Czechowicz

CHMIELEWSKA Iwona, CZECHOWICZ Józef, ZYLBERBERG Abram, Dopóki niebo nie płacze. Lublin 2016 Wydawnictwo Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Projekt graficzny i skład: Radek Staniec, Maria Szczodrowska - Na niezwykłą książkę Iwony Chmielewskiej „Dopóki niebo nie płacze” składa się szesnaście obrazów artystki, wybrane przez nią wiersze dla dzieci Józefa Czechowicza i przedwojenne fotografie z kolekcji szklanych negatywów odnalezionych w kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie. Razem tworzą opowieść o żydowskich mieszkańcach Lublina, których losy tak brutalnie przerwała wojna.

Cena: 49,90

Więcej informacji o książce >>> zobacz

 

 

 

PAŁKA Maciej. Spacer z Czechowiczem. Poemat o mieście Lublin. Lublin 2012 Wydawnictwo Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Powieść graficzna, która  powstała w oparciu o przewodnik trasą "Poematu o mieście Lublinie", który ukazał się w 2008 roku, w monograficznym numerze "Scriptores" t. 3, nr 32, "Czechowicz - w poszukiwaniu ukrytego miasta".

Cena: 11 zł

 

 

 

 

 

 

CZECHOWICZ Józef, Legendy Lubelskie. Lublin 2011 Wydawnictwo Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Opracowanie graficzne: Florentyna Nastaj - Znajdziemy w tym tekście następujące legendy:
1.Podanie o wieszczym śnie Leszka Czarnego (legenda o powstaniu kościoła św. Michała)
2.Tajemniczy wóz ze skarbem (legenda o założeniu kościoła pobernardyńskiego)
3.Król jednej nocy (legenda o jednodniowym królu Polski)
4.Sąd diabelski (legenda o Czarciej Łapie)
5.Cudowny obraz Matki Boskiej (legenda o płaczącym obrazie Matki Boskiej z kościoła św. Ducha)

 

 

 

 

MAŁANIUK Jewhena, Wiersze. Przekład Józef Czechowicz, wstęp i opracowanie: Hałyna Dubyk. Lublin 2010 Wydawnictwo Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Opracowanie graficzne i skład: Florentyna Nastaj. Opracowanie redakcyjne: Aleksandra Zińczuk - Podstawę niniejszego wydania stanowią tłumaczenia Józefa Czechowicza rozproszone w czasopismach literackich okresu między wojennego. (...) Teksty oryginałów przytaczam za pierwodrukiem.

 

 

 

 

 

 

SCRIPTORES nr 32 – Czechowicz. Lublin 2008 Wydawnictwo Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Trzytomowa publikacja poświęcona twórczości, życiu i śmierci lubelskiego poety Józefa Czechowicza. W Scriptoresie oprócz faktów na temat Czechowicza znajdują się: najważniejsi ludzie lubelskiej bohemy, zapomniani poeci Lublina. Spis instytucji i miejsc na kulturalnej mapie Lublina oraz przegląd prasy lubelskiej. Publikacja stanowi vademecum wiedzy nie tylko na temat samego poety, ale również historii Lublina tamtych lat.

Cena: 25 zł

 

 

 

 

SCRIPTORES nr 31 – Czechowicz. Lublin 2007 Wydawnictwo Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Trzytomowa publikacja poświęcona twórczości, życiu i śmierci lubelskiego poety Józefa Czechowicza. W Scriptoresie oprócz faktów na temat Czechowicza znajdują się: najważniejsi ludzie lubelskiej bohemy, zapomniani poeci Lublina. Spis instytucji i miejsc na kulturalnej mapie Lublina oraz przegląd prasy lubelskiej. Publikacja stanowi vademecum wiedzy nie tylko na temat samego poety, ale również historii Lublina tamtych lat.

Cena: 20 zł

 

 

 

 

SCRIPTORES nr 30 – Czechowicz. Lublin 2006 Wydawnictwo Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Trzytomowa publikacja poświęcona twórczości, życiu i śmierci lubelskiego poety Józefa Czechowicza. W Scriptoresie oprócz faktów na temat Czechowicza znajdują się: najważniejsi ludzie lubelskiej bohemy, zapomniani poeci Lublina. Spis instytucji i miejsc na kulturalnej mapie Lublina oraz przegląd prasy lubelskiej. Publikacja stanowi vademecum wiedzy nie tylko na temat samego poety, ale również historii Lublina tamtych lat.

Cena: 25 zł

 

 

 

 

"Poemat o Mieście Lublinie" Józefa Czechowicza powstał w 1934 roku. Wiemy o tym, bo w zachowanym rękopisie utworu, na stronie tytułowej tę właśnie datę napisał sam Czechowicz. Akcja „Poematu” dzieje się w lipcu, przy pełni księżyca, kiedy to w nocną wędrówkę po mieście zabiera nas tajemniczy przewodnik-wędrowiec. Jesteśmy uczestnikami podróży w czasie do samego dzieciństwa Czechowicza i do miejsc, które były Poecie szczególnie bliskie. (…) „Poemat” jest wyrazem tęsknoty Czechowicza do rodzinnego miasta, które opuścił na jesieni 1933 roku, wyjeżdżając do Warszawy. Co roku w Izbie Drukarstwa przygotowywane są specjalne wydania Poematu z okazji rocznicy urodzin Poety.

 2018                             2017

 

 

2016                             2015                            2014                           2013                 

 2012                            2011                              2010                              2009

2008                               2007                              2006                                2005

2004                                 2003                              2002                               2001

poemat w bibliotece multimedialnej