05.05.2014

05.05.2014

Promocja książki Dariusza Rosiaka „Wielka odmowa” (5 maja 2014)

W dniu 5 maja 2014 w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN” odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę Dariusza Rosiaka „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista (Wydawnictwo Czarne, 2014).

 

 

Spotkanie z autorem Dariuszem Rosiakiem poprowadzi prof. Janusz Wrona.

Nota od Wydawcy:
 
Pamięć jest w tej opowieści najważniejsza. Ale pamięci jest w niej tyle, ilu bohaterów.
 
Mieczysław A. Krąpiec: dominikanin, rektor KUL-u, wybitny filozof, długoletni  tajny współpracownik SB o pseudonimie „Józef”;  Janusz Krupski: historyk opozycjonista, czołowa postać niezależnego ruchu wydawniczego w PRL, Edward Kotowski: agent SB i wywiadu PRL, który twierdzi, że całe życie działał dla dobra Polski. Ich losy splatają się w  opowieść o wolności i jej granicach, o wyborach, przed którymi stawali Polacy w latach PRL.
Dariusz Rosiak rozmawia z byłymi i obecnymi pracownikami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, absolwentami uczelni, opozycjonistami, duchownymi i działaczami komunistycznymi. Wśród nich są między innymi: Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Jerzy Kłoczowski, Joanna Krupska, Władysław Stróżewski, Andrzej Szostek, Elżbieta Wolicka-Wolszleger, Andrzej Werblan, Janusz Wrona.
 
Wszystkich połączyli bohaterowie książki i jedno miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski. (...) Przez kilka dekad KUL był oazą wolności w komunistycznej Polsce, siedliskiem niezależnej myśli, schronieniem dla odrzuconych przez system. A równocześnie kuźnią kościelnych kadr kontrolowaną przez licznych agentów bezpieki.

Dariusz Rosiak (ur. 1962) — dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”, dziś prasowy „wolny strzelec”. Autor książek: Oblicza Wielkiej Brytanii (2001) — owoc dziewięcioletniej pracy dziennikarskiej nad Tamizą, Żar. Oddech Afryki (2010) — zbiór reportaży z podróży do kilkunastu krajów tego kontynentu oraz Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela (2013), Wielka odmowa (2014).

dr hab. Janusz Wrona, prof. UMCS (ur. 1953) — pracuje w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku w Instytucie Historii UMCS. W swej pracy badawczej zajmował się zwłaszcza kwestią powstania i funkcjonowania w Polsce powojennego systemu politycznego i społecznego. W ostatnim okresie prowadzi badania poświęcone relacjom państwo-kościół-społeczeństwo  w województwie lubelskim w okresie PRL. Członek Rady Programowej periodyku (półrocznika)  IPN  „Pamięć i Sprawiedliwość”. Od 2005 przewodniczący  Komisji ds. zbadania inwigilacji KUL  i prześladowań  duchowieństwa w archidiecezji  lubelskiej przez aparat bezpieczeństwa, powołanej przez ks. Arcybiskupa  Józefa Życińskiego.

Informacje:
Bartosz Gajdzik
edukacja@tnn.lublin.pl 
tel. (81) 532 58 67
 
 
 
MEDIA O WYDARZENIU:
Odmowa w czasach PRL, czyli lektura obowiązkowa

 

Rodzaje działań: promocja ksiązki
Programy: "Brama Pamięci"