Podwórko wyobraźni

Każdy z nas ma w pamięci chociaż kilka przeczytanych w dzieciństwie książek, które zaprowadziły go do niezwykłego świata z barwnymi historiami i postaciami. Poruszeni przygodami bohaterów bardzo często próbowaliśmy przeżywać je w świecie realnym. Bo dziecięca wyobraźnia potrafi najzwyklejsze nawet miejsce zamienić w scenę książkowych przygód. Idąc tym tropem chcielibyśmy pokazać jak dzięki sile literatury i wyobraźni, nawet najbardziej zaniedbane podwórka , ulice i place mogą przemienić się w dalekie i egzotyczne kraje, w miejsce spotkania z nieśmiertelnymi bohaterami literatury. Pojawienie się w przestrzeni miasta tych postaci jest zaproszeniem do spotkania z książką, do ich czytania. Co roku kreujemy nowe podwórkowe narracje. Przyjdź i zobacz!

Grupa wiekowa: 7+
Maksymalna liczba osób: 23
Czas: 2 h zegarowe
Termin: do ustalenia, między 09:00 – 16:00 (rezerwacja)
Koszt: 5 zł / osobę 
Podwórko można też zwiedzać samodzielnie! Zapraszamy!

Tworzenie co roku nowych światów na podwórku spowodowało, że ludzie pytają, a co będzie za rok? Pojawiają się też komentarze: „szkoda, że Muminków już nie ma i odeszły wraz z zimą”, „Róża wyrosła i ma się dobrze”, „czy ten pan rzemieślnik w bramie to naprawdę Geppetto?”, „na szczęście została karuzela, która przenosi nas na kolejne planety.” 

http://www.platformakultury.pl/artykuly/139130-podworka-wyobrazni.html 

Dawno, dawno temu był sobie kawałek drewna. Nie jakiś kosztowny kawałek drewna, wręcz przeciwnie – zwykła szczapa na opał...

Pomyślałem, że mógłbym sobie wystrugać pięknego drewnianego pajacyka. Musi być niezwykły, taki, który będzie umiał tańczyć, fechtować się i fikać koziołki. Zamierzam powędrować z nim dookoła świata, zarabiając na kromkę chleba i szklankę wina...
Nazwę go Pinokio. To imię przyniesie mu szczęście.

Witaj w 2016 roku na Podwórku Pinokia, drewnianej kukiełki, która marzyła, by być prawdziwym chłopcem. Weź mapę, zwiedzaj, rozwiązuj zagadki i pomóż Pinokiowi spełnić jego marzenie! 

Kukiełka i jego przyjaciele będą gościć na podwórku przez najbliższy rok!

Specjalnie dla dzieci podróż po podwórku połączona jest z warsztatami o kłamstwie, dobru, przyjaźni, marzeniach...
Zapisy: alina.bak@tnn.lublin.pl

Autorką projektu graficznego jest Susie Hammer.

 

W 2015 roku zawitały do nas Muminki. "Opowiemy Wam o świecie, w którym każdy czuje się u siebie i o pewnej osobie, która marzyła, by zostać latarnikiem, a stała się Mamą Muminków. Stworzyła dolinę pełną magicznych Trolli, z Muminkami, Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Paszczakiem, Filifionką, Buką i Hatifnatami. Dobrze jest pamiętać o ich autorce, która lubiła dalekie podróże, samotne wyspy i opowieści ze szczęśliwym zakończeniem. Tove Jansson (1914-2001)"
Działane realizowane we współpracy z Escritor Media.

Świat pełen tajemnic
"Nie smuć się, Muminku. Pomyśl, o ile mniej ciekawy byłby świat bez tajemnic." Wiedzeni myślą Włóczykija postanowiliśmy dotrzeć do tajemnic, które sprawiają, że świat jest lepszy, ciekawszy i bardziej barwny. Chcieliśmy przywołać postać Tove Jansson autorki "Muminków" i odkryć to, co zapomniane, jej prace graficzne i niezwykle wnikliwe oraz głębokie teksty. Jeśli gdzieś będziesz wędrowcze zajrzyj na nasze podwórko i przysiądź na chwilę, poobserwuj i pozwiedzaj tę małą krainę wspomnień. 
"Wszyscy zgodnie orzekli, że nigdy nie będą brali ze sobą żadnych map, bo najciekawsze są podróże w nieznane."

 

ZOBACZ:
Animacja o Muminkach stworzona przez dzieci z SP nr 21 w Lublinie -> 
Książeczka stworzona przez dzieci z SP nr 52 w Lublinie ->

 

 


W 2014 roku podwórko „Domu Słów” stało się miejscem spotkania z Małym Księciem z książki „Mały Książę” Antoine St. Exupery. Przez 5 miesięcy to on i jego historie będą zapraszać dzieci ze szkół do spotkania na Podwórku. W ramach działania zapraszamy grupy dzieci na wędrówkę z Małym Księciem. Podwóko "Małeg Księcia" powstało dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Słoneczny Pokój oraz we współpracy z wolontariuszami. 

Marzenie o lataniu
„Dla mnie to najpiękniejszy i jednocześnie najsmutniejszy obraz świata... narysowałem go jeszcze raz, abyście dobrze zapamiętali to miejsce, w którym zjawił się na ziemi i znikł Mały Książę. Przyjrzyjcie się uważnie, abyście mogli rozpoznać ten krajobraz... A jeśli kiedyś znajdziecie się w tym miejscu, nie spieszcie się, błagam was, zatrzymajcie się na chwilę pod gwiazdą!”  


ZOBACZ:

"Mały Książę" według uczestników projektu:Animacja o Małym Księciu inspirowana naszym podwórkiem
->
Książeczka inspirowana Małym Księciem wykonana przez dzieci z SP nr 6 w Lublinie ->