01.07.2013

01.07.2013

Spotkanie z cyklu “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”

W dniu 1 lipca 2013 (poniedziałek)
o godz. 17.00 Stowarzyszenie „Panorama Kultur"
oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN"
zorganizowały spotkanie z cyklu

“Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”

 

Jest to cykl całorocznych spotkań wspierających polsko-ukraińskie pojednanie
w 70. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu.

Spotkanie odbyło się w sali czarnej Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN",
ul. Grodzka 21.

 

 

W programie znalazły się:
- prezentacja książki “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” (z wyborem relacji świadków historii)
- spotkanie z ukraińskimi i polskimi uczestnikami projektu “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” (uczestnicy ekspedycji na Wołyń w lipcu 2013 r.)
- pokaz zwiastuna filmu dokumentalnego “Mój Przyjaciel Wróg” (z udziałem reżyserki W. Kosci)

Prowadzenie: Aleksandra Zińczuk

W spotkaniu dodatkowo wzięli udział: Łukasz Jasina, Wanda Kościa, Robert Kuwałek, Leon Popek.

 

-----------

dr Łukasz Jasina – ur. 1980 w Hrubieszowie, absolwent prawa (2004), historii (2005) i dziennikarstwa (2005) na KUL oraz Collegium Invisibile, doktora nauk humanistycznych w zakresie filmoznawstwa w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (2011). Stypendysta: Harvard Ukrainian Research Institute, Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji z Brzezia Lanckorońskich i Petro Jacyk Centre w Toronto. Pobyty naukowe miedzy innymi w: Harvard University i Brandeis University. Członek redakcji "Kultury Liberalnej" i zespołu "Res Publiki Nowej", komentator prasowy, telewizyjny i radiowy, analityk i publicysta.

Wanda Kościa – ur.  w Londynie, reporter, producent i twórca filmów dokumentalnych dla telewizji brytyjskiej. Podejmuje tematykę związaną ze współczesną historią. Współpracowała przy produkcjach takich jak The Struggles for Poland (Zmagania o Polskę – historia Polski w XX wieku) z 1985 r. czy The Other Europe (Ta druga Europa – seria o Europie Centralnej zza żelaznej kurtyny) z 1988 r. Pracownik działu programów historycznych BBC (od 6 lat). W 2004 r. otrzymała Nagrodę Griersona z film powstały z przeprowadzonych wywiadów – Soldiers Story (Opowieść Żołnierska). W 2005 r. nakręciła film Bitwa Warszawska pokazany w Polsce, Europie i BBC.

Robert Kuwałek – z wykształcenia historyk i pedagog związany zawodowo z Państwowym Muzeum na Majdanku. W 2004 r. doprowadził do otwarcia Muzeum w Bełżcu, gdzie do 2007 r. pełnił obowiązki kierownika. W 2002 r. jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej prowadził badania w United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz National Archives w College Park. Autor oraz współautor licznych publikacji specjalistycznych poświęconych społeczności żydowskiej w Lublinie oraz zagładzie Żydów na terenie Lubelszczyzny. Do ważniejszych publikacji należą: przygotowana z Wiesławem Wysokiem książka pt. Lublin. Jerozolima Królestwa Polskiego (2001) oraz monografia Obóz zagłady w Bełżcu (2010).

dr Leon Popek – doktor historii, archiwista, pracownik lubelskiego oddziału IPN, prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Podolskiej, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zajmuje się organizowaniem wystaw i sesji poświęconych dziejom Wołynia. Jego dorobek naukowy jest imponujący – 21 książek i ponad 180 artykułów poświęconych tematyce wołyńskiej. Jedną z najpopularniejszych publikacji tego autora jest książka pt. Ostrówki. Wołyńskie Ludobójstwo.

Kontakt i koordynacja: Aleksandra Zińczuk
olatnn@gmail.com

 

 

O KSIĄŻCE
Książka "Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943" jest jednym z rezultatów projektu o tej samej nazwie, projektu będącego polsko-ukraińskim działaniem zapoczątkowanym w 2012 r. Polsko-ukraińska grupa researcherów zbierała relacje ustne na Wołyniu, poszukując postaw ludzi szlachetnych i sprawiedliwych, szczególnie wśród Ukraińców ratujących Polaków w okresie czystek etnicznych prowadzonych przez OUN i UPA w latach 1943–1945 na Wołyniu i w Galicji oraz wśród Polaków pomagających Ukraińcom w czasie akcji odwetowych i wysiedleńczych. Potrzeba projektu wyrosła z wielokrotnych rozmów o polsko-ukraińskich stosunkach oraz upamiętnieniu zbliżającej się 70. rocznicy wydarzeń na Wołyniu. Ze względu na wagę, jak i złożoność tematu, problematyka trudnej historii i pamięci może być interesująca dla wielu specjalistów, stąd też próba kompleksowego spojrzenia na omawiane kwestie.

Publikacja powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Ministra Spraw Zagranicznych RP w ramach programów „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2012” oraz „Wsparcie Demokracji”. Projekt dofinansowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, prowadzonego przez Muzeum Historii Polski.

 

Więcej o kolejnych spotkaniach: www.pojednanie.pk.org.pl oraz www.facebook.com/pages/Pojednanie-przez-trudna-pamiecWolyn-1943
 

Rodzaje działań: projekt