14.12.2010

14.12.2010 - 14.12.2010

Promocja książki Marty Denys "Lublin między wojnami. Opowieści o życiu miasta 1918-1939"

14 grudnia 2010 roku w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”  odbyła się promocja książki Marty Denys "Lublin między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939" wydanej przez Dom Wydawniczy Księźy Młyn z Łodzi.

W programie spotkania:
- rozmowa z Autorką o ksiązce i przedwojennym Lublinie,
- projekcja fragmentu filmu Stanisława Magierskiego z 1937 roku,
- czytanie fragmentów książki w interpretacji Józefa Szopińskiego,
- pokaz slajdów ze zdjęciami przedwojennego Lublina.
Spotkanie poprowadziła Joanna Zętar.

______________________

Czy prawdą jest, że to ułani Beliny-Prażmowskiego jako pierwsi wkroczyli do Lublina w 1915 roku? Co z Lublinem łączyło Józefa Czechowicza i jaką mroczną tajemnicę kryje cmentarz wojskowy przy ulicy Białej? Gdzie wypiekano najlepszy chleb i kupowano najmodniejsze stroje? W jaki sposób Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz były związane z lubelską Fabryką Samolotów? Jak wyglądało Krakowskie Przedmieście – centrum przedwojennej metropolii? Na te i inne pytania odpowiada książka Lublin między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939.

Opowieść o mieście toczy się wokół najważniejszych i najciekawszy sfer życia mieszkańców ówczesnego Lublina. Czytelnik ma niepowtarzalną szansę poczuć atmosferę panującą na zatłoczonych uliczkach, poznać repertuar kin i teatrów, przepisy na najsmaczniejsze regionalne dania, kulisy przyczyn katastrof lotniczych, zwiedzić nieistniejącą już dzielnicę żydowską oraz więzienie na zamku Lubelskim. Rozdziały zostały opatrzone unikatowymi fotografiami, licznymi ciekawostkami i danymi adresowymi, które ułatwią poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.

Do książki dołączone są dodatki:
– reprint planu miasta z lat 30. XX wieku
– płyta DVD z filmami ukazującymi przedwojenne miasto:
1. Najkrótszy film o Lublinie. Amatorski film Stanisława Magierskiego z roku 1937 lub 1938, udostępniony dzięki życzliwości p. Jana Magierskiego oraz Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN 
2. II Krajowa wystawa koni w Lublinie. Fragment Polskiego Tygodnika Dźwiękowego Polskiej Agencji Telegraficznej z 1938 roku. Materiał ze zbiorów Filmoteki Narodowej.
3. Przekazanie przez społeczeństwo Lublina wojsku broni i Szkoły Pilotów w Świdniku pod Lublinem. Fragment Polskiego Tygodnika Dźwiękowego Polskiej Agencji Telegraficznej z 1939 roku. Materiał ze zbiorów Filmoteki Narodowej.
 

ISBN 9788377290187
Format: 220 x 320
Stron: 148
Oprawa: twarda

 Książka dostępna w wybranych księgarniach oraz na stronach internetowych Domu Wydawniczego "Księzy Młyn".
 

Dokumentacja wydarzenia w zasobie Archiwum Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"

29 cyfrowych zdjęć ze spotkania. Autor: Karolina Kryczka
macierz: folder/IKONOGRAFIA/.../2010.12.14_promocja ksiazki Marty Denys
Rodzaje działań: promocja ksiązki, spotkanie autorskie
Programy: Inne