Pracownia Komiksu Społecznego


KOMIKS W LUBLINIE

Tradycja komiksu w naszym mieście jest kameralna ale stale reprezentowana. W Lublinie mieszkał klasyk polskiego komiksu, autor „Antresolki Profesorka Nerwosolka”-  Tadeusz Baranowski, którego ojciec Eugeniusz był znanym rzeźbiarzem i dyrektorem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w czasie gdy szkoła mieściła się w budynku Bramy Grodzkiej. Publikowane w olbrzymich nakładach komiksy Tadeusza Baranowskiego były bardzo popularne w latach 80-tych XXwieku i do dziś napędzają nostalgię współczesnych trzydziestolatków, czego dowodem jest planowana ekranizacja „Podróży Smokiem Diplodokiem” dofinansowana przez PISF.

Na przełomie lat 80/90 ubiegłego wieku z Lublinem związany był również inny komiksowy klasyk, tym razem z przeciwnej strony barykady niż harcerska gazeta Świat Młodych i albumy Krajowej Agencji Wydawniczej w których obecne były komiksy Baranowskiego. Undergroundowe, kserowane ziny Dariusza „Pały” Palinowskiego stojąc w opozycji do profesjonalnych publikacji symbolicznie zamykają okres PRLowskiego drugiego obiegu wydawniczego. Publikowany własnym sumptem „zakazany owoc” to walka z cenzurą obyczajową i głos subkultury punkowej. Po latach brutalne i niesmaczne komiksy są wyjątkowym świadectwem czasów przełomu.

Lublin jako miasto akademickie jest przystanią dla wielu twórców mieszkających tu tylko tymczasowo lub takich, którzy postanowili zostać tu po studniach. Do pierwszej grupy zalicza się między innymi Tomasz Samojlik, obecnie publikujący kolejne świetnie przyjmowane albumy dla dzieci popularyzujące wiedzę o dzikich zwierzętach. Druga grupa to między innymi: Dominik Szcześniak, Daniel Grzeszkiewicz, Katarzyna Babis, Hubert Ronek – czyli twórcy płodni i obecni na krajowym rynku komiksu. Oprócz twórców aktywni są również animatorzy zaś od 2008 r. odbywają się cykliczne Lubelskie Spotkania z Komiksem.

W Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w ramach Domu Słów od 13 grudnia 2011 r. działa Pracownia Komiksu Społecznego. Pracownia wykorzystuje atrakcyjny dla młodych ludzi język komiksu w odniesieniu do problemów społecznych czy historii. Zajmujemy się komiksem dokumentalnym, historycznym i artystycznym z naciskiem na walory edukacyjne. Rozpoczęliśmy działalność od wprowadzenia dwóch serii: Lublin w powieści graficznej (nauka komiksem) i Spotkanie z poetą (nauka komiksu). Oprócz tworzenia komiksów wspieramy autorskie projekty i prowadzimy warsztaty.

Pracownię prowadzi Maciej Pałka.
Kontakt: [email protected]

Pracownia Komiksu Społecznego wykorzystuje atrakcyjny dla młodych ludzi język komiksu w odniesieniu do problemów społecznych czy historii. W ramach prowadzonych warsztatów ich uczestnicy poznają poetykę komiksu oraz przygotowują swój własny komiks. Ważna jest w tym ujęciu tematyka społeczna. Pracownia zaprasza twórców komiksu w razem z nimi zmierza się z problemami społecznymi. Efekty warsztatów prezentowane są zwykle w formule drobnej publikacji i wystawy na murze podwórka. Dotychczas odbyło się spotkanie i warsztaty z Martą Bystroń, warsztaty z Pawłem Gierczakiem i wystawa Michała Misztala. 

Galeria na murze

   Na potrzeby działalności pracowni zagospodarowano mur zamykający podwórko Domu Słów gdzie pojawiają się komiksowe historie związane w szczególności z tematami społecznymi.

Wystawy zrealizowane w galerii na murze:

Donikąd - Komiksowy dziennik realizowany przez Michała Misztala codziennie od 13 sierpnia 2012 roku. Podczas Nocy Kultury została zaprezentowana ekspozycja ponad 700 ilustracji i stripów tworzących strumień świadomości, którym wytapetowana została ściana zamykająca

podwórko Domu Słów. Treść improwizowanego dziennika koresponduje ze zdewastowaną powierzchnią muru będącego prowizorycznym zlepkiem ścian i ogrodzenia. Odbiór prezentowanego dzieła może być fragmentaryczny, co jest związane z lapidarnym charakterem poszczególnych segmentów. Może polegać też na wnikliwym odczytywaniu kolejnych wątków pieczołowicie wyrysowanych przez autora.

Podwórko – Działania w przestrzeni podwórka Domu Słów związane z oficjalnym otwarciem tego miejsca. Część ściany została przeznaczona na stały mural wykonany z gliny przy okazji projektu „podwórko Małego Księcia”. Ekspozycja na murze jest otwarta dla odwiedzających podwórko i dostępna przez całą dobę. Wpisuje się w ideę „zrób to sam” i graficznego Hyde Parku. Przy okazji kolejnych realizacji są plany ekspansji na ściany komórek. Ponadto mur będzie również miejscem gdzie zostawią po sobie jakiś znak (wlepkę, graffiti) artyści zaproszeni do Domu Słów (na wzór Małego Księcia autorstwa Daniela Grzeszkiewicza wklejonego w ślepym oknie).


Warsztaty

   Komiks jest atrakcyjnym i coraz bardziej popularnym medium. Do niedawna był uznawany za część kultury popularnej skierowanej dla dzieci i młodzieży, mającej charakter głównie, jeśli nie wyłącznie rozrywkowy. Dopiero od niedawna komiks jest postrzegany jako świetne narzędzie, które może być używane do promowania i rozpowszechniania pożytecznych treści i kultury uznawanej za wysoką. Komiks dzięki swojej przystępnej formie coraz częściej jest też używany do działań społecznych i edukacyjnych.


W ramach prowadzonych warsztatów w Domu Słów ich uczestnicy poznają poetykę komiksu oraz przygotowują swój własny komiks. Metodyka warsztatów jest dostosowana do wieku, liczby i zaawansowania uczestników oraz do czasu trwania zajęć. Plan minimum zakłada 45 minut warsztatów. Optymalnie 2x1,5 godziny. Warsztaty dotyczą ponadto tematów okołokomiksowych takich jak: selfpublishing, mała prasa, tworzenie art-zinów i książek artystycznych, crowdfunding i darmowe publikacje internetowe. W pracowni komiksu odbywają się również cykliczne warsztaty dla młodzieży w poniedziałki, w godzinach 17:00-18:30.
Zapisy: [email protected]
Koszt: 30 zł osoba/miesiąc


Goście pracowni

Daniel Chmielewski - autor komiksowego eseju „Zostawiając powidok wibrującej czerni” [wyd. 2008], absolwent warszawskiej ASP. Jego nowy album, „Zapętlenie” ukazał się w październiku 2014 r. Podczas spotkania artysta przybliżył tajniki swojej pracy twórczej. Spotkanie odbyło się we współpracy z Lubelskim Stowarzyszeniem Fantastyki „Cytadela Syriusza” w ramach cyklu spotkań autorskich "Seminaria z wyobraźni".

Paweł Płóciennik - warszawski rysownik komiksowy a także muzyk. Ma na koncie cztery pełnowymiarowe albumy komiksowe: "Sprane Dżinsy i Sztama" (2010), "Moja Terapia" (2012), "Naleśniki Z Jagodami" (2013) oraz „Pinki” (2014). Na spotkaniu opowiedział o pracach nad powieścią graficzną o "Pinkim" - jednym z pierwszym hipisów w Polsce, miejskim włóczędze i jak podają niektóre źródła: pierwszym warszawskim hipsterze.

Marta Bystroń – podczas warsztatów w Liceum Plastycznym artystka przeszkoliła uczestników z kreatywnego wykorzystania przedmiotów takich jak nity, sznurek, makulatura do uatrakcyjnienia formy małej publikacji. Punktem wyjścia zajęć był temat głodu.

Paweł Gierczak - absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej. Autor albumów komiksowych: Gangi Radomia (2007) i Ołtsajders (2008) łączących społeczną obserwację z groteską i cytatami z ludycznej odmiany popkultury. Od 2008 r. przebywa na emigracji zarobkowej w Londynie. Tematem warsztatów był komiks obyczajowy i autobiograficzny.

Michał Misztal – autor pierwszej wystawy na murze Domu Słów. "Donikąd" jest komiksowym dziennikiem realizowanym codziennie od 13 sierpnia 2012 roku. Podczas Nocy Kultury została zaprezentowana ekspozycja ponad 700 ilustracji i stripów tworzących strumień świadomości, którym wytapetowana została ściana zamykająca podwórko Domu Słów. Treść improwizowanego dziennika koresponduje ze zdewastowaną powierzchnią muru będącego prowizorycznym zlepkiem ścian i ogrodzenia. Odbiór prezentowanego dzieła może być fragmentaryczny, co jest związane z lapidarnym charakterem poszczególnych segmentów. Może polegać też na wnikliwym odczytywaniu kolejnych wątków pieczołowicie wyrysowanych przez autora.

Dominik Szcześniak - twórca komiksów, rysownik i scenarzysta. Współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny magazynu Ziniol. Krytyk i felietonista, badacz komiksu undergroundowego. Z Pracownią Komiksu współpracował przy komiksach „Spotkania z Zuzią” i „Drużyna ze Sławina”.

Karol Konwerski - scenarzysta i publicysta komiksowy, twórca gier komputerowych. Z Pracownią Komiksu współpracował między innymi przy komiksach „Spacer” i „Poemat o mieście Lublinie/Spacer z Czechowiczem”.

Daniel Grzeszkiewicz - lubelski ilustrator i grafik zafascynowany komiksem oraz ogromnymi możliwościami twórczymi tegoż medium. Dzięki uprzejmości artysty na podwórku Domu Słów pojawiła się reprodukcja ilustracji z Małym Księciem.

PublikacjE