Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Projekt edukacyjny „Historia zamknięta w mieszkaniu. Opowieści o PRL"

Projekt edukacyjny.

Projekt „Historia zamknięta w mieszkaniu. Opowieści o PRL” to próba przybliżenia młodym ludziom w niekonwencjonalny sposób historii PRL. Działanie jest też formą popularyzowania wiedzy o patriotycznych postawach osób związanych z niezależnym ruchem wydawniczym w Lublinie. Głównym celem projektu było zarejestrowanie wspomnień mieszkańców Lublina dotyczących codzienności PRL oraz nowatorskie zaprezentowanie nagranych historii mówionych.


Za pomocą wspomnień związanych z przedmiotami opowiadamy o różnych aspektach codzienności minionej epoki. Mieszkanie osadzone w realiach PRL-u i znajdujące się w nim przedmioty codziennego użytku, takie jak telewizor, radio, lodówka, pralka Frania czy meblościanka, są dla nas punktem wyjścia do konstruowania multimedialnej narracji o przeszłości. Opowieść o mieszkaniu dotyczy lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Do realizacji projektu wykorzystane zostały nowoczesne technologie internetowe. Zbudowaliśmy interaktywny model mieszkania 3D z okresu PRL, w którym znajduje się ponad 30 modeli przedmiotów z epoki. Aplikacja internetowa pozwala na poruszanie się po wnętrzu. Zebrane historie mówione stanowią dźwiękową ilustrację do każdego przedmiotu – wspomnień z nim związanych, okoliczności jego zakupu czy sytuacji, w których był używany. Wśród modeli znajdują się również te wykorzystywane w niezależnym ruchu wydawniczym, a wspomnienia opozycjonistów przybliżają panujące wówczas realia. Zadaniem internauty jest odnalezienie wszystkich aktywnych przedmiotów, dzięki czemu przejdzie do drugiego etapu odkrywania historii, w którym będzie mógł zapoznać się z początkami niezależnego ruchu wydawniczego w Lublinie. W naszym projekcie pokazujemy, że zwykłe mieszkanie mogło być miejscem,  w którym działa się „wielka historia”.
Wszystkie materiały zebrane podczas projektu zostały umieszczone na stronie internetowej dostępnej pod adresem www.mieszkanie.teatrnn.pl. Znajdują się tam hasła dotyczące wybranych aspektów ówczesnych realiów oraz ponad 300 fragmentów relacji dotyczących epoki PRL i historii lubelskiej opozycji.
Istotnym elementem projektu były działania edukacyjne dla młodzieży w formie warsztatów komiksu. Celem ich było aktywne i kreatywne poznawanie historii lubelskiej opozycji. W przyszłości planujemy prowadzenie warsztatów edukacyjnych o codzienności PRL z wykorzystaniem modelu mieszkania 3D. Chcielibyśmy także zachęcić uczniów do współtworzenia wirtualnego mieszkania i zbierania wspomnień związanych z życiem codziennym tego okresu.

 

Serdecznie dziękujemy świadkom historii, którzy podzielili się z nami swoimi wspomnieniami za poświęcony nam czas i uwagę. Dziękujemy również uczestnikom warsztatów i nauczycielom, którzy zachęcili młodzież do współpracy.


Pomysłodawca projektu: Tomasz Pietrasiewicz
Konsultacja naukowa: dr hab. Izabela Skórzyńska
Koordynacja projektu: Wioletta Wejman, Piotr Lasota
Programowanie i modele 3D: Kamil Pręciuk, Piotr Rząd
Grafika: Florentyna Nastaj
Kwerendy historyczne i opracowanie tekstów: Łukasz Kijek, ponadto wykorzystano zasoby portalu Leksykon Lublin Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”
Nagrania: Relacje na potrzeby projektu zarejestrowali: Piotr Lasota i Wioletta Wejman, ponadto wykorzystano zasoby archiwum Programu Historia Mówiona Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Montaż: Dominika Majuk, Tomasz Wójcik
Warsztaty komiksu: Maciej Pałka
Czas trwania projektu: kwiecień – grudzień 2013
 

Kontakt:
Wioletta Wejman
tel. 081 532 58 67
e-mail: [email protected]

 

 

Projekt dofinansowany
przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Media o wydarzeniuBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Teatr NN: Mieszkanie z PRL-u zobaczysz w 3D

"Przedpokój był maleńki, trzeba było się ubierać pojedynczo". A poza tym: frania, amerykanka, boazeria. Mieszkanie z PRL w wersji 3D

Mieszkania z czasów PRL w modelu 3D

Mieszkanie w 3D. Powróćmy do PRL-u, ale tylko w komputerze (ZDJĘCIA)

M-3 w 3D, czyli historia zamknięta w mieszkaniu

Zdjęcia

Inne materiały

Kategorie

Słowa kluczowe