22.06.2010

22.06.2010 - 22.06.2010

Spotkania z dokumentem filmowym -

We wtorek 22 czerwca 2010 roku w ramach programu "Spotkania z dokumentem"  w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" odbyło się spotkanie z Pawłęm Łozińskim, połączone z projekcją jego filmów.

Podczas spotkania odbyła się projekcja filmów dokumentalnych:
"Miejsce urodzenia",
"Chemia",
"Siostry"

Paweł Łoziński - polski reżyser filmów dokumentalnych, syn reżysera Marcela. W 1992 r. ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Początkowo asystował ojcu. Był także asystentem Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie Trzy kolory. Biały. Zrealizował polski odcinek serii Sto lat kina w oparciu o pomysł Kieślowskiego. W 1996 roku za Kratkę - telewizyjną fabułę, z Jerzym Kamasem, otrzymał nagrodę za debiut na festiwalu w Gdyni. Kolejnym sukcesem był film "Miejsce urodzenia", który uzyskał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. To dokument o podróży pisarza Henryka Grynberga w poszukiwaniu śladów zamordowanego w czasie okupacji ojca.

Projekt "Spotkania z dokumentem" jest nawiązaniem do wcześniejszych działań Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w sferze propagowania dokumentu radiowego i filmowego. Programy Spotkania z dokumentem i Dni Radia realizowane był przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w latach 1998-2001. Projekty ten łączy się bezpośrednio z programem Ośrodka budowanym wokół problemu pamięci, a właśnie film dokumentalny z jego podstawową funkcją dokumentowania rzeczywistości dotyka tego problemu bardzo wyraźnie.