10.06.2010

10.06.2010 - 10.06.2010

Spotkania z dokumentem filmowym - Paweł Kędzierski

W czwartek, 10 czerwca o godzinie 17 w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN", w ramach projektu "Spotkania z dokumentem filmowym", odbyło się spotkanie z Pawłem Kędzierskim.

Paweł Kędzierski - reżyser filmowy, dokumentalista. Urodzony w 1946 r. w Warszawie. Studiował polonistykę na UW i reżyserię w PWSTiF w Łodzi. Uczeń Kazimierza Karabasza i Jerzego Bossaka. Zadebiutował wspólnie z Marcelem Łozińskim filmem Happy End w 1971 roku. Związany z Warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, gdzie zrealizował około 30 filmów krótkometrażowych, aż do 1990 roku, kiedy wspólnie z kolegami zakłada Studio Filmowe Kronika.

Projekt "Spotkania z dokumentem filmowym" jest nawiązaniem do wcześniejszych działań Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w sferze propagowania dokumentu. ProgramSpotkania z dokumentem realizowany był przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w latach 1998-2001. Były to stałe, comiesięczne prezentacje filmów dokumentalnych oraz spotkania z ich twórcami. Projekt ten łączy się bezpośrednio z programem Ośrodka budowanym wokół problemu pamięci, a właśnie film dokumentalny z jego podstawową funkcją dokumentowania rzeczywistości dotyka tego problemu bardzo wyraźnie. Do 2001 roku odbyło się 24 spotkania, m.in. z Kazimierzem Karabaszem, Marcelem Łozińskim, Jackiem Petryckim, Andrzejem Brzozowskim, Maciejem Drygasem, Bogdanem Dziworskim, Ireną Kamieńską.

Podczas spotkania odbyła się projekcja filmów:
Uliczka Wolność
Wybór Polski