Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Konferencja finałowa projektu „Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo kreujemy przyszłość”


W dniu 15 grudnia 2015 odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo kreujemy przyszłość”. W konferencji udział wzięli naukowcy i muzealnicy z Polski i Norwegii.

Miejsce: „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21, Lublin

Strona projektu: teatrnn.pl/drewnianyskarb/

O projekcie:
Lubelszczyzna posiada bogatą tradycję wykorzystania drewna w budownictwie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drewno było budulcem dominującym we wsiach, miasteczkach i na obrzeżach dużych miast. Charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego regionu były małe, wielokulturowe miasteczka. Ich drewniana zabudowa: domy, świątynie, budynki użyteczności publicznej, to jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej i środkowoeuropejskiej architekturze. Do dziś zachowały się ostatnie przykłady charakterystycznych zespołów małomiasteczkowej zabudowy, tzw. domy podcieniowe.
Norwegia szczyci się bogatą i, co istotne, niezakłóconą zniszczeniami wojennymi, tradycją budowania w drewnie. Mając na uwadze tę ciągłość i trwałość form architektonicznych, jak również wysoko rozwinięte metody ochrony, dokumentacji i promocji drewnianego dziedzictwa, oparliśmy nasz projekt na współpracy i wymianie doświadczeń, m.in. z ekspertami z Norweskiego Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Muzeum w Larviku.
Projekt miał na celu dokumentowanie i promocję tradycyjnej architektury drewnianej miasteczek Lubelszczyzny oraz uwrażliwienie społeczności lokalnych na problem degradacji wielokulturowego dziedzictwa Lubelszczyzny.
Program konferencji:

10:00 - Otwarcie konferencji - Tomasz Pietrasiewicz, Tadeusz Przystojecki (Ośrodek Brama „Grodzka – Teatr NN”)
10:30 - Prezentacja projektu „Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość” - Łukasz Kowalski, Joanna Zętar (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”)
11:00 - Polska architektura drewniana. Wybrane zagadnienia - Natalia Przesmycka (Politechnika Lubelska)
11:30 - Norweskie tradycje budowlane, techniki i wyzwania dla konserwacji - Jan Michael Stornes (Norsk Institutt For Kulturminneforskning)
12:00 - Konferencja prasowa
12:45 - Przerwa kawowa
13:00 - Budowlane techniki drewniane na Lubelszczyźnie od pradziejów do późnego średniowiecza – zarys problematyki - Jacek Jeremicz (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”)
13:30 - Architektura jako przestrzeń życia codziennego w miasteczkach Lubelszczyzny w okresie II Rzeczypospolitej - Grzegorz Miliszkiewicz (Muzeum Wsi Lubelskiej)
14:00 - Zabudowa Larviku w źródłach archiwalnych - Aina Aske, Gro R. Stalsberg (Larvik Museum) 
14:30 - Drewniana architektura Larviku – rozwój od XVII wieku do 1900 roku - Lars Jacob Hvinden-Haug (Norsk institutt for kulturminneforskning) 
15:00 - Drewniana zabudowa mieszkalna i rzemieślnicza w miasteczkach Zamojszczyzny – stan do II wojny światowej i obecnie (na wybranych przykładach) - Maria Fornal (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Zamościu) 
 15:30 - Przerwa obiadowa
 16:30 - Miasteczka Lubelszczyzny, zagrożenia, wyzwania i nadzieje - Krzysztof Wieczorek (Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków)
 17:00 - Szlakiem sztetli – podróże przez Zapomniany Kontynent - Emil Majuk (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”)
 17:30 - Wykorzystanie dawnych materiałów kartograficznych w badaniach przestrzeni historycznej - Kamil Nieścioruk (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)
 18:00 - Podsumowanie

Wszystkie wystąpienia zaprezentowane podczas konferencji zostały opublikowane w publikacji pokonferencyjnej "DRewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość", dostępnej on-line w Bibliotece Multimedialnej Teatru NN.

Media o wydarzeniuBezpośredni odnośnik do tego akapitu

"DREWNIANY SKARB". POLSKO-NORWESKIE DZIEŁO REKONSTRUKCJI

"Drewniany skarb", czyli jak ocalić zabytki Lubelszczyzny budowane z drewna (ZDJĘCIA)

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN ratuje drewnianą architekturę

Zdjęcia

Inne materiały

Kategorie

Słowa kluczowe