W ramach projektu “Listy do Henia” podejmowane są działania, których celem jest ukazanie, mieszkańcom miasta Zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego małego chłopca, Henia Żytomirskiego.

W ramach projektu “Listy do Henia” podejmowane są działania, których celem jest ukazanie, mieszkańcom miasta Zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego małego chłopca, Henia Żytomirskiego.

Teatr NN

Archiwum działań

Spis treści

[RozwińZwiń]

Opis działań w latach 2002-2015Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Historia rodziny Żytomirskich została odtworzona przez Netę Żytomirską-Avidar – kuzynkę Henia, córkę Leona Żytomirskiego (stryja Henia), który wyemigrował z Lublina do Palestyny tuż przed wojną. Neta odwiedziła Lublin po raz pierwszy w 2001 roku razem z grupą przyjaciół z organizacji Ziomkostwa Żydów Lubelskich w Izraelu. Podczas swojej wizyty w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” Neta opowiedziała historię małego Henia. Później przesłała do Lublina dwa albumy przedstawiające losy Henia i jego rodziny. Zachowały się zdjęcia chłopca z każdego roku jego życia aż do wybuchu wojny. W ten sposób Henio „powrócił” do swojego miasta. 

 

2002

2003

2005

  • zainicjowanie projektu edukacyjno - artystycznego "Listy do Henia" w ramach obchodzonego po raz pierwszy Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości. Podczas "Listów do Henia" zainicjowane zostały działania w przestrzeni miasta (wysyłanie listów na Krakowskim Przedmieściu 64, spacer po mieście śladami miejsc związanych z Heniem);

  • wydanie gazetek szkolnych z informacjami o Heniu;

  • powstanie strony internetowej www.henio.teatrnn.pl, zawierającej materiały archiwalne oraz edukacyjne dotyczące losów Henia i historii Zagłady w Lublinie;

  • wydanie książeczki artystycznej pt. "Henio", opracowanej na bazie zdjęć archiwalnych oraz zrekonstruowanego życiorysu chłopca;

  • stworzenie prezentacji multimedialnej „Henio Żytomirski. Opowieść", w której została wykorzystana piosenka „Małe dzieci po to są" w wykonaniu Anny Marii Jopek.

2007

  • przyjazd Nety Żytomirskiej Avidar do Lublina. Wystawa litografii autorstwa Nety oraz spotkanie z nauczycielami i edukatorami podczas, którego Neta opowiadała o Heniu i nauczaniu o Holokauście.

2009

2010

  • opracowanie warsztatów edukacyjnych dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i zaproszenie uczniów do udziału w projekcie "Listy do Henia".

2011

  • historia Henia i jego rodziny stała się elementem wystawy "Lublin. Pamięć Miejsca" znajdującej się w Ośrodku "Brama Grodzka ‒ Teatr NN".

2012

2013

  • historia Henia została umieszczona w publikacji "Opowieści zasłyszane" - zbiór opowiadań prezentujących zdarzenia z czasu Zagłady.

2015

  • prezentacja historii Henia w ramach projektu "Lublin. 43 tysiące", będącym dopełnieniem wystawy stałej w Ośrodku.

 

Dokumentacja wideo z poszczególnych edycjiBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

 

Relacja foto z projektu "Listy do Henia"Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści