Inny Lublin: Jutro jednak nadeszło

Jutro jednak nadeszło. Czyli jak to jest narodzić się po raz drugi. To prawdziwa historia jednego z wielu przeszczepów wykonanych w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Zapraszamy na spotkanie z Marzeną Piejko, autorką i bohaterką książki, opowiadającej o życiu z mukowiscydozą. To książka o cierpieniu, smutku i bezradności, ale też o nadziei, szczęściu i wierze w lepsze jutro.
To historia, która pokazuje, że cuda się zdarzają, a najczęściej wtedy, kiedy najmniej się ich spodziewamy.

Spotkanie poprowadzi: Agnieszka Krawiec
25.04, g. 18:00 / Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Wstęp bezpłatny!
Spotkanie w ramach programu Inny Lublin.

Dźwięki [Domu] Słów - Ignacio Córdoba & Sara Persico

Po raz czwarty mamy przyjemność być stałym i już tradycyjnym przystankiem w trasie Ignacio Córdoby, który po solowych występach z gitarą (2016), oscylatorem (2017) i duecie z preparowanym kontrabasem (2018) zaprezentuje nowy projekt z Sarą Persico (wokal, elektronika).

Jako wsparcie wystąpi lubelski skład NIC ZA DARMO wykonując kompozycję napisaną przez naszego szacownego gościa.

Termin: 27.04 (sobota), godz. 20:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
wstęp 10 zł

____________________________________________________

Ignacio Córdoba (SP) & Sara Persico (IT) Duo Tour

IGNACIO CÓRDOBA is a Copenhagen-based spanish musician whose sounds move smoothly from free improvisation or the first electronic traditions ala BBC Radiophonic Workshop or Elianne Radigue, to current trends like The Caretaker, Oren Ambarchi or William Basinski.

Ignacio devotes himself to "La Caja" (The Box) to play with time like memory does: stretching, slowing and speeding sound, making it appear and disappear a bit different every time. Distant and hypnotic like a black hole, he uses it to get us to underwater sounds, bubbly atmospheres and melancholic mermaid calls through emotional and trance-inducing tunes.

He has collaborated with the amazing musicians like Michael Pisaro, Pamelia Kurstin (Stickney), G.W. Sok, John Russell, Maggie Nicols, Søren Kjaergaard, Maria Laurette Friis, Kazehito Seki, Johanna Borchert, Fernando Junquera (Negro), Isasa, Ainara LeGardon and so many more. He has released music through MAGIA (SP/DK), Dokuro (IT) and Punctum (CZ) and played over 6 European Tours through 17 countries and a Japanese Tour.

MUSIC: https://ignaciocordoba.bandcamp.com
VIDEO: https://vimeo.com/203726020
WEB: https://ignaciocordobamusic.tumblr.com


SARA PERSICO - born in Napoli, south of Italy, Sara Persico is a singer, improviser and videomaker based in Berlin. She holds a Bachelor of arts in Jazz Voice from the Conservatoy of Napoli and a Master’s Degree in Jazz Performance from the Conservatory of Bologna.

Some of her projects are as part of the audiovisual duo Ritual of Naught and the quartet called BLOOE, also collaborating with the artist Francesca Grilli for the performance called GOLD and in the large ensemble OEOAS, based in Napoli created by Elio Martusciello.

Recently Sara was selected for the 3rd residency of Temp Studio in Lisbon and presented her solo performance called 7 Survival Techniques for voice, electronics and video screening. She performed at Bologna Elettrica, Discomfort Dispatch, Geografie del Suono, Multiversal, Bologna Jazz Festival, Jazzflirt Formia, San Leo Music Fest, Napoli Teatro Festival, Santarcangelo Festival and others.


TUMBLR: http://sara-persico.tumblr.com/

LIVE VIDEO: https://youtu.be/ZJHKTKow_UQ


****************************************************************

Zapraszamy!!

DOM SŁÓW
ul. Królewska 17
LUBLIN

W stronę reportażu: "Zdrowaś Mario"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Aleksandrą Pezdą wokół książki "Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie"!

Termin: 24.04 (środa), godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

"Astma. Choroba Leśniowskiego-Crohna. Padaczka lekooporna. Stwardnienie rozsiane. Migrena. Nowotwory. Przewlekłe bóle.

Lista chorób, w leczeniu których stosuje się medyczną marihuanę, jest długa. Ale medyczna marihuana to w Polsce temat tabu. Większości kojarzy się z odurzaniem, nie leczeniem.
Teoretycznie od 2017 roku marihuana do celów medycznych jest w Polsce legalna.
Ale prawo jest martwe.
Dlatego pacjenci stają się przestępcami. Bo państwo, jak mówi jeden z nich, niekoniecznie chce ich leczyć, za to za wszelką cenę chce ich utrzymać w trzeźwości.

Aleksandra Pezda dociera do chorych, do ich bliskich, do lekarzy w Polsce i za granicą. Przygląda się mechanizmom, które sprawiają, że zdesperowani rodzice stają się przemytnikami i że ciężko chorzy ludzie są wyprowadzani z domu w kajdankach i sądzeni jak zbrodniarze.

To niezwykle aktualny reportaż interwencyjny na temat, który dotyczy milionów z nas – choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy."

/źródło: Wydawnictwo Dowody na Istnienie, https://dowody.com/ksiazka/ebook-aleksandra-pezda-zdrowas-mario-reportaze-o-medycznej-marihuanie-2//

Aleksandra Pezda - Dziennikarka i publicystka. Kilkanaście lat pracowała w „Gazecie Wyborczej”, prowadziła też autorski program w Radiu TOK FM. Ostatnio freelancerka, współpracuje m.in. z miesięcznikiem dla kobiet „Uroda Życia”. Specjalizuje się w problemach współczesnej edukacji, pisała m.in. o tym, jak szkoła odnajduje się wobec wyzwań cywilizacji cyfrowej.
Autorka książki „Koniec Epoki Kredy. Internet dla nauczycieli i rodziców”. Współautorka i prowadząca wielu konferencji i debat dotyczących edukacji oraz problemów społecznych. Współzałożycielka Koalicji Medycznej Marihuany (2015) – społecznego ruchu pacjentów, lekarzy, naukowców, instytucji pozarządowych na rzecz legalizacji marihuany do celów medycznych.

Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu "W stronę".
„W stronę” to cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę. Najważniejszym kryterium wyboru autorów i książek jest w nim czysta czytelnicza satysfakcja.

Kontakt: monika.czapka@tnn.lublin.pl