Spotkania

W Domu Słów prowadzony jest program spotkań literackich oraz wokół tematów społecznych. Zapraszamy na spotkania uznanych i cenionych poetów z całej Polski, a także ze świata. Naszymi gośćmi byli już m.in.: Jacek Podsiadło, Bohdan Zadura, Mariusz Grzebalski, Jan Wagner. Obok tej formuły istnieje także formuła spotkań w przestrzeniach prywatnych - "Mieszkania Poezji". To działanie prowadzone jest w ciągu roku, a jego intensyfikacja dzieje się podczas Festiwalu Miasto Poezji. W ramach projektu "Inny Lublin" realizujemy zarówno spotkania otwarte z osobami zagrożonymi wykluczeniem, reportażystami, jak i spotkania zamknięte podczas, których uczestnikom przybliżany jest np. świat osób niepełnosprawnych. Do tej pory zrealizowaliśmy m.in. spotkania z młodzieżą niewidomą, p. Joanna Pąk (poetką), Sylwią Brzozowską (fotografką), Bolesławem Bryńskim (poetą i pisarzem),  Katarzyną Bierzanowską (aktywistką), Dobrowolkami, Beata Szady (reportażystka).

 
 

W STRONĘ REPORTAŻU - Agata Romaniuk
Termin: ODWOŁANE

Spotkanie wokół książki "Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu".

"Z miłości? To współczuję to opowieść o współczesnym Omanie. O kobietach i mężczyznach, którzy skrywają namiętności pod diszdaszami i abajami, a potajemnie korzystają z Tindera. O umowach przedślubnych, do których warto wpisać sumę, jaką dostanie żona za urodzenie każdego dziecka, a także obietnice finansowania przez męża studiów medycznych. O kraju, w którym kobiety wolą się zaszyć przed ślubem, żeby udawać dziewice. Jest to wreszcie reportaż o miejscu, w którym kontraktowe małżeństwa wciąż są codziennością, a zakochani wbrew woli rodziców mogą zwrócić się do sułtana Kabusa Ibn Sa’ida z prośbą o błogosławieństwo.

Agata Romaniuk z dużą wnikliwością i wrażliwością przygląda się ludziom, którymi rządzi wiekowy, bezdzietny i samotny sułtan. Jedyny taki władca w krajach Zatoki Perskiej." /źródło: Wydawnictwo Poznańskie/

 

 

INNY LUBLIN - Sylwia Szwed
Termin: ODWOŁANE

Spotkanie wokół książki "Mundra".

"Mundra to zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad dziewięćdziesiąt lat i pierwsze porody przyjmowała podczas II wojny światowej, najmłodsza – dwadzieścia sześć i pracowała w szpitalu w Tanzanii. Należą do różnych środowisk, mają odmienne doświadczenia i światopogląd. Opowiadają o cudzie narodzin, o ogromnej sile, którą natura obdarzyła każdą matkę, ale także o ciemnej stronie swojego zawodu – poronieniach, aborcjach, powikłaniach okołoporodowych, przemocy wobec rodzących. Poruszają wiele aktualnych i kontrowersyjnych tematów – problem medykalizacji porodu, odejścia od natury, cesarskiego cięcia na życzenie czy zapłodnienia in vitro.

To książka o mundrości natury i kulturowej sile kobiety." /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

 

W STRONĘ REPORTAŻU - Stasia Budzisz
Termin: 05.03.2020 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach".

"Merabi ma 36 lat, pracuje w firmie ubezpieczeniowej, ma trzy siostry – i uwiera go Gruzja. Mówi: – Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścian, a zimą nie włączymy kaloryfera, bo nas na to nie stać. Ale chcemy być nowocześni, więc kupujemy to, co kojarzy nam się z Zachodem. Z klatek – brudnych i śmierdzących, bez światła i z przeciągami, bo z jakichś powodów od zawsze buduje się je bez szyb – wchodzisz w świat jak z Dynastii: złoto, szezlongi i kominki, w których nikt nie pali, bo są tylko na pokaz.

Na pokaz w Gruzji są też zmiany. Mimo ustawy antydyskryminacyjnej i równości płci wpisanej w konstytucję, kobieta na stanowisku to wciąż rzadkość, a osoba transpłciowa może zostać pobita na ulicy – i nikt jej nie pomoże.

Stasia Budzisz, reporterka zajmująca się Gruzją od dekady, bada problemy kraju zamykanego często w skojarzeniach z gościnnością, smaczną kuchnią i malowniczymi krajobrazami. Jej bohaterami są wykluczeni, osoby z niepełnosprawnościami, członkowie mniejszości LGBT, kobiety i mężczyźni – zwykli Gruzini, którzy czekają na prawdziwe zmiany. Razem z nimi autorka wchodzi za drzwi gruzińskich domów. Burzy fasadę." /źródło: Wydawnictwo Poznańskie/

 

 

INNY LUBLIN - Maria Reimann
Termin: 25.02.2020 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Nie przywitam się z Państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności".

"Książka Marii Reimann jest próbą opisu zmagań z fizycznymi ograniczeniami i zrozumienia różnych znaczeń odmienności nie w pełni sprawnego ciała. Punktem wyjścia są dla autorki jej rozmowy z kobietami urodzonymi z zespołem Turnera, szczególną „kondycją genetyczną” wywołującą różne niejednoznaczne zmiany w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Głosy rozmówczyń łączy zaś z własnym doświadczeniem życia z niepełnosprawnością. Skupienie, empatia i subtelne poczucie humoru towarzyszą głęboko humanistycznemu namysłowi nad cierpieniem i strategiami przekraczania ograniczeń. W efekcie otrzymujemy misternie skonstruowaną, złożoną z żywych, nasyconych uczuciami obrazów, poruszającą refleksję nad naszym człowieczeństwem." /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

 

W STRONĘ - Monika Sznajderman
Termin: 13.02.2020 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Pusty las".

"Żyjąc, zajmujemy miejsce tych, którzy byli przed nami, taka jest oczywista kolej rzeczy. Jak jednak żyć w miejscu, w którym garstka ludzi zajmuje miejsce po ośmiuset, jak wypełnić taką przestronną pustkę? Szczególnie gdy tych ośmiuset nie odeszło tak, jak nakazuje czas, lecz zmiotła ich historia? Pusty las to opowieść autorki o życiu w Wołowcu, beskidzkiej wsi, z której kolejno znikali szukający szczęścia za oceanem biedacy, wizjonerscy nafciarze, Żydzi, Cyganie, Łemkowie. To także jej hołd dla tego miejsca na ziemi, jego historii, przyrody i jego mieszkańców." /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

  W STRONĘ ŚLEDZTWA - Mirosław Wlekły
Termin: 30.01.2020 r., godz. 18:00

O pracy reportera opowie autor pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce "Śledztwo Pisma", nominowanego do Grand Press Digital 2019.

 

 

MIESZKANIE POEZJI: RAFAŁ PASTWA
Termin: 16.01.2020 r., godz. 18:00
Miejsce: sala czarna, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

Spotkanie wokół książek „Ipilimumab” i "Zrost".

Rafał Jakub Pastwa (dr) – ur. 1980; poeta, teolog, dziennikarz, działacz społeczny, duchowny katolicki. Autor trzech tomów wierszy i książki poetyckiej oraz publikacji naukowych, w tym z zakresu medioznawstwa. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Społecznych KUL, kierownik redakcji „Gościa Niedzielnego” w Lublinie. Członek i były prezes stowarzyszenia „Agape”, członek Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Lublinie, członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w Lublinie. Nagrodzony lubelskim „Angelusem” w dziedzinie kultury medialnej. Jego utwory były publikowane m.in. w czasopiśmie „Akcent”. W pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniu kultury nieufności i zjawisku mediatyzacji. Uwielbia zwierzęta i muzykę Soundgarden.

 

 

W STRONĘ LITERATURY FAKTU - Magdalena Genow
Termin: 13.01.2020 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Bułgaria. Złoto i rakija".

"Dlaczego rakii nie pije się na raz? Czy to prawda, że Bułgaria jest rajem dla archeologów i że przeciętny Bułgar lubi rozmawiać o ziołach? Dlaczego ostatni car Bułgarii wrócił do władzy? I w końcu, jak to się stało, że ten czarnomorski kraj zasłużył sobie na miano „Róży Europy”?

Bułgaria kojarzy nam się przede wszystkim z wczasami w PRL-u. Na wakacjach w Złotych Piaskach popijano pomarańczowy schweppes, a na pamiątkę każdy pakował do torby koniak Słynczew Briag. Kwitł nie tylko handel wymienny, ale także nawiązywały się wieloletnie przyjaźnie. A jaka jest współczesna Bułgaria? Autorka przedstawia nieznane oblicze jednego z najciekawszych krajów Europy. Prowadzi nas mało uczęszczanymi szlakami, mierzy się z mitami, uwodzi znajomością miejsca i kultury."

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Ewa Frączek
Termin: 05.12.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Niedoskonałości".

Ewa Frączek – urodzona w 1984 r. w Lublinie. Nie reprezentuje żadnego nurtu, ani żadnej szkoły, właściwie niczego – ewentualnie swoje miasto, chwilowo porzucone. Na co dzień pisze głównie materiały edukacyjne. Autorka zbioru wierszy Reorientacja (2017) i Niedoskonałości (2019). Chciałaby napisać książkę historyczną i wrócić do Lublina, gdyż obecnie mieszka w Warszawie.

 

 

INNY LUBLIN - Marina Huli
Termin: 04.12.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Dzieci z dworca Brześć".

Marina Huli - urodzona (1965) w Czerkasach na Ukrainie, od dwudziestu lat mieszka w Polsce. Wszechstronnie uzdolniona, społecznik, laureatka licznych nagród i wyróżnień. Świat usłyszał o niej, gdy jako nauczycielka dzieci z dworca Brześć zwróciła uwagę na problem koczujących tam rodzin czeczeńskich, bezprawnie odsyłanych z granicy w Terespolu.

 

 

W STRONĘ REPORTAŻU - Michał Milczarek
Termin: 28.11.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Donikąd. Podróże na skraj Rosji".

"Na początku była mapa. Jej kolory, linie, wzory intrygowały i nęciły. Można było przez nią patrzeć jak przez okno, zobaczyć daleki świat. Czytać ją jak najwspanialszą przygodową książkę. Potem były podróże wyobrażone, wytyczanie nowych szlaków długopisem w atlasie. W końcu Michał Milczarek spakował plecak i wyruszył w drogę.

Donikąd to opowieść o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których byt graniczy z nicością. To obsesyjna wędrówka na wschód przez śnieg, kości i pustą przestrzeń w poszukiwaniu kresu mapy i kresu rzeczywistości."

 

 

W STRONĘ SENSACJI - Robert Kilen
Termin: 14.11.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Czart".

"Atak terrorystów na zamek w Lublinie. Zamach w podziemnej trasie turystycznej w Chełmie. Diabelskie tajemnice pałacu w Kozłówce. Polowanie na Czarta i gra służb specjalnych z Polski i Rosji".

"Robert Kilen umiejętnie łączy historię Polski ze współczesną intrygą. Sprawnie bawi się konwencją thrillera po to, żeby wciągnąć czytelnika w rozwiązanie zagadki, a gdy ten myśli, że wszystko jest już jasne, następuje zwrot akcji".

 

 

W STRONĘ REPORTAŻU - Sylwia Siedlecka
Termin: 28.10.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Złote piachy".

"To nie jest książka o słonecznych czarnomorskich kurortach, które zwykle stają nam przed oczami, kiedy myślimy o Bułgarii. To portret kraju o znacznie surowszym obliczu, na którym piętno odcisnęło ponad trzynaście stuleci burzliwych dziejów.

Sylwia Siedlecka opisuje ostatnie kilkadziesiąt lat: komunistyczną Bułgarię rządzoną twardą ręką Todora Żiwkowa, okres niełatwej transformacji oraz bułgarską teraźniejszość. Pisze o miejscach, czasach i ludziach – przede wszystkim o ludziach. O jasnowidzącej Wandze, właścicielu bułgarskiego cyrku, premierze Bojku Borisowie, który karierę polityczną rozpoczynał jako ochroniarz Żiwkowa, o architekcie, który zaprojektował gigantyczny, przypominający UFO monument, symbol bułgarskiego socjalizmu, o filozofce Julii Kristevej i dyskusjach na temat jej współpracy z tajnymi służbami, o mieszkańcach współczesnej Sofii. O dramatycznej historii zabliźnionej w ludzkich życiorysach, wrośniętej w architekturę, wykrzyczanej w ludowych pieśniach, wytańczonej w choro.

Na taką książkę o Bułgarii czekaliśmy od lat."

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Jadwigą Graboś
Termin: 24.10.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Lekcje rozróżniania".

Wiersze z tomu „Lekcje Rozróżniania” przepełnione są obserwacją i życiowymi spostrzeżeniami. Każdy utwór to część życia. Kiedy mieszkańcy globalnej wioski śpią, Jadwiga w swoich wierszach starannie robi demakijaż przeżytego dnia, zmywając z jego trosk i dramatów naleciałości informacyjnego szumu. Ta książka potrafi zaskoczyć, jak galeria zdjęć z telefonu, przypadkowo znalezionego na ławce w jesiennym ogrodzie. "Pisane po nocach, poprawiane w dzień" – tak wypowiedziała się o powstawaniu tomiku sama autorka.

 

 

INNY LUBLIN - Marina Huli
Termin: 26.09.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Recydywista".

Marina Huli - urodzona (1965) w Czerkasach na Ukrainie, od dwudziestu lat mieszka w Polsce. Wszechstronnie uzdolniona, społecznik, laureatka licznych nagród i wyróżnień. Świat usłyszał o niej, gdy jako nauczycielka dzieci z dworca Brześć zwróciła uwagę na problem koczujących tam rodzin czeczeńskich, bezprawnie odsyłanych z granicy w Terespolu.

 

 

W STRONĘ REPORTAŻU - Kate Brown
Termin: 25.06.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Czarnobyl. Instrukcje przetrwania".

"26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa w dziejach katastrofa elektrowni jądrowej. Natychmiast rozpoczęła się gigantyczna akcja ratunkowa, a przez kolejne miesiące lekarze i niektórzy działacze partyjni z ogromnym poświęceniem walczyli o to, by zminimalizować wpływ eksplozji na zdrowie ludności zamieszkującej skażone tereny. Jednak równocześnie trwała inna akcja – propagandowa – której stawką były nie tylko interesy Związku Radzieckiego, lecz także wszystkich państw wykorzystujących energię jądrową.

Kate Brown spędziła lata, wertując dokumenty w archiwach, przeprowadziła setki wywiadów z mieszkańcami Strefy Wykluczenia, z politykami, radzieckimi i zagranicznymi specjalistami od atomu. W efekcie szczegółowo opisała wydarzenia, które nastąpiły po katastrofie, ale przede wszystkim przygotowała wstrząsającą relację z tego, jak (i dlaczego) rządzący, ludzie nauki i media całego świata wspólnie wykreowali tę opowieść o Czarnobylu, którą znamy do dziś."

 

 

INNY LUBLIN - Marzena Piejko
Termin: 25.04.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Jutro jednak nadeszło".

Marzena Piejko - autorka i bohaterka książki, opowiadającej o życiu z mukowiscydozą. To książka o cierpieniu, smutku i bezradności, ale też o nadziei, szczęściu i wierze w lepsze jutro. 
To historia, która pokazuje, że cuda się zdarzają, a najczęściej wtedy, kiedy najmniej się ich spodziewamy.

 

 

W STRONĘ REPORTAŻU - Aleksandra Pezda
Termin: 24.04.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie".

"Astma. Choroba Leśniowskiego-Crohna. Padaczka lekooporna. Stwardnienie rozsiane. Migrena. Nowotwory. Przewlekłe bóle.

Lista chorób, w leczeniu których stosuje się medyczną marihuanę, jest długa. Ale medyczna marihuana to w Polsce temat tabu. Większości kojarzy się z odurzaniem, nie leczeniem.
Teoretycznie od 2017 roku marihuana do celów medycznych jest w Polsce legalna. 
Ale prawo jest martwe.
Dlatego pacjenci stają się przestępcami. Bo państwo, jak mówi jeden z nich, niekoniecznie chce ich leczyć, za to za wszelką cenę chce ich utrzymać w trzeźwości.

Aleksandra Pezda dociera do chorych, do ich bliskich, do lekarzy w Polsce i za granicą. Przygląda się mechanizmom, które sprawiają, że zdesperowani rodzice stają się przemytnikami i że ciężko chorzy ludzie są wyprowadzani z domu w kajdankach i sądzeni jak zbrodniarze.

To niezwykle aktualny reportaż interwencyjny na temat, który dotyczy milionów z nas – choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy."

 

   

W STRONĘ REPORTAŻU - Piotr Oleksy
Termin: 27.02.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Naddniestrze. Terror tożsamości".

Naddniestrze – kraina dziwów i kontrastów. Kiedyś ojczyzna strachów i upiorów, o których pisał już Henryk Sienkiewicz w Trylogii , dziś miejsce pełne zaskakujących paradoksów: bo choć to państwo nieuznawane, o przyszłości politycznej decyduje się tu przy urnie wyborczej. Choć to kraj, który powstał w obronie radzieckich wartości, ważniejsze niż ZSRR jest w nim Imperium Rosyjskie, a przywiązanie do „prawdziwej” mołdawskości doprowadziło do wojny z Republiką Mołdawii. Choć to miejsce silnych podziałów narodowościowych, to tu po raz pierwszy i ostatni w historii ramię w ramię walczyli ukraińscy nacjonaliści i rosyjscy imperialiści. Jak tak naprawdę wygląda naddniestrzańska codzienność? I co ją ukształtowało?

Na te i inne pytania odpowiada Piotr Oleksy, ukazując całą paletę niewiarygodnych sprzeczności rządzących Naddniestrzem. Spotykamy tu watażków, gangsterów i gorących patriotów nieuznanego państwa, ale „jest tu też trochę jak w filmie polskim zdaniem Mamonia – spojrzysz w prawo, spojrzysz w lewo, nic się nie dzieje. Marazm i apatia – powie ktoś. Stabilność – stwierdzi ktoś inny”.

 

   

W STRONĘ KRÓTKICH FORM - Olga Hund
Termin: 21.02.2019 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Psy ras drobnych".

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Miejsce wydarzeń: szpital w Kobierzynie, antyarka załadowana kobietami przeznaczonymi do wyginięcia, odrzuconymi egzemplarzami cechującymi się fatalną kombinacją genów. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie i koncentracja uwagi, unikanie ludzi, płaczliwość z myślami i tendencjami samobójczymi. Pierwszej nocy w szpitalu płacze tak głośno i mruczy tak żałośnie, że pozostałe pacjentki w akcie zbiorowej zemsty okradają ją z gazety i mydła.

 

   

W STRONĘ FANTASTYKI - Jakub Nowak
Termin: 24.01.2019 r., godz. 18:00

Jakub Nowak - Pisarz i medioznawca. Autor zbioru opowiadań Amnezjak (Powergraph, 2017). Publikował też w „Nowej Fantastyce”, „Czasie Fantastyki” oraz antologiach, m.in. Głosie Lema (Powergraph, 2011) i Science Fiction (Powergraph, 2011).
Nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Karnawał”. Zwyciężył w literackim konkursie „Nowej Fantastyki” i British Council (2004, pierwsza nagroda za opowiadanie „Struktura dysonansu. Legenda”).
Gdy nie pisze i nie poświęca czasu na fanowskie popkulturowe przyjemności, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie zajmuje się teoriami mediów, kulturą popularną i aktywnością obywatelską online.

 

    INNY LUBLIN - Kamil Misztal
Termin: 16.01.2019 r., godz. 18:00

Kamil Misztal - "W wieku 2 lat uległem ciężkiemu u poparzeniu. Po wielu latach walki w 2008 "roku nastąpiła amputacja prawego podudzia. W 2011 roku dzięki pomocy innych osób udało mi się zakupić nowoczesna protezę o od tamtej pory moje życie zmieniło się o 180 stopni. Założyłem fundację" Krok do Marzeń", która pomaga niepełnosprawnym oraz promuje sport. Rozpocząłem uprawianie różnych sportów, siatkówka na siedząco, łucznictwo, AMP Futbol i od 2015 r głównie kolarstwo. Za sobą mam 3 duże wyprawy rowerowe po Kraju i Europie w których przejechałem prawie 7 tys. km."

 

 

W STRONĘ REPORTAŻU - Marcelina Szumer-Brysz
Termin: 12.12.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji".

Od zawsze w rozdarciu – między Europą i Azją, islamem i świeckością, tradycją i nowoczesnością – również dziś Turcja stoi na rozdrożu. Schedę po ojcu narodu, Mustafie Kemalu Atatürku, do niedawna niepodzielnie królującym w tureckich sercach, przejmuje Recep Tayyip Erdoğan, przez wielu porównywany do złego ojczyma, który rozprawiając się bezwzględnie z politycznymi oponentami, szybko trwoni cywilizacyjne zdobycze swoich poprzedników. Albo – jak uważają inni – przywraca wspaniałą osmańską tradycję i istotę tureckiego ducha, który bez religii i rodziny byłby pusty.

Ale Turcja to nie tylko polityka. To również producent święcących międzynarodowe triumfy seriali telewizyjnych, nowy dom tysięcy syryjskich uchodźców, miejsce, w którym środowiska LGBT mają odwagę rozwinąć swoją tęczową flagę, ulubiony cel podróży spragnionych słońca i miłości, być może nowy potentat turystyki religijnej – to tu przecież kiełkowało chrześcijaństwo, tu mieszkali pierwsi święci, apostołowie, a nawet Maryja.

Warto zatem wzorem autorki odrzucić stereotypy i spojrzeć w twarz prawdziwej Turcji, która wciąż przyciąga i odpycha, niepokoi i fascynuje. /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

 

W STRONĘ REPORTAŻU - Jan Błaszczak
Termin: 29.11.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side".

„Mecenas”, „filantrop”, „magnetyczna osobowość”, „ludzie po prostu do niego lgnęli”. O Stanleyu Tolkinie w Nowym Jorku mówiło się wiele. Polak, który z powodzeniem prowadził kluby The Dom oraz Stanley’s Bar, gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy. Andy Warhol wyświetlał tam swoje filmy, The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty, najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje, a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety. Ale kim tak naprawdę był Tolkin, o którym polskie archiwa uparcie milczą?

Jan Błaszczak niczym najlepszy detektyw prowadzi nas nowojorskimi ulicami Lower East Side i próbuje rozwiązać zagadkę Stanleya Tolkina. W śledztwie pomagają mu bitnikowskie poetki, organizatorzy punkowych koncertów z lat 70., artyści wizualni, międzynarodowej sławy kompozytorzy, księża z nowojorskich parafii, afroamerykańscy pisarze i potomkowie polskich emigrantów.

A opowieść o Tolkinie jest też przewodnikiem po Nowym Jorku ostatniego półwiecza, gdzie od lat słodki zapach marihuany miesza się z rześkim powietrzem znad East River. Po mieście, którego mieszkańcy, jak niegdyś Stanley Tolkin, próbują realizować swój American dream. /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

   

INNY LUBLIN - Marek Szymaniak
Termin: 20.11.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Urobieni. Reportaże o pracy".

Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach. 

Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych – to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo jak powiedział jeden z bohaterów: „jesteśmy tylko trybikami”.

Zbiór reportaży Urobieni ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków. /Wydawnictwo Czarne/

 

   

W STRONĘ POWIEŚCI - Natalia Fiedorczuk
Termin: 18.10.2018 r., godz. 18:00

Pierwsza książka Natalii Fiedorczuk „Jak pokochać centra handlowe” była objawieniem literacki, „Ulga” będzie wstrząsem.

Życie Karoliny pewnie mogło wyglądać inaczej, być może nawet pięknie. Dzisiaj jej pozornie zgodne małżeństwo z jednym dzieckiem wiedzie żywot tyleż stateczny i uporządkowany, co przesycony nudą i niepokojem. I złością. Karolinie ciągle towarzyszy poczucie, że znajduje się w swoim mieszczańskim życiu jakby przypadkiem, jakby niezamierzenie.

Autorka przenikliwie portretuje pokolenie współczesnych trzydziestolatków, z jego pakietem bazowym: deweloperskim kredytem, stresującą pracą i średnio satysfakcjonującym życiem rodzinnym. Normalsi, karierowicze, młode i mniej młode mamuśki – to dystansujące etykiety, to nie o nas, to na pewno nie o mnie. Ale i my, prędzej lub później zakochujemy się, zdradzamy, robimy zakupy w hipermarkecie, zawozimy dzieci do szkoły i odwiedzamy teściów.

Świat opisany przez Fiedorczuk to gra kontrastów: tu miłość miesza się z seksem i przemocą, szczęście idzie w parze z depresją, a cierpienie przynosi ulgę. Rzeczywistość tej mocnej, dojrzałej i pięknej prozy to także lęki i koszmary kryjące się za cienkimi ścianami nowego budownictwa mieszkaniowego. To świat cielesny, somatyczny, dotkliwy, dlatego tak mocno czujemy każde przeczytane słowo. Powieść pochłania czytelnika, a Ulga zaciska się na szyi i chwyta za gardło. /Wydawnictwo Wielka Litera/

 

 

 

INNY LUBLIN - Jacek Hołub
Termin: 17.10.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci".

W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych.

Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie. /Jacek Hołub/

 

 

W STRONĘ REPORTAŻU - Beata Chomątowska
Termin: 19.09.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Betonia. Dom dla każdego".

Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. Betonia nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę – małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury. /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

   

W STRONĘ REPORTAŻU - Karolina Bednarz
Termin: 11.06.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet".

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

 
    SERYJNI POECI - Rafał Rutkowski 
Termin: 26.04.2018 r., godz. 18:00

Rafał Rutkowski (ur. w 1988 r.). Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureat projektu Połów 2014. Wiersze publikował w „Odrze”, „Ricie Baum”, „Art Papierze”, „Zeszytach Poetyckich”, „Opcjach”, „Wakacie”, „Dwutygodniku”, „Helikopterze”. Autor książki poetyckiej Chodzę spać do rzeki (2015), za którą otrzymał wyróżnienie w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut poetycki roku. Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”, stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Organizuje cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie.

 

  W STRONĘ LEMA - Wojciech Orliński
Termin: 25.04.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Lem. Życie nie z tej ziemi".

Czy aby na pewno to Stanisław Lem ukrywał za garażową szafką swojego domu puste opakowania po zjedzonych w tajemnicy batonikach? Dlaczego wstawał o 4 rano i co rozpalanie w piecu ma wspólnego z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich literatów? Kim byłby Stanisław Lem, gdyby nie został pisarzem? Wynalazcą, szalonym naukowcem, mechanikiem? Czy w jakimkolwiek alternatywnym wymiarze ma prawo istnieć niepiszący Stanisław Lem? O to wszystko zapytamy Wojciecha Orlińskiego, autora książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”.

 

   

INNY LUBLIN - Jacek Baczak
Termin: 13.04.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Zapiski z nocnych dyżurów".

Książka „Zapiski z nocnych dyżurów” zawiera refleksje autora, który przez kilka lat pracował jako pielęgniarz w domu nieuleczalnie chorych. Jest zwięzłym zapisem obcowania ze starością, chorobą, samotnością i śmiercią.

Jacek Baczak – prozaik, laureat Nagrody Kościelskich z wykształcenia pedagog specjalny.

 

    SERYJNI POECI - Anna Fiałkowska 
Termin: 23.03.2018 r., godz. 18:30

Anna Fiałkowska (ur. w 1994 roku) debiutantka. Publikowała felietony na stronie Korporacji Ha!art. Jej tekst o języku przemocy ukazał się w zinie towarzyszącym Manifie '17, a później na stronie Krytyki Politycznej. Mieszka w Poznaniu.

 

   

W STRONĘ ILUSTRACJI - Sebastian Frąckiewicz
Termin: 17.03.2018 r., godz. 16:00

Spotkanie wokół książki "Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji".

Co łączy projekty postaci do gry Wiedźmin, koszulkę Slayera, przewodnik po Szczecinie dla dzieci i Księgę dżungli? Za każdym projektem stoi człowiek – ilustrator.
Polska ilustracja od lat 60. jest światowym fenomenem – ceniona, dostrzegana i nagradzana, ale zawieszona między światem sztuk wizualnych, projektowaniem graficznym a literaturą nieczęsto staje się tematem książek innych niż naukowe. W jakiej kondycji jest polska ilustracja dziś? Co inspiruje twórców? Czym się zajmują poza pracą? I jak szeroko rozumiana ilustracja radzi sobie na wolnym rynku, nie tylko w przypadku projektów artystycznych, ale także działań usługowych i komercyjnych?
Sebastian Frąckiewicz rozmawia z jedenastoma przedstawicielami tej profesji – zarówno bardzo młodymi twórcami, jak i klasykami, na których pracach się wychowaliśmy. Każdy z rozmówców trochę inaczej traktuje swój zawód, inaczej też rozumie rolę ilustracji, a niektórzy nawet nie lubią używać tego pojęcia.
To książka o inspirujących, barwnych ludziach, dla których obraz jest pierwszym językiem.
O pracy ilustratora opowiadają: Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko, Iwona Chmielewska, Emilia Dziubak, Bartłomiej Gaweł, Anna Halarewicz, Jan Kallwejt, Piotr Socha, Rafał Wechterowicz i Józef Wilkoń. /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

    SERYJNI POECI - Jacek Napiórkowski

Termin: 23.02.2018 r., godz. 18.00

Jacek Napiórkowski (ur. 1966 r.) – poeta, prozaik, eseista, redaktor naczelny „Nowej Okolicy Poetów”. Wydał 10 tomów poezji, m.in. Wiersze nowojorskie, Podróż na Trąbie, Głupota krajobrazu, Podwójne życie zegarów (wybór z lat 1985-2010), Święto oraz tom opowiadań Krótki, daremny bieg Tarzana. Jego wiersze tłumaczono na język włoski, angielski, hiszpański, chorwacki. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie ukończył też studia uniwersyteckie. Uczestnik I Festiwalu im. Zbigniewa Herberta w Warszawie, a także prestiżowych w Europie festiwali literackich w Mediolanie i w Gavoi na Sardynii, gdzie reprezentował Polskę.

 

   

W STRONĘ REPORTAŻU - Aleksandra Boćkowska
Termin: 21.02.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL".

W kraju, w którym ludzie gnieździli się z maleńkich mieszkaniach, a z roku na rok półki sklepowe robiły się coraz bardziej puste, słowo „luksus” nabrało specyficznego znaczenia. Ale nawet ten luksus nie był dla wszystkich. Bo był to także kraj równych i równiejszych. Sprytnych i sprytniejszych.
Aleksandra Boćkowska tropiła niczym detektyw, podążała śladem tego, co w PRL-u uchodziło za luksusowe. Szukała kontaktów. „Luksus w PRL to jest bardzo smutna opowieść” – mówili jedni, a drudzy dorzucali: „Luksus w PRL? To brzmi jak ironia”.
Bo z luksusem w PRL jest trochę jak z przynależnością do partii: wszyscy kogoś znali, ale sami nie mieli nic wspólnego. /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

    SERYJNI POECI - Dariusz Foks

Termin: 02.02.2018 r., godz. 18.00

Dariusz Foks (ur. w 1966) – polski poeta, prozaik i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (wspólnie ze Zbigniewem Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza (2006). Za całokształt twórczości uhonorowany Wrocławską Nagrodą Poetycką „Silesius" (2014). Stypendysta „Nowego Nurtu" (1994) i parokrotny stypendysta ministra kultury, nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius" w 2011 za tom Sigmund Freud Museum, w 2013 za tom Liceum i w 2017 za tom Wołyń Bourne'a. W 2013 nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za książkę Kebab Meister. Nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2014 i do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 za tom Rozmowy z głuchym psem. W 2016 nominowany do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” za Historię kina polskiego. Redaktor działu prozy w „Twórczości". Mieszka w Skierniewicach.

 

   

INNY LUBLIN - Agnieszka Kossowska
Termin: 01.02.2018 r., godz. 18:30

Spotkanie wokół książki "Duże sprawy w małych głowach".

Jest to książka o niepełnosprawności widzianej oczami dzieci. Książka łamie stereotypy, pomaga dzieciom zrozumieć sytuację osoby niepełnosprawnej. Pokazuje codzienność dzieci borykających się na co dzień z niepełnosprawnościami.

Agnieszka Kossowska - doktor nauk humanistycznych, językoznawczyni, tłumaczka przysięgła, wykładowczyni Politechniki Opolskiej, Ambasadorka Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami zaangażowana w działalność społeczną i sprawy środowiska osób niepełnosprawnych. Jedna z trzech inicjatorek powołania przy Rzeczniku Praw Dziecka Zespołu ds. Wypracowania Zaleceń do Pracy z Dziećmi ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi i jego członkini. Prywatnie mama niepełnosprawnego Franka i Natalii, żona fajnego człowieka i odpowiedzialnego ojca, blogerka (dzielnyfranek.blogspot.com). To doświadczenia związane z byciem mamą dziecka niepełnosprawnego oraz godziny rozmów z innymi rodzicami i dziećmi sprawiły, że podjęła się napisania tej książki.

 

 

INNY LUBLIN - Arek Pyć
Termin: 25.01.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie podsumowujące projekt "Słowo na K."

Na wydarzenie składa się rozmowa z niskorosłym aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie, Arkiem Pyciem, wystawa fotografii Pawła Bajewa, prezentująca portrety uczestników projektu, oraz promocja publikacji, będącej zbiorem historii osób z achondroplazją.
Spotkanie odbywa się w ramach programu Inny Lublin i jest podsumowaniem naszych działań z osobami z niskorosłością.

 

 

W STRONĘ GRANIC LITERATURY - Piotr Puldzian Płucienniczak
Termin: 24.01.2018 r., godz. 18:00

Spotkanie wokół książki "Firmy".

Firmy to podręczny leksykon nazw przedsiębiorstw, unikalny zbiór wyrazów posiadających jedno znaczenie – zarabianie na życie. Książka zawiera 74000 nazw istniejących (obecnie lub niedawno) przedsiębiorstw. To wszystko prawda. Tak książkę Piotra Puldziana Płucienniczaka opisuje jej wydawca.

 

    W STRONĘ REPORTAŻU - Adam Robiński
Termin: 18.01.2018 r., godz. 19:00

Spotkanie wokół książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg".

Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.

W Hajstrach – niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga – krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hajstry

 

   

W STRONĘ POPKULTURY - Przemysław Witkowski
Termin: 12.12.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Chwała supermanom. Ideologia a popkultura".

Książka „Chwała supermanom” (Książka i Prasa, 2017) to analiza najgłośniejszych zjawisk medialnych, seriali filmowych, postaci celebrytów i stylów muzycznych pod kątem kształtowania świadomości zbiorowej i podporządkowania jej regułom konsumpcji i akumulacji kapitalistycznej.

Gdzie wyzyskuje Bruce Wayne? Jaki związek mają zombie i partie socjaldemokratyczne? Co ma wspólnego Ragnar Lodbrok z Donaldem Trumpem? Dlaczego boimy się Mariusza Trynkiewicza? Gdzie skończy Justin Bieber? I co na to wszystko Sherlock Holmes? Co na to Batman? I wreszcie: czy na popkulturę rzeczywiście możemy patrzeć jak na ideologię? W sposób, który sugeruje nam Witkowski? 

 

   

SERYJNI POECI - Natalia Malek 
Termin: 23.11.2017 r., godz. 18.00

Natalia Malek (ur. 1988) – polska poetka i tłumaczka. Publikowała w Arteriach, Blizie, Lampie, Odrze, Res Publice Nowej (m.in. tłumaczenie wierszy Sandry Cisneros), Ricie Baum i Toposie. Nominowana do Nagrody Głównej XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 2009. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2015 za tom Szaber.

 

   

INNY LUBLIN - Iga Zakrzewska - Morawek
Termin: 22.11.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Świat według Żunia".

O książce "Świat według Żunia", o oswajaniu świata z perspektywy Pana Dziecko – dorosłego umysłu zamkniętego w ciele dziecka. O jego INNOŚCI w zderzeniu z „dużą” codziennością i o byciu Mamą Żunia.
Na spotkaniu porozmawiamy z Igą Zakrzewską - Morawek, autorką książki "Świat według Żunia". Wspaniałą mama niskorosłego Dominika z autyzmem, która twierdzi, że achondroplazja to nie choroba, a styl życia.

 

 

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE - Aleksander Sorin, Olga Ingurazowa, Aleksander Wasiukowicz
Termin: 19.11.2017 r., godz. 18.00

O kondycji niezależnej rosyjskiej fotografii dokumentalnej porozmawialiśmy z Aleksandrem Sorinem – fotografem rosyjskim, założycielem galerii Fotodoc przy Sacharowskim Centrum w Moskwie i fotografami Olgą Ingurazową i Aleksandrem Wasiukowiczem.

 

   

W STRONĘ - Mateusz Marczewski
Termin: 08.11.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Koliste jeziora Białorusi".

W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie pomieszało się z chrześcijańskim – i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami i nawet ludzie z miasta darzą je szacunkiem, a prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Woda i ziemia przykryły wprawdzie przeszłość, ale wciąż pamięta się i mówi o zalanych miastach, wioskach i podziemnych korytarzach. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. Mongołowie, Rosjanie, bieżeńcy, Sowieci. Wszystko przeszło, ale i ciągle jakoś jest. Mateusz Marczewski wędruje po kraju żyjącym na granicy jawy i snu i niczym kronikarz zapisuje świat, który znika. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/koliste-jeziora-bialorusi

 

 

W STRONĘ - Joanna Czeczott
Termin: 23.10.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Petersburg. Miasto snu".

W delcie Newy nad Zatoką Fińską leży miasto niezwykłe. Piotrogród. Leningrad. Petersburg. Dla jednych rajska kraina swobody i oaza nowoczesności, dla innych miejsce bolesnych wspomnień, od których nie ma ucieczki.
Joanna Czeczott prowadzi nas ulicami Petersburga, splatając przeszłość i teraźniejszość tego niezwykłego miasta. Car Piotr I, żelazną ręką pchający zacofaną metropolię w stronę Zachodu. Dyrektor petersburskiego teatru, który w żółtym trykocie postanawia dołączyć do trupy baletowej. Zrozpaczone matki, odwiedzające swoich synów w areszcie. Bananowe pokolenie lat 80., rozkochane w Putinie i pieniądzach swoich rodziców.
Petersburg to przewodnik po miejscu, które pomimo niezliczonych klęsk i wojen, zawsze podnosiło się z upadku i z nadzieją spoglądało w przyszłość. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/petersburg

 
 

SERYJNI POECI - Radosław Kobierski
Termin: 19.10.2017 r., godz. 18.00

Radosław Kobierski (ur. 31 października 1971 w Tarnowie) – polski poeta, prozaik, krytyk literacki, felietonista, współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. (Praca magisterska Proza Jana Rybowicza). Laureat konkursów literackich. Debiutował tomem niedogony w 1997 roku. Publikował w Akcencie, Czasie Kultury, FA-arcie, Kwartalniku Artystycznym, Kresach, Odrze, Twórczości, Res Publice. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Za powieść Ziemia Nod uhonorowany został nagrodą TVP Kultura Gwarancja Kultury za rok 2011. Wiersze i prozę tłumaczono m.in. na angielski, włoski, niemiecki, chorwacki, węgierski.

 

    INNY LUBLIN - Bezdomni
Termin: 19.10.2017 r., godz. 17.00

Obrazy, fotografie, instalacje, rzeźba, performance, poezja, zapiski wizji, wspomnień, rozmów. Wszystko jest wytworem osób z epizodem bezdomności.

"Ci, którzy mają tak mało, którzy nie kupują, nie zużywają, nie produkują nowego, ratują ten świat. Ci, którzy mają wszystko, tworzą ten świat na nowo. Równowaga. Im jest nas więcej, tym trudniej. 
Tyle prób i wizji stworzenia porządku na tym świecie. W poszukiwaniu zrozumienia i szacunku, dawania i oddawania energii, by przetrwać.

Podróże ludzi bezdomnych. Tam jest wszystko.
Ten, kto jest zły popełnia błędy. Tylko czym różni się szybka śmierć od tej, która każdego dnia odbiera nam siły?

 

 

INNY LUBLIN - Lucyna Kościelniak
Termin: 12.10.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie z Lucyną Kościelniak, specjalistą do spraw programu dla osób z niepełnosprawnością Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, która zaangażowana jest proces tłumaczenia poezji na polski język migowy. 
"Poezja niektórych wzrusza, zachwyca pięknem metafor, rymów, nietypową formą. Inni jej nienawidzą, nie rozumieją, nie chcą mieć z nią w ogóle do czynienia. Niezależnie od tego, czy lubimy poezję czy nie, musimy pogodzić się z faktem, że bardzo często jest ona fragmentem naszego dziedzictwa narodowego, naszego języka i kultury, dlatego każdy powinien mieć do niej dostęp, nawet po to, żeby dojść do wniosku, że wcale mu się to nie podoba. W Muzeum Pana Tadeusza, staramy się udostępnić poezję Głuchym, których naturalnym językiem jest Polski Język Migowy. W ciągu ostatniego roku podjęliśmy się tłumaczenia poezji Mickiewicza oraz Różewicza, co postawiło przed nami wiele wyzwań. Czy można za pomocą wyrafinowanych form poezji migowej przedstawić piękno tego, co wspaniale brzmi czytane na głos? Jeśli są Państwo ciekawi odpowiedzi, to serdecznie zapraszam na spotkanie 12 października. Opowiem krótko o naszej współpracy z Głuchymi aktorami i poetami, postaram się pokazać, jak wyglądał proces tłumaczenia wierszy krok po kroku. A może raczej gest po geście?"

 

  INNY LUBLIN - Akademia Życia
Termin: 05.10.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie z Joanną Jesiołowską - koordynatorką i Marcinem Olszewskim - absolwentem projektu "Akademia Życia".
Akademia Życia to miejsce w centrum Polski, gdzie osoby z niepełnosprawnością ruchową przygotowują się do samodzielnego życia. To szansa dla młodych osób, które z powodu niepełnosprawności są zależne od innych ludzi – w sensie organizacyjnym, zawodowym, ekonomicznym i prywatnym. Uczestnicy Akademii przyjeżdżają do Konina na 6 miesięcy. W mieszkaniach treningowych uczą się i rozwijają praktyczne umiejętności. Dodatkowo realizowane są kursy języków obcych, zapraszani ciekawi goście. W codziennym funkcjonowaniu uczestników Akademii wspierają instruktorzy niezależnego życia (osoby poruszające się na wózkach), terapeuta oraz asystenci.

 

 

W STRONĘ KOMIKSU - Maciej Pałka i Tomasz Pstrągowski
Termin: 28.06.2017 r., godz. 18.00

Na kolejnym spotkaniu cyklu “W stronę” porozmawialiśmy o tym “Jak schudnąć 30 kg?” i cóż to ma wspólnego z miłością. Pytaliśmy też jak się rysuje “Najgorszy komiks roku” przy okazji rysowania innego komiksu.

 

   

INNY LUBLIN - Konrad Kruczkowski
Termin: 20.06.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie"

Halo.Tato to projekt reporterski. Z jednej strony to historie konkretnych ludzi, z drugiej próba stworzenia katalogu mężczyzn, którzy z bycia tatą uczynili świadomy i ważny wybór. Reportaże uzupełnią zdjęcia Agnieszki Wanat i krótkie formy video. Projekt zakończyła publikacja książki. 
http://www.zielonasowa.pl/halo-tato-reportaze-o-dobrym-ojcostwie-11037.html

 

   

INNY LUBLIN - dr nauk med. Artur Kochański
Termin: 08.06.2017 r., godz. 13.30

Spotkanie poświęcone problemowi chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży. Podczas spotkania odbyło się otwarcie wystawy fotografii stworzonych przez pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

 

   

INNY LUBLIN - Iza Klementowska
Termin: 07.06.2017 r., godz. 18.00


Spotkanie wokół książki "Minuty. Reportaże o starości"

Starość to nie jest prosta sprawa, szczególnie gdy oprócz własnej trzeba znosić jeszcze cudzą” – mówi jedna z bohaterek reportażu, kiedy widzi strach w oczach nowej pensjonariuszki domu spokojnej starości.

Mówi się, że starość może być dobra, ale co to znaczy: dobra starość? Jak wygląda dzień emeryta w Anglii i w Polsce? Czy starsi ludzie jeżdżą na wakacje? I czy istnieje jakiś stereotyp starości?
Iza Klementowska towarzyszy seniorom na spacerze, w kawiarni, na potancówkach, odwiedza ich w pustych ogromnych domach, gdzie samotność doskwiera najbardziej, i w maleńkich pokojach – minikrólestwach „wykrojonych” z mieszkań ich dzieci lub współdzielonych z innymi pensjonariuszami domu spokojnej starości. Słucha o tęsknocie za miłością utraconą zbyt wcześnie i o miłości odnalezionej dopiero w jesieni życia.

Ta książka pomaga oswoić starość, przyzwyczaja nas do myśli, że wszyscy się zestarzejemy. A przynajmniej ten, kto dożyje starości. /źródło: PWN/
http://wydawnictwo.pwn.pl/Ksiazki/Literatura-faktu/Minuty.-Reportaze-o-starosci

 

   

INNY LUBLIN - Migamrap
Termin: 24.05.2017 r., godz. 18.00

"Migamrap" to projekt, podczas którego wraz z głuchą i niedosłyszącą młodzieżą tworzymy rap w języku migowym. "Migamrap" to innowacyjny projekt z zakresu edukacji kulturalnej. Główny cel to zainteresowanie osób głuchych i niedosłyszących muzyką. Pierwsza edycja projektu była realizowana wraz z młodzieżą z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej w Lublinie. Druga edycja została przeprowadzona z osobami dorosłymi. Pomysłodawcą projektu "Migamrap" jest Piotr "Mleko" Miłkowski - operator, autor zdjęć do filmów dokumentalnych i reklamowych, dziennikarz, współwłaściciel East Studio.

 
   

INNY LUBLIN - Aneta Prymaka-Oniszk
Termin: 11.05.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy"

Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły, część ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci.

Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy nad Donem z trudem budują nowe życie, wybucha rewolucja, niszcząc pozostałe filary „odwiecznego porządku”: carską władzę i religię. Bieżeńcy znowu ruszają w drogę, teraz w drugą stronę, do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/biezenstwo-1915

 

    INNY LUBLIN - Kacper Rękawek

Termin: 21.04.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Człowiek z małą bombą. O terroryzmie i terrorystach".

Terroryzm od wielu lat wzbudza lęk na całym świecie. Doniesienia o kolejnych zamachach wzmagają poczucie zagrożenia, a informacje przekazywane przez media budują mit terrorysty: skrzyżowanie Dartha Vadera z Jamesem Bondem. Bezlitosny, skuteczny, barbarzyński. Działający w ramach struktur przypominających połączenie organizacji przestępczej z administracją państwową. Czy tak jest naprawdę? Kacper Rękawek, który przez lata spotkał dziesiątki terrorystów i antyterrorystów, w swojej książce mierzy się z fałszywym postrzeganiem zbrodniczego świata.

Człowiek z małą bombą to podróż do wnętrza organizacji terrorystycznych i odpowiedź na pytanie o to, kim naprawdę są współcześni zamachowcy, skąd pochodzą i czym się zajmują. To książka, która odpowiada na wszystkie pytania dotyczące terroryzmu, których do tej pory nie mieliście odwagi zadać. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/czlowiek-z-mala-bomba

 

   

SERYJNI POECI - Piotr Macierzyński
Termin: 13.04.2017 r., godz. 18.00

Promocja najnowszego tomu wierszy Piotra Macierzyńskiego pt.: "Książka kostnicy".

Piotr Macierzyński (ur. 1971). Wiersze publikował m.in. w "Studium", "Kwartalniku Artystycznym", "Lampie", "Akcencie", "Ha!arcie". Wydał tomiki Danse macabre i inne sposoby spędzania wolnego czasu (Kraków 2001), tfu, tfu (Kraków 2004), Odrzuty (Kraków 2007), Zbiór zadań z chemii i metafizyki (Kraków 2009), antologia wierszy ss-mańskich (Kraków 2011, 2016), тьфу, тьфу (wybór wierszy w języku ukraińskim, Tarnopol 2011), kwik (Kraków 2013), Antologie esesáckých básní (Praga 2015), Książka kostnicy (Poznań 2017). www.piotrmacierzynski.republika.pl

 

   

INNY LUBLIN - Martin Pollack
Termin: 12.04.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Topografia Pamięci".

„Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/topografia-pamieci

 

   

W STRONĘ SENSACJI - Grzegorz Kalinowski
Termin: 05.04.2017 r., godz. 18.00

Tym razem w ramach cyklu "W stronę" wraz z Grzegorzem Kalinowskim cofniemy się w czasie do początku XX w. i zbadamy zakamarki warszawskiego półświatka. Będzie sensacyjnie, nieco kryminalnie i zdecydowanie łotrzykowsko.

 

   

INNY LUBLIN - Cezary Kościelniak
Termin: 27.03.2017 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Frunze z meczecie".

"Frunze w meczecie" jest kulturowym reportażem z Kirgistanu – niegdysiejszej Kirgizji, jednego z najbardziej tajemniczych państw Azji Centralnej. Autor pokazuje jego teraźniejszość, mocno – znacznie mocniej, niżbyśmy się spodziewali – naznaczoną sowiecką przeszłością. Pokazuje świat o historii długiej i krótkiej zarazem. Świat, który miał być monolitem, a jest pełen sprzeczności. /źródło: Wydawnictwo Święty Wojciech/
https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-faktu/Reportaz/Frunze-w-meczecie

 

   

INNY LUBLIN - Anna Chwałek
Termin: 23.03.2017 r., godz. 18.00

Anna Chwałek - założycielka przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum dla osób autystycznych. Prywatnie mama autystycznego Kuby.

 

   

SERYJNI POECI - Edward Pasewicz
Termin: 09.03.2017 r., godz. 18.00

Promocja najnowszej książki poetyckiej Edwarda Pasewicza pt.: "Miejsce".

Edward Pasewicz (ur. 9 czerwca 1971 w Kostrzynie nad Odrą) – poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor.Laureat VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2001). W 2004 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki, w 2010 Nagrodą Specjalną Ministra Kultury, w 2011 roku stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od stycznia 2015 roku ponownie został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Mieszka w Krakowie.

 


 
  INNY LUBLIN - Maciej Białek
Termin: 02.03.2017 r., godz. 18.00

Maciej Białek - od 18 lat uczy historii w VIII LO w Lublinie. Nie widzi od 12 lat, ale szkoły nauczył się na pamięć. Jest nauczycielem docenianym przez młodzież, pedagogiem z charyzmą. Jego historia stała się inspiracją do stworzenia scenariusza filmu "Carte Blanche".
 
  SPOTKANIE AUTORSKIE - Ołeksandra Iwaniuk
Termin: 17.02.2017 r., g. 18.00

Ołeksandra Iwaniuk - Ukrainka, ur. w Kijowie, politolożka, pisarka, poetka. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu "Akademia Kijowo-Mohylańska" i College of Europe. Doktorantka Wydziału Politologii UMCS w Lublinie. Mieszka i pracuje w Warszawie.
"Amor(t)e" - na początku 2013 roku Włoszka Franceska pojechała do Doniecka na Ukrainę uczyć się języka rosyjskiego, gdzie przypadkowo spotkała nauczyciela historii i aktywistę społecznego Jurę. Jurij marzył o tym, by zrobić z Doniecka prawdziwe ukraińskie miasto, dla tego był gotów oddać nie tylko sukces, pieniądze, szczęście osobiste, ale i życie. Jednak czy łatwo jest być razem z donieckim patriotą w obcym kraju, gdzie zaczyna się kolejna rewolucja, a następnie wojna? Nie mogąc rozstać się z Jurą, Franceska znalazła się w centrum walki za miasto podczas Majdanu i początku okupacji rosyjskiej. Kiedy Jurij trafił do „czarnych list”, oni zmuszeni byli opuścić Donieck, jednak Jura nie poddał się. Póki Franceska szukała pracy, Jurij szukał batalionu ochotniczego. Jest to poruszająca historia na podstawie prawdziwych wydarzeń. To opowieść o styczności dwóch światów, w których panują nie kończące się namiętności, walka, rozpacz i nadzieja.

 

  SERYJNI POECI - Maciej Melecki
Termin: 16.02.2017 r., g. 18.00

Maciej Melecki – ur. 1969. Autor dziesięciu książek poetyckich, m.in.: Bermudzkie historie (2005), Zawsze wszędzie indziej - wybór wierszy (2008), Przester (2009), Szereg zerwań (2011), Pola toku (2013) oraz Inwersje (2016). Mieszka w Mikołowie.
 
  W STRONĘ BIOGRAFII - Agata Tuszyńska
Termin: 02.02.2017 r., g. 18.00

Jamnikarium - "Co łączy Napoleona, Wilhelma II i Johna Kennedy'ego? Picassa, Warhola i Prousta? Czechowa, Hockney'a, Marilyn Monroe i Adele? Mehoffera, Pągowską i Nowosielskiego? A jeszcze Waldorffa, Lipińskiego i Mrożka? JAMNIKOLUBSTWO. Kto jest kim w jamniczym świecie? Co jest esencją JAMNICZOŚCI? Nieoczywista uroda? Niezależność, waleczność, nieustępliwość? Artystyczna dusza? O tym jest ta książka".

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Bianka Rolando
Termin: 12.01.2017 r., g. 18.00

Bianka Rolando (ur. 1979 w Warszawie) – polska pisarka i artystka sztuk wizualnych. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych. Mieszka w Poznaniu. Opublikowała zbiór opowiadań Rozmówki włoskie (2007), nagrodzony Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie literatury (2009), poemat Biała książka (2009), za który otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" 2010 oraz tom wierszy Modrzewiowe korony (2010).

 

   

INNY LUBLIN - Premiera książki "Puste miejsce przy stole"
Termin: 16.12.2016 r., g. 18.00


"Puste miejsce przy stole" To nie jest kolejna książka o uchodźcach. To opowieść o tym, jak my sami radzimy sobie z pustym miejscem. To 6 bardzo indywidualnych opowieści, o zetknięciu się ze światem, który się zawalił. Z uchodźcami, którzy przecież nie trafili do Polski.

 

   

W STRONĘ PROZY - Ziemowit Szczerek
Termin: 30.11.2016 r., g. 18.00

„W STRONĘ” to nowy cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę. Najważniejszym kryterium wyboru autorów i książek jest w nim czysta czytelnicza satysfakcja. Tym razem zaprosiliśmy Ziemowita Szczerka, z którym będziemy rozmawiać m. in. o nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike” książce „Tatuaż z tryzubem”.

 

    SPOTKANIE POETYCKIE - Jacek Podsiadło
Termin: 24.11.2016 r., g. 18.00

Premiera nowej książki poetyckiej Jacka Podsiadło „Włos Bregueta” wbp.shoparena.pl/pl/p/Podsiadlo-Jacek-Wlos-Breguetta/546

 

   

INNY LUBLIN - Paweł Piotr Reszka
Termin: 21.11.2016 r., g. 18.00

Spotkanie wokół książki "Diabeł i tabliczka czekolady".

Reportaże o dziewicy, która dała się uwieść Jezusowi, o totalnej blokadzie seksu w Lublinie, o zawstydzonych Sprawiedliwych, o ukrytych dawcach organów, o diable na popołudniowej lekcji, o naprawianiu homo na hetero...
Spotkanie z autorem lubelskich reportaży, dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, Laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2016 i Nagrody Publiczności Festiwalu Reportażu w Lublinie, organizowanego przez Radio Lublin. /źródło: Wydawnictwo Agora/

 

 

W STRONĘ PREMIERY - JACEK DEHNEL I PIOTR TARCZYŃSKI
Termin: 19.10.2016 r., g. 18.00

Lubelska premiera „Rozdartej zasłony”, drugiego z bestsellerowej serii kryminałów pisanych przez Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, którzy „ukrywają się” za nazwiskiem Maryli Szymiczkowej. Autorzy opowiedzą o książce i procesie jej współpisania.
Z opisu książki: Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko - Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia - dopiero co przyuczona do służby - niespodziewanie złożyła wymówienie. A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą.
Maryla Szymiczkowa jest autorką dwóch powieści o profesorowej Szczupaczyńskiej: "Tajemnicy Domu Helclów" i "Rozdartej zasłony". Powołali ją do życia:
Jacek Dehnel (ur. 1980) - pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu "Tajny Detektyw".
Piotr Tarczyński (ur. 1983) - tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od ponad dekady na emigracji w Warszawie.

 

 

INNY LUBLIN - Maciej Czarnecki
Termin: 13.10.2016 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Dzieci Norwegii. O Państwie (nad)opiekuńczym".

Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet – instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.

Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dzieci-norwegii

 

SPOTKANIE POETYCKIE - JAKUB KORNHAUSER
Termin: 06.10.2016 r., g. 18:00

Jakub Kornhauser – doktor literaturoznawstwa, teoretyk i historyk literatury, tłumacz, poeta. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ, współzałożyciel Ośrodka Badań nad Awangardą na Wydziale Polonistyki UJ, współpracownik Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Członek redakcji „Literatury na Świecie”, związany też z „Nową Dekadą Krakowską”, sekretarz czasopisma „Romanica Cracoviensia”. Zajmuje się teorią i historią awangardy, dwudziestowieczną literaturą francuską i środkowoeuropejską oraz kulturą Rumunii. Współredaktor serii wydawniczej „awangarda/rewizje” w Wydawnictwie UJ. Ostatnio wydał książki Całkowita rewolucja. Status przedmiotów w poezji europejskiego surrealizmu (2015) oraz Głuchy brudnopis. Antologia manifestów awangard Europy Środkowej (2014, z Kingą Siewior). Ponadto zredagował pięć monografii zbiorowych, w tym np. Awangarda i krytyka. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej (2015). Autor trzech tomów poezji: Niebezpieczny paragraf (2007), Niejasne istnienia (2009) i Drożdżownia (2015), którą nagrodzono tegoroczną Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej oraz nominowano do Nagrody Orfeusz im. K.I. Gałczyńskiego. Tłumaczony na kilka języków obcych. Mieszka w Krakowie.

 

 

   

INNY LUBLIN - Katarzyna Kwiatkowska - Moskalewicz
Termin: 12.09.2016 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje".

Bohdan Chmielnicki trafia na cztery lata do więzienia za czyn, którego nie popełnił, Ałłę z Kijowa terroryzuje bezkarny sąsiad polityk, Żenia z Ługańska obiera ukraińskich nieboszczyków ze wszystkiego, co można sprzedać na Zachód, smutnym Mikołajowem wstrząsa spalenie osiemnastolatki, w cichej Wradijiwce giną młode kobiety, a milicja zamiast szukać sprawców, zaciera ślady. „Zbiorowa agresja, złość i frustracja kumulują się od lat i raz po raz wybuchają okrutną zbrodnią. Bo w swoim kraju nic nie znaczymy, bo władze robią z nami, co chcą, bo prawo pięści jest jedyną zasadą. Aż strach pomyśleć, czym się to wszystko skończy" – bohaterowie reportażu Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz od 2004 roku wciąż budzą się w tej samej rzeczywistości. Choć rewolucje obalają prezydentów i zmieniają rządy, z władzą na Ukrainie nie sposób wygrać. Jak mówi mądrość ludowa: nie można zabić smoka, bo ten, kto go zabił, sam staje się smokiem. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zabic-smoka

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE - Kamil Sipowicz i Kora
Termin: 08.09.2016 r., godz. 18.00

"Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt" to Filozoficzne opowiastki o relacji ludzi i zwierząt, których autorem jest jeden z wielkich buntowników Kamil Sipowicz, rockmen, dziennikarz, artysta, poeta i zwolennik legalizacji marihuany. Jednak w tych krótkich historiach pokazuje nam się jako wrażliwy, spostrzegawczy i dowcipny obserwator. Uzupełnieniem tych subtelnych wspomnień są ilustracje autorstwa Olgi Sipowicz (Kory), która w odmienny sposób wyraziła silną więź z czworonogami.

 

 

INNY LUBLIN - Beata Szady
Termin: 22.06.2016 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy" 

Współczesna Lima to miasto kontrastów. Biel sąsiaduje z szarością, niedostatek z nadmiarem. Z jednej strony – bogate, położone nad oceanem dzielnice, drogie samochody i szklane wieżowce. Z drugiej – biedne, niebezpieczne, brudne kwartały, w których rozwalające się domy „kleją się do siebie jak ciasto drożdżowe do rąk”, dzieci pracują na ulicach i odurzają się terokalem, a zdobycie dowodu osobistego graniczy z cudem. Beata Szady przedstawia poruszające historie osób, które od najmłodszych lat zmagają się z „wołaniem ulicy”. To wstrząsający reportaż o tym, jak ciężko jest rozpocząć życie na nowo, zwłaszcza kiedy jest się niewidzialnym dla państwa. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ulica-mnie-wola

 

 

 

INNY LUBLIN - Andrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń
Termin: 18.05.2016 r., godz. 18.00

Spotkanie wokół książki "Armenia. Karawany śmierci". 

Armenia. Niegdyś potężne imperium rozciągające się od Morza Kaspijskiego po Morze Śródziemne, dzisiaj zubożałe państewko na Kaukazie Południowym. A przecież to tutaj, na szczycie Araratu, osiadła po biblijnym potopie arka Noego, to tutaj na nowo miał się zacząć świat. Armenia jako pierwsze państwo na świecie przyjęła chrześcijaństwo, a jej mieszkańcy uznali się za naród wybrany przez Boga. Ale jeśli Bóg naprawdę wybrał Ormian, to potraktował ich niczym Hioba. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/armenia

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Małgorzata Lebda
Termin: 29.04.2016 r., godz. 18.00

Małgorzata Lebda – ur. 1985 r., dorastała w beskidzkiej wsi (Żeleźnikowej Wielkiej). Wyróżniana i tłumaczona. Ostatnio wydała tom „Granica lasu” (WBPiCAK, Poznań 2013). Doktor nauk humanistycznych. Nauczycielka akademicka. Ultramaratonka i taterniczka. Fotografuje. Mieszka w Krakowie.

 

 

INNY LUBLIN - Natalia Ciołek
Termin: 12.04.2016 r., godz. 18.00

Natalia Ciołek - jest mentorką międzykulturową w Centrum Wolontariatu w Lublinie i koordynatorką programu "W drodze - wolontariat na rzecz uchodźców". Do Lublina przyjechała z Łukowa, żeby studiować psychologię. W swojej rodzinnej miejscowości zetknęła się z Cudzoziemcami i niestety bardzo negatywnymi postawami Polaków. Na szczęście otwartości na innych oraz ciekawości Świata nauczyła ją babcia. Zakochała się w Lublinie i mówi o nim "Mój Dom". Tu postanowiła zacząć działać i żyć, a nie tylko być. Od 4 lat pracuje z Cudzoziemcami będącymi w procedurze o nadanie statusu uchodźcy, jak i tymi którzy jakąś formę ochrony otrzymali. Na początku był to tylko wolontariat, ale bardzo szybko stał się pasją, sposobem na życie, źródłem ogromnej wiedzy, skarbnicą przyjaźni oraz licznikiem pokonywanych kilometrów. Fanka Kaukazu. Marzy o bardzo długiej podróży do Gruzji, Czeczenii i Iranu.

 

 

INNY LUBLIN - Codzień
Termin: 02.04.2016 r., godz. 18.00

Codzień - najpierw spotkali się razem, poznawali się, uczyli się siebie nawzajem: osoby z autyzmem i młodzi lubelscy twórcy. Później ci drudzy próbowali ubrać setki wrażeń w jedną ideę - ideę stworzenia książki, która pomoże zrozumieć. Swojej wiedzy, wyczucia i doświadczenia użyczyła im Iwona Chmielewska - jedna z najwybitniejszych artystek książki obrazkowej. Później jeszcze kilka miesięcy trwały prace nad przygotowaniem i wydaniem "Codzień".

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Tomasz Bąk
Termin: 18.03.2016 r., godz. 18.00

Tomasz Bąk (ur. 1991 w Tomaszowie Mazowieckim) - poeta, autor książki poetyckiej "Kanada" (2011). Laureat Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2012 w kategorii debiut. Mieszka w Łodzi.

 

 

INNY LUBLIN - Dobrowolki
Termin: 12.03.2016 r., godz. 16.00

Dobrowolki - czwórka wolontariuszy, którzy pomagają uchodźcom na szlaku bałkańskim. Od października 2015 r. Maciek, Zuza, Monika i Terka trzykrotnie pracowali jako wolontariusze na granicy serbsko-chorwackiej i serbsko-macedońskiej, rozdając herbatę, jedzenie i ciepłe ubrania, oraz udzielając uchodźcom podstawowych informacji. Od tego czasu udało im się zebrać ponad 90 tys. złotych, a w ramach inicjatywy Dobrowolki, której są twórcami, na Bałkany wyjechało już ponad 80 wolontariuszy z całej Polski. W marcu odwiedzili Lublin, aby opowiedzieć o swojej pracy i doświadczeniach.

 


 

SPOTKANIE POETYCKIE - Michał Czaja, Mariusz Grzebalski
Termin: 26.02.2016 r., godz. 18.00

Michał Czaja (ur. 1983), poeta, redaktor pisma literackiego „Wakat”, krytyk literacki, współorganizator ogólnopolskiego festiwalu literackiego Manifestacje poetyckie, wykładowca. Ukończył filologię polską. Jest pracownikiem IBL PAN, Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem. Debiutował książką Bo to nowa krytyka będzie o miłości (2013). Mieszka w Warszawie.

Mariusz Grzebalski (ur. 1969), zadebiutował tomem ''Negatyw'' (1994), w kolejnych latach ogłosił drukiem zbiory wierszy: ''Ulica gnostycka'' (1997), ''Drugie dotknięcie'' (2001), ''Słynne i świetne'' (2004), ''Pocałunek na wstecznym'' (2007), ''Niepiosenki'' (2009), ''W innych okolicznościach'' (2013), wiersze zebrane w tomie ''Kronika zakłóceń'' (2010),oraz zbiór opowiadań ''Człowiek, który biegnie przez las'' (2006). Laureat nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1998, 2007), Huberta Burdy (2002), Silesius (2014), Fundacji Kultury (2014). Nominowany do nagrody im. W. Szymborskiej (2014). Mieszka w Dąbrówce.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Andrzej Sosnowski
Termin: 22.01.2016 r., godz. 18.00

Andrzej Sosnowski - jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, prozaik, tłumacz. Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim, później wykładowca literatury amerykańskiej.  Redaktor "Literatury na Świecie". W latach 1989 – 1992 mieszkał w Kanadzie.
http://teatrnn.pl/leksykon/node/3759/andrzej_sosnowski_ur_1959

 

   

SPOTKANIE POETYCKIE - Zbigniew Dmitroca
Termin: 08.01.2016 r., godz. 18.00

Zbigniew Dmitroca - poeta, bajkopisarz, tłumacz, satyryk, dramaturg lubelski. Jego pierwsze wiersze ukazały się we wrześniu 1980 roku w miesięczniku „Odra”. Kolejne utwory wydawał zarówno w czasopismach, jak i w odrębnych tomikach. Dotychczas wydał ponad dwadzieścia książek poetyckich.
Publikował w almanachach środowiskowych: Gdzie jabłonie słodkopienne (Lublin 1980), Modlitwa urojeń szczęśliwych (Antologia poezji grupy „Zamoście”, Zamość 1982), Pojmowanie słońcem (Zamość 1983). Po kilkuletniej przerwie pisarskiej, zaczął drukować pod koniec lat 80. w takich czasopismach jak: „Wybrzeże”, „Autograf” czy „Literatura na Świecie”.

 

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Barbara Klicka
Termin: 27.11.2015 r., godz. 18.00

Barbara Klicka (ur. w 1981) – polska poetka i animatorka kultury. Jej pierwsza książka ukazała się w 2000 roku w Płocku. W 2012 roku wydała tom "same same" nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" 2013 w kategorii książka roku. W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Wielkopolskiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu ukazała się jej trzeci tom poetycki pt. "Nice". Jej teksty tłumaczone były między innymi na angielski i niemiecki. Redaktorka Cwiszn - żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce. Współautorka tekstów i członkini zespołu Pochwalone na płycie Czarny war.

 

 

INNY LUBLIN - Kamil Cywka
Termin: 05.11.2015 r., godz. 18.00

Kamil Cywka - ur. w 1983 roku w Ciechanowie, ale od najmłodszych lat mocno związany z Lublinem. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami, a z zamiłowania jest pisarzem, publicystą i dziennikarzem obywatelskim. Prowadzi bloga pod adresem www.kamilcywka.pl, na którym promuje wolność, świadomość i samodzielne myślenie. „Bękart” jest jego debiutem literackim.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Miłosz Biedrzycki
Termin: 23.10.2015 r., godz. 18.00

Miłosz Biedrzycki (ur. w 1967 r.) poeta, tłumacz, inżynier geofizyk. Autor zbiorów wierszy: * (1993), OO (1994), Pył/Łyp (1997), No i tak (2002), Sonce na asfaltu/Słońce na asfalcie/Il sole sull’asfalto (2003), 69 (2006), wygrzebane (2007), Sofostrofa i inne wiersze(2007), Życie równikowe (2010), 69 (wydanie amerykańskie, 2010). Tłumaczył m.in. wiersze wybitnego poety słoweńskiego Tomaža Šalamuna (Jabłoń, 2004). W 2010 r. uczestniczył w Międzynarodowym Programie dla Pisarzy na uniwersytecie w Iowa. Mieszka w Krakowie.

 

 

INNY LUBLIN - Katarzyna Bierzanowska
Termin: 23.09.2015 r., godz. 17.30

Katarzyna Bierzanowska - autorka bloga nie-pelnoprawna.pl, który ma na celu przedstawianie absurdów, z którymi niepełnosprawni mierzą się na co dzień, próbę zmiany rzeczywistości na bardziej przyjazną dla wszystkich i przedstawienie wzorców, z których warto czerpać garściami.
Jak pisze o sobie Katarzyna:
"Studentka, tłumaczka, kobieta, córka, siostra, przyjaciółka, obieżyświat(ek), mieszkanka Lublina, okazyjnie Bełchatowa i Warszawy. Aktywna zawodowo, społecznie i kulturowo. Pełnoprawna obywatelka próbująca toczyć walkę z niesprawiedliwością [czyt. z wiatrakami], dyskryminacją i kołtunerią. Chcę znosić tabu, uczyć nieprzymykania oka i reagowania na to, co nie powinno mieć miejsca. Mam pełną świadomość tego, że większość zaniedbań wynika z braku świadomości lub wystarczających informacji, dlatego wychodzę z ofertą. Odrzucenie jej oznacza dyskryminację, na którą nigdy nie miałam zamiaru się godzić.”
www: http://nie-pelnoprawna.pl/
Spotkanie odbyło się podczas podsumowania projektu "Inny Lublin - O co chodzi? O tych, którzy nie chodzą".

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Kuba Przybyłowski
Termin: 29.08.2015 r., godz. 20.00
Miejsce: Pub "Dom Złotnika", ul. Złota 4

Kuba Przybyłowski (pseudonim): rocznik '82, urodzony w Grudziądzu, ale mieszka w Warszawie, poeta, laureat konkursów i slamów poetyckich w Kutnie, Otwocku, Inowrocławiu, Olsztynie, Łomiankach, Lublinie i wielu innych. W roku 2007 wydał tomik "Ballady i Romanse" (Biblioteka Nocy Poetów, SDK, Warszawa, 2007), za który otrzymał I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" 2008 na najlepszy książkowy debiut poetycki 2007. W 2015 r. ukazała się jego druga książka poetycka pt: "Iluminacje".

 

   

MIESZKANIE POEZJI - Paweł Koszałka
Termin: 11.07.2015 r., godz. 18.00

Paweł Koszałka - ur. 1985 roku w Janowie Lubelskim. Technik pszczelarz, ukończył studia na wydziale humanistycznym kierunek historia. W latach 2010-2011 związany z kołem naukowym metodologów historii UMCS. W latach 2009-2011 związany z teatrami studenckimi działającymi w ACK "Chatka Żaka" jako aktor. Od 2010 jest związany z Czytelnią Dramatu jako organizator i aktor. Pełnił rożne funkcji w czasie festiwalu „Kontestacje” (w 2013 i 2014 roku). Od 2014 jest zwiany z OMIT „Rozdroża”. Pełnił rożne funkcje podczas edycji festiwali: KODY (2014 i 2015), NPE (2014) i Open City (2015). Pracował jako murarz, betoniarz, brukarz, mechanik maszyn rolniczych, był woźnym w szkole podstawowej oraz nauczycielem historii. W maju 2015 miał swój debiut poetycki, w październiku 2015 jego wiersze pojawiły się w antologii. Obecne spotkanie stanowi jego debiut prozatorski.

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Natalia Malek
Termin: 04.07.2015 r., godz. 20.00

Natalia Malek ur. 1988 – amerykanistka, wydała dwie książki poetyckie: "Pracowite popołudnia" (2010) i, ilustrowany przez Joannę Grochocką, "Szaber" (2014; nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2015). Wiersze, szkice i przekłady publikowała zarówno w miejscach uznanych, jak i w ustronnych. Współpracuje z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Staromiejskim Domem Kultury i pismem „Wakat”. Mieszka w Warszawie.
Więcej o poezji Natalii Malek ->

 

 

INNY LUBLIN - Bolesław Bryński
Termin: 20.06.2015 r., godz. 16.00

Bolesław Bryński - w wyniku mózgowego porażenia dziecięcego od urodzenia jestem człowiekiem w znacznym stopniu nie w pełni sprawnym ruchowo. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filologii Polskiej. Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Trwać w Nadziei”. Współzałożyciel miesięcznika „Integracja” (w czasopiśmie tym podejmowana jest szeroko rozumiana problematyka ludzi nie w pełni sprawnych ruchowo i upośledzonych umysłowo). Pisze poezję i prozę.

 

 

INNY LUBLIN - Matki dzieci niepełnosprawnych intelektualnie
Termin: 28.04.2015 r., godz. 16.30

W ramach wernisażu wystawy "Pukam do drzwi kamienia" odbyło się spotkanie z reprezentantkami matek biorących udział w przedsięwzięciu. Podczas cyklu spotkań z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie i ich matkami, kobiety przekazały w nasze ręce historię swoich nie mówiących dzieci.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Bohdan Zadura
Spotkanie poświęcone najnowszej książce pt.: "Najlepsze lata". 
Termin: 22.04.2015, g. 17:00

Bohdan Zadura - ur. 18.II. 1945 w Puławach. Polski poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. Zadura zasłynął z udanych przekładów z literatury węgierskiej i amerykańskiej. Jego tłumaczenia poetów ukraińskich (m. in. Jurija Andruchowycza, Andrija Bondara, Wasyla Machno, Sierhija Żadana) znalazły się w trzykrotnie jak dotąd wznawianej antologii pt. "Wiersza zawsze są wolne. Poezja ukraińska w przekładach Bohdana Zadury". 
Więcej na http://teatrnn.pl/leksykon/node/1550/bohdan_zadura_ur_1945

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Jan Wagner
Termin: 8.04.2015, g. 17:00

Współorganizatorzy: DAAD, UMCS
O poecie ->

Jan Wagner (ur. w roku 1971 w Hamburgu) - wychował się w Ahrensburg, małym miasteczku w Szlezwiku-Holsztynie. Od roku 1995 mieszka w Berlinie. Wiersze Wagnera na tle wierszy innych współczesnych poetów niemieckich charakteryzuje wyjątkowe wyrafinowanie wyrazu i bogactwo formalne. W jego dorobku znajdują się m.in. nenia, eklogi, haiku, aubady, anagramy i cykle sonetów.
Czytelnik tekstów Wagnera odczuwa głęboką satysfakcję z udanych rozwiązań formalnych. Jego wiersze to kunsztowne artefakty, których językowe oddziaływanie ma charakter niemal zmysłowy.

Tomasz Ososiński (ur. 1975 w Stargardzie Szczecińskim) – polski poeta, germanista, filolog klasyczny, tłumacz z łaciny i niemieckiego, wydawca, adiunkt w Zakładzie Starych Druków Biblioteki Narodowej, redaktor „Zeszytów Poetyckich”.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Jacek Podsiadło
Termin: 23.03.2015 roku, godz: 17:00

"Przez sen" - najnowszy tom wierszy Jacka Podsiadły jest efektem współpracy poety z graficzką Małgorzatą Rybicką. Poeta zauważa, że dzięki graficznej oprawie i nietypowemu składowi, sensy zawarte w wierszach zostały właściwie oddane.

Jacek Podsiadło - Poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista; zwany także poetą buntu, kontestatorem. Jeden z najpopularniejszych poetów formacji „BruLionu”. Więcej na ->

 

 

INNY LUBLIN - Sylwia Brzozowska
Termin: 24.02.2015 r., godz. 18.00

Sylwia Brzozowska - miłośniczka fotografii, próbująca swoich sił za obiektywem. Uparcie bagatelizuje wszystkie ograniczenia i powtarza, że niemożliwe nie istnieje, jeśli tylko naprawdę się o czymś marzy. Sylwia z dystansem traktuje swoją niepełnosprawność, o czym świadczy nazwa strony, na której publikuje swoje fotografie: „Sylwia Brzozowska – obiektyw na kółkach”.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Wokół wyboru wierszy Stanisława Czycza
Gośćmi specjalnymi są p. Anna Kałuża (autorka wyboru i posłowia) oraz p. Dorota Niedziałkowska(edytorka).
Termin: 23.02.2015, godz. 18.00

Stanisław Czycz (ur. 6 kwietnia 1929 w byłym Gwoźdźcu (obecnie Nawojowa Góra) k. Krzeszowic, zm. 29 czerwca 1996 w Krakowie) – polski poeta i prozaik. Więcej: http://culture.pl/pl/ tworca/stanislaw-czycz

Anna Kałuża - krytyk literacki, pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego. Współredagowała „Tekstylia Bis". Współpracowała m.in. z czasopismami FA-art, Śląsk, Studium, Nowe Książki.

Dorota Niedziałkowska - historyk sztuki i polonista, edytor Arwa i Słów do napisu na zegarze słonecznym V Stanisława Czycza. W 2013 r. obroniła pracę doktorską o eksperymencie symultanicznym w pisarstwie tego autora. Współpracuje z Katedrą Tekstologii i Edytorstwa KUL.

 

 

INNY LUBLIN - Joanna Pąk
Termin: 28.01.2015 r., godz. 18.30

Joanna Pąk - od urodzenia choruje na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Jednak choroba ta nie przeszkadza jej być aktywną w życiu społecznym. Mimo ograniczeń manualnych nauczyła się pisać prawą stopą. Z wykształcenia pedagog - absolwentka KUL, z zamiłowania poetka i publicystka. Jest członkiem grupy założycielskiej stowarzyszenia „Jesteśmy Kroplą”. Organizacja ma zasięg ogólnopolski i działa na rzecz osób z niepełnosprawnością. Celem wszelkich przedsięwzięć Joanny jest ukazywanie wartości człowieka niezależnie od stanu jego zdrowia i pochodzenia. Pasją życiową Joanny Pąk jest poezja. Wiersze zaczęła tworzyć w wieku 12 lat. 20 maja 2014 roku została odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka za wieloletnią działalność społeczną oraz szczególne osiągnięcia literackie.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Szczepan Kopyt
Termin: 16.01.2015 (piątek) godz. 18.00

Szczepan Kopyt (ur. 1983 we Wrocławiu) – poeta i muzyk. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2004). Uhonorowany Medalem Młodej Sztuki (2006). Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia(2010, 2014) oraz Paszportu Polityki (2011). Dzieciństwo spędził w Brzegu. Ukończył filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obecnie mieszka.

Poezja:
Yass, Tygiel Kultury, Łódź (2005)
Yass / możesz czuć się bezpiecznie, WBPiCAK, Poznań (2006)
Sale sale sale, WBPiCAK, Poznań (2009)
Buch, WBPiCAK, Poznań (2011)
Kir, WBPiCAK, Poznań (2013)

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Hanka Bondarenko
Termin: 17.12.2014, godz. 18.00
Miejsce: Kawiarnia Miłość, ul. Cicha 4

Hanka Bondarenko – aktorka, poetka, dramatopisarka. Urodziła się w Lublinie w 1968 r. Tu ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jej praca magisterska: "Proces indywiduacji w twórczości scenariuszowej K. Zanussiego. Próba interpretacji w świetle teorii C. G. Junga" została zgłoszona do nagrody rektorskiej i zdobyła wyróżnienie. Ukończyła Szkołę Aktorską Haliny i Jana Machulskich w Warszawie i przez trzy sezony, do roku 2012 współpracowała z warszawskim Teatrem Rampa, gdzie grała m.in. we "Wdowach" według Mrożka w reż. G. Mrówczyńskiego. Kilka miesięcy temu wróciła do Lublina. We wrześniu tego roku zdobyła pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Zdzisława Morawskiego oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Stanisława Różewicza (w tym i poprzednim roku). Wiersze publikowała w Akancie, Pegazie Lubuskim i Dzienniku Polskim.

 

 

INNY LUBLIN - Osoby Niewidome
Termin: 25 i 26.11.2014 r.

Spotkanie z młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, w którym wzięła udział młodzież z lubelskich szkół. Podczas spotkania na pełnosprawnych uczestników czekały m.in. specjalnie przygotowane zadania dzięki, którym mogli się wczuć w sytuację osób niewidomych a następnie podzielić swoimi spostrzeżeniami z młodzieżą z dysfunkcją wzroku.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Mariusz Grzebalski
Termin: 21.11.2014, godz. 18.00

Mariusz Grzebalski - (ur. 1969 w Łodzi) polski poeta i prozaik. Studiował filozofię i polonistykę w Poznaniu. Autor ośmiu zbiorów wierszy. Laureat m.in. nagrody literackiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny (za zbiór wierszy Negatyw, 1994), nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (za zbiór Ulica Gnostycka, 1997), nagrody Ericha Burdy (2001), nagrody Silesiusa za najlepszą książkę poetycką roku (za zbiór W innych okolicznościach, 2014). Nagrodzony również przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych (2001, 2012). Były redaktor naczelny Ogólnopolskiego Dwutygodnika Literackiego „Nowy Nurt”, były redaktor artzina "Już Jest Jutro". W 2001 roku ukazał się wybór jego wierszy w przekładzie na język niemiecki - "Graffiti" (tłum. Doreen Daume, posłowie Alfreda Kolleritscha). Wydany w 2006 "Człowiek, który biegnie przez las” był jego debiutem prozatorskim. Obecnie pracuje jako redaktor w Wydawnictwie WBPiCAK, gdzie prowadzi Wielkopolską Bibliotekę Poezji i Bibliotekę Poezji Współczesnej, oraz jako redaktor "Dodatku LITERAckiego" Nagrody Literackiej GDYNIA

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Rafał Rutkowski
Termin: 14.11.2014, godz. 19.00
Miejsce: Frutti di Mare ul. Czwartaków 4/4

Rafał Rutkowski – ur. w 1988 roku w Warszawie. Poeta, absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureat projektu Połów 2013 oraz finalista OPK „O Granitową strzałę”. Uczestnik najważniejszych festiwali literackich w kraju. Prowadzi cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. Mieszka w lubelskiej Kamienicy Cudów. Ma kota Józka.