27.04.2016

27.04.2016 - 27.04.2016

Żmigród przyszłości – konsultacje społeczne

Wszystkie osoby zainteresowane przyszłością Żmigrodu zapraszamy do Domu Słów na spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną pomysły na rewitalizację tej wyjątkowej ulicy.

Wszystkie osoby zainteresowane przyszłością Żmigrodu zapraszamy do Domu Słów na spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną pomysły na rewitalizację tej wyjątkowej ulicy.

Termin: 27 kwietnia (środa), godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17/ Żmigród 1

W programie m.in:
* prezentacje społecznych projektów rewitalizacji Żmigrodu
* dyskusja (z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami instytucji miejskich)
* warsztaty projektowania przestrzeni
* poczęstunek

Dziś „Żmigrodem” nazywa się wąską uliczkę łączącą ulicę Królewską z Bernardyńską. Dawniej nazwa ta odnosiła się do stoku wzgórza opadającego w dół doliny Bystrzycy. Tak właśnie położone są wszystkie Żmigrody. Zawsze znajdują się one pomiędzy szczytem jakiegoś wzgórza a środowiskiem wodnym leżącym u jego stóp. Nazwa Żmigród pochodzi prawdopodobnie od mitycznej istoty – legendarnego potwora Żmija, boga Słowian, o którym pamięć zatarła się przez lata.
Cały Żmigród bogaty jest w wiele mitycznych, legendarnych postaci, np. wspomniany Żmij, Rusałaka czy słynny Boczarski od młyna...
Żmigród ma wspaniałą cechę – nie jest duży. Idealnie nadaje się do spacerów. Ma wszystko co takie miejsce powinno mieć: rzekę, dużo zieleni, piękne widoki miasta, spokojne i pełne uroku uliczki, zaskakujące i wspaniałe zabytki, tajemnicze historie. I wciąż jest nieodkryty.
Na przestrzeni lat Żmigród ulegał wielu przemianom. Dawniej przebiegał tędy ważny szlak handlowy na południe Rzeczpospolitej i mieściły się tu dwory szlacheckie, przerobione później na kamienice mieszkalne. Z czasem rola Żmigrodu została zmarginalizowana, a okolicę zaczęto postrzegać jako mało atrakcyjną i niebezpieczną. Dziś stoimy u progu kolejnej zmiany. Unikalny klimat i urok Żmigrodu zaczął przyciągać artystów i organizacje, które pojawiają się tutaj coraz częściej ze swoimi pomysłami i inicjatywami. Chcemy zebrać je wszystkie i zainicjować dyskusję na temat przyszłości tej niezwykłej okolicy.

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

Powstanie Muzeum Historii Żmigrodu. Pomysły na pokazanie tajemnic dzielnicy

http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/powstanie-muzeum-historii-zmigrodu-pomysly-na-pokazanie-tajemnic-dzielnicy,9929736/

 

Żmigród przyszłości – konsultacje społeczne

http://kulturaonline.pl/wydarzenia/lublin/dom_slow/zmigrod-przyszlosci-konsultacje-spoleczne-e104782

 

Jak powinien wyglądać Żmigród? Konsultacje społeczne

http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jak-powinien-wygladac-zmigrod-konsultacje-spoleczne,n,1000179703.html

 

Żmigród przyszłości
Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Dom Słów