13.11.2013

13.11.2013

Zakończenie konkursu fotograficznego "Ślady przeszłości"

Zakończenie konkurs fotograficznego realizowanego w ramach projektu edukacyjnego "Lublin 1944-1945 – trudny fragment historii".

W dniu 13 listopada (środa) 2013 roku w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" odbyło się ogłoszenie wyników konkursu "Ślady przeszłości" i wręczenie nagród.

 

W konkursie „Ślady Przeszłości” udział wzięło 26 osób. Nagrody przyznawało w trzech kategoriach: gimnazjaliści, uczniowie szkół ponad gimnazjalnych, osoby pełnoletnie.

 

Lista osób nagrodzonych:

Gimnazjaliści:
1.  Karol Jaworski    
2. Alicja Sobstyl    
3. Michał Kulpa    
4. Łukasz Wach    

Uczniowie szkół ponad gimnazjalnych:
1. Izabela Śmigielska
2. Paula Kryczka    
3. Bartłomiej Sobolewski
4. Kamila Kurlej    

Osoby pełnoletnie:
1. Grzegorz Rodaczek    
2. Magdalena Frączek    
3. Natalia Misztal    
4. Damian Drozd    

Jury przyznało dodatkowo trzy nagrody:
1. Michał Rubaj        
2. Monika Gogłoza    
3. Dariusz Prażmo  

 

 

Konkurs „Ślady przeszłości” skierowany był do wszystkich osób zainteresowanych historią Lublina, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej. Miał on na celu uświadomienie uczestnikom znaczenia dokumentacji fotograficznej miejsc, w których żyjemy i obok których przechodzimy, niejednokrotnie nie zwracając na nie uwagi. W ten sposób chcieliśmy pobudzić uczestników do refleksji nad historią Lublina, uświadomić zachodzące zmiany architektoniczno-krajobrazowe - „pewne widoki giną bezpowrotnie”.

>>> Czytaj więcej o konkursie "Ślady przeszłości"
 

 

KONKURS był realizowany w ramach projektu edukacyjnego "Lublin 1944-45 - trudny fragment historii". Realizując projekt chcemy pokazać postawy tych Lublinian, którzy w lipcu 1944 roku zdecydowali się wystąpić przeciwko komunizmowi i zapłacili za to wysoką cenę. Powszechnie znany jest fakt, że w lipcu 1944 roku w Lublinie ulokował się Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Niewielu Lublinian natomiast wie, że zanim to nastąpiło, dnia 25 lipca 1944 roku wojewódzkie struktury Polskiego Państwa Podziemnego na krótko objęły władzę i w ten sposób wystąpiły przeciw PKWN-owi. Na ofertę edukacyjną projektu składa się scenariusz lekcji historii o Lublinie w 1944 roku oraz konkurs fotograficzny „Ślady przeszłości”. Konkurs skierowany jest do młodzieży.

Czytaj więcej o projekcie "Lublin 1944-45 - trudny fragment historii"
 

 

 

MEDIA O WYDARZENIU:
"Ślady przeszłości". Jakie zdjęcia wygrały konkurs fotograficzny Teatru NN
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/1041197,slady-przeszlosci-jakie-zdjecia-wygraly-konkurs-fotograficzny-teatru-nn,id,t.html

 

Materiały w "Poranku z Panoramą" i "Panoramie lubelskiej" w dn. 13.11. 2013.

 

 

 

Projekt dofinansowany
przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Rodzaje działań: projekt