12.07.2012

12.07.2012 - 24.07.2012

Festiwal "Śladami Singera" (12-24.07.2012)

Lublin i Lubelszczyzna były ulubionymi miejscami akcji opowiadań laureata literackiej Nagrody Nobla –  Izaaka Baszewisa Singera. To wyjątkowy pisarz, który swoją twórczością rozsławił nasz region. Dzięki jego opowiadaniom znane są w całym świecie nazwy takich miast jak Tyszowce, Szczebrzeszyn, Józefów, Biłgoraj, Bychawa czy Lublin. Jak w rzeczywistości wyglądał opisywany przez pisarza świat? Jak wygląda dzisiaj i co o nim wiedzą współcześni mieszkańcy?
Te pytania skłoniły nas do wyruszenia w wyjątkową podróż – śladami I.B. Singera. Wspólnie z lokalnymi organizacjami: szkołami, domami kultury, bibliotekami, stowarzyszeniami stworzyliśmy artystyczno-edukacyjny projekt, którego elementami są warsztaty oraz wydarzenia artystyczne. Szczególną rolę w tym projekcie odgrywają międzynarodowi wolontariusze z Anglii, Francji, Irlandii, Izraela, Polski, Rosji, Turcji i Ukrainy. To oni wraz z młodzieżą i mieszkańcami prowadzą kulturalne działania i animują przestrzeń, tworząc unikalny program czerpiący z tradycji, kultury i historii – program Festiwalu „Śladami Singera”.


Relacje z festiwalu na stronie: www.facebook.com/sladamisingera 

PROGRAM FESTIWALU

SZCZEBRZESZYN 12–13.07

12.07.2012 (czwartek)
15:00–15:30 przemarsz korowodu wokół Rynku
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Zespół Szkół nr 1
18:30–20:00 spotkanie z Tomaszem Pańczykiem i rozmowa o książce Philipa Bibela
Szebreszin/Miejski Dom Kultury
20:00–20:30 premiera filmu Błędy i spotkanie z autorami – młodzieżą z Zespołu Szkół nr 1/Miejski Dom Kultury
20:30–21:00 monodram Opowieści z Bramy, Teatr NN/Miejski Dom Kultury

13.07.2012 (piątek)
10:00–13:00 warsztaty plastyczne/Rynek
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/Rynek
10:00–11:30 warsztaty tańca/Miejski Dom Kultury
11:30–13:00 warsztaty garncarskie/Miejski Dom Kultury
12:00–13:30 warsztaty teatralne/Miejski Dom Kultury
13:30–14:30 warsztaty filcowania/Miejski Dom Kultury
13:30–14:30 warsztaty bębniarskie/Rynek
14:30–16:00 warsztaty pieśni chasydzkich Lomir zingen cuzamen!/Miejski Dom Kultury
14:30–16:00 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/Rynek
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/Rynek
16:00–17:00 Kultura Jidysz – od narodzin przez Singera do współczesności – wykład/Miejski Dom Kultury
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Błędy z udziałem władz miasta/Rynek
18:00–18:30 pokaz cyrkowy z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/Rynek
18:30–19:00 spektakle plenerowe/Rynek
19:00–20:00 koncert zespołu klezmerskiego Mashke z Francji/Rynek
20:00–20:30 happening Ulica Singera/Rynek
20:30–21:00 spektakl teatru ognia, grupa In Nomine/Rynek

W razie deszczu wydarzenia odbędą się w Miejskim Domu Kultury.

BIŁGORAJ 14–15.07

14.07.2012 (sobota)
15:00–16:00 przemarsz korowodu/Ławeczka Singera – Urząd Miasta
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Muzeum Ziemi Biłgorajskiej
18:30–19:00 etiuda teatralna Krew na podstawie opowiadania I.B. Singera, teatr z Ukrainy/Biłgorajskie Centrum Kultury
19:00–19:30 premiera filmu Misja kultura i spotkanie z autorami – młodzieżą z Technikum Leśnego/Biłgorajskie Centrum Kultury
19:30–21:00 Wspólnota wielkiego płaczu – słuchowisko radiowe oraz spotkanie z reżyserką Marią Brzezińską/Biłgorajskie Centrum Kultury

15.07.2012 (niedziela)
10:00–13:00 warsztaty plastyczne/plac Wolności
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/plac Wolności
10:00–11:30 warsztaty teatralne/Urząd Miasta
10:30–12:00 warsztaty fotografii otworkowej/plac Wolności
11:30–13:00 warsztaty tańca/Urząd Miasta
13:00–14:00 warsztaty muzyki klezmerskiej/Urząd Miasta
13:30–14:30 warsztaty bębniarskie/plac Wolności
13:30–14:30 warsztaty terapii sztuką/Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
14:30–16:00 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/plac Wolności
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/plac Wolności
16:00–17:00 Kultura Jidysz – od narodzin przez Singera do współczesności – wykład/Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Po zaślubinach z udziałem władz miasta/plac Wolności
18:00–19:00 Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej i kapela ludowa Krążałka/plac Wolności
19:00–19:30 pokaz cyrkowy – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/plac Wolności
19:30–20:00 spektakle plenerowe/plac Wolności
20:00–21:00 koncert zespołu klezmerskiego Mashke z Francji/plac Wolności
21:00–21:30 happening Ulica Singera/plac Wolności
21:30–22:00 spektakl teatru ognia, grupa In Nomine oraz młodzież z Technikum Leśnego/plac Wolności

W razie deszczu wydarzenia odbędą się w Biłgorajskim Centrum Kultury.

JÓZEFÓW 16–17.07

16.07.2012 (poniedziałek)
15:00–15:30 przemarsz korowodu wokół Rynku
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Miejska Biblioteka Publiczna
18:30–19:00 monodram Szosza, teatr z Ukrainy/Miejska Biblioteka Publiczna
19:00–19:30 premiera filmu Wspomnienia i spotkanie z autorami – młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. H. Sienkiewicza/Miejska Biblioteka Publiczna
19:30–20:30 monodram Sztukmistrz z Lublina, Teatr NN/Miejska Biblioteka Publiczna

17.07.2012 (wtorek)
10:00–13:00 warsztaty plastyczne/Rynek
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/Rynek
10:00–11:30 warsztaty ćwiczeń zdrowotnych Qigong/Miejski Ośrodek Kultury
10:30–12:00 warsztaty fotografii otworkowej/Rynek
11:30–13:00 warsztaty tańca/Miejski Ośrodek Kultury
13:00–14:30 warsztaty teatralne/Miejski Ośrodek Kultury
14:30–15:30 warsztaty bębniarskie/Rynek
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/Rynek
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/Rynek
16:00–17:30 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Miejska Biblioteka Publiczna
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Starzec z udziałem władz miasta/Rynek
18:00–18:30 pokaz cyrkowy – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/Rynek
18:30–19:30 koncert zespołu klezmerskiego Mashke z Francji/Rynek
19:30–20:00 happening Ulica Singera, wspólne przejście do kamieniołomów
20:00–22:00 Artyści dla Singera w kamieniołomach; w programie m.in. pokazy cyrkowe, spektakle plenerowe, performance, teatr ognia w wykonaniu artystów z Anglii, Irlandii, Izraela, Polski, Rosji, Turcji i Ukrainy, koncert bębniarski młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum

W razie deszczu wydarzenia odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury.

TYSZOWCE 19-20.07

19.07.2012 (czwartek)
15:30–16:00 przemarsz korowodu wokół skwerku
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Zespół Szkół nr 5
18:30–19:00 spektakl Krótki piątek, teatr z Ukrainy/Samorządowe Centrum Kultury
19:00–19:30 premiera filmu Tu szewce byli i spotkanie z autorami – młodzieżą z Zespołu Szkół nr 5/Samorządowe Centrum Kultury
20:30 – wspólne ognisko oraz widowisko plenerowe – zespół obrzędowy z Koła Gospodyń Wiejskich/Mikulin

20.07.2012 (piątek)
10:00–13:00 warsztaty plastyczne prowadzone przez młodzież z Zespołu Szkół nr 5/skwerek
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/skwerek
10:00–11:30 warsztaty tańca/Samorządowe Centrum Kultury
10:30–12:00 warsztaty pieśni chasydzkich Lomir zingen cuzamen!/Zespół Szkół nr 5
12:00–13:30 warsztaty teatralne/Samorządowe Centrum Kultury
13:30–14:30 warsztaty bębniarskie/skwerek
14:30–16:00 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/skwerek
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/skwerek
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Ostatni demon z udziałem władz miasta/skwerek
18:00–18:30 pokaz cyrkowy – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/skwerek
18:30–19:00 koncert folkowy zespołu z Tyszowiec/skwerek
19:00–19:30 spektakle plenerowe/skwerek
19:30–20:30 koncert zespołu klezmerskiego Mashke z Francji/skwerek
21:00–21:30 happening Ulica Singera oraz wspólne przejście do Starego Młyna
21:30–22:00 Opowieści Starego Młyna
22:00–22:30 spektakl teatru ognia, grupa In Nomine/Stary Młyn

Młodzież z Zespołu Szkół nr 5 będzie rozdawała jednodniówkę z wydarzeniami z historii Tyszowiec.

W razie deszczu wydarzenia odbędą się w Gimnazjum im. Konfederacji Tyszowieckiej.

BYCHAWA 21–22.07

21.07.2012 (sobota)
15:00–15:30 przemarsz korowodu/liceum – park przy ul. Piłsudskiego
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Bychawskie Centrum Kultury
18:30–19:00 monodram Opowieści z Bramy, Teatr NN/Bychawskie Centrum Kultury
19:00–21:30 premiera filmu Przemiana i spotkanie z autorami – młodzieżą z Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego i Gimnazjum nr 1 oraz pokaz filmu Jentł/Bychawskie Centrum Kultury

22.07.2012 (niedziela)
10:00–14:00 zwiedzanie synagogi bychawskiej
10:00–13:00 warsztaty plastyczne/park przy ul. Piłsudskiego
10:00–16:00 warsztaty graffiti/park przy ul. Piłsudskiego
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/park przy ul. Piłsudskiego
10:00–12:00 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Bychawskie Centrum Kultury
10:00–12:00 warsztaty tańca/Bychawskie Centrum Kultury
12:00–13:00 warsztaty bębniarskie/Bychawskie Centrum Kultury
13:00–14:30 warsztaty teatralne/Bychawskie Centrum Kultury
14:30–15:30 warsztaty muzyki klezmerskiej/Bychawskie Centrum Kultury
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/park przy ul. Piłsudskiego
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/park przy ul. Piłsudskiego
16:00–17:00 Kultura Jidysz – od narodzin przez Singera do współczesności – wykład/Miejska Biblioteka Publiczna
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Jentł, chłopiec z jesziwy z udziałem władz miasta/park przy ul. Piłsudskiego
18:30–19:00 pokaz cyrkowy – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/park przy ul. Piłsudskiego
19:00–19:30 spektakle plenerowe/park przy ul. Piłsudskiego
20:00–21:00 koncert klezmerski zespołu Mashke z Francji/Bychawskie Centrum Kultury
21:00–21:30 happening Ulica Singera oraz wspólne przejście do parku
21:30–22:00 spektakl teatru ognia, grupa In Nomine, młodzież z Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego oraz Gimnazjum nr 1/park przy ul. Piłsudskiego
22:30–23:00 Opowieści Synagogi/synagoga

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć wystawy Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Liber Liber” – Co było, a nie jest oraz Światłem rysowane – Bychawa w fotografii otworkowej.

Dziękujemy Antoniemu Wieczorkiewiczowi za udostępnienie synagogi zwiedzającym.

W razie deszczu wydarzenia odbędą się w Bychawskim Centrum Kultury.

LUBLIN 24.07.2012

18:00–22:00 finał II edycji międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”

Po dwutygodniowej podróży pięćdziesięcioosobowej grupy artystów i artystek z Anglii, Francji, Irlandii, Izraela, Polski, Rosji, Turcji i Ukrainy, którzy odwiedzili Szczebrzeszyn, Biłgoraj, Józefów, Tyszowce i Bychawę, zapraszamy na najważniejsze wydarzenia artystyczne projektu. 

 

18:00 - prezentacje filmów młodzieży z Biłgoraja, Szczebrzeszyna, Józefowa, Tyszowiec, Bychawy powstałych podczas warsztatów w ramach projektu "Śladami Singera": Warsztaty. Spotkania. Sztuka /Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
19:00 - parada ulicami Starego Miasta
19:20 - pokazy cyrkowe
19:50 - Szosza – spektakl teatru z Ukrainy /Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20:15 - Szebreszin – prezentacja fragmentów książki Philipa Bibela /Restauracja Hades-Szeroka
20:30 - Las – performance artystów z Polski i Izraela /Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20:40 - koncert zespołu klezmerskiego Mashke /Restauracja Hades-Szeroka
21:40 - perfomance Ulica Singera /Stare Miasto
21:45 - koncert bębnów afrykańskich /Plac po Farze
22:05 - fire show /Plac po Farze
22:20 - jam session /Restauracja Hades-Szeroka

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

LUBLIN 24.07.2012, 18:00 – 22:20, The "Grodzka Gate – NN Theatre" Centre

The program includes a parade through the streets of the Old Town, shows based on stories by Isaac Bashevis Singer, circus performances, concert of klezmer music, fire show, performances in the area near The "Grodzka Gate – NN Theatre" Centre. After 10 p.m. there will be klezmer jam session in the restaurant Hades - Szeroka.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt realizowany ze wsparciem Ambasady Izrael

Kontakt:
ola.duz@tnn.lublin.pl

www.facebook.com/sladamisingera
www.sladamisingera.teatrnn.pl
https://twitter.com/sladami_singera