Spotkania

W Domu Słów prowadzony jest program spotkań literackich oraz wokół tematów społecznych. Zapraszamy na spotkania uznanych i cenionych poetów z całej Polski, a także ze świata. Naszymi gośćmi byli już m.in.: Jacek Podsiadło, Bohdan Zadura, Mariusz Grzebalski, Jan Wagner. Obok tej formuły istnieje także formuła spotkań w przestrzeniach prywatnych - "Mieszkania Poezji". To działanie prowadzone jest w ciągu roku, a jego intensyfikacja dzieje się podczas Festiwalu Miasto Poezji. W ramach projektu "Inny Lublin" realizujemy zarówno spotkania otwarte z osobami zagrożonymi wykluczeniem, reportażystami, jak i spotkania zamknięte podczas, których uczestnikom przybliżany jest np. świat osób niepełnosprawnych. Do tej pory zrealizowaliśmy m.in. spotkania z młodzieżą niewidomą, p. Joanna Pąk (poetką), Sylwią Brzozowską (fotografką), Bolesławem Bryńskim (poetą i pisarzem),  Katarzyną Bierzanowską (aktywistką), Dobrowolkami, Beata Szady (reportażystka).

 
    SPOTKANIE INNY LUBLIN - Kacper Rękawek

Termin: 21.04.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

Spotkanie wokół książki "Człowiek z małą bombą. O terroryzmie i terrorystach".

Terroryzm od wielu lat wzbudza lęk na całym świecie. Doniesienia o kolejnych zamachach wzmagają poczucie zagrożenia, a informacje przekazywane przez media budują mit terrorysty: skrzyżowanie Dartha Vadera z Jamesem Bondem. Bezlitosny, skuteczny, barbarzyński. Działający w ramach struktur przypominających połączenie organizacji przestępczej z administracją państwową. Czy tak jest naprawdę? Kacper Rękawek, który przez lata spotkał dziesiątki terrorystów i antyterrorystów, w swojej książce mierzy się z fałszywym postrzeganiem zbrodniczego świata.

Człowiek z małą bombą to podróż do wnętrza organizacji terrorystycznych i odpowiedź na pytanie o to, kim naprawdę są współcześni zamachowcy, skąd pochodzą i czym się zajmują. To książka, która odpowiada na wszystkie pytania dotyczące terroryzmu, których do tej pory nie mieliście odwagi zadać.

 

   

SPOTKANIE INNY LUBLIN - Martin Pollack
Termin: 12.04.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Prowadzenie: dr Agnieszka Hudzik

Spotkanie wokół książki "Topografia Pamięci".

„Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.

 

   

SPOTKANIE W STRONĘ SENSACJI - Grzegorz Kalinowski
Termin: 05.04.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Tym razem w ramach cyklu "W stronę" wraz z Grzegorzem Kalinowskim cofniemy się w czasie do początku XX w. i zbadamy zakamarki warszawskiego półświatka. Będzie sensacyjnie, nieco kryminalnie i zdecydowanie łotrzykowsko.

 

   

SPOTKANIE INNY LUBLIN - Cezary Kościelniak
Termin: 27.03.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Spotkanie wokół książki "Frunze z meczecie".

"Frunze w meczecie" jest kulturowym reportażem z Kirgistanu – niegdysiejszej Kirgizji, jednego z najbardziej tajemniczych państw Azji Centralnej. Autor pokazuje jego teraźniejszość, mocno – znacznie mocniej, niżbyśmy się spodziewali – naznaczoną sowiecką przeszłością. Pokazuje świat o historii długiej i krótkiej zarazem. Świat, który miał być monolitem, a jest pełen sprzeczności.

 

   

SPOTKANIE INNY LUBLIN - Anna Chwałek
Termin: 23.03.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Anna Chwałek - założycielka przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum dla osób autystycznych. Prywatnie mama autystycznego Kuby.

 

   

SPOTKANIE POETYCKIE (SERYJNI POECI) - Edward Pasewicz
Termin: 09.03.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Promocja najnowszej książki poetyckiej Edwarda Pasewicza pt.: "Miejsce".

Edward Pasewicz (ur. 9 czerwca 1971 w Kostrzynie nad Odrą) – poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor.Laureat VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2001). W 2004 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki, w 2010 Nagrodą Specjalną Ministra Kultury, w 2011 roku stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od stycznia 2015 roku ponownie został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Mieszka w Krakowie.

 

    SPOTKANIE INNY LUBLIN - Maciej Białek
Termin: 02.03.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Maciej Białek - od 18 lat uczy historii w VIII LO w Lublinie. Nie widzi od 12 lat, ale szkoły nauczył się na pamięć. Jest nauczycielem docenianym przez młodzież, pedagogiem z charyzmą. Jego historia stała się inspiracją do stworzenia scenariusza filmu "Carte Blanche".
 
  SPOTKANIE AUTORSKIE - Ołeksandra Iwaniuk
Termin: 17.02.2017 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Ołeksandra Iwaniuk - Ukrainka, ur. w Kijowie, politolożka, pisarka, poetka. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu "Akademia Kijowo-Mohylańska" i College of Europe. Doktorantka Wydziału Politologii UMCS w Lublinie. Mieszka i pracuje w Warszawie.
"Amor(t)e" - na początku 2013 roku Włoszka Franceska pojechała do Doniecka na Ukrainę uczyć się języka rosyjskiego, gdzie przypadkowo spotkała nauczyciela historii i aktywistę społecznego Jurę. Jurij marzył o tym, by zrobić z Doniecka prawdziwe ukraińskie miasto, dla tego był gotów oddać nie tylko sukces, pieniądze, szczęście osobiste, ale i życie. Jednak czy łatwo jest być razem z donieckim patriotą w obcym kraju, gdzie zaczyna się kolejna rewolucja, a następnie wojna? Nie mogąc rozstać się z Jurą, Franceska znalazła się w centrum walki za miasto podczas Majdanu i początku okupacji rosyjskiej. Kiedy Jurij trafił do „czarnych list”, oni zmuszeni byli opuścić Donieck, jednak Jura nie poddał się. Póki Franceska szukała pracy, Jurij szukał batalionu ochotniczego. Jest to poruszająca historia na podstawie prawdziwych wydarzeń. To opowieść o styczności dwóch światów, w których panują nie kończące się namiętności, walka, rozpacz i nadzieja.

 

  SPOTKANIE POETYCKIE (SERYJNI POECI) - Maciej Melecki
Termin: 16.02.2017 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Maciej Melecki – ur. 1969. Autor dziesięciu książek poetyckich, m.in.: Bermudzkie historie (2005), Zawsze wszędzie indziej - wybór wierszy (2008), Przester (2009), Szereg zerwań (2011), Pola toku (2013) oraz Inwersje (2016). Mieszka w Mikołowie.
 
  SPOTKANIE W STRONĘ BIOGRAFII - Agata Tuszyńska
Termin: 02.02.2017 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Jamnikarium - "Co łączy Napoleona, Wilhelma II i Johna Kennedy'ego? Picassa, Warhola i Prousta? Czechowa, Hockney'a, Marilyn Monroe i Adele? Mehoffera, Pągowską i Nowosielskiego? A jeszcze Waldorffa, Lipińskiego i Mrożka? JAMNIKOLUBSTWO. Kto jest kim w jamniczym świecie? Co jest esencją JAMNICZOŚCI? Nieoczywista uroda? Niezależność, waleczność, nieustępliwość? Artystyczna dusza? O tym jest ta książka".

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Bianka Rolando
Termin: 12.01.2017 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Bianka Rolando (ur. 1979 w Warszawie) – polska pisarka i artystka sztuk wizualnych. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych. Mieszka w Poznaniu. Opublikowała zbiór opowiadań Rozmówki włoskie (2007), nagrodzony Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie literatury (2009), poemat Biała książka (2009), za który otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" 2010 oraz tom wierszy Modrzewiowe korony (2010).

 

   

SPOTKANIE INNY LUBLIN - Premiera książki "Puste miejsce przy stole"
Termin: 16.12.2016 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17


"Puste miejsce przy stole" To nie jest kolejna książka o uchodźcach. To opowieść o tym, jak my sami radzimy sobie z pustym miejscem. To 6 bardzo indywidualnych opowieści, o zetknięciu się ze światem, który się zawalił. Z uchodźcami, którzy przecież nie trafili do Polski.

 

   

SPOTKANIE W STRONĘ PROZY - Ziemowit Szczerek
Termin: 30.11.2016 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

„W STRONĘ” to nowy cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę. Najważniejszym kryterium wyboru autorów i książek jest w nim czysta czytelnicza satysfakcja. Tym razem zaprosiliśmy Ziemowita Szczerka, z którym będziemy rozmawiać m. in. o nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike” książce „Tatuaż z tryzubem”.

 

    SPOTKANIE POETYCKIE - Jacek Podsiadło
Termin: 24.11.2016 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Premiera nowej książki poetyckiej Jacka Podsiadło „Włos Bregueta” wbp.shoparena.pl/pl/p/Podsiadlo-Jacek-Wlos-Breguetta/546

 

   

SPOTKANIE INNY LUBLIN - Paweł Piotr Reszka
Termin: 21.11.2016 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Spotkanie wokół książki "Diabeł i tabliczka czekolady".

Reportaże o dziewicy, która dała się uwieść Jezusowi, o totalnej blokadzie seksu w Lublinie, o zawstydzonych Sprawiedliwych, o ukrytych dawcach organów, o diable na popołudniowej lekcji, o naprawianiu homo na hetero...
Spotkanie z autorem lubelskich reportaży, dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, Laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2016 i Nagrody Publiczności Festiwalu Reportażu w Lublinie, organizowanego przez Radio Lublin.

 

 

SPOTKANIE W STRONĘ PREMIERY - JACEK DEHNEL I PIOTR TARCZYŃSKI
Termin: 19.10.2016 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Lubelska premiera „Rozdartej zasłony”, drugiego z bestsellerowej serii kryminałów pisanych przez Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, którzy „ukrywają się” za nazwiskiem Maryli Szymiczkowej. Autorzy opowiedzą o książce i procesie jej współpisania.
Z opisu książki: Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko - Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia - dopiero co przyuczona do służby - niespodziewanie złożyła wymówienie. A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą.
Maryla Szymiczkowa jest autorką dwóch powieści o profesorowej Szczupaczyńskiej: "Tajemnicy Domu Helclów" i "Rozdartej zasłony". Powołali ją do życia:
Jacek Dehnel (ur. 1980) - pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu "Tajny Detektyw".
Piotr Tarczyński (ur. 1983) - tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od ponad dekady na emigracji w Warszawie.

 

 

SPOTKANIE INNY LUBLIN - Maciej Czarnecki
Termin: 13.10.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Spotkanie wokół książki "Dzieci Norwegii. O Państwie (nad)opiekuńczym".

Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet – instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.

Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem.

 

SPOTKANIE POETYCKIE - JAKUB KORNHAUSER
Termin: 06.10.2016 r., g. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Spotkanie we współpracy z WBPiCAK w Poznaniu poprowadzi Kamil Brewiński.

Jakub Kornhauser – doktor literaturoznawstwa, teoretyk i historyk literatury, tłumacz, poeta. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ, współzałożyciel Ośrodka Badań nad Awangardą na Wydziale Polonistyki UJ, współpracownik Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Członek redakcji „Literatury na Świecie”, związany też z „Nową Dekadą Krakowską”, sekretarz czasopisma „Romanica Cracoviensia”. Zajmuje się teorią i historią awangardy, dwudziestowieczną literaturą francuską i środkowoeuropejską oraz kulturą Rumunii. Współredaktor serii wydawniczej „awangarda/rewizje” w Wydawnictwie UJ. Ostatnio wydał książki Całkowita rewolucja. Status przedmiotów w poezji europejskiego surrealizmu (2015) oraz Głuchy brudnopis. Antologia manifestów awangard Europy Środkowej (2014, z Kingą Siewior). Ponadto zredagował pięć monografii zbiorowych, w tym np. Awangarda i krytyka. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej (2015). Autor trzech tomów poezji: Niebezpieczny paragraf (2007), Niejasne istnienia (2009) i Drożdżownia (2015), którą nagrodzono tegoroczną Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej oraz nominowano do Nagrody Orfeusz im. K.I. Gałczyńskiego. Tłumaczony na kilka języków obcych. Mieszka w Krakowie.

 

 

   

SPOTKANIE INNY LUBLIN - Katarzyna Kwiatkowska - Moskalewicz
Termin: 12.09.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Spotkanie wokół książki "Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje".

Bohdan Chmielnicki trafia na cztery lata do więzienia za czyn, którego nie popełnił, Ałłę z Kijowa terroryzuje bezkarny sąsiad polityk, Żenia z Ługańska obiera ukraińskich nieboszczyków ze wszystkiego, co można sprzedać na Zachód, smutnym Mikołajowem wstrząsa spalenie osiemnastolatki, w cichej Wradijiwce giną młode kobiety, a milicja zamiast szukać sprawców, zaciera ślady. „Zbiorowa agresja, złość i frustracja kumulują się od lat i raz po raz wybuchają okrutną zbrodnią. Bo w swoim kraju nic nie znaczymy, bo władze robią z nami, co chcą, bo prawo pięści jest jedyną zasadą. Aż strach pomyśleć, czym się to wszystko skończy" – bohaterowie reportażu Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz od 2004 roku wciąż budzą się w tej samej rzeczywistości. Choć rewolucje obalają prezydentów i zmieniają rządy, z władzą na Ukrainie nie sposób wygrać. Jak mówi mądrość ludowa: nie można zabić smoka, bo ten, kto go zabił, sam staje się smokiem

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE - Kamil Sipowicz i Kora
Termin: 08.09.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

"Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt" to Filozoficzne opowiastki o relacji ludzi i zwierząt, których autorem jest jeden z wielkich buntowników Kamil Sipowicz, rockmen, dziennikarz, artysta, poeta i zwolennik legalizacji marihuany. Jednak w tych krótkich historiach pokazuje nam się jako wrażliwy, spostrzegawczy i dowcipny obserwator. Uzupełnieniem tych subtelnych wspomnień są ilustracje autorstwa Olgi Sipowicz (Kory), która w odmienny sposób wyraziła silną więź z czworonogami.

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Beata Szady
Termin: 22.06.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy - Współczesna Lima to miasto kontrastów. Biel sąsiaduje z szarością, niedostatek z nadmiarem. Z jednej strony – bogate, położone nad oceanem dzielnice, drogie samochody i szklane wieżowce. Z drugiej – biedne, niebezpieczne, brudne kwartały, w których rozwalające się domy „kleją się do siebie jak ciasto drożdżowe do rąk”, dzieci pracują na ulicach i odurzają się terokalem, a zdobycie dowodu osobistego graniczy z cudem. Beata Szady przedstawia poruszające historie osób, które od najmłodszych lat zmagają się z „wołaniem ulicy”. To wstrząsający reportaż o tym, jak ciężko jest rozpocząć życie na nowo, zwłaszcza kiedy jest się niewidzialnym dla państwa.
Więcej o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ulica-mnie-wola

 

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Andrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń
Termin: 18.05.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Armenia. Karawany śmierci - Armenia. Niegdyś potężne imperium rozciągające się od Morza Kaspijskiego po Morze Śródziemne, dzisiaj zubożałe państewko na Kaukazie Południowym. A przecież to tutaj, na szczycie Araratu, osiadła po biblijnym potopie arka Noego, to tutaj na nowo miał się zacząć świat. Armenia jako pierwsze państwo na świecie przyjęła chrześcijaństwo, a jej mieszkańcy uznali się za naród wybrany przez Boga. Ale jeśli Bóg naprawdę wybrał Ormian, to potraktował ich niczym Hioba.
Więcej o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/armenia

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Małgorzata Lebda
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 29.04.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Małgorzata Lebda – ur. 1985 r., dorastała w beskidzkiej wsi (Żeleźnikowej Wielkiej). Wyróżniana i tłumaczona. Ostatnio wydała tom „Granica lasu” (WBPiCAK, Poznań 2013). Doktor nauk humanistycznych. Nauczycielka akademicka. Ultramaratonka i taterniczka. Fotografuje. Mieszka w Krakowie.

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Natalia Ciołek
Termin: 12.04.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Natalia Ciołek - jest mentorką międzykulturową w Centrum Wolontariatu w Lublinie i koordynatorką programu "W drodze - wolontariat na rzecz uchodźców". Do Lublina przyjechała z Łukowa, żeby studiować psychologię. W swojej rodzinnej miejscowości zetknęła się z Cudzoziemcami i niestety bardzo negatywnymi postawami Polaków. Na szczęście otwartości na innych oraz ciekawości Świata nauczyła ją babcia. Zakochała się w Lublinie i mówi o nim "Mój Dom". Tu postanowiła zacząć działać i żyć, a nie tylko być. Od 4 lat pracuje z Cudzoziemcami będącymi w procedurze o nadanie statusu uchodźcy, jak i tymi którzy jakąś formę ochrony otrzymali. Na początku był to tylko wolontariat, ale bardzo szybko stał się pasją, sposobem na życie, źródłem ogromnej wiedzy, skarbnicą przyjaźni oraz licznikiem pokonywanych kilometrów. Fanka Kaukazu. Marzy o bardzo długiej podróży do Gruzji, Czeczenii i Iranu.

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Codzień
Termin: 02.04.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Codzień - najpierw spotkali się razem, poznawali się, uczyli się siebie nawzajem: osoby z autyzmem i młodzi lubelscy twórcy. Później ci drudzy próbowali ubrać setki wrażeń w jedną ideę - ideę stworzenia książki, która pomoże zrozumieć. Swojej wiedzy, wyczucia i doświadczenia użyczyła im Iwona Chmielewska - jedna z najwybitniejszych artystek książki obrazkowej. Później jeszcze kilka miesięcy trwały prace nad przygotowaniem i wydaniem "Codzień".

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Tomasz Bąk
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 18.03.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Tomasz Bąk (ur. 1991 w Tomaszowie Mazowieckim) - poeta, autor książki poetyckiej "Kanada" (2011). Laureat Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2012 w kategorii debiut. Mieszka w Łodzi.

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Dobrowolki
Termin: 12.03.2016 r., godz. 16.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Dobrowolki - czwórka wolontariuszy, którzy pomagają uchodźcom na szlaku bałkańskim. Od października 2015 r. Maciek, Zuza, Monika i Terka trzykrotnie pracowali jako wolontariusze na granicy serbsko-chorwackiej i serbsko-macedońskiej, rozdając herbatę, jedzenie i ciepłe ubrania, oraz udzielając uchodźcom podstawowych informacji. Od tego czasu udało im się zebrać ponad 90 tys. złotych, a w ramach inicjatywy Dobrowolki, której są twórcami, na Bałkany wyjechało już ponad 80 wolontariuszy z całej Polski. W marcu odwiedzili Lublin, aby opowiedzieć o swojej pracy i doświadczeniach.

 


 

SPOTKANIE POETYCKIE - Michał Czaja, Mariusz Grzebalski
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 26.02.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Michał Czaja (ur. 1983), poeta, redaktor pisma literackiego „Wakat”, krytyk literacki, współorganizator ogólnopolskiego festiwalu literackiego Manifestacje poetyckie, wykładowca. Ukończył filologię polską. Jest pracownikiem IBL PAN, Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem. Debiutował książką Bo to nowa krytyka będzie o miłości (2013). Mieszka w Warszawie.

Mariusz Grzebalski (ur. 1969), zadebiutował tomem ''Negatyw'' (1994), w kolejnych latach ogłosił drukiem zbiory wierszy: ''Ulica gnostycka'' (1997), ''Drugie dotknięcie'' (2001), ''Słynne i świetne'' (2004), ''Pocałunek na wstecznym'' (2007), ''Niepiosenki'' (2009), ''W innych okolicznościach'' (2013), wiersze zebrane w tomie ''Kronika zakłóceń'' (2010),oraz zbiór opowiadań ''Człowiek, który biegnie przez las'' (2006). Laureat nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1998, 2007), Huberta Burdy (2002), Silesius (2014), Fundacji Kultury (2014). Nominowany do nagrody im. W. Szymborskiej (2014). Mieszka w Dąbrówce.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Andrzej Sosnowski
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 22.01.2016 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Andrzej Sosnowski - jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, prozaik, tłumacz. Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim, później wykładowca literatury amerykańskiej.  Redaktor "Literatury na Świecie". W latach 1989 – 1992 mieszkał w Kanadzie.
http://teatrnn.pl/leksykon/node/3759/andrzej_sosnowski_ur_1959

 

   

SPOTKANIE POETYCKIE - Zbigniew Dmitroca
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 08.01.2015 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Zbigniew Dmitroca - poeta, bajkopisarz, tłumacz, satyryk, dramaturg lubelski. Jego pierwsze wiersze ukazały się we wrześniu 1980 roku w miesięczniku „Odra”. Kolejne utwory wydawał zarówno w czasopismach, jak i w odrębnych tomikach. Dotychczas wydał ponad dwadzieścia książek poetyckich.
Publikował w almanachach środowiskowych: Gdzie jabłonie słodkopienne (Lublin 1980), Modlitwa urojeń szczęśliwych (Antologia poezji grupy „Zamoście”, Zamość 1982), Pojmowanie słońcem (Zamość 1983). Po kilkuletniej przerwie pisarskiej, zaczął drukować pod koniec lat 80. w takich czasopismach jak: „Wybrzeże”, „Autograf” czy „Literatura na Świecie”.

 

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Barbara Klicka
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 27.11.2015 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Barbara Klicka (ur. w 1981) – polska poetka i animatorka kultury. Jej pierwsza książka ukazała się w 2000 roku w Płocku. W 2012 roku wydała tom "same same" nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" 2013 w kategorii książka roku. W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Wielkopolskiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu ukazała się jej trzeci tom poetycki pt. "Nice". Jej teksty tłumaczone były między innymi na angielski i niemiecki. Redaktorka Cwiszn - żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce. Współautorka tekstów i członkini zespołu Pochwalone na płycie Czarny war.

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Kamil Cywka
Termin: 05.11.2015 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Kamil Cywka - ur. w 1983 roku w Ciechanowie, ale od najmłodszych lat mocno związany z Lublinem. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami, a z zamiłowania jest pisarzem, publicystą i dziennikarzem obywatelskim. Prowadzi bloga pod adresem www.kamilcywka.pl, na którym promuje wolność, świadomość i samodzielne myślenie. „Bękart” jest jego debiutem literackim.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Miłosz Biedrzycki
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 23.10.2015 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Miłosz Biedrzycki (ur. w 1967 r.) poeta, tłumacz, inżynier geofizyk. Autor zbiorów wierszy: * (1993), OO (1994), Pył/Łyp (1997), No i tak (2002), Sonce na asfaltu/Słońce na asfalcie/Il sole sull’asfalto (2003), 69 (2006), wygrzebane (2007), Sofostrofa i inne wiersze(2007), Życie równikowe (2010), 69 (wydanie amerykańskie, 2010). Tłumaczył m.in. wiersze wybitnego poety słoweńskiego Tomaža Šalamuna (Jabłoń, 2004). W 2010 r. uczestniczył w Międzynarodowym Programie dla Pisarzy na uniwersytecie w Iowa. Mieszka w Krakowie.

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Katarzyna Bierzanowska
Termin: 23.09.2015 r., godz. 17.30
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Katarzyna Bierzanowska - autorka bloga nie-pelnoprawna.pl, który ma na celu przedstawianie absurdów, z którymi niepełnosprawni mierzą się na co dzień, próbę zmiany rzeczywistości na bardziej przyjazną dla wszystkich i przedstawienie wzorców, z których warto czerpać garściami.
Jak pisze o sobie Katarzyna:
"Studentka, tłumaczka, kobieta, córka, siostra, przyjaciółka, obieżyświat(ek), mieszkanka Lublina, okazyjnie Bełchatowa i Warszawy. Aktywna zawodowo, społecznie i kulturowo. Pełnoprawna obywatelka próbująca toczyć walkę z niesprawiedliwością [czyt. z wiatrakami], dyskryminacją i kołtunerią. Chcę znosić tabu, uczyć nieprzymykania oka i reagowania na to, co nie powinno mieć miejsca. Mam pełną świadomość tego, że większość zaniedbań wynika z braku świadomości lub wystarczających informacji, dlatego wychodzę z ofertą. Odrzucenie jej oznacza dyskryminację, na którą nigdy nie miałam zamiaru się godzić.”
www: http://nie-pelnoprawna.pl/
Spotkanie odbyło się podczas podsumowania projektu "Inny Lublin - O co chodzi? O tych, którzy nie chodzą".

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Kuba Przybyłowski
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 29.08.2015 r., godz. 20.00
Miejsce: Pub "Dom Złotnika", ul. Złota 4

Kuba Przybyłowski (pseudonim): rocznik '82, urodzony w Grudziądzu, ale mieszka w Warszawie, poeta, laureat konkursów i slamów poetyckich w Kutnie, Otwocku, Inowrocławiu, Olsztynie, Łomiankach, Lublinie i wielu innych. W roku 2007 wydał tomik "Ballady i Romanse" (Biblioteka Nocy Poetów, SDK, Warszawa, 2007), za który otrzymał I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" 2008 na najlepszy książkowy debiut poetycki 2007. W 2015 r. ukazała się jego druga książka poetycka pt: "Iluminacje".

 

   

MIESZKANIE POEZJI - Paweł Koszałka
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 11.07.2015 r., godz. 18.00
Miejsce: Podwórko Domu Słów, ul. Królewska 17

Paweł Koszałka - ur. 1985 roku w Janowie Lubelskim. Technik pszczelarz, ukończył studia na wydziale humanistycznym kierunek historia. W latach 2010-2011 związany z kołem naukowym metodologów historii UMCS. W latach 2009-2011 związany z teatrami studenckimi działającymi w ACK "Chatka Żaka" jako aktor. Od 2010 jest związany z Czytelnią Dramatu jako organizator i aktor. Pełnił rożne funkcji w czasie festiwalu „Kontestacje” (w 2013 i 2014 roku). Od 2014 jest zwiany z OMIT „Rozdroża”. Pełnił rożne funkcje podczas edycji festiwali: KODY (2014 i 2015), NPE (2014) i Open City (2015). Pracował jako murarz, betoniarz, brukarz, mechanik maszyn rolniczych, był woźnym w szkole podstawowej oraz nauczycielem historii. W maju 2015 miał swój debiut poetycki, w październiku 2015 jego wiersze pojawiły się w antologii. Obecne spotkanie stanowi jego debiut prozatorski.

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Natalia Malek
Termin: 04.07.2015 r., godz. 20.00
Miejsce: Pub "Dom Złotnika", ul. Złota 4

Natalia Malek ur. 1988 – amerykanistka, wydała dwie książki poetyckie: "Pracowite popołudnia" (2010) i, ilustrowany przez Joannę Grochocką, "Szaber" (2014; nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2015). Wiersze, szkice i przekłady publikowała zarówno w miejscach uznanych, jak i w ustronnych. Współpracuje z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Staromiejskim Domem Kultury i pismem „Wakat”. Mieszka w Warszawie.
Więcej o poezji Natalii Malek ->

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Bolesław Bryński
Termin: 20.06.2015 r., godz. 16.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Bolesław Bryński - w wyniku mózgowego porażenia dziecięcego od urodzenia jestem człowiekiem w znacznym stopniu nie w pełni sprawnym ruchowo. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filologii Polskiej. Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Trwać w Nadziei”. Współzałożyciel miesięcznika „Integracja” (w czasopiśmie tym podejmowana jest szeroko rozumiana problematyka ludzi nie w pełni sprawnych ruchowo i upośledzonych umysłowo). Pisze poezję i prozę.

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Matki dzieci niepełnosprawnych intelektualnie
Termin: 28.04.2015 r., godz. 16.30
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

W ramach wernisażu wystawy "Pukam do drzwi kamienia" odbyło się spotkanie z reprezentantkami matek biorących udział w przedsięwzięciu. Podczas cyklu spotkań z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie i ich matkami, kobiety przekazały w nasze ręce historię swoich nie mówiących dzieci.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Bohdan Zadura
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Spotkanie poświęcone najnowszej książce pt.: "Najlepsze lata". 
Termin: 22.04.2015, g. 17:00
Miejsce: Sala Czarna / Brama Grodzka

Bohdan Zadura - ur. 18.II. 1945 w Puławach. Polski poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. Zadura zasłynął z udanych przekładów z literatury węgierskiej i amerykańskiej. Jego tłumaczenia poetów ukraińskich (m. in. Jurija Andruchowycza, Andrija Bondara, Wasyla Machno, Sierhija Żadana) znalazły się w trzykrotnie jak dotąd wznawianej antologii pt. "Wiersza zawsze są wolne. Poezja ukraińska w przekładach Bohdana Zadury". 
Więcej na http://teatrnn.pl/leksykon/node/1550/bohdan_zadura_ur_1945

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Jan Wagner
Spotkanie prowadzi oraz o poezji i jej tłumaczeniach rozmawia Tomasz Ososiński (Warszawa). 
Termin: 8.04.2015, g. 17:00
Miejsce: Brama Grodzka / Sala Czarna

Współorganizatorzy: DAAD, UMCS
O poecie ->

Jan Wagner (ur. w roku 1971 w Hamburgu) - wychował się w Ahrensburg, małym miasteczku w Szlezwiku-Holsztynie. Od roku 1995 mieszka w Berlinie. Wiersze Wagnera na tle wierszy innych współczesnych poetów niemieckich charakteryzuje wyjątkowe wyrafinowanie wyrazu i bogactwo formalne. W jego dorobku znajdują się m.in. nenia, eklogi, haiku, aubady, anagramy i cykle sonetów.
Czytelnik tekstów Wagnera odczuwa głęboką satysfakcję z udanych rozwiązań formalnych. Jego wiersze to kunsztowne artefakty, których językowe oddziaływanie ma charakter niemal zmysłowy.

Tomasz Ososiński (ur. 1975 w Stargardzie Szczecińskim) – polski poeta, germanista, filolog klasyczny, tłumacz z łaciny i niemieckiego, wydawca, adiunkt w Zakładzie Starych Druków Biblioteki Narodowej, redaktor „Zeszytów Poetyckich”.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Jacek Podsiadło
Prowadzenie: prof. Paweł Próchniak
Termin: 23.03.2015 roku, godz: 17:00
Miejsce: Brama Grodzka, ul. Grodzka 21/ Sala Czarna

"Przez sen" - najnowszy tom wierszy Jacka Podsiadły jest efektem współpracy poety z graficzką Małgorzatą Rybicką. Poeta zauważa, że dzięki graficznej oprawie i nietypowemu składowi, sensy zawarte w wierszach zostały właściwie oddane.

Jacek Podsiadło - Poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista; zwany także poetą buntu, kontestatorem. Jeden z najpopularniejszych poetów formacji „BruLionu”. Więcej na ->

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Sylwia Brzozowska
Termin: 24.02.2015 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Sylwia Brzozowska - miłośniczka fotografii, próbująca swoich sił za obiektywem. Uparcie bagatelizuje wszystkie ograniczenia i powtarza, że niemożliwe nie istnieje, jeśli tylko naprawdę się o czymś marzy. Sylwia z dystansem traktuje swoją niepełnosprawność, o czym świadczy nazwa strony, na której publikuje swoje fotografie: „Sylwia Brzozowska – obiektyw na kółkach”.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Wokół wyboru wierszy Stanisława Czycza
Zapraszają: Wydawnictwo WBPiCAK i Dom Słów
Prowadzenie: Grzegorz Jędrek
Gośćmi specjalnymi są p. Anna Kałuża (autorka wyboru i posłowia) oraz p. Dorota Niedziałkowska(edytorka).
Termin: 23.02.2015, godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów ul. Żmigród 1

Stanisław Czycz (ur. 6 kwietnia 1929 w byłym Gwoźdźcu (obecnie Nawojowa Góra) k. Krzeszowic, zm. 29 czerwca 1996 w Krakowie) – polski poeta i prozaik. Więcej: http://culture.pl/pl/ tworca/stanislaw-czycz

Anna Kałuża - krytyk literacki, pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego. Współredagowała „Tekstylia Bis". Współpracowała m.in. z czasopismami FA-art, Śląsk, Studium, Nowe Książki.

Dorota Niedziałkowska - historyk sztuki i polonista, edytor Arwa i Słów do napisu na zegarze słonecznym V Stanisława Czycza. W 2013 r. obroniła pracę doktorską o eksperymencie symultanicznym w pisarstwie tego autora. Współpracuje z Katedrą Tekstologii i Edytorstwa KUL.

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Joanna Pąk
Termin: 28.01.2015 r., godz. 18.30
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Joanna Pąk - od urodzenia choruje na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Jednak choroba ta nie przeszkadza jej być aktywną w życiu społecznym. Mimo ograniczeń manualnych nauczyła się pisać prawą stopą. Z wykształcenia pedagog - absolwentka KUL, z zamiłowania poetka i publicystka. Jest członkiem grupy założycielskiej stowarzyszenia „Jesteśmy Kroplą”. Organizacja ma zasięg ogólnopolski i działa na rzecz osób z niepełnosprawnością. Celem wszelkich przedsięwzięć Joanny jest ukazywanie wartości człowieka niezależnie od stanu jego zdrowia i pochodzenia. Pasją życiową Joanny Pąk jest poezja. Wiersze zaczęła tworzyć w wieku 12 lat. 20 maja 2014 roku została odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka za wieloletnią działalność społeczną oraz szczególne osiągnięcia literackie.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Szczepan Kopyt
Prowadzenie: Grzegorz Jędrek
Termin: 16.01.2015 (piątek) godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów ul. Żmigród 1

Szczepan Kopyt (ur. 1983 we Wrocławiu) – poeta i muzyk. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2004). Uhonorowany Medalem Młodej Sztuki (2006). Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia(2010, 2014) oraz Paszportu Polityki (2011). Dzieciństwo spędził w Brzegu. Ukończył filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obecnie mieszka.

Poezja:
Yass, Tygiel Kultury, Łódź (2005)
Yass / możesz czuć się bezpiecznie, WBPiCAK, Poznań (2006)
Sale sale sale, WBPiCAK, Poznań (2009)
Buch, WBPiCAK, Poznań (2011)
Kir, WBPiCAK, Poznań (2013)

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Hanka Bondarenko
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 17.12.2014, godz. 18.00
Miejsce: Kawiarnia Miłość, ul. Cicha 4

Hanka Bondarenko – aktorka, poetka, dramatopisarka. Urodziła się w Lublinie w 1968 r. Tu ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jej praca magisterska: "Proces indywiduacji w twórczości scenariuszowej K. Zanussiego. Próba interpretacji w świetle teorii C. G. Junga" została zgłoszona do nagrody rektorskiej i zdobyła wyróżnienie. Ukończyła Szkołę Aktorską Haliny i Jana Machulskich w Warszawie i przez trzy sezony, do roku 2012 współpracowała z warszawskim Teatrem Rampa, gdzie grała m.in. we "Wdowach" według Mrożka w reż. G. Mrówczyńskiego. Kilka miesięcy temu wróciła do Lublina. We wrześniu tego roku zdobyła pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Zdzisława Morawskiego oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Stanisława Różewicza (w tym i poprzednim roku). Wiersze publikowała w Akancie, Pegazie Lubuskim i Dzienniku Polskim.

 

 

SPOTKANIE INNEGO LUBLINA - Osoby Niewidome
Termin: 25 i 26.11.2014 r.
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Spotkanie z młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, w którym wzięła udział młodzież z lubelskich szkół. Podczas spotkania na pełnosprawnych uczestników czekały m.in. specjalnie przygotowane zadania dzięki, którym mogli się wczuć w sytuację osób niewidomych a następnie podzielić swoimi spostrzeżeniami z młodzieżą z dysfunkcją wzroku.

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE - Mariusz Grzebalski
Prowadzenie: Grzegorz Jędrek
Termin: 21.11.2014, godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Mariusz Grzebalski - (ur. 1969 w Łodzi) polski poeta i prozaik. Studiował filozofię i polonistykę w Poznaniu. Autor ośmiu zbiorów wierszy. Laureat m.in. nagrody literackiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny (za zbiór wierszy Negatyw, 1994), nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (za zbiór Ulica Gnostycka, 1997), nagrody Ericha Burdy (2001), nagrody Silesiusa za najlepszą książkę poetycką roku (za zbiór W innych okolicznościach, 2014). Nagrodzony również przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych (2001, 2012). Były redaktor naczelny Ogólnopolskiego Dwutygodnika Literackiego „Nowy Nurt”, były redaktor artzina "Już Jest Jutro". W 2001 roku ukazał się wybór jego wierszy w przekładzie na język niemiecki - "Graffiti" (tłum. Doreen Daume, posłowie Alfreda Kolleritscha). Wydany w 2006 "Człowiek, który biegnie przez las” był jego debiutem prozatorskim. Obecnie pracuje jako redaktor w Wydawnictwie WBPiCAK, gdzie prowadzi Wielkopolską Bibliotekę Poezji i Bibliotekę Poezji Współczesnej, oraz jako redaktor "Dodatku LITERAckiego" Nagrody Literackiej GDYNIA

 

 

MIESZKANIE POEZJI - Rafał Rutkowski
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Termin: 14.11.2014, godz. 19.00
Miejsce: Frutti di Mare ul. Czwartaków 4/4

Rafał Rutkowski – ur. w 1988 roku w Warszawie. Poeta, absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureat projektu Połów 2013 oraz finalista OPK „O Granitową strzałę”. Uczestnik najważniejszych festiwali literackich w kraju. Prowadzi cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. Mieszka w lubelskiej Kamienicy Cudów. Ma kota Józka.