18.04.2013

18.04.2013 - 31.12.2013

Film "Śladami Singera"

   

„Śladami Singera” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk to film dokumentalny opowiadający o Lublinie i miasteczkach Lubelszczyzny, znajdujących się na trasie Festiwalu „Śladami Singera” organizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” od 2011 roku.  Kamera podąża za artystami i woluntariuszami z całej Europy, którzy ruszają w niezwykłą artystyczną podróż śladami „Sztukmistrza z Lublina” z powieści I. B. Singera. W filmie pokazane zostało przenikanie się kultur i przestrzeni. Postać Singera i jego twórczość sprawia, że Lublin i pozostałe miejscowości na trasie festiwalu są znane na całym świecie. „Śladami Singera” to dokument pokazujący zaangażowanie młodych ludzi z całego świata w artystyczne  przedsięwzięcie, które ma ogromne znaczenie społeczne.

 

Film „Śladami Singera”

 

Reżyseria: Natasza Ziółkowska – Kurczuk

Zdjęcia: Jacek Grzelak
Dźwięk: Andrzej Jarski
Montaż: Zbigniew Gustaw
Produkcja: Stowarzyszenie „Telewizja Regionalna – Stowarzyszenie Europejskie” i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z: TVP Oddział Terenowy w Lublinie, Fundacja „New Begining”.

Film został dofinansowany przez Lubelski Fundusz Filmowy.

 

Premiera filmu odbyła się w dniu 18 kwietnia 2013 roku w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" z okazji Urodzin Sztukmistrza.
>>> czytaj więcej o Urodzinach Sztukmistrza

Projekcje filmów odbyły się w Lublinie, w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz w tym samym czasie we wszystkich miejscowościach, w które odwiedził Festiwal w 2012 roku: Biłgoraju, Bychawie, Józefowie, Szczebrzeszynie, Tyszowcach. Ponadto film był pokazany w krajach, z których pochodzili wolontariusze: Francja, Niemcy, Izrael. W dniu premiery film został także dostępny na stronie www.teatrnn.pl

W dniu 19 kwietnia 2013 roku miała miejsce emisja filmu na antenie Telewizji Lublin.
 

 

Film "Śladami Singera" został zrealizowany metodą obserwacji uczestniczącej. Kamera towarzyszyła niemal wszystkim poczynaniom uczestników festiwalu singerowskiego. Pokazano uczestników wszystkich działań artystycznych i nie tylko. Obok artystów z całej Europy byli to mieszkańcy Lublina i miasteczek na szlaku festiwalu: uczestnicy wydarzeń, jak też bierni ich obserwatorzy. Kamera przyglądała się im budując niezwykle barwny krajobraz antropologiczny,  obserwując także relacje między uczestnikami działań o charakterze artystycznym i społecznym.

 

Materiał zdjęciowy został poszerzony o wywiady zrealizowane w konwencji wypowiedzi do amatorskiej kamery. Zdjęcia są tu celowo chropawe i montowane w konwencji filmów realizowanych na YouTube. Pozyskano również filmy i fotografie  zrealizowane przez uczniów w miasteczkach uczestniczących w festiwalu. Opowiadają one o historii i kulturowym potencjale tych miejscowości.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEDIA O FILMIE:

Śladami Singera: Miasteczka Lubelszczyzny w filmie
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/803231,sladami-singera-miasteczka-lubelszczyzny-w-filmie-zdjecia,id,t.html

 

18 kwietnia premiera lubelskiego filmu "Śladami Singera"
http://radioer.pl/informacje/4/23984/

 

Internetowa premiera filmu “ŚLADAMI SINGERA”
http://kulturoznawstwo.umcs.lublin.pl/archives/2473

 

 

Rodzaje działań: projekcja filmu