Marsz Pamięci. Rocznica likwidacji ochronki żydowskiej (23.3.2012)

70. ROCZNICA LIKWIDACJI OCHRONKI ŻYDOWSKIEJ. GRODZKA 11. 

70. ROCZNICA ZAGŁADY W LUBLINIE.

23 marca (piątek) 2012 roku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zorganizował Marsz Pamięci z okazji 70. Rocznicy likwidacji żydowskiej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11.
W tym dniu, jak co roku, zaproszono uczniów lubelskich szkół do współpracy. Wydarzenie odbyło się w ramach 70. Rocznicy Zagłady w Lublinie.


Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” serdecznie zaprasza do wspólnego upamiętnienia zagłady dzieci z Ochronki żydowskiej. W tym roku mija 70 lat od mordu dokonanego na ponad stu żydowskich dzieciach.

 

W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku, ponad sto dzieci z żydowskiej Ochronki wywieziono samochodami ciężarowymi, a część poprowadzono pieszo na łąki na Tatarach, i tam zamordowano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Hanna Kupperberg i panna Rechman, które razem z dziećmi poszły na śmierć.

 

>> Ochronka w Leksykonie Lublin

 

 

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” od ponad 10 lat w dniu 24 marca (prawdopodobna data likwidacji Ochronki) organizuje Marsz Pamięci przypominający o losie żydowskich dzieci.

W piątek 23 marca 2012 roku, w przeddzień 70. rocznicy likwidacji Ochronki, zapraszamy mieszkańców Lublina, młodzież i dorosłych, do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, stanowiącym próbę upamiętnienia losu niewinnych ofiar Holokaustu.

Marsz rozpoczyna się wyjściem spod budynku dawnej Ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury “Pod Akacją”) o godz. 13.15.
Uczestników Marszu zapraszamy na multimedialną prezentację historyczną o godz. 13.00 do Bramy Grodzkiej (sala teatralna).

Prosimy również o zabranie ze sobą zniczy, które wspólnie postawimy w miejscu śmierci żydowskich sierot oraz ich opiekunek na Tatarach.

 

W tegorocznym upamiętnieniu brali udział uczniowie z następujących szkół:

Gimnazjum nr 3 w Lublinie

IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie

 

 

Informacje i zgłoszenia:

Aleksandra Zińczuk, olatnn@gmail.com
Marcin Wociór, wocior@gmail.com

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
ul. Grodzka 21
20-112 Lublin
tel. (81) 532 58 67

Dokumentacja wydarzenia w zasobie Archiwum Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"

64 fot. Archiwum Fotografii, autor: Marcin Sudziński.