11.01.2016

11.01.2016 - 30.06.2016

Warsztaty w Domu Słów

Serdecznie zapraszamy na warsztaty realizowane w Domu Słów!

W naszej ofercie znajdują się następujące warsztaty:

WARSZTATY TYPOGRAFICZNE - Mają na celu popularyzować technikę druku wypukłego, pokazywać jak kiedyś przygotowywane były książki, gazety, wizytówki, afisze druki akcydensowe. Uczestnicy poznają metody i narzędzia pracy drukarza oraz nieistniejącego już zawodu zecera oraz nauczą się podstawowych pojęć drukarskich. Podczas warsztatu uczestnicy poznają kompletny proces przygotowania druku w drukarni typograficznej: przygotowanie matrycy, druk, rozebranie matrycy.

Termin: do ustalenia, w godz. 10:00 - 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Grupa: max. 10
Czas: 1-2 h (dla grup początkujących), 4-5h (dla grup zaawansowanych)
Cena: 11 zł
Zapisy: robertsawa@tnn.lublin.pl

WARSZTATY INTROLIGATORSKIE - Na warsztatach poznamy techniki szycia książek, przygotowania i zdobienia oprawy. Uczestnicy poznają zagadnienia związane z introligatorstwem, dowiedzą się jakie maszyny i urządzenia były wykorzystywane w procesie produkcji książek, poznają podstawy obsługi wybranych maszyn. Każdy uczestnik samodzielnie wykona notes.

Termin: do ustalenia, w godz. 10:00 - 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Grupa: max. 10
Czas: 1-2 h (dla grup początkujących od 8 lat), 4-5h (dla grup zaawansowanych)
Cena: 11 zł
Zapisy: alicja.magiera@tnn.lublin.pl

WARSZTATY PAPIERNICZE - Pokazy ręcznego czerpania papieru na sicie - warsztaty czerpania papieru, wykorzystujące materiały i dawne urządzenia. Pokazowi towarzyszy krótka opowieść o historii papiernictwa w Polsce i na świecie. Osoby biorące udział w pokazie mają możliwość wypróbowania swoich sił w zaczerpnięciu listka papieru.

Termin: do ustalenia, w godz. 10:00 - 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Grupa: max. 7
Czas: 1-2 h (dla grup początkujących), 4-5h (dla grup zaawansowanych)
Cena: 11 zł, pokaz: młodzież 7 zł, dzieci 5 zł
Zapisy: sylwia.senczawa@op.pl

WARSZTATY KALIGRAFII - Warsztaty dla dzieci chcących poznać technikę pięknego pisania. Podczas warsztatów będzie można zobaczyć ciekawe przykłady kaligrafii, samodzielnie wypróbować proste narzędzia kaligraficzne i doskonalić tę zapomnianą dziś umiejętność. 

Grupa wiekowa: 6+ / 13+
Maksymalna liczba osób: 10
Czas: 1,5h zegarowej
Termin: do ustalenia, w godz. 10:00 - 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Cena: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zapisy: alina.bak@tnn.lublin.pl

WĘDRUJĄCE DRZEWO OPOWIEŚCI - Pod takim drzewem można przysiąść i wysłuchać niezwykłych opowieści. Drzewo Opowieści wędruje od szkoły do szkoły i uczy dzieci opowiadania historii. Drzewo wyznacza symboliczną przestrzeń, wokół której odbywają się warsztaty oraz opowiadanie historii. Dotychczas drzewo odwiedziło SP nr 6, SP nr 10, SP nr 52, SP Sfera, Gimn. nr 9 w Lublinie.

Grupa wiekowa: 8+
Maksymalna liczba osób: 20
Termin: działanie ma charakter długofalowy - do ustalenia
Zapisy: alina.bak@tnn.lublin.pl

WARSZTATY OPOWIEŚCI - Opowiadanie historii ocala od zapomnienia - jest jak magia. Dzięki słowom w naszej wyobraźni ożywają odważni rycerze, piękne księżniczki, zabawne pajace, egzotyczne zwierzęta, dalekie drogi, rozległe wody, potężne budowle czy ciepły wiatr. Zapraszamy na warsztaty opowieści podczas których nauczymy się ich tworzenia oraz opowiadania.

Grupa wiekowa: 9+
Maksymalna liczba osób: 20
Czas trwania: 1-2h zegarowej
Termin: do ustalenia, w godz. 10:00 - 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Cena: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zapisy: alina.bak@tnn.lublin.pl

WARSZTATY KOMIKSOWE - Warsztaty stanowią okazję do poznania poetyki komiksu, przygotowania i wydania swojego komiksu, a także twórczego spojrzenia na zagadnienia komiksu internetowego. Za pomocą komiksu chcemy pobudzić wizualne umiejętności dzieci.

Grupa wiekowa: 7+/13+
Maksymalna liczba osób: 15
Czas: 2h lekcyjne
Termin: do ustalenia, w godz. 10:00 – 17:00 (obowiązuje rezerwacja)
Stałe warsztaty: środa, godz. 17.00
Cena: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, warsztaty stałe - barter
Zapisy: maciej.palka@tnn.lublin.pl

MAŁE WYDAWNICTWO - Żeby coś napisać wystarczy tylko czysta kartka papieru i długopis. Pisanie jest formą medytacji: kiedy długopis dotyka kartki papieru umysł staje się bardziej skoncentrowany, uwalniają się myśli i powoli nasza uwaga kieruje się do naszego wnętrza. Program „Małe wydawnictwo” daje możliwość udziału w warsztatach przybliżających uczestnikom cały proces wydawniczy. Praca nad książką obejmuje m.in.: samodzielne przygotowanie tekstu, projekt graficzny, druk własnych książeczek.

Grupa wiekowa: 6+
Maksymalna liczba osób: 10
Termin: działanie ma charakter długofalowy – do ustalenia
Cena: koszt druku publikacji
Zapisy: alina.bak@tnn.lublin.pl

TERYTORIUM WYOBRAŹNI: PODWÓRKO MUMINKÓW - Każdy z nas ma w pamięci chociaż kilka przeczytanych w dzieciństwie książek, które zaprowadziły go do niezwykłego świata z barwnymi historiami i postaciami. Poruszeni przygodami bohaterów bardzo często próbowaliśmy przeżywać je w świecie realnym. Bo dziecięca wyobraźnia potrafi najzwyklejsze nawet miejsce zamienić w scenę książkowych przygód. Idąc tym tropem chcielibyśmy pokazać jak dzięki sile literatury i wyobraźni, nawet najbardziej zaniedbane podwórka , ulice i place mogą przemienić się w dalekie i egzotyczne kraje, w miejsce spotkania z nieśmiertelnymi bohaterami literatury. Pojawienie się w przestrzeni miasta tych postaci jest zaproszeniem do spotkania z książką, do ich czytania. W ramach „Terytorium wyobraźni” podwórko „Domu Słów” w 2015 r. stało się miejscem spotkania z Muminkami z książki Tove Jansson. To one i ich historie będą zapraszać dzieci ze szkół do spotkania na Podwórku. W ramach działania zapraszamy grupy dzieci na wędrówkę z Muminkami. Wędrówka potrwa 1,5 h. Udział bezpłatny.

Grupa wiekowa: 7+
Maksymalna liczba osób: 23
Czas: 1,5h zegarowej
Termin: do ustalenia, między 10:00 – 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Cena: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, dzieci z przedszkoli - bezpłatnie
Zapisy: alina.bak@tnn.lublin.pl

DESIGN LITERACKI - Zajęcia obejmują działania plastyczno-artystyczne w oparciu o konkretną literaturę dziecięcą. W trakcie zajęć dzieci usłyszą tekst bajki i wspólnie wypracują jej artystyczną impresję.

Grupa wiekowa: 4+
Maksymalna liczba osób: 23
Czas: 1-1,5h zegarowej
Termin: do ustalenia, między 10:00 – 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Cena: ulgowy 5 zł (młodzież), dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli - barter
Zapisy: alina.bak@tnn.lublin.pl

FILOZOFUJ! - warsztaty filozoficzne dla dzieci. To zajęcia, podczas których w niezauważalny sposób poznajemy świat filozofii. Przy tym stajemy się mądrzejsi, wrażliwsi i bardziej kreatywni. Zajęcia stanowią cykl tematyczny: "SMS-y z przeszłości – co mówią nam wielcy filozofowie?" Pierwszym i podstawowym pytaniem w całej historii filozofii było pytanie „dlaczego?”: dlaczego świat istnieje? Dlaczego funkcjonuje on według tych, a nie innych praw? Dlaczego nie jest zupełnie inaczej? Dlaczego my istniejemy? Dlaczego w ogóle się nad tym zastanawiamy?... Pytania podobne do tych zadawanych przez filozofów zwykły zadawać dzieci, czasem, kolejnymi „dlaczego?” powodując zniecierpliwienie dorosłych. Czasem zdarza się, że rozważania, domysły i teorie snute przez dzieci (i nie tylko przez dzieci) bywają podsumowane krótkim „nie filozofuj!”.

Proponujemy warsztaty, podczas których należy pytać „dlaczego?” i należy filozofować, zastanawiać się, drążyć, dyskutować, wpadać na kolejne pomysły… Pytania filozoficzne mogą nie mieć jednoznacznych rozstrzygnięć, jedynie słusznych odpowiedzi. Warsztaty mają na celu rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, argumentacji, dyskusji i prezentacji własnego stanowiska. Dają szansę na poznanie nowej, nieznanej dyscypliny wiedzy, jaką jest filozofia, w dodatku bardzo demokratycznej – takiej, w której nie ma lepszych i gorszych uczniów, w której każdy może zaproponować swoje rozwiązanie i własną interpretację omawianych problemów. Podstawową metodą warsztatów będzie dyskusja; będziemy również pracować z tekstem (zarówno fragmentami popularnonaukowych książek filozoficznych dla dzieci, jak i klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz filozoficznymi komiksami), pracować w grupach, tworzyć projekty. Końcową częścią każdego spotkania będzie aktywne tworzenie: wykonanie pracy plastycznej, albo przygotowanie małej formy teatralnej. 

Grupa wiekowa: 8+
Maksymalna liczba osób: 23
Czas: 1,5h zegarowej
Termin: do ustalenia, między 10:00 – 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Cena: 5 zł 
Zapisy: alina.bak@tnn.lublin.pl

WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA (CREATIVE WRITING) - Zajęcia skierowane są do wszystkich osób, które pragnęłyby rozwijać umiejętność pisania. Zarówno tych zaznajomionych z warsztatem literackim jak i amatorów w tej dziedzinie. Warsztaty mają sprzyjać podejmowaniu samodzielnej twórczości literackiej przede wszystkim w kategoriach beletrystyki, ale również w formie dziennikarskiej czy krytycznoliterackiej. Zajęcia obejmują niezbędną teorię na temat form literackich i ich wykorzystania. Korzystamy przy nich z opracowanych przez współczesnych autorów technik i stylów, w tym z techniki "Dangerous writing".

Grupa wiekowa: 15+
Maksymalna liczba osób: 20 (w przypadku warsztatów w Domu Słów), cała klasa (w przypadku warsztatów w placówce szkolnej)
Czas: 1-2 h
Termin: do ustalenia, między 10:00 – 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Miejsce: Dom Słów (ul. Żmigród 1) lub placówka szkolna
Cena: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zapisy: maciej.tuora@tnn.lublin.pl

GRA O WOLNOŚĆ - Warsztat stanowiący niezwykłą opowieść o wolności - walce z cenzurą, historii Niezależnego Ruchu  Wydawniczego w Lublinie. Do opowieści tej wykorzystamy elementy gry miejskiej, ale w zamknietej przestrzeni.  Uczestnicy zostaną podzieleni na 4 rywalizujące ze sobą drużyny, które w aktywny i atrakcyjny sposób zostaną zaangażowane w przyswajanie informacji na temat najnowszej historii Polski. W trakcie spotkania młodzież będzie miała okazję wykorzystać techniki remiksu i kolażu do stworzenia własnej opowieści o tym, czym dla nich jest wolności i wolne słowo.

Grupa wiekowa: 14+
Maksymalna liczba osób: 20
Czas trwania: 2 h
Termin: do ustalenia, między 10:00 – 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Miejsce: Dom Słów (ul. Żmigród 1)
Cena: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zapisy: lukasz.kijek@tnn.lublin.pl

DESIGN FOR FREEDOM - Zajęcia z cyklu Do it Yourself (Zrób to sam) podczas których uczestnicy wcielą się w designerów i przygotują gadżety oraz infografiki lub piktogramy o tematyce wolności, dzięki, którym będą mogli kreować modę na wolność. W ramach spotkania młodzież będzie mogła zaprojektować i przygotować następujące rzeczy: torby papierowe, torby bawełniane, torby z koszulek, koszulki, badziki, afisze, szyldy, infografiki, lapbooki. Motywem przewodnim dla wszystkich naszych gadżetów będzie: wolność.

Grupa wiekowa: uczniowie 13+
Maksymalna liczba osób: 20 (w przypadku warsztatów w Domu Słów), cała klasa (w przypadku warsztatów w placówce szkolnej)
Czas trwania: 1-2 h
Termin: do ustalenia, między 10:00 – 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Miejsce: Dom Słów (ul. Żmigród 1) lub placówka szkolna
Cena: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zapisy: michaltnn@gmail.com

WOLNOŚĆ SŁOWA VS MOWA NIENAWIŚCI - Podczas zajęć zastanowimy się co w dzisiejszych czasach oznacza "wolność słowa" oraz czy możemy nią uzasadniać mowę nienawiści. Zadamy sobie pytanie o to gdzie przebiega granica pomiędzy wolnością słowa a sianiem nienawiści oraz w jaki sposób użytkownicy internetu mogę nieświadomie przyczyniać się do jej szerzenia.

Grupa wiekowa: 13+
Maksymalna liczba osób: 20 (w przypadku warsztatów w Domu Słów), cała klasa (w przypadku warsztatów w placówce szkolnej)
Czas trwania: 1-2 h
Termin: do ustalenia, między 10:00 – 16:00 (obowiązuje rezerwacja)
Miejsce: Dom Słów (ul. Żmigród 1) lub placówka szkolna
Cena: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zapisy: lukasz.kijek@tnn.lublin.pl

Rodzaje działań: warsztat
Programy: Dom Słów