Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Polecamy: Nowy rok szkolny w Muzeum POLIN

 
Nowy rok szkolny w Muzeum POLIN!

Warsztaty historyczne, kulturowe i antydyskryminacyjne, oprowadzania po wystawie stałej, spotkania ze świadkami historii, spektakle teatralne – to wszystko od września czeka na uczniów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Coś dla siebie znajdą też nauczyciele – mogą oni wziąć udział w spotkaniach inaugurujących nowy rok szkolny oraz w cyklu szkoleń poświęconych historii i kulturze polskich Żydów.
warsztaty
 
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego do Muzeum POLIN powracają warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na zajęciach będą oni mogli poznać dzieje polskich Żydów, a przez nie – również wielowymiarową i różnorodną historię Polski. Dowiedzą się też wiele o obyczajowości oraz tradycjach żydowskich. Na warsztatach poświęconych edukacji obywatelskiej  poznają tematy ważne społecznie, takie jak wykluczenie, akceptacja dla różnorodności i prawa mniejszości.
 
Opisy warsztatów dla poszczególnych grup wiekowych i szczegóły rezerwacji:
 
warsztaty dla klas 1-3: www.polin.pl/klasy1-3 
warsztaty dla klas 4-6: www.polin.pl/klasy4-6 
warsztaty dla gimnazjów: www.polin.pl/gimnazjum 
warsztaty dla szkół ponadgimnazjalnych: www.polin.pl/ponadgim 
 
oprowadzanie po wystawie
 
Wystawa stała Muzeum POLIN to podróż przez 1000 lat historii polskich Żydów – od średniowiecza do współczesności. Jedną z możliwości jej obejrzenia jest wybór zwiedzania interaktywnego – w trakcie oprowadzania uczniowie i uczennice rozwiązują zadania na specjalnie przygotowanych kartach pracy pod okiem edukatora. Zwiedzanie jest wtedy dla grupy bardziej osobiste i angażujące. Inna możliwość to obejrzenie wystawy razem z przewodnikiem.

 

Opisy poszczególnych spacerów i szczegóły rezerwacji: www.polin.pl/zwiedzaniedlaszkol 
 
 
spotkania ze świadkami historii
 
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w spotkaniach z członkami Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce. Jest to niepowtarzalna okazja, by zetknęli się oni z tematem Zagłady w bezpośredniej rozmowie z tymi, którzy mają osobiste doświadczenia związane z wojną. Tegoroczny cykl spotkań młodzieży ze świadkami historii rozpoczyna spotkanie z panią Danutą Lis 16 września w godzinach 12.00-14.00. Wstęp wolny, rezerwacje: [email protected] 
 
spektakl teatralny
 
W ramach projektu TUMULT! Teatr w muzeum powstał spektakl "Stan wyjątkowy", który w całości powstał według pomysłu młodych ludzi. Ich opiekunką jest Dorota Ogrodzka, reżyserka i animatorka kultury. W dniach 17-19 września o 19:00 zostanie on pokazany w Muzeum POLIN, a miesiąc później pojawi się na scenie Teatru Powszechnego.  Wstęp wolny, rezerwacja miejsc. 
 
Więcej informacji o spektaklu tutaj
 
spotkania inauguracyjne dla nauczycieli
 
Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i rozpoczęcia kolejnej edycji programu edukacyjnego dla szkół zapraszamy wszystkich nauczycieli na dwa spotkania promocyjne. W obu udział wezmę goście specjalni, zaprezentujemy też na nich warsztaty dla uczniów, projekty specjalne i programy szkoleniowe dla nauczycieli realizowane przez Muzeum POLIN. 
 
16 września, 17:00 – spotkanie dla nauczycieli szkół podstawowych: prezentacja programu edukacyjnego dla szkół i gry edukacyjnej POLIN + spotkanie z jej autorami i edukatorami Muzeum
 
24 września, 17:00 – spotkanie dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych: prezentacja programu edukacyjnego dla szkół, pokaz filmu „Zapomniane transporty” Łukasza Prybyła + dyskusja
 
Wstęp wolny, rezerwacja miejsc.
 
podręcznik „1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki”
 
Podręcznik „1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki” Roberta Szuchty jest już dostępny w wersji elektronicznej. Zapraszamy wszystkich dyrektorów, nauczycieli i edukatorów do składania zamówień poprzez formularz internetowy. Podręcznik zostanie rozesłany mailowo w dniu 15 września i jest bezpłatny.
 
Informacje o podręczniku i formularz są dostępne tutaj: www.polin.pl/podrecznik 
 
cykl spotkań szkoleniowych dla nauczycieli
 
W październiku 2015 nauczyciele mogą wziąć udział w cyklu szkoleń poświęconych historii i kulturze polskich Żydów. Będą się one odbywać w co drugą środę w godzinach 17:30-19:30 w Muzeum POLIN. Nauczyciele będą mogli wybrać cykl podstawowy, podczas którego w chronologicznym ujęciu przedstawione zostaną losy polskich Żydów, a uczestnicy zapoznają z kolejnymi galeriami wystawy stałej lub rozszerzony, obejmujący cykl tematycznych spacerów po wystawie stałej oraz dyskusji poświęconych wybranym aspektom życia żydowskiego w Polsce.
 
Zajęcia poprowadzą kuratorzy wystawy stałej, przewodnicy i edukatorzy Muzeum POLIN oraz zewnętrzni eksperci. Zajęcia zakładają przekazanie pogłębionej wiedzy na temat dziejów Żydów w Polsce oraz pomysłów jak tę wiedzę wykorzystać podczas lekcji szkolnych.
 
Rozpoczęcie rekrutacji oraz szczegółowy harmonogram spotkań w połowie września na www.polin.pl/edu. 
 
newsletter
 
Nauczyciele zainteresowani programami edukacyjnymi Muzeum POLIN mogą zapisać się do newslettera, aby otrzymywać wszystkie informacje na swoją skrzynkę pocztową.
 
Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

 

Kategorie