06.07.2016

06.07.2016 - 22.07.2016

Pracownia Książki Nieobojętnej - zgłoś się!

Takie książki są światu potrzebne!

"We współczesnym świecie historię każdego miasta europejskiego współtworzą uchodźcy i przybysze z innych krajów, ci którzy utracili swoją ojczyznę i swój dom. W tej nowej i dramatycznej dla nich sytuacji spotykają się z wieloma problemami, są często traktowani jak niechciani „obcy”. Chcemy opowiedzieć ich historie. Poprzez picturebook chcemy pokazać ich problemy i dać im rodzaj wsparcia i solidarności.

Projekt powstaje w ramach programu edukacyjno-społecznego "Inny Lublin" mającego na celu budowanie solidarności i empatii z ludźmi dotkniętymi różnego rodzaju marginalizacją i odrzuceniem. Wszyscy oni często przez nas niedostrzegani, ze swoim trudnym losem, żyją obok nas. Poprzez nasz projekt chcemy uwrażliwiać lokalną społeczność, ale też mieszkańców Polski na problemy tych osób."
Tomasz Pietrasiewicz

Chcemy w ten sposób kontynuować podjęte rok temu działanie, podczas którego młodzi twórcy, pod okiem uznanych artystów, stworzyli pierwszą książkę nieobojętną, czyli taką, która słowem i obrazem jednocześnie próbuje dotknąć tematu obcości, inności, wykluczenia.

W ubiegłym roku było to działanie z osobami z autyzmem i w efekcie powstało "Codzień". W tym roku chcemy się pochylić nad uchodźcami, azylantami, obcokrajowcami, przybyszami, migrantami.

Temat niełatwy, ale ważny i jak to powiedziała kiedyś Iwona Chmielewska (kierownik artystyczny projektu): "Takich książek jest mało i takie książki są bardzo światu potrzebne".
W to wierzymy!

Do pracowni zapraszamy młodych artystów wizualnych, którzy chcieliby pod okiem uznanych twórców zaprojektować autorski picturebook, poświęcony sytuacji osób, które zmagają się z sytuacją wykluczenia.

Zapisz się na: https://teatrnn.pl/nieobojetna/

Zgłoszenia przyjmowane są do 22 lipca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partner:

Patronat medialny:

 

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

Pracownia Książki Nieobojętnej stworzy picture book o uchodźcach [relacja]
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1975420.html

 

W Lublinie powstanie książka o uchodźcach. Ma zwalczyć strach przed obcymi

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20462309,w-lublinie-powstanie-ksiazka-o-uchodzcach-ma-zwalczyc-strach.html?disableRedirects=true
 

Pracownia Książki Nieobojętnej

http://www.platformakultury.pl/artykuly/138876-pracownia-ksiazki-nieobojetnej--zglos-sie.html

 

Książka pomoże oswoić się z tematem uchodźstwa

http://moje.radio.lublin.pl/wydrukuj-ksiazka-pomoze-oswoic-sie-z-tematem-uchodzstwa.html

 

 

Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Dom Słów