Wystawy

wystawy stałe

 

Izba drukarstwa

Można tu dowiedzieć się jak wyglądała i funkcjonowała dawna drukarnia typograficzna, papiernia, jak wyglądała praca zecera, drukarza, introligatora, poznać historię drukarni "Popularna", która mieściła się tu w latach 30-tych, ubiegłego wieku. Prowadzone są warsztaty, w ramach których uczestnicy mogą czerpać papier, składać tekst, uczyć się pisma kaligraficznego czy wytłoczyć druk na prasie drukarskiej. Dodatkowo zwiedzający Izbę Drukarstwa mają możliwość zapoznania się z wystawą poświęconą Józefowi Łobodowskiemu - patronowi tego miejsca.

 

 

Siła wolnego słowa

Wystawa w sposób symboliczny upamiętnia śmierć pod koniec wojny 14-tu drukarzy z „Popularnej”. Zostali oni zabici przez Niemców za druk nielegalnych ulotek. Główną ideą wystawy jest pokazanie narodzin niezależnego ruchu wydawniczego w Lublinie w latach 1976 – 1989. Na wystawie można zobaczyć czasopisma, książki a także fragmenty filmów ilustrujących tło historyczne ówczesnej Polski, posłuchać relacji drukarzy i osób związanych z podziemnym drukarstwem oraz zobaczyć sprzęt drukarskie jakim się posługiwali. Punktem centralnym wystawy jest legendarny powielacz, na którym został wydrukowany w Lublinie pierwszy numer podziemnego pisma „Zapis”. Wydarzenie to uznawane jest za narodziny drugiego obiegu wydawniczego w Polsce, który w sposób zasadniczy przyczynił się do powstania „Solidarności” i wszystkich zmian politycznych jakie nastąpiły w Polsce w latach 80-tych. Te wszystkie wydarzenia były wyrazem wielkiego pragnienia ich uczestników bycia wolnymi ludźmi. Świat w którym żyjemy każdego dnia pokazuje jak wielką wartością jest wolność. Dlatego wokół pytań związanych z rozumieniem wolności tworzony jest program adresowany do młodszych osób.Zwiedzanie wystaw stałych:

Poniedziałek - piątek, wejścia grup: g. 10:00, 12:00, 14:00. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia godziny.
Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 81 534 52 33.
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Istnieje możliwość oprowadzania w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Liczebność grupy to maks. 20 osób.
Ceny: normalny - 7 zł, ulgowy - 5 zł (przedszkolaki, uczniowie, studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych za okazaniem stosownych dokumentów).

Bilety ulgowe przysługują również rodzicom posiadającym Kartę Dużej Rodziny.

 

AKTUALNE WYSTAWY CZASOWE:

 

 

JASNOWIDZE III - POKONKURSOWA WYSTAWA ILUSTRACJI DLA DZIECI (LUTY 2020)

Wystawa jest zwieńczeniem trzeciej edycji międzynarodowego konkursu dla ilustratorów Jasnowidze organizowanego przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Konkurs ma na celu odkrywanie młodych talentów i umożliwienie im zaistnienia na polskim rynku wydawniczym. Pokonkursowa wystawa złożona jest z nagrodzonych i wyróżnionych prac oraz wybranych 40 najlepszych projektów. Prezentuje ona przekrój najróżniejszych stylów, pomysłów i wizji artystycznych, które układają się w bogatą i inspirującą konstelację.

 

ZREALIZOWANE WYSTAWY CZASOWE:

 

JAROSŁAW KOZIARA - PLAKATY I OKŁADKI (STYCZEŃ 2020)

Jarosław Koziara najbardziej znany z działań happeningowych, landartów, instalacji w przestrzeni miasta, scenografii oraz promocji twórczości znakomitego lubelskiego grafika Andrzeja Kota, tym razem zaprezentuje mniej znany wycinek swojej działalności twórczej: plakaty i okładki płyt. Wybrane do wystawy projekty to często autentyczne wycinki z identyfikacji wizualnej większej całości, jak w przypadku plakatów dla Festiwalu Dwa Brzegi, czy okładek płyt dla zespołu Voo Voo z którym artysta od lat współpracuje. Na wystawie pokażemy projekty które zostały wcielone w życie i projekty odrzucone które czekały na swoja przedstawienie do tej wystawy.

 

 

TDC65 (LISTOPAD 2019)

Każdego roku Type Directors Club w Nowym Jorku wybiera ponad 200 najlepszych prac typograficznych z całego świata, które podróżują potem po Ameryce, Azji i Europie. Dom Słów-Izba Drukarstwa stwarza Państwo niepowtarzalną szansę żeby zobaczyć wyselekcjonowane projekty typograficzne. W Polsce wystawa pokazywana jest tylko w Warszawie i Lublinie.

 

 

RYBNNA. PROJEKTY GRAFICZNE DLA TEATRU NN (PAŹDZIERNIK 2019)

Małgorzata (Ryba) Rybicka, od 2001 związana jest z teatrem NN jako grafik/projektant. Obecna wystawa jest rodzajem podsumowania i przeglądem najważniejszych projektów wykonanych dla Teatru NN w ciągu 18 lat.

Na wystawie można było zobaczyć  albumy, tomiki poezji m.in. Agaty Tuszyńskiej, Julii Hartwig, Jacka Podsiadło, gazety Opornik i PA.RA, identyfikacje wizualna festiwali oraz logotypy do licznych projektów Teatru NN.

 

 

FILOZOFICZNA PINAKOTEKA (WRZESIEŃ 2019)

„Jaskinia. Droga rebeliantów” to próba zilustrowania filozofii w myśl Platońskiej zasady: najpierw musisz zobaczyć, aby móc zrozumieć. I tak Spychała stara się nam ukazać najbardziej złożone poglądy filozofów za pomocą obrazów. Wśród prezentowanych prac znajdziemy ilustracje filozoficzne poglądów m.in.: Platona, Seneki, Kartezjusza, Heideggera itd. Wystawa stanowi rodzaj pierwszej w świecie „filozoficznej pinakoteki”.
Praca nad grafikami trwała ponad 4 lata i wykonano je za pomocą metody ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ (pol. Lego-logos). Autorami grafik są: Grzegorz Marzewski, Piotr Kamiński oraz Jarosław Spychała.

 

 

PSZCZOŁY. ILUSTRACJE PIOTRA SOCHY (WRZESIEŃ 2019)

Książka ze znakomitymi ilustracjami i świetnie opracowanym materiałem tekstowym wprowadza w bardzo obszerny świat pszczół. Na wystawie mogli Państwo dowiedzieć jak stare są pszczoły, jakie kwiaty pszczoły najlepiej lubią, czy pszczoły tańczą, czy możemy żyć bez pszczół, czy Greccy Bogowie znali pszczoły i czy inni władcy świata doceniali te ważne i bardzo ciekawe owady.

 

 

NAGŁA WYSPA. HERBERT 2019 (SIERPIEŃ 2019)

Zbigniew Herbert pisał nie tylko wiersze i eseje, ale także rysował. Pozostawił prawie 300 szkicowników przechowywanych obecnie w Archiwum Herberta w Bibliotece Narodowej. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór kilkunastu rysunków i dziesięciu wierszy poety. W warstwie tekstowej ekspozycja jest dwujęzyczna – wiersze Herberta i wprowadzenie do wystawy przełożyła na angielski Alissa Valles (amerykańska poetka i tłumaczka polskiej poezji).

 

 

WYSTAWA PRAC DYPLOMOWYCH Z PRACOWNI GRAFIKA KSIĄŻKI, WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY UMCS (LIPIEC 2019)

Na wystawie prezentowane są artystyczne dyplomy magisterskie zrealizowane na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni dyplomowej dr. hab. Krzysztofa Rumowskiego.

Prezentowane prace z dziedziny grafiki projektowej to głównie opracowani autorskich książek. 
Niektóre z grafik powstały na bazie „Myśli Pandemicznych” Pauliny Dąbrowskiej, niektóre zaś inspirowane są utworami innych autorów, jak książka do tekstów wiersza Marii Czerkawskiej "Śmierć leśna" opracowana przez Paulinę Narewską. Bardzo często są to też książki-zapisy stanów i emocji, reakcji na otaczający świat, tak jak w przypadku pracy Estery Wrońskiej „Przypadłości”, Darii Sandrikowej „Pamiętnik małej dziewczynki”, czy picturebooka Svetlany Burmistrovej. Nietypową pracą w tym zestawie jest „6 kontynentów” Anna Kosenko, projekt graficzny znaczków pocztowych.

 

 

MASŁO ŚPI (MAJ 2019)

Wystawa "Masło śpi" w Domu Słów dla małych i dużych, którzy wierzą w magię snów!

Wystawa inspirowana książką Tiny Oziewicz i Agaty Królak.
Czy wiecie, że rzeczy też śpią, a nawet mają sny? Kartonowa książka-kołysanka z otwieranymi klapkami. 
„Masło śpi już w maselniczce,
sól zasnęła już w solniczce.”
Wszystko już śpi: parasole, ławki w parku, skarpetki, okruszki, kredki… A wy?
W tej wdzięcznie zilustrowanej, rytmicznej wyliczance spotkacie przedmioty, które otaczają nas na co dzień, pogrążone we śnie. Dzięki otwieranym klapkom umieszczonym na ścianach i podłodze odkryjecie ich nocne tajemnice. A potem… może sami pójdziecie w ich ślady?

tekst: Tina Oziewicz
ilustracje: Agata Królak
Książka wydana przez wydawnictwo Dwie Siostry
www.wydawnictwodwiesiostry.pl
Fot. M. Rozdzialik
...............
Autorzy: 
- koncepcja: Alina Januszczyk
- wykonanie plastyczne: Anna Kłys, Mariia Gnatiuk, Maciej Pałka, Karol Grzelak

 

 

THEMERSONOWIE - TYPOGRAFIA POEZJI SEMANTYCZNEJ (CZERWIEC 2019)

Wystawa dostępna od 7 czerwca od godz. 18:00 do 7 lipca do godz. 17:00.

Wystawa poplenerowa studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

 

 

TXT + EXPERIMENT (MAJ 2019)

Wernisaż wystawy: 30.05.2019 r.

Na wystawie pt. TXT + EXPERIMENT. prezentowane będą prace artystów dla których alfabet jest fundamentem kompozycji. Prezentacja jest jednym z pokazów sztuki plakatu, który zagości w Lublinie już 31 maja 2019 r. podczas otwarcia Międzynarodowego Biennale Plakatu Lublin 2019.

 

 

NAGŁA WYSPA: HERBERT 2019 (MAJ 2019)

Finisaż wystawy: 25.05.2019 r.

Wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta zrealizowana z okazji Festiwalu "Miasto Poezji".

 

 

PLANETA FIXIA. POEZJA WIZUALNA (MARZEC 2019)

Wernisaż wystawy: 16.03.2019 r.

Planeta Fixia to realizacja z gatunku poezji wizualnej. Interaktywna instalacja cyfrowa, powiązana programowo z zespołem siedmiu wielkoformatowych grafik CGI, wkomponowanych w przestrzeń galerii Domu Słów, przy ul. Żmigród 1 w Lublinie. W warstwie medialnej jest wizualizacją poezji Olgi Letkiewicz-Ryłów, zrealizowaną przez Marka Letkiewicza przy współpracy kreatywnego programisty Kamila Ryłowa. Odwołuje się do sięgającej starożytności tradycji poezji konkretnej, ale przełożonej na współczesny nam język nowych mediów. 
W konwencji tej tekst literacki, przetłumaczony jest na język tekstu ikonicznego. Jest to arcytrudny zabieg unaocznienia poezji - ścieśnienia jej do postaci semantycznej i ikonologicznej jednoczesności. Z tego powodu tekst wizualny służy nie tyle pełnej prezentacji treści utworów poetyckich, co ich sublimacji. Tytuł realizacji jest kalką nazwy maszyny typograficznej Planeta Fixia, produkowanej w latach 1914-1922 przez Dresdener Schgnellpressen Fabrik. Unikatowy dziś egzemplarz tej maszyny, zakupionej przed laty przez Aleksandra Michalskiego (mojego dziadka) i jego wspólnika Józefa Rybińskiego – współwłaścicieli drukarni Popularna – stał się po dziesięcioleciach katalizatorem powstania i podstawą znakomitej działalność Domu Słów.
W intencji pomysłodawcy i współwykonawców Planeta Fixia jest wspomnieniem pamięci naszych przodków, i ludzi związanych z działalnością tego miejsca oraz pełnych pasji i poświęcenia zdarzeń, tragicznie zakończonych ich śmiercią w czasie okupacji niemieckiej. Duchom tamtych ludzi, czasów i wydarzeń pracę tę poświęcam.
Marek Letkiewicz

 

 

Z ARCHIWUM LITOGRAFII – UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY W POZNANIU (LUTY 2019)

Wernisaż wystawy: 07.02.2019 r.

Na kolejnej wystawie z cyklu „Z Archiwum Litografii” prezentujemy grafiki pracowników i studentów z Pracowni Grafiki – Litografia. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pracownia prowadzona jest przez prof. Stefana Ficnera i asystenta dr Maksymiliana Skorwidera.

 

   

KOMIKSY Z PA.RY (GRUDZIEŃ 2018)

Wernisaż wystawy: 14.12.2018 r.

Gazeta „PA.RA” powstała z okazji lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na wystawie można zobaczyć komiksy przygotowane przez Macieja Pałkę i Macieja Tuorę.

 

   

TYPE DIRECTORS CLUB 2018 (LISTOPAD 2018)

Wernisaż wystawy: 09.11.2018 r.
Wystawa czynna będzie do 31 stycznia 2019 r.

Dominantą wystawy jest projektowanie w oparciu o tekst. Na wystawie zobaczymy zarówno przykłady projektów graficznych tworzonych na potrzeby Internetu, projekty książek, magazynów, identyfikacje marek i informacji branżowej, logotypy, reklamy, plakaty, opakowania, typografię ruchomą i zwycięskie kroje pism, które na przestrzeni ostatniego roku zyskały uznanie branży.

 

   

ZGUBIONA DUSZA - JESTEM, RYSUJE (PAŹDZIERNIK 2018)

Wernisaż wystawy: 05.10.2018 r., godz. 18:00
Wystawa czynna będzie do 05.11.2018 r.

„Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą”. To pierwsze zdanie opowiadania/bajki napisanej przed laty przez Olgę Tokarczuk. To krótkie opowiadanie było pretekstem do stworzenia równorzędnego świata przy pomocy ilustracji. Tak powstała niezwykła książka „Zgubiona Dusza” autorstwa Olgi i Joanny, obie są równorzędnymi autorkami narracji, jedna literackiej druga rysunkowej. Jedna w kilkunastu zdaniach nakreśla opowieść o problemie współczesnego świata, zabiegania i w efekcie zgubieniu duszy, druga część ilustracyjna, jest jakby stop klatkami momentów z czyjegoś życia, oczekiwaniem, wypełnionych ławeczkami, krzesłami, poczekalniami oraz bujnymi roślinami.

 

   

JASNOWIDZE, EDYCJA II (WRZESIEŃ 2018)

Wystawa czynna od 06.09.2018 r., godz. 17:00 do 30.09.2018 r.

Wystawa jest zwieńczeniem drugiej edycji konkursu dla ilustratorów Jasnowidze. Zorganizowany przez wydawnictwo Dwie Siostry, konkurs ma na celu odkrywani młodych talentów i umożliwienie im zaistnienia na polskim rynku wydawniczym.

 

   

"ZESZYTY" - KAROLINA GŁUSIEC (LIPIEC 2018)

Wernisaż wystawy: 20.07.2018 r.

Wystaw flipbooków, storyboardów i szkicowników Karoliny Głusiec. Prezentowane prace są wyborem analogowej dokumentacji produkcji autorskich filmów animowanych artystki od roku 2011.
Karolina Głusiec - Lubię chodzić, patrzeć, rysować. współpracuję z różnymi ludźmi z całego świata zajmującymi się muzyką oraz filmem i robię dla nich animacje, teledyski albo wizualizacje. 
Teraz kończę swój film "Instrument, Dureń, Krajobraz".
Aktualnie mieszkam w Lublinie.

www.vimeo.com/karolinaglusiec
http://cargocollective.com/karolinaglusiec

 

   

PO PIERWSZE LITERY (LIPIEC 2018)

Wernisaż wystawy: 11.07.2018 r., godz. 17:00
Wystawa czynna do 31.08.2018 r.

Wystawa afiszy, druków akcydensowych i niskonakładowych publikacji, złożonych i wydrukowanych w tradycyjnej technice druku typograficznego. Każdy projekt został przygotowany przy użyciu czcionek ołowianych i drewnianych, a następnie wydrukowany na jednej z zabytkowych maszyn drukarskich. Wybrane prace z lat 2011-2018 powstały na potrzeby popularyzacji wydarzeń organizowanych przez Dom Słów-Izbę Drukarstwa i Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN. Ta przekrojowa ekspozycja jest podsumowaniem dziesięcioletniej działalności Izby Drukarstwa. Wszystkie prace wykonane zostały w niskim nakładzie w pracowniach Izby Drukarstwa: zecerni – Robert Sawa, papierni - Sylwia Woźniak i introligatorni – Alicja Magiera.

 

   

PRACE DYPLOMOWE Z PRACOWNI GRAFIKI KSIĄŻKI, WYDZIAŁU ARTYSTYCZNEGO UMCS (LIPIEC 2018)

Publiczna obrona: 04.07.2018 r., godz. 12:00

Na wystawie prezentowane będą picturebooki zrealizowane na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni dyplomowej dr. hab. Krzysztofa Rumowskiego, jako artystyczne dyplomy magisterskie.

Tematyka prezentowanych książek jest bardzo różnorodna. Raz jest to jest to intymny rodzinny albumu prezentujący kilkadziesiąt kubków, które różnymi zbiegami okoliczności znalazły się w domu autorki Patrycji Żak. Każdy kubek, to osobna historia, osobne wspomnienia o ludziach, miejscach i zdarzeniach.

 

 

 

 

 

JASNOWIDZE, EDYCJA I (CZERWIEC 2018)

Wernisaż wystawy: 06.06.2018 r., godz. 17:00

Wystawa jest zwieńczeniem pierwszej edycji konkursu dla ilustratorów Jasnowidze, zorganizowanego przez wydawnictwo Dwie Siostry, który miał na celu odkrycie młodych talentów i umożliwienie im zaistnienia na polskim rynku wydawniczym.

 

   

"KOLOROWANKI" - PAWEŁ POGORZELSKI (MAJ 2018)

Wernisaż wystawy: 10.05.2018 r., godz. 17:00
Miejsce: Drugie Piętro Domu Słów.

Zbiór rysunkowych dioram o tematyce gnostyckiego popu wykonany został chińskim piórem i kredkami ołówkowymi. Prezentowane prace są misternymi przestrzennymi obrazami/ilustracjami, cykl "Kolorowanki" w pewnym stopniu nawiązuje do wcześniejszych prac przestrzennych odwołujących się do świata wczesnych gier video.

Paweł Pogorzelski - artysta młodszego pokolenia, urodzony w 1983, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz Malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

 

   

"OŻYWIENIE" - WYSTAWA KOŁA FRAKCJA SUCHA (KWIECIEŃ 2018)

Wystawa czynna od 26 kwietnia.
Miejsce: Drugie Piętro Domu Słów.

Wystawa ,,Ożywienie" jest przeglądem prac graficznych wykonanych w technice monotypii, które posłużyły do zmontowania animacji pt.,,Koniec". Projekt ten został zrealizowany przez Koło Naukowo-Artystyczne FRAKCJA SUCHA działające przy WA ISP UMCS w Lublinie i jest skierowany zarówno dla miłośników grafiki warsztatowej jak i animacji. Sama animacja jest surrealistycznym snem po śmierci człowieka a prace graficzne przedstawiają urywki z życia bohatera.

 

   

GRAFIKA KSIĄŻKI STUDENTÓW Z AKADEMII SZTUKI I PROJEKTOWANIA W CHARKOWIE (KWIECIEŃ 2018)

Wystawa czynna od 19 kwietnia do 30 maja.

Wystawa jest przeglądem prac graficznych powstałych w Państwowej Akademii Sztuki i Projektowania w Charkowie [Ukraina] w zakładzie grafiki książki prowadzonej przez Larysę Chaika. Na wystawę wybrano prace semestralne i magisterskie, makiety książek, rozkładówki, ilustracje, grafiki oraz projekty zrealizowanych i wydanych książek.

Studenci biorący udział w wystawie i reprezentujący uczelnię: Kobiakovska Sofia, Betliiemska Bohdana, Melnykova Yevstakhiia, Tsvetkova Anna, Bui Bich Phuong.

 

   

KATARZYNA BOŚ "LOGOTYPY" (KWIECIEŃ 2018)

Wystawa czynna od 19 kwietnia do 30 maja.

Wystawa prezentuje poszukiwanie form i rozwiązań oprawy graficznej dla produktów, marek których motywem przewodnim jest kot. Ten dość powszechny temat artystka potraktowała jako wyzwanie do odkrywania nowych rozwiązań i opracowań tego motywu.

 

   

SŁOWO NA "K" (LUTY 2018)

Miejsce: Sala edukacyjna, Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17 (wejście od podwórka)
Wernisaż: 25 stycznia 2018 r., godz. 18:00 

Wystawa fotografii Pawła Bajewa, portretujących portrety osób niskorosłych będąca wydarzeniem towarzyszącym działania "Słowo na k".

 

            

   

OD PRZODU I OD TYŁU (CZERWIEC 2017)

Słowa lubią płatać figle. Są takie, które od przodu i od tyłu można czytać tak samo. Uliczka palindromów w postaci świecącej instalacji zaprasza na Żmigród.

 

 

   

TROPY - WYSTAWA DYPLOMÓW STUDENTÓW WYDZIAŁU ARTYSTYCZNEGO (LUTY 2018)

Miejsce: Drugie Piętro, Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17 (wejście od podwórka)
Wernisaż: 02 luty 2018 r., godz. 13:00

Wystawa prezentuje prace dyplomowe zrealizowane przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS na zakończenie studiów licencjackich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.
"Niezwykła przestrzeń wystawiennicza Domu Słów stanowiła dla nas wyzwanie. Musieliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak powiązać efekty naszych poszukiwań twórczych ze śladami obecności żyjących niegdyś w kamienicy mieszkańców. Miejsca ekspozycji każdego z uczestników wystawy są rozmieszczone w różnych częściach budynku. To, które z nich odwiedzą Goście naszej wystawy, które tropy podejmą, a które odrzucą, pozostawiamy już ich decyzji."

 

 

   

MAPY - OBRAZKOWA PODRÓŻ PO LĄDACH, MORZACH I KULTURACH ŚWIATA (LUTY 2018)

Wystawa czynna od 22 lutego do 31 marca 2018 r.

Bestselerowa książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich opublikowana przez wydawnictwo Dwie Siostry i wydana w 25 językach, prezentowana jest w postaci wielkoformatowych map do zawieszenia na ścianie. Wystawa zabierze was w niezwykłą podróż dookoła świata. Ilustracje przygotowane przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich zawierają wyselekcjonowane przez nich i właściwe dla danego kraju dziedzictwo kulturowe i obyczaje mieszkańców, okazy fauny i flory, budynków, postaci, bohaterów literackich, obyczajów, dań i sportów. Bez zbędnych słów, przy pomocy schematycznej ilustracji nawiązującej do dziecięcych rysunków pokazują gejzery w Islandii, karawany na egipskiej pustyni i miasta Majów w Meksyku, grę w krykieta w Anglii, ćwiczenia jogi w Indiach, a w Chinach stuletnie jaja jako lokalny przysmak. Rysunki uzupełnione są krótkimi opisami do których specjalnie zaprojektowano kroje pism Mrs White oraz Cartographer.

 

 

 

PLAKAT TYPOGRAFICZNY - TYPOGRA (STYCZEŃ 2018)

Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17 (wejście od podwórka)
Wernisaż: 11 stycznia 2018 r., godz. 18:00
Wystawa czynna do 14 lutego.

Na wystawie zaprezentowane zostanie 25 prac autorskich Sebastiana Smita. Głównym ich elementem jest litera, za pomocą której stworzone zostały kompozycje typograficzne. Autor prowadzi swoistą grę znakami, rezygnując z czytelności komunikatu tekstowego na rzecz  układów kompozycyjnych. Do stworzenia prac zostały użyte eksperymentalne środki i sposoby realizacji.

 

 

ROSSETTA STONE (GRUDZIEŃ 2017)

Projekt „rosetta stone” został zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Wystawę tworzy cykl grafik zrealizowanych w technikach cyfrowych tematycznie odnoszących się zarówno do miejsca ekspozycji - jednej z sal na II piętrze Domu Słów, jak również przy uwzględnieniu problematyczności medium cyfrowego. Sala wystawiennicza jest cała pokryta napisami, które naturalnie nawarstwiają się tworząc wielogłos, trudny do odczytania zapis. Owa wielość języków jest również immanentną cechą nowych mediów cyfrowych. Tytuł ekspozycji, na którą składają się różnej wielkości prace od wielkoformatowych do małoformatowych w rytmicznych układach, nawiązuje do trudności dekodowania współczesnego przekazu werbalno-wizualnego i tęsknoty za jego uczytelnieniem.

 

 

KREATYWNI W FOTOGRAFII, EDYCJA IV (GRUDZIEŃ 2017)

Wystawa podsumowująca warsztaty i spacery fotograficzne realizowane przez Fundację "5Medium" w ramach projektu "Kreatywni w Fotografii, edycja IV". Autorzy zdjęć: Jakub Borkowski, Magdalena Chojnacka, Kinga Liwak, Krzysztof Mazur, Izabela Momont, Paulina Olszewska, Ewelina Podsiadła, Emilia Skorek, Irek Wnuk, Aga Zielińska.
Dofinansowano ze środku Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

   

TYPE DIRECTORS CLUBE (LISTOPAD 2017)

Wystawa pokonkursowa TDC - TYPE DIRECTORS CLUB, tym razem prezentujemy najlepsze projekty typograficzne i projekty krojów pism z całego świata, wyłonione w dorocznym konkursie na najlepszy projekt typograficzny roku – TDC63 – Komunikacja wizualna i TDC20 – krój pisma.

 

 

OBRAZY PODEJRZANE (PAŹDZIERNIK 2017)

Wystawa jest efektem projektu zrealizowanego w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin, obejmującego realizację czarno-białych fotograficznych pocztówek lubelskich. Cykl ma na celu ukazanie Lublina i okolic z nieoficjalnej strony, w sytuacjach podejrzanych, swoistych „pejzaży społecznych”. Zbiór uchwyconych kadrów stanowi zapis codzienności – jest efektem benjaminowskiego flaneuringu (kontemplowanie miejskiego życia), o którym pisał profesor Władysław Panas.

 

 

   

PODPORA (PAŹDZIERNIK 2017)

Instalacja artystyczna w gablotce ulicznej wykonana przez Magdalenę Franczak. Instalacja pod adresem Królewska 17 wykonana została w ramach projektu LubARTowska w oparciu o historie podwórka Lubartowska 55.

 

 

Z DOMU BEZ DOMU BEZDOMNI (PAŹDZIERNIK 2017)

Obrazy, fotografie, instalacje, rzeźba, performance, poezja, zapiski wizji, wspomnień, rozmów. Wszystko jest wytworem osób z epizodem bezdomności.

 

 

NIC ZA DARMO (PAŹDZIERNIK 2017)

Wystawa Bogusława Byrskiego jest manifestem przeciw niszczeniu kultury i odpowiada na najważniejsze pytania stawiane przez twórcę. Jest swoistym buntem przeciwko zawłaszczaniu kultury przez innych nieupoważnionych “nie artystów”. Nic za darmo - nic bez nas - nic bez niczego.
Wystawa jest próbą odszukania sztuki czystej, będącej w swojej idei niczym nie skalanym dziełem.

 

 

WALDEN (WRZESIEŃ 2017)

Tytułowy WALDEN jest stawem w środku lasu, nad który 4 lipca 1845 roku wyniósł się Henry David Thoreau i gdzie mieszkał w samotności przez następne ponad dwa lata. W spektaklu staje się on symbolem miejsca odosobnienia, a jednocześnie ucieczki od doskwierającej rzeczywistości. Miejscem, gdzie w spokoju można przemyśleć i przetestować nowy model życia.

Walden to tak naprawdę opowieść o konieczności decydowania samemu za siebie i świadomym życiu wobec natury, państwa, czy cywilizacji, zwracająca uwagę na uważne słuchanie świata.

 

  MIEJSCE (CZERWIEC 2017)

Wystawa jest zbiorem fotografii wykonanych przez dzieci i młodzież, pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. Zdjęcia zostały wykonane metodą fotografii otworkowej na warsztacie prowadzonym przez Pawła Jusyna. Spotkanie było jednym z cyklu spotkań prowadzonych w ramach programu Inny Lublin.

 

 

ARCHIWUM LITOGRAFII ASP WROCŁAW (PAŹDZIERNIK 2017)

Na wystawie zobaczyć będzie można prace prof. Paweł Frąckiewicz, asystentki Anna Trojanowska, oraz studentów i absolwentów Pracowni Litograficznej ASP we Wrocławiu.

 

 

KREATYWNI W FOTOGRAFII (WRZESIEŃ 2017)

Wystawa podsumowująca warsztaty i spacery fotograficzne realizowane przez Fundację "5Medium" w ramach projektu "Kreatywni w Fotografii IV". Podczas wernisażu można było wejść do pokoju - camery obscury.
Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.

 

   

"SZTUKA JEST KOBIETĄ" (LIPIEC 2017)

Wystawa jest podsumowanie trzymiesięcznych warsztatów i spotkań artystki Kamili Czosnyk oraz mieszkanek ulicy Lubartowskiej. Podczas wystawy poruszone zostaną zagadnienia dotyczące kobiecości współcześnie, roli i miejsca kobiet w społeczeństwie. Wystawa jest przekrojem spojrzeń i pokłosiem międzypokoleniowego dialogu prowadzonego nie tylko w kobiecym gronie.
Podczas wystawy będzie można zobaczyć działania performatywne, instalacje artystyczne oraz prace z zakresu sztuki tradycyjnej.

 

   

WYSTAWA PRAC DYPLOMOWYCH STUDENTÓW WYDZIAŁU ARTYSTYCZNEGO UMCS. PRACOWNIA GRAFIKI PROJEKTOWEJ (LIPIEC 2017)

Na wystawie zaprezentowane są książki, publikacje i ilustracje zaprojektowane przez Gabrielę Centkowską, Renatę Kamińską, Bartosza Łukasiewicza, Agnieszkę Szmidt powstałe w 2017 roku pod kierunkiem dr hab. Krzysztofa Rumowskiego.

 

   

MUZEUM MOBILNOŚCI (MAJ 2017)

Historia Żmigrodu kołem się toczy, stąd pomysł na stworzenie Muzeum w trabancie. Jest ono mini muzeum historii mobilności obszaru Żmigrodu. Skupia w sobie opowieści o pierwszych samochodach, słynnych kierowcach, szoferach, szkołach nauki jazdy, motocyklistach, rowerzystach i dorożkarzach. Znajdziesz je obok posesji Żmigród 8 w podwórku.

Otwarciu muzeum towarzyszył Zjazd Szoferów - czyli konkurs zjazdu na byleczym oraz warsztat tworzenia kartonowych dawnych pojazdów.

 

   

znane postaci ukrainy (maj 2017)

Wystawy plakatów młodych ukraińskich grafików należących do Klubu Pictoric prezentująca Persony Ukrainy z obszaru literatury, kultury i świata nauki. Podczas wernisażu obecna była Anna Sarvira, jedna z kuratorek i ilustratorka.

 

   

Zadomowienie (kwiecień 2017)

Zadomowienie to projekt Magdaleny Franczak, realizowany w przestrzeni publicznej, w ramach Stypendium Prezydenta Lublina. Kieruje on uwagę odbiorcy na małe, szklane gabloty rozsiane w obszarze miasta. Często już opuszczone, zdewastowane, z czasem likwidowane, odchodzą w niepamięć.
Tymczasem stanowią one część naszej kultury – dialogu wizualnego pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Urządzanie witryny stanowi codzienny rytuał sklepu, zaproszenie i zapowiedź jego wnętrza. Ta właśnie rytualność i powtarzalność stała się punktem wyjścia dla działań artystki.

 

   

Tadeusz Mysłowski "powroty" (marzec 2017)

Wystawa jest formą autorefleksji artysty nad początkami własnej twórczości graficznej i przeinterpretowaniem jej w formie autorskich książek. Na ekspozycję składają się litografie i kamienioryty z okresu studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z lat 1963-1969 oraz serigrafie z wczesnego okresu po przyjeździe do Nowego Jorku z początku lat 70. Drugą część stanowią książki, artystyczne dokumentacje projektów Tadeusza Mysłowskiego, będące rodzajem antologii własnej twórczości.

Wystawa czynna będzie od 21 marca do 20 maja 2017 r.

 

 

TYPOGRAFICZNA ELEGIA ALBO NONSENS WERS I INNA PLĄTANINA (LUTY-MARZEC 2017)

Wystawa afiszy typograficzno-kaligraficznych Oleksija Chekala.

W starym filmie Baron von Munchausen powiedział, że: „najgłupsze rzeczy na świecie są wykonane w najbardziej inteligentnym wyrazie”.

Absurd, plątanina, nonsens, gra słów - nie tylko wywołują uśmiech, ale także sprawiają, że świat stał się bardziej żywy. Oleksii Chekal w wystawie „Typograficzna elegia albo nonsens wers i inna plątanina” zebrał ulubionych poetów z różnych krajów, którzy tworzyli niezwykłe zestawienia liter i słów: Edward Lear, Jonathan Swift, Lewis Carroll, Samuel Beckett, Geo Szkurupij, Mychajło Semenko, Daniil Harms, Aleksander Wwiedienski, Wielimir Chlebnikow, Tristan Tzara, Hans Arp, Tadeusz Peiper i inni. Ich wersy nie zawsze są czystą zabawą językową, często są wielowarstwowe i każdy może je zobaczyć w innym sensie.

W przygotowanych na wystawę afiszach za pomocą typografii i kaligrafii Oleksii podejmuje kontynuację eksperymentów dadaistów, absurdystów, futurystów i OBERIU (Stowarzyszenie Sztuki Realnej). Jest to bardzo ciekawa mieszanina starych technik (druku typograficznego, kaligrafii) i współczesnej postmodernistycznej myśli.

Afisze powstawały w drukarni typograficznej Izby Drukarstwa od czerwca 2016 roku do lutego 2017.

 

 

Inny Dom (Grudzień 2016)

Wystawa "Inny Dom" jest zapisem rozmów z cudzoziemcami mieszkającymi w Lublinie i na Lubelszczyźnie.O domu, wolności i swojej emigracji do Polski rozmawialiśmy z 18. cudzoziemcami mieszkającymi w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

 

 

Puste miejsce przy stole (grudzień 2016)

Na wystawę składają się plansze z ilustracjami do picture booka "Puste miejsce przy stole" autorstwa Ady Augustyniak, Joanny Ambrozji Lewandowskiej, Karoliny Jeske, Małgorzaty Korczak, Darii Voroniny i Marty Tomiak, które powstały w ramach Pracowni Książki Nieobojętnej. "Puste miejsce przy stole" - to nie jest kolejna książka o uchodźcach. To opowieść o tym, jak my sami radzimy sobie z pustym miejscem. To sześć bardzo indywidualnych opowieści o zetknięciu się ze światem, który się zawalił, z uchodźcami, o których tyle już przeczytaliśmy, obejrzeliśmy i usłyszeliśmy, z uchodźcami, których się boimy tak, jak boimy się czasem niezapowiedzianych gości.

 

   

pokój emocji: wstyd (grudzień 2016)

Artystką przygotowującą czwartą odsłonę naszego Pokoju Emocji jest Oliwia Ziębińska Oli Illustration and Graphics: graficzka, scenarzystka i publicystka komiksowa współpracująca m.in. z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

Emocją dominującą i tematem przewodnim wystawy był WSTYD.

 

 

Nagrody Type Directors Clube 2015 (listopad 2016)

Otwarcie 9 listopada 2016, godz. 17.00. Wystawa czynna będzie do 31 grudnia 2016

Na wystawie zobaczymy zarówno zwycięskie kroje pism, jak i przykłady projektów graficznych tworzonych na potrzeby Internetu, projekty książek, magazynów, identyfikacje marek i informacji branżowej, logotypy, reklamy, plakaty, opakowania oraz typografię video. Dodatkowo pokaz zawiera zwycięską prezentację – the Best in Show winner.

Wystawa udostępniona jest przez Panią Ewę Satalecką i Polsko Japońską Akademię Technik Komputerowych.

 

   

Przyłóż Ucho (Październik 2016)

Przyłóż ucho, żeby usłyszeć opowieść o wędrówce, poszukiwaniu drogi, ucieczce i ratowaniu życia. Pochyl się nad losem tych, którzy musieli wyjechać z rodzinnego kraju. Poświęć kilka minut, żeby dowiedzieć się, jak wygląda życie emigrantki czy uchodźcy. Cztery czarne skrzynki z zawieszonymi ceramicznymi uszami, z których cicho wydobywa się opowieść zawieszone w korytarzu Domu Słów, pozwalają wsłuchać się w opowieści uchodźców i migrantów. Poświęć odrobinę swojego czasu na osobiste relacje, które zdają się ginąć w medialnym szumie. Przyłożenie ucha to intymny gest, wymaga odwagi. Warto go wykonać, żeby lepiej zrozumieć dzisiejszą sytuację - odejść od polityki i ekonomii, a pochylić się nad człowiekiem i jego historią. Fakt, że opowieści sączą się z uszu to jasny sygnał, że zanim wyda się sąd - trzeba więcej słuchać i więcej słyszeć.

 

 

Pokój emocji: smutek (październik 2016)

Tematem trzeciej wystawy z cyklu "Pokój emocji" jest smutek a gościem Katarzyna Szaulińska.

Katarzyna Szaulińska - niegdyś rysowniczka edukacyjnych zinów, obecnie lekarz psychiatra. Scenarzystka albumu "Czarne fale" http://czarnefale.blogspot.com/

Na wystawie znalazły się obrazy przedstawiające namalowane akrylem kopie zdjęć z dzieciństwa i wczesnej młodości autorki i bliskich jej osób.

 

 

Wystawa Pracowni Litografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (Październik 2016)

Artyści, których prace znajdują się na wystawie: Dominik Staniaszek, Gawroński, Wojciech Dołchun, Patrycja Juszczak, Bianka Szlachta, Piotr Herla, Mateusz Rafalski, Anna Bil, Milena Strycharczyk, Artur Oleś, Marcin Hajewski, Józef Budka.

Pracownia Litografii w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach realizuje swój program artystyczny i dydaktyczny w oparciu o szeroko pojęty warsztat druku płaskiego, wykorzystując zarówno klasyczny kamień litograficzny, jak i offsetowe płyty aluminiowe.
W kształceniu zwracamy szczególną uwagę na niepowtarzalny ślad jaki proponuje litografia gdzie istnieje możliwość jej identyczności w powielaniu ale również ingerencji w odbitkę poprzez zabiegi monotypiczne, kaszerunki, collage.
W 2012 roku po raz pierwszy w Polsce wprowadziłem do programu mojej pracowni w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach technologię ”Mokulito”, litografii na drewnie.
W sposób oczywisty możliwości nowej techniki poszerzyły znacząco warsztat druku płaskiego wzbogacając go o ślady cięć drzeworytniczych. /Prof. Józef Budka/

Wystawę będzie można oglądać do 4.11.216 r.

 

 

DON KICHOT WEDŁUG JÓZEFA WILKONIA (WRZESIEŃ 2016)
 

W roku czterechsetnej rocznicy śmierci Księcia Hiszpańskiej Prozy Miquela de Cervantesa prezentujemy wystawa nowych ilustracji Józefa Wilkonia do książki Don Kichote. Józef Wilkoń swoje pierwsze rysunki, komentarze do Don Kichota namalował pół wieku temu, ale dopiero w ciągu ostatniego roku stworzył pełną i zamkniętą kolekcję odwołującą się do europejskiej tradycji malarskiej. Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety współwystępują ze scenami zbiorowymi, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży.
Prezentowane w lubelskim Domu Słów - Izbie Drukarstwa przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN ilustracje do Don Kichote obejmują 25, głównie kolorowych, prac wybranych przez Mistrza ze stu, które pojawią się w najnowszym, dwutomowym wydaniu Don Kichota. Ilustracje zostały wykonane technikami mieszanymi: tusz, gwasz oraz pastel na papierze oraz na papierze fotograficznym. Wydanie Don Kichote z ilustracjami Józefa Wilkonia ukaże się jesienią tego roku nakładem Fundacji Chain - Fundacji Chem Poland na rzecz kultury, przy wsparciu firmy Budimex SA.

Wystawę Don Kichote według Józefa Wilkonia można oglądać od 7 września 2016.
Finisaż, wystawy z udziałem autora odbędzie się 29 września o godz. 18.00.

 

   

Pokój emocji: strach (sierpień 2016)

Tematem drugiej wystawy z cyklu "Pokój emocji" jest strach a gościem Edyta Bystroń.

Edyta Bystroń zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną i komiksem. W 2014 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa na ASP w Warszawie. Inspiracje czerpie z ornamentów, kolorów, sztuki Azji oraz popkultury. Laureatka nagrody Independent Comic Book Awards Złote Kurczaki dla niezależnych artystów/wydawnictw komiksowych w kategoriach "Rysownik Roku 2015" i "Scenarzysta Roku 2015".

FB - Edyta Bystroń Komiksy
http://www.mei.art.pl/

 

   

Wystawa Arona Rossmana-Kissa "Spod miasta / From under the city" (lipiec 2016)


"Spod miasta" to żywe, mobilne archiwum ludzkich historii, które próbuje odpowiedzieć na pytanie: Jaki wpływ na Lublin ma tematyka granic?

W tysiącach kopert pojawiły się opowieści mieszkańców, które tymczasowo stworzyły zwarte archiwum w jednym miejscu. To archiwum jest polimorficzne. Może być czytane jak mapa, w której przecinają się różne ścieżki i wspomnienia. Gdzie zaczyna się miasto, gdzie się kończy, jak może być wewnątrz podzielone?
Może też być czytane jak książka: która ukazuje Lublin jako miejsce, gdzie ludzie z różnych kultur, środowisk i o różnych poglądach spotykają się. Co tworzy mieszkańców Lublina? Co czyni to miasto innym i wyjątkowym? To wszystko może być postrzegane jak album dokumentujący przedmieścia i granice miasta, próbując zrozumieć jego istotę. Archiwum to dają okazję odwiedzającym, aby mogli odnaleźć swoją własną ścieżkę pośród zgromadzonych danych. By badać i odkrywać ich własny Lublin.

 

 

Instalacja audiowizualna "Skąd się biorą słowa?" (lipiec 2016)

Instalacja, zrealizowana w jednym z opuszczonych mieszkań na piętrze kamienicy, w której mieści się Dom Słów, łączy elementy narracji graficznej z technologią. Tematycznie nawiązuje do poezji konkretnej, w której znaczenie słowa i gramatyka wypowiedzi są podporządkowane jej formie graficznej lub dźwiękowej. Jednak przede wszystkim instalacja jest doświadczeniem niecodziennym i interaktywnym: zwiedzanie odbywa się w ciemności, z wykorzystaniem latarek. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi, ich światło pozwala jednocześnie oglądać zamieszczone na ścianach ilustracje i aktywować efekty dźwiękowe.

 

   

Pokój emocji: niepewność (Lipiec 2016)

„Pokój emocji” to nowa, w założeniach cykliczna, akcja artystyczna w Domu Słów. Od końca lipca, co miesiąc będziemy spotykać się z twórcami komiksów, ilustracji i zinów, aby podczas wspólnych warsztatów rozłożyć na czynniki pierwsze kolejną emocję. Efektem swoistej mini-rezydencji będzie wystawa, którą zainaugurujemy działalność "komiksowego pokoju emocji" ukrytego w zakamarkach kamienicy na Żmigrodzie.
Tematem pierwszej wystawy była Niepewność a gościem Wiktoria Konwent (Imponderabilia Zine).

 

 

 

Wystawa Tal Schwartz "Lalki z Majdanka" (Lipiec 2016)


Wystawa prac Tal Schwartz - młodej fotografki z Izraela. Autorka, sięgając do archiwum Majdanka, stworzyła fotografie przechowywanych tam lalek, które pozostały po byłych więźniach obozu. Wystawa we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.
Wystawa czynna: 07.07.2016 - 10.08.2016

 

 

"Dziewczyny z Podwórka" (Czerwiec 2016)


Modna cyklistka Basia, Ala z trzepaka, zakręcona Ola, zwiewna Marysia, Aga co jeździ nawiasem, Hanka skakanka, hulająca Olga, wywrotkowa Zosia, wystrzałowa Kasia i zakochana Zuzia to dziewczyny, które bawią się na każdym podwórku. Wystawa jest powrotem do dzieciństwa i próbą graficznego uchwycenia podwórkowych aktywności.
Autorką prac graficznych jest mieszkająca w Madrycie Susie Hammer (Zuzia Młotek) - (1990) warszawianka z pochodzenia, od 2010 roku mieszka i tworzy w Madrycie, gdzie studiowała grafikę i ilustrację. Pracuje jako ilustratorka, szczególnie gustuje w publikacjach skierowanych do najmłodszych odbiorców. Swoimi pracami, które charakteryzuje pogodna tematyka, proste formy i otwarty przekaz, stara się rozbawić i dotrzeć do szerokiej publiki. Na dzień dzisiejszy, pracuje również w szkole podstawowej jako pani od plastyki. Organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży. Nie straszne jej malarstwo wielkoformatowe, jest autorką licznych murali. Lubi muzykę elektroniczną i gotowanie.

 

 

"Dom ze Słów" (Maj 2016)


Interaktywna wystawa/instalacja zbudowana z papieru i opowieści mieszkańców Lublina o domu, o ważnych przedmiotach, które go tworzą, jak stół, żyrandol, okno, strych, książki itd. Do „Domu ze Słów” można wejść, usiąść przy stole, zajrzeć do szuflady i odkryć historie, które się w nim kryją.

 

 

podwórko wyobraźni: Podwórko Pinokia (MAJ 2016)

Dawno, dawno temu był sobie kawałek drewna. Nie jakiś kosztowny kawałek drewna, wręcz przeciwnie – zwykła szczapa na opał...

Pomyślałem, że mógłbym sobie wystrugać pięknego drewnianego pajacyka. Musi być niezwykły, taki, który będzie umiał tańczyć, fechtować się i fikać koziołki. Zamierzam powędrować z nim dookoła świata, zarabiając na kromkę chleba i szklankę wina...
Nazwę go Pinokio. To imię przyniesie mu szczęście.

W 2016 roku Podwórko Domu Słów zmieniło się w Podwórko Pinokia, drewnianej kukiełki, która marzyła, by być prawdziwym chłopcem. Weź mapę, zwiedzaj, rozwiązuj zagadki i pomóż Pinokiowi spełnić jego marzenie! 
Autorką projektu graficznego jest Susie Hammer.

 

 

 

Codzień (Kwiecień 2016)

Wystawa składa się z 13. planszy z ilustracjami. Opowiedziana na nich historia subtelnie i metaforycznie prowadzi nas, niczym po nitce do kłębka, do świata widzianego przez osoby z autyzmem. Do świata, w którym każdy dzień jak co dzień się zaczyna - codzień.

 

 

Składanie Świata (Kwiecień 2016)

Wystawa jest zapisem rozmów i spotkań z osobami dotkniętymi autyzmem, uczęszczającymi do lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Uczestnicy projektu opowiedzieli nam o sobie, swoich marzeniach, swoim sposobie składania świata.

 

 

"popularna" (kwiecień 2016)

Wystawa afiszy typograficznych z wierszami poetów międzywojennych związanych z drukarnią "Popularną" działającą w Lublinie w latach 1932-1949. Afisze przygotowane zostały w ramach projektu dyplomowego Moniki Czarneckiej studentki III roku Tekstów Kultury i Animacji Sieci KUL.

 

 

Ot-kot. Znane i nieznane prace Andrzeja kota (luty 2016)

Na wystawie prezentowane będą dwa oblicza twórczości Andrzeja Kota. Z jednej strony przemyślane precyzyjnie zaprojektowane grafiki, z drugiej rysunki, które powstały w czasie silnych stanów chorobowych schizofrenii. Dotąd rysunki te nie były prezentowane publicznie, podarowane niegdyś przez autora Mirkowi Białemu przeleżały 25 lat na strychu. Druga część to wybór rysunków i prac graficznych, powiększonych i reprodukowanych w technice serigrafii. Prace te były wybrane i sygnowane przez Andrzeja Kota i służyły jako cegiełki na produkcję albumu, w który Andrzej od początku był zaangażowany.
Wystawa czynna będzie do końca marca 2016 r.

 

 

Instalacja "Pokot_poetycki_13_12_1981" (Grudzień 2015)

Poezja stanu wojennego "deklamuje" słowa-wiersze-dźwięki-świadectwa przetrąconej, ale nie dobitej SOLIDARNOŚCI. Zdegradowana przestrzeń wystawowa postpeerelowskiego mieszkania, jest metaforą PRL-u po wprowadzeniu stanu wojennego. Powielacz historii wyrzuca unoszące się nad ciałami zabitych puste i zapisane głosy, wołające o współczucie, bezbronne i niebezpieczne.

   

Wystawa Litografii Uniwersytetu Sztuki z Berlina (Listopad 2015)

Wystawa pokazuje dorobek kolejnego ośrodka litograficznego, tym razem z Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Będzie to prezentacja pierwszej pracowni zagranicznej, do tej pory gościliśmy pracownie z litograficzne z Lublina, Łodzi i Gdańska.

Prace do wystawy wybrał Steffen Tschesno który uczy litografii w berlińskiej pracowni, oprócz klasycznych prac graficznych na wystawie będą prezentowane książki z ilustracjami wydrukowanymi z kamienia litograficznego.

Wystawa czynna będzie do końca grudnia 2015 r.

 

 

Madonny i Ladacznice (Październik 2015)

Wystawa prac Weroniki Rafy, która łączy psychologię i projektowanie graficzne. Przedstawia teorie dotyczące znaczenia kobiecości, stereotypowego myślenia czy seksistowskich przekonań w społeczeństwie. Główną inspiracją dla treści projektu była teoria ambiwalentnego seksizmu Glick i Fiske (wyróżniają seksizm wrogi i ambiwalentny, gdzie kobiety dostają łatki Madonny lub Ladacznicy).

"W projekcie zwracam uwagę na problemy dotyczące uprzedzeń rodzajowych oraz wynikające z ograniczonego, stereotypowego myślenia. Komunikaty prac nie są jednak dosłowne, dlatego każdy może sobie wybrać, jakie nadać im znaczenie. Jeśli chodzi o stronę wizualną, projekt pełen jest kontrastów i dwuznaczności. Chciałam tym pokazać, że nic nie jest całkowicie białe (jak Madonna) czy czarne (jak Ladacznica)."

Termin wystawy: 08.10 - 10.11.2015 r.

 

 

O co chodzi? (wrzesień 2015)

"O co chodzi? O tych, którzy nie chodzą" to podsumowanie cyklu spotkań, warsztatów i rozmów z osobami niepełnosprawnymi ruchowo. To szczególna wystawa: Zapytaliśmy uczestników projektu „o co chodzi” w ich życiu, co jest dla nich ważne. Na tej podstawie przygotowaliśmy sesję zdjęciową, którą chcemy „zobrazować” te marzenia. 

Są to fotografie autorstwa Sylwii Brzozowskiej (jej portfolio: www.facebook.com/nakolkach).

 

   

PLAKATY JANA MŁODOŻEŃCA: BARWNE TERYTORIUM OBRAZÓW I SŁÓW (LIPIEC - SIERPIEŃ 2015)

Wystawa plakatów Jana Młodożeńca pochodzących z kolekcji Jerzego Brukwickiego. Wystawa czynna będzie do 30 sierpnia 2015.

Jan Młodożeniec (1929 - 2000) był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. Wybitny grafik, rysownik i malarz. Pozostawił pokaźny dorobek artystyczny. Zafascynowany żywiołem barw i nieograniczoną różnorodnością linii stworzył niepowtarzalny, rozpoznawalny styl wyróżniający się poetyckim klimatem, dowcipnym przesłaniem, zaskakującymi skojarzeniami. Intrygująco łączył literę z graficznym znakiem, malarską plamą. Trafnie ujawniał treści i znaczenia podjętych zagadnień. Ojcem artysty był Stanisław Młodożeniec – poeta, współtwórca polskiego futuryzmu, matką – Wanda Arlitewicz, malarka, córka dyrektora jednego z lubelskich  liceów.

 

podwórko wyobraźni: Podwórko Muminków (MAJ 2015)

W 2015 roku zawitały do nas Muminki. Opowiemy Wam o świecie, w którym każdy czuje się u siebie i o pewnej osobie, która marzyła, by zostać latarnikiem, a stała się Mamą Muminków. Stworzyła dolinę pełną magicznych Trolli, z Muminkami, Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Paszczakiem, Filifionką, Buką i Hatifnatami. Dobrze jest pamiętać o ich autorce, która lubiła dalekie podróże, samotne wyspy i opowieści ze szczęśliwym zakończeniem. Tove Jansson (1914-2001).

Działanie wykonane przez Escritor Media.

 

 

Miasto Biblioteka (MAJ 2015)

Wystawa grafik i instalacji poetyckich autorstwa Joanny Wiszniewskiej Domańskiej. To tytuł cyklu prac rysunkowych i graficznych poświęconych książce, jej roli i znaczeniu w życiu człowieka. Bohaterem cyklu jest też BIBLIOTEKA jako metafora związku człowieka z literaturą, kulturą i wartościami wyższymi.

 

 

Poezja Cybernetyczna (MAJ 2015)

Zbiorowa instalacja multimedialna inspirowana poezją:
MironTee - poezja wizualna w substancji cybernetycznej wykładziny spod /bota/
Leszek Onak - Bot w butonierce: wystawa algorytmów literackich, animacji i plików audio puszczanych przez niewielki otwór na guzik w klapie marynarki.

 

 

Wystawa Grupy Maszin (MAJ 2015)

Jeden z najodważniejszych projektów komiksowych na polskiej scenie artystycznej eksplorujący pogranicza sztuk wizualnych i literatury. W kolejnych wystawach i publikacjach grupy (od samizdatów po ekskluzywne albumy w twardej oprawie) świadomość własnego warsztatu, jego możliwości i ograniczeń, łączy się z zinowym luzem w podejściu do komiksowych dogmatów i oczekiwań odbiorców. Świetna zabawa koegzystuje z ciągłymi próbami zrewolucjonizowania myślenia o komiksie.

 

 

Wystawa Marka Danielkiewicza - Obrazki (MAJ 2015)

Obrazki Marka Danielkiewicza są paralelą wierszy. Jego najnowsze prace są próbą innej interpretacji koloru. Autor nie ma ambicji bycia plastykiem – jest poetą. Danielkiewicz inspiruje się twórczością awangardowych malarzy rosyjskich z początku XX wieku. Nie lubi oceniać swoich prac, ponieważ uważa, że każdy obrazek zawiera interpretację sam w sobie. Granice mojego języka są jednocześnie granicami mojego świata – mówi.

 

 

Pukam do drzwi kamienia (KWIECIEŃ 2015)

„Pukam do drzwi kamienia” to wystawa podsumowująca cykl spotkań z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie i ich matkami. Kobiety przekazały w nasze ręce historię swoich nie mówiących dzieci. Wystawa prezentować będzie wypowiedzi matek na temat ich dzieci, interpretację ich słów w formie obrazów, a także fotografie wszystkich uczestników projektu.

 

 

Stanisław Dróżdż. Trwanie (KWIECIEŃ 2015)

Dróżdż tworzył ze słów, liter, cyfr, znaków i przedmiotów dzieła realizowane w postaci maszynopisów, fotograficznych odbitek, komputerowych wydruków, obiektów, instalacji przestrzennych, prac interaktywnych. Prace pojedyncze, cykle i skomplikowane wieloelementowe systemy. Określał je autorskim terminem „pojęciokształty”

 

 

Wystawa Fryderyka Rudzińskiego - Nieznośne skowronki oraz kilka innych historii (MARZEC 2015)

Prace Fryderyka Rudzińskiego od dawna nieodmiennie mnie zadziwiają, zarówno technicznie, jak i „narracyjnie”. Współczesność nie jest dobrym czasem dla miedziorytników. Jest tyle prostszych, szybszych i wydawałoby się skuteczniejszych technik, lepiej nadających się do osiągnięcia wielkiego sukcesu. Ja jednak niezmiennie od lat widzę człowieka, który cierpliwie poleruje miedzianą blachę, ostrzy rylec i powoli, kreska po kresce, opowiada baśnie. Zuzanna Orzeł, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

 

 

Wystawa Anny Tosiek - "Tajemniczy ogród" (LUTY 2015)


Wystawa prezentuje ilustracje inspirowane powieścią "Tajemniczy ogród", autorstwa Frances Hodgson Burnett. Historia znana Ani z dzieciństwa zainspirowała ją do stworzenia wizji świata widzianego oczami dziecka – pięknego, intrygującego i pełnego tajemnic.

 

 

Wystawa fotografii andrzeja polakowskiego - "pożegnanie taboru" (grudzień 2014)

Wystawa prezentuje urzekające zdjęcia wybitnego fotografika lubelskiego Andrzeja Polakowskiego, znane z albumu "Pożeganie taboru". Wernisaż wystawy realizowany był w ramach projektu "Jadą Cyganie wielu wozami...".

 

 

znaki wolności. plakaty "solidarności" z lat 1980 - 1989 (grudzień 2014)

Wystawa gromadzi ok. 45 plakatów pochodzących z kolekcji Danuty i Jerzego Brukwickich. Mówią one o człowieku i sensie jego życia, o narodzinach „Solidarności”, okresie stanu wojennego, codzienności tego trudnego, skomplikowanego czasu. Plakaty te komentują zachodzące w kraju przemiany społeczne i kulturalne.

 

 

WYSTAWA TYPOGRAFII (Październik 2014)

Wystawa prac typograficznych, wykonanych w ramach działań warsztatowych w Izbie Drukarstwa, przez osoby w nich uczestniczące od 2008 do 2014r., najliczniejszą grupę stanowią afisze wykonane dla wydarzeń w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN". Są to prace wykonane na zabytkowych maszynach drukarskich z początku XX w. z wykorzystaniem oryginalnych krojów pism występujących w formie czcionek drewnianych i metalowych, elementy te stanowią wyposażenie pracowni typograficznej Domu Słów.

 

 

Wystawa Litografii (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa „Litografia. Z archiwum ASP w Łodzi” prezentuje wybór prac studentów i pracowników ASP w Łodzi. Archiwum Pracowni Litografii posiada zbiory prac realizowanych od początku lat 70 – tych.
Z konieczności ograniczenia ilości prac, wybrane litografie powstały w ostatniej dekadzie i są przykładem różnorodności postaw twórczych studentów i dyplomantów oraz realizacji programu dydaktycznego pracowni. /Witold Warzywoda/

 

 

portrety (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa prezentująca prace i wypowiedzi powstałe podczas warsztatów interdyscyplinarnych z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej, działającego w ramach Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym "Miscericordia". Podczas spotkań łączyliśmy różne techniki: plastykę, dramę i warsztat tworzenia historii po to, żeby poznać sposób, w jaki uczestnicy odbieraja rzeczywistość (jakie mają wspomnienia i marzenia oraz jak odbierają siebie).

 

 

Kolory Oczu (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa przedstawiająca zdjęcia i wypowiedzi osób niewidomych i niedowidzących ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej w Lublinie. Przezentowane wypowiedzi opowiadają o świecie osób z dysfunkcją wzroku.

 

 

Maski (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa prezentująca maski i wypowiedzi osadzonych z Aresztu Śledczego w Lublinie. Prace powstały podczas warsztatów, w ramach których uczestniczki poznały antropologiczne znaczenie maski, wykreowały postaci, a także podjęły refleksję na temat relacji autorka-stworzona postać.

 

 

Podwórko Topografia Pamięci (PAŹDZIERNIK 2014)

Wystawa prezentująca losy ludzi mieszkających w kamienicy przy Żmigrodzie 1, ale też zmieniający się przez lata wygląd podwórka "Domu Słów".

 

 

 

podwórko wyobraźni: PODWÓRKO MAŁEGO KSIĘCIA (sierpień 2014)

W 2014 roku podwórko „Domu Słów” stało się miejscem spotkania z Małym Księciem z książki „Mały Książę” Antoine St. Exupery. Przez 5 miesięcy to on i jego historie będą zapraszać dzieci ze szkół do spotkania na Podwórku. W ramach działania zapraszamy grupy dzieci na wędrówkę z Małym Księciem. Podwóko "Małeg Księcia" powstało dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Słoneczny Pokój oraz we współpracy z wolontariuszami.

 

 

 

 

majdan wolności (CZERWIEC 2014)

Prace prezentowane na wystawie „Majdan Wolności” nie powstały na zlecenie galerii w celach wystawienniczych, ale z potrzeby serca i na potrzeby barykady. Drukowane słowo i szybko naszkicowana ilustracja, stały się nierozłączną częścią ukraińskiej rewolucji. Zaprezentowaliśmy w Lublinie plakaty, rysunki, obrazy, koszulki i pocztówki wykonane przez artystów, architektów, grafików i designerów pochodzących z całej Ukrainy.

 

 

Galeria na murze: donikąd (CZERWIEC 2014)

Komiksowy dziennik realizowany przez Michała Misztala codziennie od 13 sierpnia 2012 roku. Podczas Nocy Kultury została zaprezentowana ekspozycja ponad 700 ilustracji i stripów tworzących strumień świadomości, którym wytapetowana została ściana zamykająca podwórko Domu Słów. Treść improwizowanego dziennika koresponduje ze zdewastowaną powierzchnią muru będącego prowizorycznym zlepkiem ścian i ogrodzenia.

 

 

Alfabet (MAJ 2014)

Wystawa z ilustracji i słów, która tworzyła się podczas festiwalu "Miasto Poezji" przez jego gości i uczestników. Wystawie towarzyszyło hasło: "Alfabet to litery. Z liter budujemy zdania, tworzymy opowieści. Opowieści to świadectwo życia. Przekaż nam swoją opowieść." 

 

 

Wystawa LitografiI (MARZEC 2014)

Wystawa „Litografia. Z archiwum ASP w Gdańsku” prezentuje zarówno archiwalne jak i zupełnie współczesne prace wykonane przez studentów ASP w Gdańsku. Wystawa ma na celu pokazanie spektrum możliwości technologicznych, jakie daje litografia oraz zaobserwowanie zmian jakie następowały w konwencjach artystycznych przez kolejne dekady istnienia pracowni.
Litografie udostępnione dzięki uprzejmości prof. Zbigniewa Gorlaka - kierownika Pracowni Litografii ASP w Gdańsku.Wystawa LitografiI (MARZEC 2014)
Wystawa „Litografia. Z archiwum ASP w Gdańsku” prezentuje zarówno archiwalne jak i zupełnie współczesne prace wykonane przez studentów ASP w Gdańsku. Wystawa ma na celu pokazanie spektrum możliwości technologicznych, jakie daje litografia oraz zaobserwowanie zmian jakie następowały w konwencjach artystycznych przez kolejne dekady istnienia pracowni.
Litografie udostępnione dzięki uprzejmości prof. Zbigniewa Gorlaka - kierownika Pracowni Litografii ASP w Gdańsku.

 

 

Wystawa Litografii (Grudzień 2013)

Wystawa studentów Pracowni Litografii Wydziału Artystycznego UMCS przybliża widzom historii druku płaskiego oraz prezentuje walory artystyczne jakie daje litografia. Prace zostały wykonane przez studentów Pracowni Litografii Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Na wystawie pokazano około 40 litografii wykonanych różnymi narzędziami rysunkowymi, w różnej konwencji artystycznej – od kolorowych, abstrakcyjnych kompozycji do realistycznych rysunków wykonanych w technice kredki litograficznej.

 

 

DESIGN GRAPHIC - dobrze zaprojektowane (CZERWIEC 2013)

Wystawa ilustratorów książek dla dzieci, odbyła się w ramach Festiwalu "Miasto Poezji". Rysownicy: Ola Cieślak, Jan Bajtlik, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Agata Dudek, Agata Juszczak, Marta Ignerska, Marianna Oklejak, Katarzyna Fryza Księżopolska.

 

 

Ilustracje nie dziecinne (MAJ 2012)

Wystawa ilustracji książek dla dzieci autorstwa Katarzyny Boguckiej. Na wystawie znalazły się ilustracje z książek m.in.: "Maryna, gotuj pierogi", "O Panu Tralalińskim", "Chory kotek", "Paweł i Gaweł", "Małpa w kąpieli", "Siała baba mak". Wystawa jest w naszym posiadaniu, do dyspozycji użyczających.

 

 

KRESKA I KROPKA - WYSTAWA ILUSTRACJI JOANNY RUSINEK (MAJ 2012)

Wystawa prezentująca ilustracje z książek "Samotny Jędruś", "Mały Chopinek", "Jan Brzechwa Dzieciom". Wystawa miała miejsce w Cafe Heca.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz