalem Men's View oraz studenckim magazynem ,,Polformance", wcześniej pisał do ,,Ofensywy". W wolnych chwilach fotografuje i pisze opowiadania.

 

 

 

 

 

 

Maciej Tuora - Absolwent dziennikarstwa. Autor, scenarzysta. Debiutował w 2012 roku. Od 2014 związany z instytucją Dom Słów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Iwona Chmielewska - Tworzy głównie autorskie picturebooks, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Jej książki trafiły do krajów hiszpańskojęzycznych, a także do Chin, na Tajwan, do Japonii i Portugalii. Jest laureatką wielu ważnych nagród (m. in. Bologna Ragazzi Award). Mieszka i pracuje w Toruniu. Ostatnio coraz częściej wydaje książki w Polsce. czytaj więcej ->