Rosetta stone - wernisaż wystawy Małgorzaty Bałdygi

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Małgorzaty Bałdygi - "Rosetta stone".

Termin: 15.12 (piątek), godz. 12:00
Miejsce: Drugie Piętro, Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)

Projekt „rosetta stone” został zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Wystawę tworzy cykl grafik zrealizowanych w technikach cyfrowych tematycznie odnoszących się zarówno do miejsca ekspozycji - jednej z sal na II piętrze Domu Słów, jak również przy uwzględnieniu problematyczności medium cyfrowego. Sala wystawiennicza jest cała pokryta napisami, które naturalnie nawarstwiają się tworząc wielogłos, trudny do odczytania zapis. Owa wielość języków jest również immanentną cechą nowych mediów cyfrowych. Tytuł ekspozycji, na którą składają się różnej wielkości prace od wielkoformatowych do małoformatowych w rytmicznych układach, nawiązuje do trudności dekodowania współczesnego przekazu werbalno-wizualnego i tęsknoty za jego uczytelnieniem.

Warsztaty "Dobrze się składa" - ozdoby choinkowe

11 grudnia w Domu Słów odbyła się świąteczna edycja warsztatów Dobrze się składa.

W stronę popkultury: Przemysław Witkowski w Domu Słów

„Brawurowy esej o relacjach pomiędzy współczesną popkulturą a polityką” - tak reklamowana jest książka Przemysława Witkowskiego "Chwała supermanom. Ideologia a popkultura” . W najbliższy wtorek w Domu Słów odbędzie się spotkanie z Witkowskim.

Termin: 12.12 (wtorek), godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Wstęp wolny!

Wydaje nam się, że popkultura to jedynie forma masowej rozrywki. Często jednak zapominamy, że nasza kultura niesie w sobie zestaw wartości, które przyjmujemy za prawdziwe. Witkowski w swojej książce tropi te wartości i poddaje je krytycznej analizie. Nie jest to pisarz światopoglądowo bezstronny. Jasno określa pozycje, z których występuje. Tym bardziej jednak warto wyrobić sobie zdanie na temat jego analiz i poddać ocenie spojrzenie, jakie nam proponuje.

Książka „Chwała supermanom” (Książka i Prasa, 2017) to analiza najgłośniejszych zjawisk medialnych, seriali filmowych, postaci celebrytów i stylów muzycznych pod kątem kształtowania świadomości zbiorowej i podporządkowania jej regułom konsumpcji i akumulacji kapitalistycznej.

Gdzie wyzyskuje Bruce Wayne? Jaki związek mają zombie i partie socjaldemokratyczne? Co ma wspólnego Ragnar Lodbrok z Donaldem Trumpem? Dlaczego boimy się Mariusza Trynkiewicza? Gdzie skończy Justin Bieber? I co na to wszystko Sherlock Holmes? Co na to Batman? I wreszcie: czy na popkulturę rzeczywiście możemy patrzeć jak na ideologię? W sposób, który sugeruje nam Witkowski? O to wszystko prowadzący spotkanie Kamil Brewiński będzie wypytywał autora na spotkaniu w Domu Słów.

Jak pisze Rafał Woś w tygodniku „Polityka”: Na szczęście z pomocą przychodzi nam Przemysław Witkowski ze swoją nową książką "Chwała supermanom" (Książka i Prasa, 2017). Ten dziennikarz, publicysta i poeta związany w przeszłości z wrocławską "Odrą" oraz "Krytyka Polityczną" nie zamierza nas do seriali zniechęcać. Przeciwnie. On jest nimi - jak na przedstawiciela swojego pokolenia (rocznik 1982) przystało - szczerze zafascynowany. Witkowski nie ma więc najmniejszego kłopotu, by zagłębić się w świat hitów telewizyjnej kultury popularnej minionego ćwierćwiecza. Robi to jednak nie tylko jako fan, lecz przede wszystkim krytyczny i uważny obserwator. Zdeterminowany, by identyfikować nurty ideologii płynące tuż pod powierzchnią popkultury. Nawet jeśli zjawisko stara się być jak najbardziej przeźroczyste i pozostawać sferą rozrywki.
[Rafał Woś, Polityka nr 23 (3113)]

Przemysław Witkowski (1982), publicysta dziennikarz i poeta; studiował stosunki międzynarodowe i kulturoznawstwo; doktor nauk politycznych; pisał do gazet takich jak: Przekrój, Gazeta Wyborcza, Le Monde diplomatique, Magazyn Miasta, Vice, Visegrad Insight, Krytyka Polityczna czy Polska The Times; członek zespołu Krytyki Politycznej i polskiej edycji Le Monde diplomatique; wydał trzy tomy poezji ("Lekkie czasy ciężkich chorób", "Preparaty" oraz "Taniec i akwizycja") i tom esejów ("Chwała Supermanom. Ideologia w popkulturze"); zorganizował sześć edycji wrocławskiego Festiwalu Nowej Literatury Mikrofestiwal; jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, francuski, słowacki, serbski, ukraiński i węgierski; wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim i Collegium Civitas.

Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu "W stronę” - serii spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę.