10.03.2011

10.03.2011

Prezentacja najnowszej książki Marcina Wrońskiego „A na imię jej będzie Aniela”

10 marca 2010 (czwartek) o godz. 17.00 w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" odbędzie się prezentacja najnowszej książki Marcina Wrońskiego pt. „A na imię jej będzie Aniela”. Spotkanie z pisarzem poprowadzi Robert Kuwałek.
 

Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN"
zaprasza

10 marca 2010 (czwartek) o godz. 17.00 na prezentację najnowszej książki Marcina Wrońskiego pt. „A na imię jej będzie Aniela” (trzecia część „Komisarza Maciejewskiego”). Spotkanie z pisarzem poprowadzi Robert Kuwałek.

Miejsce spotkania: Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”, ul. Grodzka 21, sala czarna

Wstęp wolny

W Lublinie na początku września 1938 roku policja znajduje zwłoki młodej służącej. Przed zamordowaniem zgwałcono ją, zostawiając na ciele dziwną wydzielinę. Równo rok później, kiedy miasto atakują wojska hitlerowskie, w podobny sposób ginie inna kobieta. Niewyjaśniona zbrodnia nie daje spokoju komisarzowi Zygmuntowi Maciejewskiemu. (...) Bombardowania, hitlerowcy, getto i obóz koncentracyjny na rogatkach - to wojenny krajobraz Lublina. (...) A na imię jej będzie Aniela, trzecia i najmroczniejsza powieść z retrokryminalnego cyklu Marcina Wrońskiego, zaskakuje więc i poraża. Koniec przedwojennego Lublina i zagłada Żydów zostały w niej przejmująco odmalowane i stanowią bardzo ważny element fabuły.
Więcej: www.wab.com.pl

Marcin Wroński - autor m.in. kryminałów retro i ostatnio wydanej współczesnej powieści „Officium Secretum.Pies Pański”. Debiutował zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy” (1992). Kryminał retro „Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą”, podobnie jak jego kontynuacja „Kino Venus”, łączy dynamiczną akcję i barwne postaci z historycznie przedstawionym Lublinem lat 30. XX w. Książki z cyklu o Komisarzu Maciejewskim, niedawno wznowione przez Wydawnictwo W.A.B., zgłaszano do Paszportu „Polityki” oraz dwukrotnie nominowano do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Robert Kuwałek - historyk związany zawodowo z Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie. Swoje badania na tematyką dziejów Żydów w Lublinie i na Lubelszczyźnie prowadzi od kilkunastu lat. Ich efektem jest szereg artykułów w opracowaniach zbiorowych i czasopismach naukowych. Pod koniec 2010 r. wydał książkę pt. „Obóz Zagłady w Bełżcu”, pierwszą monografię na ten temat. Prywatnie namiętny czytelnik literatury kryminalnej; był również konsultantem historycznym najnowszej powieści M. Wrońskiego.

Rodzaje działań: spotkanie autorskie
Programy: Inne