Jeden dzień z życia Lublina

19 maja, o godzinie 00:00 w Lublinie rozpocznie się wyjątkowy projekt. Będzie to start akcji “Jeden dzień z życia Lublina”, której celem jest udokumentowanie jednego dnia z życia miasta.

Projekt powstał z myślą o uchwyceniu obrazu miasta i jego mieszkańców. Szczególną ku temu okazją jest jubileusz 700-lecia Lublina. 19 maja, wyposażeni w aparaty i mikrofony wolontariusze wyruszą w miasto, by zarejestrować 24 godziny z życia Lublinian. Nagrania obejmą materiały dokumentujące życie ulic, dzielnic, prywatnych mieszkań, miejsc pracy, świątyń, szkół i uczelni.

Mieszkańcy Lublina mogą spodziewać się, że zostaną poproszeni o opowiedzenie o sobie, swoim dniu, a nawet o tym co mają w kieszeni! W kilkunastu miejscach w Lublinie odbędą się nagrania i krótkie wywiady, dzięki którym lepiej poznamy lublinian i ich dzień. Również odgłosy miasta zostaną uwiecznione: dźwięki ulic, targów, dworca, szum rzeki i wiatru też staną się częścią obrazu Lublina.

W tym dniu w kilku lubelskich szkołach odbędzie się symboliczne Misterium Przekazania Pamięci. Zaproszeni na misterium mieszkańcy opowiadać będą uczniom historię miasta i swojego życia, które w nim toczą.

Każdy, kto tego dnia przebywać będzie w Lublinie, może wziąć udział w projekcie. Wystarczy wrzucić swoją relację na Facebook’a lub Instagram z użyciem hashtagu #1dzienLBN (należy przy tym pamiętać, o zmianie ustawień prywatności posta z prywatnych na publiczne). Co może składać się na taką relację? Wszystko, co według danej osoby jest istotne tego dnia. Mogą to być zdjęcia, nagrania, pocztówki, cytaty, ilustracje. Pokażcie jaki jest wasz dzień: wyjątkowy, zaskakujący, a może wręcz przeciwnie - typowy i przewidywalny?

Wszystkie materiały zostaną zgromadzone i opublikowane. Razem stworzą swego rodzaju “kapsułę czasu” Lublina, do której dostęp będą miały także przyszłe pokolenia.

Więcej o naszych inspiracjach do powstania projektu: http://teatrnn.pl/opowiadanie-swiata/1-dzien/