13.01.2016

13.01.2016 - 13.01.2016

Dźwięki [Domu] Słów - Cząstki Elementarne - BOHATER

Nowy sezon Dźwięków [Domu] Słów rozpoczeliśmy słuchowiskiem BOHATER w wykonaniu zespołu Cząstki Elementarne.

Nowy sezon Dźwięków [Domu] Słów rozpoczynamy słuchowiskiem BOHATER w wykonaniu zespołu Cząstki Elementarne.

Termin: 13 stycznia, godz. 20:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Geniusz (łac. genius) - w religii rzymskiej półboska, śmiertelna istota, która obdarza mężczyznę płodnością, kieruje jego losem, przynosi szczęście, a rodzi się wraz z nim. Żeńskim odpowiednikiem jest Junona (łac. iuno).
Uważano, że każdy mężczyzna ma swojego indywidualnego geniusza. Składano mu ofiary w dniu własnych urodzin - stąd chrześcijanie początkowo tępili obchodzenie urodzin, gdyż jest to pogańskie święto ku czci własnego geniusza (chrześcijańskim zamiennikiem są imieniny, święto ku czci chrzestnego patrona).
Koncepcję geniusza uzupełniono z czasem o geniusza zbiorowego, czego przykładem jest genius populi Romani, duch opiekuńczy całego ludu rzymskiego, czyli wszystkich Rzymian.

Był u nas taki jeden stróż. Całymi dniami na wszystko narzekał. Spisać by można jego słowa i sztuka gotowa. Geniusz prawdziwy. Całymi dniami namielał, gadał coś tam i coś tam. Nie przestawał. Marzyłem, żeby go spisać, ale umarł. Na zawał albo coś takiego. Potem już nie było nikogo. Pusto się zrobiło. Całkiem pusto.

Zapraszamy!

Rodzaje działań: wydarzenie
Programy: Dom Słów