19.05.2016

19.05.2016 - 30.05.2016

"Dopóki niebo nie płacze" wyróżnione wśród Najpiękniejszych Książek Roku 2015

Wydana przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” książka „Dopóki niebo nie płacze” Iwony Chmielewskiej otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla wydawców "Najpiękniejsza Książka Roku 2015” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Książka została wyróżniona w dziale: "Literatura piękna".

W 56. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2015 wzięło udział 113 firm wydawniczych, które nadesłały 207 tytułów opracowanych przez twórców (ilustratorów, grafików, typografów). Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się podczas 7. Warszawskich Targów Książki 19 maja 2016 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.
 
Informacje o konkursie: kliknij.
Więcej o książce: dopokiniebo.teatrnn.pl
 
W swojej najnowszej książce Iwona Chmielewska, artystka znana i doceniana w wielu krajach poza granicami Polski, zmierzyła się z tematem, który jest – jak się wydaje – niemożliwy do uniesienia. „Dopóki niebo nie płacze” to obraz świata, który za chwilę zostanie unicestwiony - świata żydowskich mieszkańców Lublina sprzed wybuchu II wojny światowej. Jednak dzięki niespotykanej wrażliwości autorki otrzymujemy dzieło, które zamiast budzić nostalgię przywraca utraconą pamięć i rodzi zrozumienie. Na książkę Iwony Chmielewskiej „Dopóki niebo nie płacze” składa się szesnaście obrazów artystki, wybrane przez nią wiersze dla dzieci Józefa Czechowicza i przedwojenne fotografie z kolekcji szklanych negatywów odnalezionych w kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie (negatywy.teatrnn.pl).
 
W konkursie, w dziale "podręczniki, materiały edukacyjne i szkoleniowe" nominowana była także nasza broszura edukacyjna "Drewniany skarb. Chroniąc dziedzictwo kreujemy przyszłość" - publikacja popularyzująca wiedzę o architekturze drewnianej.
Więcej o nominacjach: kliknij.

 

Gratulacje należą się także naszej graficzce, Małgosi Rybickiej, której projekt kalendarza "O melomanie, który wyleczył zapominanie" przygotowany dla Fundacji Alpha zwyciężył w dziale "Katalogi, wydawnictwa bibliofilskie i inne".

 

MEDIA O WYDARZENIU

Najpiękniejsza Książka Roku 2015. Deszcz wyróżnień dla książek z Lublina

http://www.kurierlubelski.pl/kultura/a/najpiekniejsza-ksiazka-roku-2015-deszcz-wyroznien-dla-ksiazek-z-lublina,10013806/

 

Wielki sukces w Warszawie. Najpiękniejsze książki roku są z Lublina

http://moje.radio.lublin.pl/wielki-sukces-w-warszawie-najpiekniejsze-ksiazki-roku-sa-z-lublina.html

 

Książka lubelskiego wydawnictwa dostała tytuł Najpiękniejszej Książki Roku 2015

http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ksiazka-lubelskiego-wydawnictwa-dostala-tytul-najpiekniejszej-ksiazki-roku-2015,n,1000180793.html

 

Mamy najpiękniejszą książkę roku! Lubelskie wydawnictwa w ścisłej czołówce
 
Najpiękniejsze książki z Lublina. Minimalizm, prostota, czystość
 
Najpiękniejsze Książki Roku z Lublina
Rodzaje działań: wydawnictwo
Programy: "Brama Pamięci"