Podwórko

Każdy z nas ma w pamięci chociaż kilka przeczytanych w dzieciństwie książek, które zaprowadziły go do niezwykłego świata z barwnymi historiami i postaciami. Poruszeni przygodami bohaterów bardzo często próbowaliśmy przeżywać je w świecie realnym. Bo dziecięca wyobraźnia potrafi najzwyklejsze nawet miejsce zamienić w scenę książkowych przygód. Idąc tym tropem chcielibyśmy pokazać jak dzięki sile literatury i wyobraźni, nawet najbardziej zaniedbane podwórka , ulice i place mogą przemienić się w dalekie i egzotyczne kraje, w miejsce spotkania z nieśmiertelnymi bohaterami literatury. Pojawienie się w przestrzeni miasta tych postaci jest zaproszeniem do spotkania z książką, do ich czytania. Co roku kreujemy nowe podwórkowe narracje. Przyjdź i zobacz!

Grupa wiekowa: 7+
Maksymalna liczba osób: 23
Czas: 2 h zegarowe
Termin: do ustalenia, między 09:00 – 16:00 (rezerwacja)
Koszt: 5 zł / osobę 
Podwórko można też zwiedzać samodzielnie! Zapraszamy!

Tworzenie co roku nowych światów na podwórku spowodowało, że ludzie pytają, a co będzie za rok? Pojawiają się też komentarze: „szkoda, że Muminków już nie ma i odeszły wraz z zimą”, „Róża wyrosła i ma się dobrze”, „czy ten pan rzemieślnik w bramie to naprawdę Geppetto?”, „na szczęście została karuzela, która przenosi nas na kolejne planety.” 

http://www.platformakultury.pl/artykuly/139130-podworka-wyobrazni.html 

Pomysłodawczyni podwórka: Alina Januszczyk

[email protected] 

W 2019 roku zapraszamy Was do Krainy Oz. Poznacie losy m.in.: Dorotki, Blaszanego Drwala, Stracha na Wróble i Strachliwego Lwa.
Scenografię tegorocznego podwórka przygotowali studenci Wydziału Artystycznego UMCS pod okiem wspaniałej Pani mgr Anny Mazur. Dodatkowo istnieją dwie instalacje - lustrzane rzeźby Magdaleny Franczak i instalacja Katarzyny Szczypior (Ko)Relacje.
Przyjdźcie i zobaczcie!

 

Rok 2018 to rok Alicji w Krainie Czarów. Zabraliśmy Was do krainy po drugiej stronie lustra. Pomogli nam w tym studenci z wydziału artystycznego UMCS oraz artystka Magdalena Franczak i jej lustrzane rzeźby. 

 

 

Nibylandia przybyła do nas w 2017 roku. Jest stanem radości, latanie – stanem ducha, a Piotruś Pan – każdym z nas!
Piotruś Pan rządzi Nibylandią – fikcyjną wyspą ze świata powieści „Piotruś Pan” Jamesa Matthew Barrie’ego, znajdującą się w poranku (pierwsza gwiazda na prawo, i prosto, aż do poranka), do której udają się dzieci, i z której przybywają. Nibylandia jest krainą Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni. Trafiają doń dzieci, które posiadają wiarę, tak zwani Wybrańcy Piotrusia.

Ilu dorosłych marzyło, by choć przez chwile znów poczuć się dzieckiem? Ile dzieci chciało, choć przez minutę stać się dorosłymi? Kto choć raz w życiu nie zapragnął latać? Czy jest choć jedna osoba, która nie marzyła, by na statku pirackim przemierzać morza i oceany? Gdzie jest Nibylandia? Czy w prawo i aż do rana to właściwy adres? Czy być Piotrusiem Panem to znaczy nie umieć kochać? Czy kochać za mocno? Czy wróżki istnieją? Czy tylko wtedy, gdy się w nie wierzy? Czy tykanie budzika może obudzić krokodyla? Gdzie leży granica naszej wyobraźni? Czy…? Ale…? Dlaczego…? Znasz więcej pytań? Potrzebujesz lepszych odpowiedzi? Zatem musimy się spotkać na naszym podwórku! 

 

Dawno, dawno temu był sobie kawałek drewna. Nie jakiś kosztowny kawałek drewna, wręcz przeciwnie – zwykła szczapa na opał...

Pomyślałem, że mógłbym sobie wystrugać pięknego drewnianego pajacyka. Musi być niezwykły, taki, który będzie umiał tańczyć, fechtować się i fikać koziołki. Zamierzam powędrować z nim dookoła świata, zarabiając na kromkę chleba i szklankę wina...
Nazwę go Pinokio. To imię przyniesie mu szczęście.

Witaj w 2016 roku na Podwórku Pinokia, drewnianej kukiełki, która marzyła, by być prawdziwym chłopcem. Weź mapę, zwiedzaj, rozwiązuj zagadki i pomóż Pinokiowi spełnić jego marzenie! 

Kukiełka i jego przyjaciele będą gościć na podwórku przez najbliższy rok!

Specjalnie dla dzieci podróż po podwórku połączona jest z warsztatami o kłamstwie, dobru, przyjaźni, marzeniach...
Zapisy: [email protected]

Autorką projektu graficznego jest Susie Hammer.W 2015 roku zawitały do nas Muminki. "Opowiemy Wam o świecie, w którym każdy czuje się u siebie i o pewnej osobie, która marzyła, by zostać latarnikiem, a stała się Mamą Muminków. Stworzyła dolinę pełną magicznych Trolli, z Muminkami, Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Paszczakiem, Filifionką, Buką i Hatifnatami. Dobrze jest pamiętać o ich autorce, która lubiła dalekie podróże, samotne wyspy i opowieści ze szczęśliwym zakończeniem. Tove Jansson (1914-2001)"
Działane realizowane we współpracy z Escritor Media.

Świat pełen tajemnic
"Nie smuć się, Muminku. Pomyśl, o ile mniej ciekawy byłby świat bez tajemnic." Wiedzeni myślą Włóczykija postanowiliśmy dotrzeć do tajemnic, które sprawiają, że świat jest lepszy, ciekawszy i bardziej barwny. Chcieliśmy przywołać postać Tove Jansson autorki "Muminków" i odkryć to, co zapomniane, jej prace graficzne i niezwykle wnikliwe oraz głębokie teksty. Jeśli gdzieś będziesz wędrowcze zajrzyj na nasze podwórko i przysiądź na chwilę, poobserwuj i pozwiedzaj tę małą krainę wspomnień. 
"Wszyscy zgodnie orzekli, że nigdy nie będą brali ze sobą żadnych map, bo najciekawsze są podróże w nieznane."

 

ZOBACZ:
Animacja o Muminkach stworzona przez dzieci z SP nr 21 w Lublinie -> 
Książeczka stworzona przez dzieci z SP nr 52 w Lublinie ->

 

 


W 2014 roku podwórko „Domu Słów” stało się miejscem spotkania z Małym Księciem z książki „Mały Książę” Antoine St. Exupery. Przez 5 miesięcy to on i jego historie będą zapraszać dzieci ze szkół do spotkania na Podwórku. W ramach działania zapraszamy grupy dzieci na wędrówkę z Małym Księciem. Podwóko "Małeg Księcia" powstało dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Słoneczny Pokój oraz we współpracy z wolontariuszami. 

Marzenie o lataniu
„Dla mnie to najpiękniejszy i jednocześnie najsmutniejszy obraz świata... narysowałem go jeszcze raz, abyście dobrze zapamiętali to miejsce, w którym zjawił się na ziemi i znikł Mały Książę. Przyjrzyjcie się uważnie, abyście mogli rozpoznać ten krajobraz... A jeśli kiedyś znajdziecie się w tym miejscu, nie spieszcie się, błagam was, zatrzymajcie się na chwilę pod gwiazdą!”  


ZOBACZ:

"Mały Książę" według uczestników projektu:Animacja o Małym Księciu inspirowana naszym podwórkiem
->
Książeczka inspirowana Małym Księciem wykonana przez dzieci z SP nr 6 w Lublinie ->