08.11.2013

08.11.2013

50-lecie pracy artystycznej Ewy Benesz

Jubileusz pracy artystycznej Ewy Benesz.

W dniu 8 listopada 2013 roku, w Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN" odbyły się ochody jubileuszu

50-lecia pracy artystycznej Ewy Benesz

 

 

 

W trakcie spotkania odbyła się prezentacja strony internetowej poświęconej p. Ewie Benesz. Po prezentacji miała miejsce rozmowa z artystką.

 

Ewa Benesz – mgr filologii polskiej, aktorka dramatu. Pracowała w Teatrze Byrskich, w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego, w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Wolny słuchacz na Wydziale Reżyserii warszawskiej PWST.

W 1970 roku wraz z kolegami z warszawskiej Szkoły Teatralnej współtworzyła Puławskie Studio Teatralne. Od 1973 roku przedstawiała Psalmy przyszłości narodu polskiego we wszystkich głównych miastach w kraju. Uczestniczyła w Uniwersytecie Teatru Narodów w 1975 roku we Wrocławiu. W latach 1976–1980 wędrowała po kraju z Panem Tadeuszem Adama Mickiewicza. Równolegle grała gościnnie w Peer Gyncie, w reżyserii Zbigniewa Cynkutisa we Wrocławiu. Realizowała całodniowy spektakl w plenerze miejskim według Elegii duinejskich Rainera Marii Rilkego – w czterech fragmentach i o czterech porach dnia.

W 1981 roku wróciła do Teatru Laboratorium. Od 1983 roku mieszkała i pracowała poza granicami kraju. Od 1982 do 1996 roku współpracowała z Reną Mirecką. Od 1993 roku współorganizowała International Centre of Work we Włoszech, na Sardynii. Od 1997 roku prowadzi doświadczenia parateatralne, a od 2000 roku – praktyczne teatralne studia nad śródziemnomorskimi mitami kosmogonicznymi z międzynarodową grupą aktorów (w tym nad biblijnym Genesis). Jest gościnnym docentem na uniwersytetach włoskich Suor Orsola Benincasa w Neapolu, Nauk w Katanii i Ca` Foscari w Wenecji.

 

 

MEDIA O WYDARZENIU:
 

Ewa Benesz w Teatrze NN
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/ewa-benesz-w-teatrze-nn.html

Lublin. Ewa Benesz jubileuszowo w Teatrze NN
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/171967.html%0A

 

Rodzaje działań: spotkanie autorskie