78. rocznica śmierci Czechowicza

9 września 2017 r. upłynie 78 lat od tragicznej śmierci Józefa Czechowicza. Jak co roku zachęcamy mieszkańców Lublina do wspólnego upamiętnienia tej smutnej daty na Placu Czechowicza.

W tym roku nasze działania odbywać się będą 8 i 9 września. 
Spotkajmy się tego dnia od 9:30 do 12:30 pod Pomnikiem poety na Placu Czechowicza (obok poczty głównej) i w symbolicznym geście pamięci przeczytajmy jego wiersze.

08.09.2017

9:30 - 12:00 - Czytanie wierszy pod pomnikiem poety przez młodzież z lubelskich szkół.

11:00 - okolicznościowy improwizowany koncert muzyki z udziałem muzyków: Kamila Szuszkiewicza (trąbka) i Jacka Steinbricha (kontrabas).

19:00 - koncert "Bombardowanie Pępka Świata" w Domu Słów. Składać się będzie z dwóch części. Pierwszy set to koncert Maćka Połynko (ok.40 min.), a drugi to improwizowany koncert (ok.50 min.) z udziałem Kamila Szuszkiewicza, Jacka Steinbrucha, Maćka Połynko i Maćka Pałki.

Bombardowanie Pępka Świata:

Fundacja Kaisera Söze przygotowuje wydawnictwo muzyczne poświęcone historii Lublina, które ukaże się w październiku tego roku pod tytułem Pępek świata. Artyści zaproszeni do udziału w projekcie stworzyli utwory muzyczne inspirowane wybranymi przez nich wydarzeniami. Aż dwie zilustrowane muzycznie historie wydarzyły się podczas bombardowania Lublina 9 września 1939 r. Z tego powodu postanowili uczcić rocznicę tego tragicznego wydarzenia wspólnie z Domem Słów i Centrum Badania Możliwości.

Fundacja zaprosiła do Lublina Kamila Szuszkiewicza. Szuszkiewicz skomponował utwór poświęcony Janinie Reszce - fryzjerce, która zginęła od tej samej bomby, która zabiła Józefa Czechowicza. Wystąpi również Maciej Połynko - autor utworu inspirowanego heroicznym czynem Jana Gilasa. Towarzyszyć im będą Jacek Steinbrich i Maciej Pałka.

Kamil Szuszkiewicz - kompozytor i trębacz związany z jazzem i improwizacją. Członek zespołów Zebry a Mit, Profesjonalizm oraz orkiestr Trifonidisa i Warsaw Improvisers Orchestra. Ma na koncie dwa albumy autorskie ("Istina" i "Robot Czarek") i wiele grupowych.

Maciej Połynko - artysta audiowizualny. Tworzy instalacje interaktywne, zajmuje się muzyką elektroakustyczną, improwizowaną i field recordingiem oraz realizuje oprawy wizualne i dźwiękowe na potrzeby spektakli teatralnych. Współpracuje m.in z Teatr Maat Projekt, współtworzy duet Bob van Beton i Tadeusz Cieślak Trio. Współzałożyciel Centrum Badania Możliwości.

Jacek Steinbrich - lubelski kontrabasista i gitarzysta inspirujący się punkiem, bluesem, minimalizmem, jazzem, free jazzem, muzyką współczesną i klasyczną. Jacek współpracuje z różnymi grupami, m.in. polsko-irlandzką free jazzową Re.mus, surf-psychodeliczną Braces Are Beautiful, a także kolektywem Cząstki Elementarne i kwartetem Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich. Wiosną 2017 roku powołał do życia zespół TeChytrze.

Maciej Pałka - artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Wyznawca etosu DIY. Weteran kserowanych zinów epoki kleju i nożyczek. Współzałożyciel Centrum Badania Możliwości.

Organizatorzy:
Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Fundacja Kaisera Söze
Dom Słów
Centrum Badania Możliwości

Wydawnictwo muzyczne Pępek świata powstaje dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku. 
www.kaisersoze.pl

09.08.2017

O godzinie 9.30 przypadnie 78. rocznica jednego z tragicznych momentów w historii Lublina. Wtedy też miało się rozpocząć bombardowanie miasta przez Niemców, w wyniku którego zginęło wiele osób. Był wśród nich również Józef Czechowicz. Działo się to właśnie w sobotę. Spotkamy się wówczas z delegacją władz miasta, z Muzeum im. J. Czechowicza i z reprezentacją uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 19 w Lublinie.

Zapraszamy!