Czytanie Czechowicza - WYDARZENIE ODWOŁANE (15.3.2016)

 
Termin: 15 marca, wtorek, godz. 17.00
Miejsce: Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
 
Już od szesnastu lat, zawsze 15 marca o godzinie 17:00, w Bramie Grodzkiej świętujemy „Urodziny Józefa Czechowicza”. 

 

Urodzony tego dnia, w 1903 roku poeta, swoje życie związał z rodzinnym miastem. Lublinowi poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych utworów - „Poemat o Mieście Lublinie”. Scenariusz urodzin stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem od lat jest niezmienny. Do czytania „Poematu” zapraszane są wyjątkowe osoby związane z naszym miastem.
 
W tym spojrzeliśmy na Lublin nie tylko „oczami” Józefa Czechowicza, ale też osób, które zmagają się z niepełnosprawnością lub trudną sytuacją życiową. Nasze zaproszenie do czytania przyjęli m.in: Maciej Białek – pierwowzór głównego bohatera filmu "Carte Blanche"; podopieczny Krajowego Towarzystwa Autyzmu, osadzony z Aresztu Śledczego w Lublinie, podopieczni Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”. „Poemat” przeczytali też chóralnie wszyscy uczestnicy Urodzin.
 
Uczestnicy otrzymali także ręcznie wykonany i numerowany poemat oraz okazjonalny ekslibris autorstwa pracowników Izby Drukarstwa Domu Słów (Roberta Sawy, Sylwii Woźniak, Alicji Magiery). 
 

Zaproszeni goście:
 
Maciej Białek - nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie, jego biografia była inspiracją do powstania filmu “Carte Blanche”. 
 
Łukasz Kwasek - student pracy socjalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim o specjalności street working, osadzony w Areszcie Śledczym w Lublinie. 
 
Małgorzata i Ula Szestopałko - mama dwóch córek: Justyny i Urszuli, która urodziła się z zespołem wad genetycznych Corneli de Lange Sydrom. Prezes stowarzyszenia na rzecz osób potrzebujących wsparcia “IUVO”. Ula jest uczestniczką Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
 
Piotr Sągolewski - uczestnik zajęć w ramach klubu dla młodzieży i dorosłych lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.
 
Natalia Hagemeier i Darek Tomczyk - uczestnicy pracowni rękodzieła artystycznego prowadzonej w ramach warsztatów terapii zajęciowej Stowarzyszenia “Miscericordia”. 
 
Kamil Misztal - założyciel Fundacji “Krok do Marzeń”, uprawia amp futbol - piłkę nożną dla osób po amputacji.
 
---
 
Tego samego dnia, o godzinie 16:00, na Zamku Lubelskim odbył się Koncert Laureatów XVI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza oraz uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień Laureatom XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Jana Kasprowicza". Więcej informacji tutaj.
 
 
MEDIA O WYDARZENIU
 
Urodziny Czechowicza: Czytali “Poemat o mieście Lublinie” (ZDJĘCIA)
 
Urodziny Józefa Czechowicza
 
„Zwyczajne” urodziny nadzwyczajnego człowieka. Miłośnicy Czechowicza świętowali czytając
 
Czytanie Czechowicza w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN
 
„Urodziny Józefa Czechowicza” w Bramie Grodzkiej
 
PORANEK Z PANORAMĄ: 15 MARCA 2016
 
Rodzaje działań: misterium pamięci
Programy: Czechowicz