25.02.2011

25.02.2011

Wystawa „Lublin. Pamięć Miejsca”

Wystawa „Lublin. Pamięć Miejsca” znajduje się w siedzibie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Otwarcie wystawy po modernizacji odbyło się 25 lutego 2011 roku.

Wystawa „Lublin. Pamięć Miejsca” to zmodernizowana i uzupełniona forma wystawy „Portret Miejsca”, która od 1999 roku funkcjonowała we wnętrzach Bramy Grodzkiej. Nowa wystawa, poświęcona wielokulturowemu, przedwojennemu Lublinowi, w sposób szczególny skupia się na tematach związanych z realizowanymi w ośrodku programami: Historia Mówiona oraz Przestrzeń i ikonografia przedwojennego Lublina.
 

Brama Grodzka, będąca kiedyś przejściem z dzielnicy chrześcijańskiej do nieistniejącego już miasta żydowskiego, jest obecnie siedzibą Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

W miejscu, gdzie przez lata były domy, synagogi i ulice, jest teraz wielki parking, nowe domy i droga szybkiego ruchu. Duża część tego terenu została pokryta betonową nawierzchnią. Pod nią, razem z fundamentami dawnych żydowskich budynków, została schowana pamięć o tych, którzy tu kiedyś mieszkali. Przez lata Brama zmieniała się w miejsce, gdzie – jak w Arce Pamięci – ocalane są dla przyszłych pokoleń stare fotografie, dokumenty, wspomnienia. Wszystkie te materiały można zobaczyć na wystawie „Lublin. Pamięć Miejsca”.

Wystawa została zbudowana jak wnętrze archiwum, dlatego ważnym elementem tworzącym jej charakter są metalowe regały z tysiącami segregatorów. Integralną część wystawy stanowi kilkanaście stanowisk komputerowych, pozwalajacych na przeglądanie zawartości baz danych (ikonografii, Historii Mówionej, tekstów). Przechodząc przez wystawę, oglądamy setki zdjęć, słuchamy wykreowanych dźwięków przedwojennego miasta. Jednocześnie, w ułożonych na półkach segregatorach, możemy przeczytać informację o konkretnych domach i ulicach.

Pierwsza część wystawy, opowiadająca o życiu Żydów w Lublinie (do 1939 roku), kończy się w miejscu, gdzie prezentowana jest makieta Lublina.

Druga część wystawy jest poświęcona pamięci o zagładzie społeczności żydowskiej w Lublinie. Jest to też opowieść o Sprawiedliwych – tych, którzy ratowali Żydów. Ma ona formę instalacji artystycznej.

>>> CZYTAJ SZCZEGÓŁOWY OPIS WYSTAWY "LUBLIN. PAMIĘĆ MIEJSCA"

 
>>> ZOBACZ MULTIMEDIALNY SPACER PO WYSTAWIE "PAMIEĆ MIEJSCA"

 

Zwiedzanie wystawy
poniedziałek–piątek
Wejścia o godzinie: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00.

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację
pod numerem telefonu: 081 53 258 67.

 

Ceny biletów

oprowadzanie w języku polskim:

5 zł – ulgowy
7 zł – normalny
 
oprowadzanie w języku obcym (angielskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim):
10 – ulgowy
12 zł – normalny

 

Modernizacja wystawy została zrealizowana z udziałem środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: DZIEDZICTWO KULTUROWE, priorytet: Wspieranie działań muzealnych.