Grafika miejsca

Każde podwórko, każda mała społeczność ma własną grafikę, typografię znajdującą się na murach, ścianach budynków, ulicach, chodnikach. Dzięki temu buduje się historia miejsca, a w ten sposób można alternatywnie poznać historie i specyfikę żyjących tu ludzi. Takie napisy i malunki są przejawem wyznań miłosnych, panujących lokalnie zasad, manifestów mieszkańców, przemyśleń, są śladem istniejących tu organizacji i podmiotów. 

Graffiti - na murze istnieje graffiti wykonane przez miejscowych nastolatków. Powstało najprawdopodobniej w okolicy lat 90-tych pod opieką Pana Dariusza Wlaźlika, lokalnego animatora i społecznika, mającego siedzibę swojego stowarzyszenia właśnie w kamienicy Żmigród 1. Obok kolorowego napisu pojawia się, jak zresztą w wielu innych miejscach napis SRG. Jest to skrót od słów: Szacunek, Radość i Gniew. Skrót ten pojawia się też w nazwie hip-hopowego zespołu ze Śródmieścia SRG Triblant. Tablica informacyjna zakładu krawieckiego pana Mieczysława Jaremka. Zakład istenieje w tym miejscu od conajmniej 40 lat. 

 

 

 

 Napis na jednej z komórek - "Lubelskie Korzenie - Lubelskie Podziemie".

 

 

 

 

 

 

Napis we wnętrzu klatki schodowej w kamienicy przy ul. Królewska 17. Od jednej z mieszkanek dowiedzieliśmy się, że jest to rodzaj manifestu miejscowych młodych. 

 

 

 

 

 

 

Malunek znajduje się na półpiętrze kamienicy przy ul. Żmigród 1. Jest efektem międzynarodowego spotkania młodzieży organizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych Asocjacje. 

 

 

 

 

  

Napisy na stole to codzienność. Są tu cytaty z piosenek, wierszowane wyznania, ksywy, imiona i nazwy bliskie lokalsom. 

 

 

 

 

 

 

W kamienicy przy u. Żmigród 1 znajdował się Polski Związek Działkowców. 

 

 

 

 

 

 


BOISKO - napis ten na ceglanych ścianach między komórkami symbolizował obszar boiska do piłki nożnej jaki stworzyli sobie miejscowi chłopcy. Podwórko stało się dla nich własnym boiskiem do gry. 

 

 

 

 

 

Motor Lublin - w taki sposób lokalni młodzi zamanifestowali swoją sympatię wobec lubelskiej drużyny piłkarskiej. 

  

 

 

 

 

 

 

Napis nad wejściem głównym do kamienicy przy ul. Żmigród 1