Lubelski Lipiec 1980 - 2015


W dniach 8-25 lipca 1980 roku przez Lublin i region przeszła potężna fala strajków, zapoczątkowana strajkiem w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. W samym Lublinie największymi zakładami, które zastrajkowały, były: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów, Węzeł PKP, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Fabryka Maszyn Rolniczych "Agromet".

Mimo skali tych wydarzeń w miejscowej ani w centralnej prasie nie było o tym ani słowa. Najwięcej można było dowiedzieć się o tym, co się dzieje z wiadomości podanych przez Radio Wolna Europa. Symbolem Lubelskiego Lipca '80 stał się strajk kolejarzy. Legenda mówi o przyspawanej do torów lokomotywie.

W związku z tym planujemy działania przypominające te wydarzenia. W dniu 8 lipca od 12:00 do 17:00 będziemy stacjonować przed Ratuszem. Postaramy się zebrać od mieszkańców odpowiedź na pytanie: Czym dla Ciebie jest wolność? Takie pytanie stawialiśmy Polakom napotkanym podczas poprzedniej edycji Wagon.2010. Na tę okazaję powstał okolicznościowy komiks.

Zapraszamy!