Podwórko opowieści

Projekt PODWÓRKO OPOWIEŚCI to próba aktywizacji lubelskich podwórek poprzez działania artystyczno-kulturalne popularyzujące czytelnictwo, łączące literaturę, design i dobrą zabawę. Ważnym celem projektu jest integracja lokalnej społeczności, aktywizacja i uspołecznienie. Działania skierowane są głównie do dzieci (3-13 lat), ale także ich rodzin.
Opowiadanie historii to nic innego jak opowiadanie sobie swoich światów. Nie byłoby jednak opowiadania, gdyby nie było opowieści. Takie spotkania podwórkowe będą próbować wzbudzić zainteresowanie literaturą. Każdy z nas ma w pamięci chociaż kilka przeczytanych w dzieciństwie książek, które zaprowadziły go do niezwykłego świata z barwnymi historiami i postaciami. Poruszeni przygodami bohaterów bardzo często próbowaliśmy przeżywać je w świecie realnym. Dziecięca wyobraźnia potrafi najzwyklejsze nawet miejsce zamienić w scenę z książkowych przygód. Idąc tym tropem chcielibyśmy pokazać jak dzięki sile literatury i wyobraźni, nawet najbardziej zaniedbane podwórka, ulice i place mogą przemienić się w dalekie i egzotyczne kraje, w miejsce spotkania z nieśmiertelnymi bohaterami literatury. Pojawienie się w przestrzeni miasta tych postaci jest zaproszeniem do spotkania z książkami, do ich czytania.
 

Projekt PODWÓRKO OPOWIEŚCI obejmuje natępujące działania:

- Słuchalnia Bajek – interdescyplinarny spektakl opowieści w oparciu o sztukę dziecięcą tj. „Skarpety i Papiloty”. Tekst dramatu: Julia Holewińska. Reż. Arkadiusz Ziętek; Aktorzy: Gabryjela Jaskóła, Sylwia Wójcik, Łukasz Szymanek, Przemysław Buksiński; Muzyka: Łukasz Jemioła.

- Akcja streetart – działania performerskie w przestrzeni oparte o graffiti, ogrodnictwo, instalacje artystyczne, gry podwórkowe.

- Design literacki – warsztaty twórcze oparte na literaturze, angażujące sprawności plastyczne, muzyczne, ruchowe, fotograficzne.

- Portret miejsca – Fotografie i nagrania z mieszkańcami (historie mówione dotyczące ich podwórka). 

 ZOBACZ GALERIE:


 

Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin, w ramach Programu Dzielnice Kultury