26.09.2013

26.09.2013

Warsztaty dla uczestników konkursu fotograficznego "Ślady przeszłości"

W dniu 26 września 2013 odbyły się warsztaty, realizowane w ramach projektu edukacyjnego "Lublin 1944-1945 – trudny fragment historii"

Konkurs fotograficzny „Ślady przeszłości” skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych historią Lublina, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej.

 

Konkurs ma na celu uświadomienie uczestnikom znaczenia dokumentacji fotograficznej miejsc, w których żyjemy i obok których przechodzimy, niejednokrotnie nie zwracając na nie uwagi. W ten sposób chcemy pobudzić uczestników do refleksji nad historią Lublina.

>>> czytaj więcej o konkursie

 

 

 

Z myślą o młodzieży gimnazjów, techników i liceów w ramach projektu zorganizowane zostały warsztaty fotograficzno-historyczne.

Pierwsza tura warsztatów miała miejsce w dniu 26 września 2013 roku w Izbie Drukarstwa, przy ul. Żmigrod 1.

Program warsztatów:

a) prezentacja: Historia fotografii - Joanna Zętar,
b) prezentacja: Fotografia jako źródło do rekonstrukcji dziejów miasta – Joanna Zętar,
c) prezentacja: Lubin 1944-1956 – ludzie - miejsca - wydarzenia -  fotografie - Łukasz Kijek,
d) warsztaty: Nowoczesne sposoby prezentacji i przetwarzania fotografii – Joanna Zętar.
 

W warsztatach wzięła udział młodzież z lubelskich szkół: Społecznego Gimnazjum im. Sebastiana Fabiana Klonowica, Gimnazjum Nr 9 im. Mjr Hieronima Dekutowskiego Ps "Zapora", Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi, Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II.

 

Druga tura warsztatów odbyła się w dniu 7 paźdzernika 2013 roku w II Liceum Ogólnkształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.

 

 

Konkurs jest częścią projektu edukacyjnego ""Lublin 1944-1945 – trudny fragment historii", który w 2013 roku jest realizowany w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN".

 

Realizując projekt "Lublin 1944-1945 – trudny fragment historii" chcemy pokazać postawy tych Lublinian, którzy w lipcu 1944 roku zdecydowali się wystąpić przeciwko komunizmowi i zapłacili za to wysoką cenę. Powszechnie znany jest fakt, że w lipcu 1944 roku w Lublinie ulokował się Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Niewielu Lublinian natomiast wie, że zanim to nastąpiło, dnia 25 lipca 1944 roku wojewódzkie struktury Polskiego Państwa Podziemnego na krótko objęły władzę i w ten sposób wystąpiły przeciw PKWN-owi.

>>> czytaj więcej o projekcie

 

 

 

 

Projekt dofinansowany
przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

 

 

MEDIA O KONKURSIE:

Zrób zdjęcie Lublina i wygraj nagrodę
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131007/LUBLI...

 

 

 

Rodzaje działań: projekt