04.06.2014

04.06.2014 - 20.06.2014

Wystawa „Majdan Wolności” (04.06 - 20.06.2014)

Wystawa prac graficznych inspirowanych rewolucją na Ukrainie i wydarzeniami na kijowskim Majdanie.

 

Otwarcie: 4 czerwca 2014 o godz. 13:00 , Dom Słów
Wystawę będzie można oglądać w dniach 4-20 czerwca 2014 roku.

Prace prezentowane na wystawie „Majdan Wolności” nie powstały na zlecenie galerii w celach wystawienniczych, ale z potrzeby serca i na potrzeby barykady. Drukowane słowo i szybko naszkicowana ilustracja, stały się nierozłączną częścią ukraińskiej Rewolucji.

 

W symbolicznym Dniu Wolności prezentujemy w Lublinie plakaty, rysunki, obrazy, koszulki i pocztówki wykonane przez artystów, architektów, grafików i designerów pochodzących z całej Ukrainy. Ich najnowsza twórczość, inspirowana protestami na „Euromajdanie”, wyraża pragnienie wolności, niezgodę na przemoc, solidarność oraz potrzebę walki o niepodległą Ukrainę.

 

„Majdan Wolności” — Twórcy:

Roma Gimon (Lwów)
Roman Gromov (Odessa)
Yevhenia Haidamaka (Kijów)
Ivan i Vasyl Kostenko  — ze studia BRATY DESIGN (Kijów)
Lana Marandina  (Krzywy Róg)
Maria Silichenko (Odessa/ Paryż)
Ievgen Velychev ( Odessa)
Alexander Vilinskyy  (Kijów)
Bohdan Volynskyi i Vasylysa Shchegoleva (Charków)
oraz
organizacja „Pocztówki z Majdanu” (Kijów), która zaprezentuje rewolucyjne pocztówki.

 

 

Opis

4 czerwca tego roku minie 25 lat od zwycięstwa Solidarności w pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborach do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Nie byłoby tej rocznicy, gdyby nie działania wcześniejsze takie jak podziemny, niezależny ruch wydawniczy. W czerwcu 1977 roku wraz z pierwszym numerem druku powielaczowego „Zapis” Lublin stał się miastem symbolicznych narodzin drugiego obiegu.

 

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” to miejsce zetknięcia myśli, dialogu, rodzaj przejścia między Wschodem a Zachodem. Dlatego celebrując 25 rocznicę polskiej Wolności, nie możemy pozostać obojętni wobec ostatnich wydarzeń na Ukrainie. W symbolicznym Dniu Wolności chcemy dać wyraz naszego zainteresowania i solidarności z Ukraińcami.

 

 

Rodzaje działań: wystawa
Programy: Izba Drukarstwa