Wystawy

wystawy stałe

 

Izba drukarstwa

Można tu dowiedzieć się jak wyglądała i funkcjonowała dawna drukarnia typograficzna, papiernia, jak wyglądała praca zecera, drukarza, introligatora, poznać historię drukarni "Popularna", która mieściła się tu w latach 30-tych, ubiegłego wieku. Prowadzone są warsztaty, w ramach których uczestnicy mogą czerpać papier, składać tekst, uczyć się pisma kaligraficznego czy wytłoczyć druk na prasie drukarskiej. Dodatkowo zwiedzający Izbę Drukarstwa mają możliwość zapoznania się z wystawą poświęconą Józefowi Łobodowskiemu - patronowi tego miejsca.

 

 

Siła wolnego słowa

Wystawa w sposób symboliczny upamiętnia śmierć pod koniec wojny 14-tu drukarzy z „Popularnej”. Zostali oni zabici przez Niemców za druk nielegalnych ulotek. Główną ideą wystawy jest pokazanie narodzin niezależnego ruchu wydawniczego w Lublinie w latach 1976 – 1989. Na wystawie można zobaczyć czasopisma, książki a także fragmenty filmów ilustrujących tło historyczne ówczesnej Polski, posłuchać relacji drukarzy i osób związanych z podziemnym drukarstwem oraz zobaczyć sprzęt drukarskie jakim się posługiwali. Punktem centralnym wystawy jest legendarny powielacz, na którym został wydrukowany w Lublinie pierwszy numer podziemnego pisma „Zapis”. Wydarzenie to uznawane jest za narodziny drugiego obiegu wydawniczego w Polsce, który w sposób zasadniczy przyczynił się do powstania „Solidarności” i wszystkich zmian politycznych jakie nastąpiły w Polsce w latach 80-tych. Te wszystkie wydarzenia były wyrazem wielkiego pragnienia ich uczestników bycia wolnymi ludźmi. Świat w którym żyjemy każdego dnia pokazuje jak wielką wartością jest wolność. Dlatego wokół pytań związanych z rozumieniem wolności tworzony jest program adresowany do młodszych osób.Zwiedzanie wystaw stałych:

Poniedziałek - piątek, wejścia grup: g. 10:00, 12:00, 14:00. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia godziny.
Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 81 534 52 33.
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Istnieje możliwość oprowadzania w języku angielskim. Liczebność grupy to maks. 20 osób.
Ceny: normalny - 7 zł, ulgowy - 5 zł

Zwiedzanie bezpłatne:
- dzieci z przedszkoli,
- seniorzy,
- osoby niepełnosprawne i objęte programem Inny Lublin.

 

aktualne wystawy czasowe

   

Tadeusz Mysłowski "powroty" (marzec 2017)

Wystawa jest formą autorefleksji artysty nad początkami własnej twórczości graficznej i przeinterpretowaniem jej w formie autorskich książek. Na ekspozycję składają się litografie i kamienioryty z okresu studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z lat 1963-1969 oraz serigrafie z wczesnego okresu po przyjeździe do Nowego Jorku z początku lat 70. Drugą część stanowią książki, artystyczne dokumentacje projektów Tadeusza Mysłowskiego, będące rodzajem antologii własnej twórczości.

Wystawa czynna będzie od 21 marca do 20 maja 2017 r.

 

 

Inny Dom (Grudzień 2016)

Wystawa "Inny Dom" jest zapisem rozmów z cudzoziemcami mieszkającymi w Lublinie i na Lubelszczyźnie.O domu, wolności i swojej emigracji do Polski rozmawialiśmy z 18. cudzoziemcami mieszkającymi w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

 

 

Przyłóż Ucho (Październik 2016)

Przyłóż ucho, żeby usłyszeć opowieść o wędrówce, poszukiwaniu drogi, ucieczce i ratowaniu życia. Pochyl się nad losem tych, którzy musieli wyjechać z rodzinnego kraju. Poświęć kilka minut, żeby dowiedzieć się, jak wygląda życie emigrantki czy uchodźcy. Cztery czarne skrzynki z zawieszonymi ceramicznymi uszami, z których cicho wydobywa się opowieść zawieszone w korytarzu Domu Słów, pozwalają wsłuchać się w opowieści uchodźców i migrantów. Poświęć odrobinę swojego czasu na osobiste relacje, które zdają się ginąć w medialnym szumie. Przyłożenie ucha to intymny gest, wymaga odwagi. Warto go wykonać, żeby lepiej zrozumieć dzisiejszą sytuację - odejść od polityki i ekonomii, a pochylić się nad człowiekiem i jego historią. Fakt, że opowieści sączą się z uszu to jasny sygnał, że zanim wyda się sąd - trzeba więcej słuchać i więcej słyszeć.

 

Archiwum wystaw czasowych

 

TYPOGRAFICZNA ELEGIA ALBO NONSENS WERS I INNA PLĄTANINA (LUTY-MARZEC 2017)

Wystawa afiszy typograficzno-kaligraficznych Oleksija Chekala.

W starym filmie Baron von Munchausen powiedział, że: „najgłupsze rzeczy na świecie są wykonane w najbardziej inteligentnym wyrazie”.

Absurd, plątanina, nonsens, gra słów - nie tylko wywołują uśmiech, ale także sprawiają, że świat stał się bardziej żywy. Oleksii Chekal w wystawie „Typograficzna elegia albo nonsens wers i inna plątanina” zebrał ulubionych poetów z różnych krajów, którzy tworzyli niezwykłe zestawienia liter i słów: Edward Lear, Jonathan Swift, Lewis Carroll, Samuel Beckett, Geo Szkurupij, Mychajło Semenko, Daniil Harms, Aleksander Wwiedienski, Wielimir Chlebnikow, Tristan Tzara, Hans Arp, Tadeusz Peiper i inni. Ich wersy nie zawsze są czystą zabawą językową, często są wielowarstwowe i każdy może je zobaczyć w innym sensie.

W przygotowanych na wystawę afiszach za pomocą typografii i kaligrafii Oleksii podejmuje kontynuację eksperymentów dadaistów, absurdystów, futurystów i OBERIU (Stowarzyszenie Sztuki Realnej). Jest to bardzo ciekawa mieszanina starych technik (druku typograficznego, kaligrafii) i współczesnej postmodernistycznej myśli.

Afisze powstawały w drukarni typograficznej Izby Drukarstwa od czerwca 2016 roku do lutego 2017.

 

 

Puste miejsce przy stole (grudzień 2016)

Na wystawę składają się plansze z ilustracjami do picture booka "Puste miejsce przy stole" autorstwa Ady Augustyniak, Joanny Ambrozji Lewandowskiej, Karoliny Jeske, Małgorzaty Korczak, Darii Voroniny i Marty Tomiak, które powstały w ramach Pracowni Książki Nieobojętnej. "Puste miejsce przy stole" - to nie jest kolejna książka o uchodźcach. To opowieść o tym, jak my sami radzimy sobie z pustym miejscem. To sześć bardzo indywidualnych opowieści o zetknięciu się ze światem, który się zawalił, z uchodźcami, o których tyle już przeczytaliśmy, obejrzeliśmy i usłyszeliśmy, z uchodźcami, których się boimy tak, jak boimy się czasem niezapowiedzianych gości.

 

   

pokój emocji: wstyd (grudzień 2016)

Artystką przygotowującą czwartą odsłonę naszego Pokoju Emocji jest Oliwia Ziębińska Oli Illustration and Graphics: graficzka, scenarzystka i publicystka komiksowa współpracująca m.in. z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

Emocją dominującą i tematem przewodnim wystawy był WSTYD.

 

 

Nagrody Type Directors Clube 2015 (listopad 2016)

Otwarcie 9 listopada 2016, godz. 17.00. Wystawa czynna będzie do 31 grudnia 2016

Na wystawie zobaczymy zarówno zwycięskie kroje pism, jak i przykłady projektów graficznych tworzonych na potrzeby Internetu, projekty książek, magazynów, identyfikacje marek i informacji branżowej, logotypy, reklamy, plakaty, opakowania oraz typografię video. Dodatkowo pokaz zawiera zwycięską prezentację – the Best in Show winner.

Wystawa udostępniona jest przez Panią Ewę Satalecką i Polsko Japońską Akademię Technik Komputerowych.

 

 

Pokój emocji: smutek (październik 2016)

Tematem trzeciej wystawy z cyklu "Pokój emocji" jest smutek a gościem Katarzyna Szaulińska.

Katarzyna Szaulińska - niegdyś rysowniczka edukacyjnych zinów, obecnie lekarz psychiatra. Scenarzystka albumu "Czarne fale" http://czarnefale.blogspot.com/

Na wystawie znalazły się obrazy przedstawiające namalowane akrylem kopie zdjęć z dzieciństwa i wczesnej młodości autorki i bliskich jej osób.

 

 

Wystawa Pracowni Litografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (Październik 2016)

Artyści, których prace znajdują się na wystawie: Dominik Staniaszek, Gawroński, Wojciech Dołchun, Patrycja Juszczak, Bianka Szlachta, Piotr Herla, Mateusz Rafalski, Anna Bil, Milena Strycharczyk, Artur Oleś, Marcin Hajewski, Józef Budka.

Pracownia Litografii w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach realizuje swój program artystyczny i dydaktyczny w oparciu o szeroko pojęty warsztat druku płaskiego, wykorzystując zarówno klasyczny kamień litograficzny, jak i offsetowe płyty aluminiowe.
W kształceniu zwracamy szczególną uwagę na niepowtarzalny ślad jaki proponuje litografia gdzie istnieje możliwość jej identyczności w powielaniu ale również ingerencji w odbitkę poprzez zabiegi monotypiczne, kaszerunki, collage.
W 2012 roku po raz pierwszy w Polsce wprowadziłem do programu mojej pracowni w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach technologię ”Mokulito”, litografii na drewnie.
W sposób oczywisty możliwości nowej techniki poszerzyły znacząco warsztat druku płaskiego wzbogacając go o ślady cięć drzeworytniczych. /Prof. Józef Budka/

Wystawę będzie można oglądać do 4.11.216 r.

 

 

WYSTAWA DON KICHOT WEDŁUG JÓZEFA WILKONIA (WRZESIEŃ 2016)
 

W roku czterechsetnej rocznicy śmierci Księcia Hiszpańskiej Prozy Miquela de Cervantesa prezentujemy wystawa nowych ilustracji Józefa Wilkonia do książki Don Kichote. Józef Wilkoń swoje pierwsze rysunki, komentarze do Don Kichota namalował pół wieku temu, ale dopiero w ciągu ostatniego roku stworzył pełną i zamkniętą kolekcję odwołującą się do europejskiej tradycji malarskiej. Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety współwystępują ze scenami zbiorowymi, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży.
Prezentowane w lubelskim Domu Słów - Izbie Drukarstwa przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN ilustracje do Don Kichote obejmują 25, głównie kolorowych, prac wybranych przez Mistrza ze stu, które pojawią się w najnowszym, dwutomowym wydaniu Don Kichota. Ilustracje zostały wykonane technikami mieszanymi: tusz, gwasz oraz pastel na papierze oraz na papierze fotograficznym. Wydanie Don Kichote z ilustracjami Józefa Wilkonia ukaże się jesienią tego roku nakładem Fundacji Chain - Fundacji Chem Poland na rzecz kultury, przy wsparciu firmy Budimex SA.

Wystawę Don Kichote według Józefa Wilkonia można oglądać od 7 września 2016.
Finisaż, wystawy z udziałem autora odbędzie się 29 września o godz. 18.00.

 

   

Pokój emocji: strach (sierpień 2016)

Tematem drugiej wystawy z cyklu "Pokój emocji" jest strach a gościem Edyta Bystroń.

Edyta Bystroń zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną i komiksem. W 2014 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa na ASP w Warszawie. Inspiracje czerpie z ornamentów, kolorów, sztuki Azji oraz popkultury. Laureatka nagrody Independent Comic Book Awards Złote Kurczaki dla niezależnych artystów/wydawnictw komiksowych w kategoriach "Rysownik Roku 2015" i "Scenarzysta Roku 2015".

FB - Edyta Bystroń Komiksy
http://www.mei.art.pl/

 

   

Wystawa Arona Rossmana-Kissa "Spod miasta / From under the city" (lipiec 2016)


"Spod miasta" to żywe, mobilne archiwum ludzkich historii, które próbuje odpowiedzieć na pytanie: Jaki wpływ na Lublin ma tematyka granic?

W tysiącach kopert pojawiły się opowieści mieszkańców, które tymczasowo stworzyły zwarte archiwum w jednym miejscu. To archiwum jest polimorficzne. Może być czytane jak mapa, w której przecinają się różne ścieżki i wspomnienia. Gdzie zaczyna się miasto, gdzie się kończy, jak może być wewnątrz podzielone?
Może też być czytane jak książka: która ukazuje Lublin jako miejsce, gdzie ludzie z różnych kultur, środowisk i o różnych poglądach spotykają się. Co tworzy mieszkańców Lublina? Co czyni to miasto innym i wyjątkowym? To wszystko może być postrzegane jak album dokumentujący przedmieścia i granice miasta, próbując zrozumieć jego istotę. Archiwum to dają okazję odwiedzającym, aby mogli odnaleźć swoją własną ścieżkę pośród zgromadzonych danych. By badać i odkrywać ich własny Lublin.

 

 

Instalacja audiowizualna "Skąd się biorą słowa?" (lipiec 2016)

Instalacja, zrealizowana w jednym z opuszczonych mieszkań na piętrze kamienicy, w której mieści się Dom Słów, łączy elementy narracji graficznej z technologią. Tematycznie nawiązuje do poezji konkretnej, w której znaczenie słowa i gramatyka wypowiedzi są podporządkowane jej formie graficznej lub dźwiękowej. Jednak przede wszystkim instalacja jest doświadczeniem niecodziennym i interaktywnym: zwiedzanie odbywa się w ciemności, z wykorzystaniem latarek. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi, ich światło pozwala jednocześnie oglądać zamieszczone na ścianach ilustracje i aktywować efekty dźwiękowe.

 

   

Pokój emocji: niepewność (Lipiec 2016)

„Pokój emocji” to nowa, w założeniach cykliczna, akcja artystyczna w Domu Słów. Od końca lipca, co miesiąc będziemy spotykać się z twórcami komiksów, ilustracji i zinów, aby podczas wspólnych warsztatów rozłożyć na czynniki pierwsze kolejną emocję. Efektem swoistej mini-rezydencji będzie wystawa, którą zainaugurujemy działalność "komiksowego pokoju emocji" ukrytego w zakamarkach kamienicy na Żmigrodzie.
Tematem pierwszej wystawy była Niepewność a gościem Wiktoria Konwent (Imponderabilia Zine).

 

 

 

Wystawa Tal Schwartz "Lalki z Majdanka" (Lipiec 2016)


Wystawa prac Tal Schwartz - młodej fotografki z Izraela. Autorka, sięgając do archiwum Majdanka, stworzyła fotografie przechowywanych tam lalek, które pozostały po byłych więźniach obozu. Wystawa we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.
Wystawa czynna: 07.07.2016 - 10.08.2016

 

 

Wystawa "Dziewczyny z Podwórka" (Czerwiec 2016)


Modna cyklistka Basia, Ala z trzepaka, zakręcona Ola, zwiewna Marysia, Aga co jeździ nawiasem, Hanka skakanka, hulająca Olga, wywrotkowa Zosia, wystrzałowa Kasia i zakochana Zuzia to dziewczyny, które bawią się na każdym podwórku. Wystawa jest powrotem do dzieciństwa i próbą graficznego uchwycenia podwórkowych aktywności.
Autorką prac graficznych jest mieszkająca w Madrycie Susie Hammer (Zuzia Młotek) - (1990) warszawianka z pochodzenia, od 2010 roku mieszka i tworzy w Madrycie, gdzie studiowała grafikę i ilustrację. Pracuje jako ilustratorka, szczególnie gustuje w publikacjach skierowanych do najmłodszych odbiorców. Swoimi pracami, które charakteryzuje pogodna tematyka, proste formy i otwarty przekaz, stara się rozbawić i dotrzeć do szerokiej publiki. Na dzień dzisiejszy, pracuje również w szkole podstawowej jako pani od plastyki. Organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży. Nie straszne jej malarstwo wielkoformatowe, jest autorką licznych murali. Lubi muzykę elektroniczną i gotowanie.

 

 

Wystawa "Dom ze Słów" (Maj 2016)


Interaktywna wystawa/instalacja zbudowana z papieru i opowieści mieszkańców Lublina o domu, o ważnych przedmiotach, które go tworzą, jak stół, żyrandol, okno, strych, książki itd. Do „Domu ze Słów” można wejść, usiąść przy stole, zajrzeć do szuflady i odkryć historie, które się w nim kryją.

 

 

podwórko wyobraźni: Podwórko Pinokia (MAJ 2016)

Dawno, dawno temu był sobie kawałek drewna. Nie jakiś kosztowny kawałek drewna, wręcz przeciwnie – zwykła szczapa na opał...

Pomyślałem, że mógłbym sobie wystrugać pięknego drewnianego pajacyka. Musi być niezwykły, taki, który będzie umiał tańczyć, fechtować się i fikać koziołki. Zamierzam powędrować z nim dookoła świata, zarabiając na kromkę chleba i szklankę wina...
Nazwę go Pinokio. To imię przyniesie mu szczęście.

W 2016 roku Podwórko Domu Słów zmieniło się w Podwórko Pinokia, drewnianej kukiełki, która marzyła, by być prawdziwym chłopcem. Weź mapę, zwiedzaj, rozwiązuj zagadki i pomóż Pinokiowi spełnić jego marzenie! 
Autorką projektu graficznego jest Susie Hammer.

 

 

 

Wystawa Codzień (Kwiecień 2016)

Wystawa składa się z 13. planszy z ilustracjami. Opowiedziana na nich historia subtelnie i metaforycznie prowadzi nas, niczym po nitce do kłębka, do świata widzianego przez osoby z autyzmem. Do świata, w którym każdy dzień jak co dzień się zaczyna - codzień.

 

 

Wystawa Składanie Świata (Kwiecień 2016)

Wystawa jest zapisem rozmów i spotkań z osobami dotkniętymi autyzmem, uczęszczającymi do lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Uczestnicy projektu opowiedzieli nam o sobie, swoich marzeniach, swoim sposobie składania świata.

 

 

wystawa "popularna" (kwiecień 2016)

Wystawa afiszy typograficznych z wierszami poetów międzywojennych związanych z drukarnią "Popularną" działającą w Lublinie w latach 1932-1949. Afisze przygotowane zostały w ramach projektu dyplomowego Moniki Czarneckiej studentki III roku Tekstów Kultury i Animacji Sieci KUL.

 

 

Ot-kot. Znane i nieznane prace Andrzeja kota (luty 2016)

Na wystawie prezentowane będą dwa oblicza twórczości Andrzeja Kota. Z jednej strony przemyślane precyzyjnie zaprojektowane grafiki, z drugiej rysunki, które powstały w czasie silnych stanów chorobowych schizofrenii. Dotąd rysunki te nie były prezentowane publicznie, podarowane niegdyś przez autora Mirkowi Białemu przeleżały 25 lat na strychu. Druga część to wybór rysunków i prac graficznych, powiększonych i reprodukowanych w technice serigrafii. Prace te były wybrane i sygnowane przez Andrzeja Kota i służyły jako cegiełki na produkcję albumu, w który Andrzej od początku był zaangażowany.
Wystawa czynna będzie do końca marca 2016 r.

 

 

Instalacja "Pokot_poetycki_13_12_1981" (Grudzień 2015)

Poezja stanu wojennego "deklamuje" słowa-wiersze-dźwięki-świadectwa przetrąconej, ale nie dobitej SOLIDARNOŚCI. Zdegradowana przestrzeń wystawowa postpeerelowskiego mieszkania, jest metaforą PRL-u po wprowadzeniu stanu wojennego. Powielacz historii wyrzuca unoszące się nad ciałami zabitych puste i zapisane głosy, wołające o współczucie, bezbronne i niebezpieczne.

   

Wystawa Litografii Uniwersytetu Sztuki z Berlina (Listopad 2015)

Wystawa pokazuje dorobek kolejnego ośrodka litograficznego, tym razem z Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Będzie to prezentacja pierwszej pracowni zagranicznej, do tej pory gościliśmy pracownie z litograficzne z Lublina, Łodzi i Gdańska.

Prace do wystawy wybrał Steffen Tschesno który uczy litografii w berlińskiej pracowni, oprócz klasycznych prac graficznych na wystawie będą prezentowane książki z ilustracjami wydrukowanymi z kamienia litograficznego.

Wystawa czynna będzie do końca grudnia 2015 r.

 

 

Wystawa Madonny i Ladacznice (Październik 2015)

Wystawa prac Weroniki Rafy, która łączy psychologię i projektowanie graficzne. Przedstawia teorie dotyczące znaczenia kobiecości, stereotypowego myślenia czy seksistowskich przekonań w społeczeństwie. Główną inspiracją dla treści projektu była teoria ambiwalentnego seksizmu Glick i Fiske (wyróżniają seksizm wrogi i ambiwalentny, gdzie kobiety dostają łatki Madonny lub Ladacznicy).

"W projekcie zwracam uwagę na problemy dotyczące uprzedzeń rodzajowych oraz wynikające z ograniczonego, stereotypowego myślenia. Komunikaty prac nie są jednak dosłowne, dlatego każdy może sobie wybrać, jakie nadać im znaczenie. Jeśli chodzi o stronę wizualną, projekt pełen jest kontrastów i dwuznaczności. Chciałam tym pokazać, że nic nie jest całkowicie białe (jak Madonna) czy czarne (jak Ladacznica)."

Termin wystawy: 08.10 - 10.11.2015 r.

 

 

wystawa O co chodzi? (wrzesień 2015)

"O co chodzi? O tych, którzy nie chodzą" to podsumowanie cyklu spotkań, warsztatów i rozmów z osobami niepełnosprawnymi ruchowo. To szczególna wystawa: Zapytaliśmy uczestników projektu „o co chodzi” w ich życiu, co jest dla nich ważne. Na tej podstawie przygotowaliśmy sesję zdjęciową, którą chcemy „zobrazować” te marzenia. 

Są to fotografie autorstwa Sylwii Brzozowskiej (jej portfolio: www.facebook.com/nakolkach).

 

   

PLAKATY JANA MŁODOŻEŃCA: BARWNE TERYTORIUM OBRAZÓW I SŁÓW (LIPIEC - SIERPIEŃ 2015)

Wystawa plakatów Jana Młodożeńca pochodzących z kolekcji Jerzego Brukwickiego. Wystawa czynna będzie do 30 sierpnia 2015.

Jan Młodożeniec (1929 - 2000) był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. Wybitny grafik, rysownik i malarz. Pozostawił pokaźny dorobek artystyczny. Zafascynowany żywiołem barw i nieograniczoną różnorodnością linii stworzył niepowtarzalny, rozpoznawalny styl wyróżniający się poetyckim klimatem, dowcipnym przesłaniem, zaskakującymi skojarzeniami. Intrygująco łączył literę z graficznym znakiem, malarską plamą. Trafnie ujawniał treści i znaczenia podjętych zagadnień. Ojcem artysty był Stanisław Młodożeniec – poeta, współtwórca polskiego futuryzmu, matką – Wanda Arlitewicz, malarka, córka dyrektora jednego z lubelskich  liceów.

 

podwórko wyobraźni: Podwórko Muminków (MAJ 2015)

W 2015 roku zawitały do nas Muminki. Opowiemy Wam o świecie, w którym każdy czuje się u siebie i o pewnej osobie, która marzyła, by zostać latarnikiem, a stała się Mamą Muminków. Stworzyła dolinę pełną magicznych Trolli, z Muminkami, Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Paszczakiem, Filifionką, Buką i Hatifnatami. Dobrze jest pamiętać o ich autorce, która lubiła dalekie podróże, samotne wyspy i opowieści ze szczęśliwym zakończeniem. Tove Jansson (1914-2001).

Działane wykonane przez Escritor Media.

 

 

Wystawa Miasto Biblioteka (MAJ 2015)

Wystawa grafik i instalacji poetyckich autorstwa Joanny Wiszniewskiej Domańskiej. To tytuł cyklu prac rysunkowych i graficznych poświęconych książce, jej roli i znaczeniu w życiu człowieka. Bohaterem cyklu jest też BIBLIOTEKA jako metafora związku człowieka z literaturą, kulturą i wartościami wyższymi.

 

 

Wystawa Poezja Cybernetyczna (MAJ 2015)

Zbiorowa instalacja multimedialna inspirowana poezją:
MironTee - poezja wizualna w substancji cybernetycznej wykładziny spod /bota/
Leszek Onak - Bot w butonierce: wystawa algorytmów literackich, animacji i plików audio puszczanych przez niewielki otwór na guzik w klapie marynarki.

 

 

Wystawa Grupy Maszin (MAJ 2015)

Jeden z najodważniejszych projektów komiksowych na polskiej scenie artystycznej eksplorujący pogranicza sztuk wizualnych i literatury. W kolejnych wystawach i publikacjach grupy (od samizdatów po ekskluzywne albumy w twardej oprawie) świadomość własnego warsztatu, jego możliwości i ograniczeń, łączy się z zinowym luzem w podejściu do komiksowych dogmatów i oczekiwań odbiorców. Świetna zabawa koegzystuje z ciągłymi próbami zrewolucjonizowania myślenia o komiksie.

 

 

Wystawa Marka Danielkiewicza - Obrazki (MAJ 2015)

Obrazki Marka Danielkiewicza są paralelą wierszy. Jego najnowsze prace są próbą innej interpretacji koloru. Autor nie ma ambicji bycia plastykiem – jest poetą. Danielkiewicz inspiruje się twórczością awangardowych malarzy rosyjskich z początku XX wieku. Nie lubi oceniać swoich prac, ponieważ uważa, że każdy obrazek zawiera interpretację sam w sobie. Granice mojego języka są jednocześnie granicami mojego świata – mówi.

 

 

Wystawa Pukam do drzwi kamienia (KWIECIEŃ 2015)

„Pukam do drzwi kamienia” to wystawa podsumowująca cykl spotkań z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie i ich matkami. Kobiety przekazały w nasze ręce historię swoich nie mówiących dzieci. Wystawa prezentować będzie wypowiedzi matek na temat ich dzieci, interpretację ich słów w formie obrazów, a także fotografie wszystkich uczestników projektu.

 

 

Wystawa Stanisław Dróżdż. Trwanie (KWIECIEŃ 2015)

Dróżdż tworzył ze słów, liter, cyfr, znaków i przedmiotów dzieła realizowane w postaci maszynopisów, fotograficznych odbitek, komputerowych wydruków, obiektów, instalacji przestrzennych, prac interaktywnych. Prace pojedyncze, cykle i skomplikowane wieloelementowe systemy. Określał je autorskim terminem „pojęciokształty”

 

 

Wystawa Fryderyka Rudzińskiego - Nieznośne skowronki oraz kilka innych historii (MARZEC 2015)

Prace Fryderyka Rudzińskiego od dawna nieodmiennie mnie zadziwiają, zarówno technicznie, jak i „narracyjnie”. Współczesność nie jest dobrym czasem dla miedziorytników. Jest tyle prostszych, szybszych i wydawałoby się skuteczniejszych technik, lepiej nadających się do osiągnięcia wielkiego sukcesu. Ja jednak niezmiennie od lat widzę człowieka, który cierpliwie poleruje miedzianą blachę, ostrzy rylec i powoli, kreska po kresce, opowiada baśnie. Zuzanna Orzeł, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

 

 

Wystawa Anny Tosiek - "Tajemniczy ogród" (LUTY 2015)


Wystawa prezentuje ilustracje inspirowane powieścią "Tajemniczy ogród", autorstwa Frances Hodgson Burnett. Historia znana Ani z dzieciństwa zainspirowała ją do stworzenia wizji świata widzianego oczami dziecka – pięknego, intrygującego i pełnego tajemnic.

 

 

Wystawa fotografii andrzeja polakowskiego - "pożegnanie taboru" (grudzień 2014)

Wystawa prezentuje urzekające zdjęcia wybitnego fotografika lubelskiego Andrzeja Polakowskiego, znane z albumu "Pożeganie taboru". Wernisaż wystawy realizowany był w ramach projektu "Jadą Cyganie wielu wozami...".

 

 

Wystawa znaki wolności. plakaty "solidarności" z lat 1980 - 1989 (grudzień 2014)

Wystawa gromadzi ok. 45 plakatów pochodzących z kolekcji Danuty i Jerzego Brukwickich. Mówią one o człowieku i sensie jego życia, o narodzinach „Solidarności”, okresie stanu wojennego, codzienności tego trudnego, skomplikowanego czasu. Plakaty te komentują zachodzące w kraju przemiany społeczne i kulturalne.

 

 

WYSTAWA TYPOGRAFII (Październik 2014)

Wystawa prac typograficznych, wykonanych w ramach działań warsztatowych w Izbie Drukarstwa, przez osoby w nich uczestniczące od 2008 do 2014r., najliczniejszą grupę stanowią afisze wykonane dla wydarzeń w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN". Są to prace wykonane na zabytkowych maszynach drukarskich z początku XX w. z wykorzystaniem oryginalnych krojów pism występujących w formie czcionek drewnianych i metalowych, elementy te stanowią wyposażenie pracowni typograficznej Domu Słów.

 

 

Wystawa Litografii (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa „Litografia. Z archiwum ASP w Łodzi” prezentuje wybór prac studentów i pracowników ASP w Łodzi. Archiwum Pracowni Litografii posiada zbiory prac realizowanych od początku lat 70 – tych.
Z konieczności ograniczenia ilości prac, wybrane litografie powstały w ostatniej dekadzie i są przykładem różnorodności postaw twórczych studentów i dyplomantów oraz realizacji programu dydaktycznego pracowni. /Witold Warzywoda/

 

 

Wystawa portrety (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa prezentująca prace i wypowiedzi powstałe podczas warsztatów interdyscyplinarnych z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej, działającego w ramach Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym "Miscericordia". Podczas spotkań łączyliśmy różne techniki: plastykę, dramę i warsztat tworzenia historii po to, żeby poznać sposób, w jaki uczestnicy odbieraja rzeczywistość (jakie mają wspomnienia i marzenia oraz jak odbierają siebie).

 

 

Wystawa Kolory Oczu (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa przedstawiająca zdjęcia i wypowiedzi osób niewidomych i niedowidzących ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej w Lublinie. Przezentowane wypowiedzi opowiadają o świecie osób z dysfunkcją wzroku.

 

 

Wystawa Maski (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa prezentująca maski i wypowiedzi osadzonych z Aresztu Śledczego w Lublinie. Prace powstały podczas warsztatów, w ramach których uczestniczki poznały antropologiczne znaczenie maski, wykreowały postaci, a także podjęły refleksję na temat relacji autorka-stworzona postać.

 

 

Wystawa Podwórko Topografia Pamięci (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa prezentująca losy ludzi mieszkających w kamienicy przy Żmigrodzie 1, ale też zmieniający się przez lata wygląd podwórka "Domu Słów".

 

 

 

podwórko wyobraźni: PODWÓRKO MAŁEGO KSIĘCIA (sierpień 2014)

W 2014 roku podwórko „Domu Słów” stało się miejscem spotkania z Małym Księciem z książki „Mały Książę” Antoine St. Exupery. Przez 5 miesięcy to on i jego historie będą zapraszać dzieci ze szkół do spotkania na Podwórku. W ramach działania zapraszamy grupy dzieci na wędrówkę z Małym Księciem. Podwóko "Małeg Księcia" powstało dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Słoneczny Pokój oraz we współpracy z wolontariuszami.

 

 

 

 

Wystawa majdan wolności (CZERWIEC 2014)

Prace prezentowane na wystawie „Majdan Wolności” nie powstały na zlecenie galerii w celach wystawienniczych, ale z potrzeby serca i na potrzeby barykady. Drukowane słowo i szybko naszkicowana ilustracja, stały się nierozłączną częścią ukraińskiej rewolucji. Zaprezentowaliśmy w Lublinie plakaty, rysunki, obrazy, koszulki i pocztówki wykonane przez artystów, architektów, grafików i designerów pochodzących z całej Ukrainy.

 

 

Galeria na murze: donikąd (CZERWIEC 2014)

Komiksowy dziennik realizowany przez Michała Misztala codziennie od 13 sierpnia 2012 roku. Podczas Nocy Kultury została zaprezentowana ekspozycja ponad 700 ilustracji i stripów tworzących strumień świadomości, którym wytapetowana została ściana zamykająca podwórko Domu Słów. Treść improwizowanego dziennika koresponduje ze zdewastowaną powierzchnią muru będącego prowizorycznym zlepkiem ścian i ogrodzenia.

 

 

Wystawa Alfabet (MAJ 2014)

Wystawa z ilustracji i słów, która tworzyła się podczas festiwalu "Miasto Poezji" przez jego gości i uczestników. Wystawie towarzyszyło hasło: "Alfabet to litery. Z liter budujemy zdania, tworzymy opowieści. Opowieści to świadectwo życia. Przekaż nam swoją opowieść." 

 

 

Wystawa LitografiI (MARZEC 2014)

Wystawa „Litografia. Z archiwum ASP w Gdańsku” prezentuje zarówno archiwalne jak i zupełnie współczesne prace wykonane przez studentów ASP w Gdańsku. Wystawa ma na celu pokazanie spektrum możliwości technologicznych, jakie daje litografia oraz zaobserwowanie zmian jakie następowały w konwencjach artystycznych przez kolejne dekady istnienia pracowni.
Litografie udostępnione dzięki uprzejmości prof. Zbigniewa Gorlaka - kierownika Pracowni Litografii ASP w Gdańsku.Wystawa LitografiI (MARZEC 2014)
Wystawa „Litografia. Z archiwum ASP w Gdańsku” prezentuje zarówno archiwalne jak i zupełnie współczesne prace wykonane przez studentów ASP w Gdańsku. Wystawa ma na celu pokazanie spektrum możliwości technologicznych, jakie daje litografia oraz zaobserwowanie zmian jakie następowały w konwencjach artystycznych przez kolejne dekady istnienia pracowni.
Litografie udostępnione dzięki uprzejmości prof. Zbigniewa Gorlaka - kierownika Pracowni Litografii ASP w Gdańsku.

 

 

Wystawa Litografii (Grudzień 2013)

Wystawa studentów Pracowni Litografii Wydziału Artystycznego UMCS przybliża widzom historii druku płaskiego oraz prezentuje walory artystyczne jakie daje litografia. Prace zostały wykonane przez studentów Pracowni Litografii Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Na wystawie pokazano około 40 litografii wykonanych różnymi narzędziami rysunkowymi, w różnej konwencji artystycznej – od kolorowych, abstrakcyjnych kompozycji do realistycznych rysunków wykonanych w technice kredki litograficznej.

 

 

Wystawa DESIGN GRAPHIC - dobrze zaprojektowane (CZERWIEC 2013)

Wystawa ilustratorów książek dla dzieci, odbyła się w ramach Festiwalu "Miasto Poezji". Rysownicy: Ola Cieślak, Jan Bajtlik, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Agata Dudek, Agata Juszczak, Marta Ignerska, Marianna Oklejak, Katarzyna Fryza Księżopolska.

 

 

Wystawa Ilustracje nie dziecinne (MAJ 2012)

Wystawa ilustracji książek dla dzieci autorstwa Katarzyny Boguckiej. Na wystawie znalazły się ilustracje z książek m.in.: "Maryna, gotuj pierogi", "O Panu Tralalińskim", "Chory kotek", "Paweł i Gaweł", "Małpa w kąpieli", "Siała baba mak". Wystawa jest w naszym posiadaniu, do dyspozycji użyczających.

 

 

KRESKA I KROPKA - WYSTAWA ILUSTRACJI JOANNY RUSINEK (MAJ 2012)

Wystawa prezentująca ilustracje z książek "Samotny Jędruś", "Mały Chopinek", "Jan Brzechwa Dzieciom". Wystawa miała miejsce w Cafe Heca.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz