Zasób Pracowni Ikonografii
Zasób Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” składa się z następujących części:
I. FOTOGRAFIA
II. LUBLIN W MALARSTWIE I GRAFICE
III. KARTOGRAFIA (plany i mapy)
IV. REKLAMY I PLAKATY
V. DOKUMENTACJE TECHNICZNE
VI. FILMY
Charakterystyka poszczególnych części zasobu Pracowni Ikonografii:
I. FOTOGRAFIA
Lubelszczyzna do 1939 roku Fotografie miast i miasteczek Lubelszczyzny zbierane w ramach projektu „Zapomniana Przeszłość – Wielokulturowe Tradycje Lubelszczyzny”. W zbiorze znajdują się zdjęcia wykonane przed 1939 rokiem w Chełmie, Grabowcu, Hrubieszowie, Janowcu, Kocku, Kowali, Kurowie, Nałęczowie, Lubartowie, Puławach, Rejowcu, Tomaszowie Lubelskim, Wohyniu, Wojsławicach, Zamościu. Na fotografiach utrwalono miasteczka Lubelszczyzny będące fenomenem kulturowym w skali ogólnopolskiej.
Lublin – Historia Najnowsza Zdjęcia przedstawiające Lublin po 1944 roku. Zasób zawiera zdjęcia Lublina podzielone na okresy: 1944-1956, 1956-1968, 1968-1976, 1976-1980, 1980-1989 oraz po 1989, a także fotografie dokumentujące najważniejsze wydarzenia rozgrywające się w Lublinie.
Kolekcje W skład działu Kolekcje wchodzą przede wszystkim prace fotografów związanych z Lublinem. W skład zasobu wchodzi m.in. Archiwum Hartwigów przekazane w 2004 roku przez córkę
Edwarda Hartwiga – Ewę Hartwig-Fijałkowską. Archiwum, oprócz zdjęć dokumentujących Lublin, wykonanych głównie w latach 50. XX wieku przez
Edwarda Hartwiga, zawiera fotografie wykonane przez
Ludwika Hartwiga oraz pamiątki rodzinne. W dziale Kolekcje znajdują się - oprócz zbioru prac innych fotografów związanych z Lublinem, takich jak
Józef Czechowicz czy
Wiktor Ziółkowski - także kolekcje zdjęć udostępnione Ośrodkowi przez lubelskich kolekcjonerów: Romana Krawczyńskiego, Zbigniewa Lemiecha, Wojciecha Turżańskiego i Norberta Wojciechowskiego.
Dokumentacja fotograficzna działalności Ośrodka Fotografie z imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Ośrodek od początku działalności tej instytucji.
III. KARTOGRAFIA Zawiera najważniejsze plany i mapy Lublina: plan d’Orkena z 1716 roku, plan Łąckiego z 1783 roku, plan Bieczyńskiego z 1829 roku, plan Cholewińskiego z 1912 roku a także plan Wielkiego Miasta Lublina wykonany w 1931 roku oraz tzw. plan niemiecki z 1940 roku.
IV REKLAMY I PLAKATY Zbiór zawiera reprodukcje plakatów związanych z życiem kulturalnym Lublina oraz reklam ukazujących się w czasopismach lubelskich okresu dwudziestolecia międzywojennego.
V. DOKUMENTACJE TECHNICZNE Zbiór zawiera dokumentacje powstałe na potrzeby Inspekcji Budowlanej, także karty realności i inne archiwalne dokumentacje techniczne wykorzystane do budowy makiety znajdującej się w Ośrodku.