25.03.2016

25.03.2016 - 31.12.2016

Projekt „Rzemiosło. Etos i odpowiedzialność”

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” rozpoczyna projekt „Rzemiosło. Etos i odpowiedzialność”.

 

ZOBACZ:

Proponowane działania to niekonwencjonalne podejście do zagadnienia dziejów rzemiosła na Lubelszczyźnie, wpisanych w kontekst kulturowy regionu. Osią konstrukcyjną multimedialnej narracji będzie odtworzony w technice 3D drewniany, podcieniowy dom szewca Fajwla Szylda (Fawki) z Wojsławic. Posługując się modelem 3D użytkownicy będą mogli w sposób aktywny poznawać lokalną historię i rzemiosła - budując wirtualny dom, można kolejno wcielać się w rzemieślników różnej profesji, pracujących przy jego budowie oraz poznawać jakie czynności były niezbędne aby zbudować i wyposażyć dom i warsztat szewski.

 

Chcemy utworzyć także multimedialny szlak najważniejszych dla naszego regionu rzemiosł (np. sitarstwo) osadzając go w kulturowo-przyrodniczo-historycznych realiach XX w. Ważnym miejscem na szlaku będzie Lublin, gdzie pokażemy funkcjonujące od pokoleń tradycyjne małe zakłady rzemieślnicze. Aby ożywić szlak i wirtualny dom chcemy nagrać wspomnienia najstarszych żyjących rzemieślników oraz pozyskać ikonografię archiwalną, wykonać fotografie ludzi, miejsc i przedmiotów.

 

 

Pragniemy podkreślić jaką rolę w społeczeństwie odgrywa mityczny, obudowany symboliką obraz domu i łączący się z nim etos pracy, ciągłej odbudowy z historycznych pożóg domu, miejscowości, Ojczyzny. Istotne jest też, aby pokazać, że drewniana architektura nie jest, jak to przez ostatnie dziesięciolecia postrzegano, synonimem biedy i zacofania.

 

Prosimy o kontakt wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z nami swoimi wspomnieniami, dokumentami i fotografiami.

 

Kontakt:

Piotr Lasota: [email protected],

tel.: (81) 532 58 67

 

Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

    

 

 

Rodzaje działań: projekt
Programy: Historia Mówiona