01.09.2007

01.09.2007

Rewitalizacja: Zagospodarowanie Piwnicy pod Fortuną

Działania związane z rewitalizacją Starego Miasta w Lublinie.

Jesienią 2007 roku Ośrodek na prośbę Urzędu Miasta przejął stojące od trzech lat puste pomieszczenia po działającej tu kiedyś restauracji, wśród których była też piwnica ze słynnymi freskami.

W związku z tym, że nie było żadnego pomysłu na zagospodarowanie tych pomieszczeń zwrócono się do Ośrodka jako gospodarza znajdującej się obok Trasy Podziemnej o przejęcie tych tzw. „Piwnicy pod Fortuną” i wprowadzenie do nich nowego programu użytkowego. Uznałem, że mogłoby to być doskonałe miejsce dla antykwariatu. Do władz Miasta wpłynęła z Ośrodka prośba o zgodę na przekazanie części pomieszczeń „Piwnicy pod Fortuną” dla antykwariatu „Skryba” prowadzonego przez Marka Słomianowskiego.

Propozycja z urządzeniem w tym miejscu Antykwariatu była optymalna tym bardziej, że prowadzenie klasycznego antykwariatu możemy uznać za „ginący zawód”, który ze względu na swoją kulturotwórczą rangę powinien być chroniony. Właściciel antykwariatu zobowiązał się na prowadzenie razem z Ośrodkiem programu edukacyjnego adresowanego do lubelskich gimnazjów i liceów poświęconego szeroko rozumianemu tematowi książki. Były to „lekcje antykwaryczne” w czasie których antykwariusz, wśród książek opowiadał przybyłej młodzieży o książkach.

Dzięki obecności Antykwariatu można było również zacząć udostępniać turystom komnatę z freskami.

 

Tomasz Pietrasiewicz