Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej (2009)

Warsztaty dla młodzieży z Polski i Izraela w 2009 roku
Warsztaty dla młodzieży z Polski i Izraela w 2009 roku (Autor: Zińczuk, Aleksandra)

Chcąc umożliwić kontakt młodych Żydów i Polaków, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" pośredniczy w organizowaniu młodzieżowych spotkań polsko-żydowskich w Lublinie i województwie lubelskim.

Współpraca ze szkołami z miasta i regionu odbywa się w oparciu o realizowane projekty, bądź w ramach stałej współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) w Warszawie, realizującym program dla szkół w Polsce "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów". Celem programu jest wsparcie nauczycieli we współpracy polsko-izraelskiej oraz umożliwienie spotkań młodzieży polskiej i żydowskiej. Współpraca między szkołami w ramach tego programu odbywa się pod patronatem Ministerstw Edukacji w Polsce i w Izraelu.

Narzędziem ułatwiającym organizację takich spotkań jest portal internetowy Brama. Spotkania Polsko-Żydowskie, gdzie zamieszczone są wiadomości dotyczące współpracy między szkołami w Lublinie i Izraelu oraz w innych krajach, informacje o szkołach biorących udział w spotkaniach i prowadzących wymiany, relacje ze spotkań młodzieży, a także scenariusze zajęć warsztatowych dla grup międzynarodowych.

Koordynacja regionalna programu OREBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN” jest koordynatorem regionalnym w województwie lubelskim programu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE), działający z ramienia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Autorski program edukacyjnyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Jako instytucja wspierająca wymiany i spotkania młodzieży Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" oferuje:

  • szkolenia dla moderatorów spotkań polsko-żydowskich, czyli nauczycieli, uczniów lubelskich szkół oraz wolontariuszy,
  • pakiet edukacyjny na spotkania obejmujący scenariusze warsztatów dla grup polsko-żydowskich z trójjęzycznymi materiałami edukacyjnymi
  • scenariusz warsztatu przygotowującego młodzież polską do spotkania z młodzieżą żydowską
  • szkolenia dla nauczycieli w zakresie nauczania o żydowskim dziedzictwie kulturowym Lubelszczyzny oraz edukacji o Holokauście

Warsztaty dla polsko-żydowskich grup młodzieżowych /2009/Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

W dniu 16 października 2009 roku w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" odbyły się warsztaty dla młodzieży licealnej z Polski i Izraela. Warsztaty te były pierwszą próbą opracowania programu, który był następnie realizowany w 2010 roku jako projekt PORTALublin Polish-Israeli youth meetings, a od 2012 roku jest realizowany jako Brama. Spotkania Polsko-Żydowskie.

Warsztat "Ślady Miasta" oraz przedstawienie "Ostatni Demon"Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Spotkanie rozpoczęło program edukacyjny poświęcony spotkaniom polsko-żydowskim młodzieży, w ramach którego zostały opracowane:

  • scenariusze warsztatów spotkań polsko-izraelskich;
  • scenariusz warsztatu dla Polaków przygotowujących się do spotkania z Izraelczykami;
  • program szkoleń moderatorów spotkań polsko-izraelskich.

Warsztat został przeprowadzony przez grupę moderatorów spotkań polsko-żydowskich, przygotowaną do tego podczas szkoleń.

Po warsztatach odbyło się przedstawienie "Ostatni Demon" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego.

Podsumowanie roku 2009Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

  • Warsztaty przygotowujące dla polskiej młodzieży: 2, Ilość osób: 50 Polaków
  • Spotkania warsztatowe dla grup polsko-żydowskich: 4, Ilość osób: 50 Polaków, 60 Żydów

Razem: Warsztaty: 6, Ilość osób: 100 Polaków, 60 Żydów

Spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej

Powiązane wydarzenia

Zdjęcia

Kategorie

Słowa kluczowe