Światowy Dzień Filozofii

Szkoły Paderewski i Dom Słów zapraszają na kolejne obchody Światowego Dnia Filozofii. W tym roku myślą przewodnią jest „Lapis philosophorum”- poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest kamień filozoficzny.
16 listopada odbędzie się cykl spotkań i warsztatów poświęconych filozoficznemu namysłowi nad światem. Wspólnie zastanowimy się, czy legendarna formuła kamienia filozoficznego jest pociągająca dla współczesnego człowieka. Co chcielibyśmy odmienić w naszym życiu, w jakie recepty na szczęście wierzymy, panaceum na co, jest w cenie?
Lapis philosophorum od wieków odzwierciedlał marzenia i pragnienia człowieka. Utożsamiany z alchemiczną formułą zamieniającą kamienie nieszlachetne w złoto, kryształem o cudownych właściwościach, zdolnym obdarzyć człowieka długowiecznością i mądrością. Przez niektórych był postrzegany jako sekretna formuła, zasada zgodnie z którą zorganizowany jest świat. Kto posiada taką wiedzę, ma nieograniczoną władzę. Nie dziwi zatem, że poszukiwanie kamienia filozoficznego dla wielu stało się sensem życia.

PROGRAM:

- 10:00 - 16:00 - Gra miejska „Lapis philosophorum” [Stare Miasto], dla klas V i VI oraz III Gim., zapisy poprzez stronę www.dzienfilozofii.pl

- 10:00 - 15:00 - warsztaty
*Warsztaty „Wielka Księga Pytań bez odpowiedzi”
*Warsztaty „Filozoficzne Typoduchy”
*Warsztaty „Filozoficzne Typotorby”
*Warsztaty „Kreatywne pisanie”
*Warsztaty zecerskie
*Warsztaty „Córki Filozofii. Alchemia i jej młodsza siostra Chemia”. Pokazy chemiczne
zapisy: magdalena.krasuska@tnn.lublin.pl

- 14:30 - 15:30 - instalacja artystyczna [Krakowskie Przedmieście, obok Ratusza]

- 16:00 - 17:30 - Sokrates Cafe [Próba Cafe, ul. Grodzka 5A]; otwarte spotkanie dyskusyjne. Wstęp wolny.
Prowadzenie: Teresa Klimowicz

- 18:00 - 19:30 - Spotkanie z Filozofem — dr hab. Andrzej Kapusta [Dom Słów]

Szczegółowy program oraz więcej informacji o projekcie, znajduje się na stronie www.dzienfilozofii.pl