10.03.2016

10.03.2016

3# PRZESTRZENIE KIN - kina późnego modernizmu

Miejsce: Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Termin: Czwartek, 10 marca 2016 r., godzina 18:00
Wstęp wolny
"Przestrzenie kin" to cykl spotkań dotyczący życia kulturalnego oraz architektury lubelskich kin w XX wieku. Spotkania połączone są z projekcją filmu (wykład + film). Dowiesz się jak zmieniała wygląd architektura lubelskich kin w XX wieku oraz które kina stały się miejscem artystycznych spotkań. 
 
→ Architektura lubelskich kin późnego modernizmu
Kina to przestrzenie do odczuwania emocji, które są w nich wyświetlane. Czy ich architektura ma wpływ na skalę tych emocji, czy jest tylko zgrabnie zestawionym układem pionów i poziomów. Podczas wykładu przyjrzymy się bliżej późnomodernistycznym bryłom lubelskich kin z końca lat 50., 
aż do lat 70. XX w. Zapraszamy na „architektoniczny seans”.
 
→ Gość spotkania
Izabela Pastuszko – historyk sztuki i prawnik, menedżer kultury. Pasjonatka późnego modernizmu z naciskiem na urbanistykę i architekturę Lublina. Zgłębiła już przestrzeń kampusu, którą opisała w książce „Architektura Dzielnicy Uniwersyteckiej w Lublinie”. Teraz bada cały Lublin tego okresu, odbywając studia doktoranckie w gościnnych progach Instytutu Historii UMCS. Jednocześnie tworzy Lubelską Agorę Modernizmu. To co najbardziej interesuje ją w architekturze, to oprócz doskonałych proporcji, ludzie którzy ją tworzyli i Ci, którzy ją użytkują.
 
→ Film 
"Gucia" 1985 reż. Dorota Kędzierzawska /etiuda/
 
Organizatorka: 
Oktawia Butrym - Lubelska Baza Filmowa, studentka Tekstów Kultury i Animacji Sieci
Współorganizator: 
Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”
Rodzaje działań: projekcja filmu
Programy: Inne