W stronę reportażu: "Naddniestrze. Terror tożsamości"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym wokół książki "Naddniestrze. Terror tożsamości"!

Termin: 27.02 (środa), godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

Naddniestrze – kraina dziwów i kontrastów. Kiedyś ojczyzna strachów i upiorów, o których pisał już Henryk Sienkiewicz w Trylogii , dziś miejsce pełne zaskakujących paradoksów: bo choć to państwo nieuznawane, o przyszłości politycznej decyduje się tu przy urnie wyborczej. Choć to kraj, który powstał w obronie radzieckich wartości, ważniejsze niż ZSRR jest w nim Imperium Rosyjskie, a przywiązanie do „prawdziwej” mołdawskości doprowadziło do wojny z Republiką Mołdawii. Choć to miejsce silnych podziałów narodowościowych, to tu po raz pierwszy i ostatni w historii ramię w ramię walczyli ukraińscy nacjonaliści i rosyjscy imperialiści. Jak tak naprawdę wygląda naddniestrzańska codzienność? I co ją ukształtowało?

Na te i inne pytania odpowiada Piotr Oleksy, ukazując całą paletę niewiarygodnych sprzeczności rządzących Naddniestrzem. Spotykamy tu watażków, gangsterów i gorących patriotów nieuznanego państwa, ale „jest tu też trochę jak w filmie polskim zdaniem Mamonia – spojrzysz w prawo, spojrzysz w lewo, nic się nie dzieje. Marazm i apatia – powie ktoś. Stabilność – stwierdzi ktoś inny”.

/źródło: Wydawnictwo Czarne/

Piotr Oleksy (ur. 1986) – historyk, pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki Wspólnota z przypadku. Studium tożsamości mieszkańców Naddniestrza (2016). Współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Pomysłodawca i koordynator licznych działań związanych z dyplomacją publiczną i dziedzictwem kulturowym, jak np. Forum Współpracy Polska–Rumunia–Mołdawia czy wydanie serii płyt Muzyczne Rodowody. Pochodzi z Lubina na wyspie Wolin. Chętnie zajmuje się także historią Pomorza Zachodniego.

Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu "W stronę".
„W stronę” to cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę. Najważniejszym kryterium wyboru autorów i książek jest w nim czysta czytelnicza satysfakcja.

Patronat medialny: kulturaenter.pl

Kontakt: monika.czapka@tnn.lublin.pl

W stronę krótkich form: spotkanie z Olgą Hund

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Olgą Hund wokół jej debiutu literackiego "Psy ras drobnych"!

"Czyta się z wypiekami, śmiechem i przerażeniem. Świetna na wakacje, do lasu, do autobusu, do grobu, na depresję i zbyt dobry humor. Wykręca mózg." – Ziemowit Szczerek

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i
nadużywania leków.

Miejsce wydarzeń: szpital w Kobierzynie, antyarka załadowana kobietami przeznaczonymi do wyginięcia, odrzuconymi egzemplarzami cechującymi się fatalną kombinacją genów.

Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie i koncentracja uwagi, unikanie ludzi, płaczliwość z myślami i tendencjami samobójczymi.
Pierwszej nocy w szpitalu płacze tak głośno i mruczy tak żałośnie, że pozostałe pacjentki w akcie zbiorowej zemsty okradają ją z gazety i mydła.

Termin: 21.02.2019, godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1
Prowadzenie: Maciej Tuora

Kontakt: maciej.tuora@tnn.lublin.pl

Luty w Domu Słów

Przedstawiamy lutowy rozkład jazdy wydarzeń w Domu Słów!

1. Z Archiwum Litografii – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu "Być mądrym a nie modnym"
Termin: 7 lutego  godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów-Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1
Wystawę można oglądać bezpłatnie do 10 marca.

Na kolejnej wystawie z cyklu „Z Archiwum Litografii” prezentujemy grafiki pracowników i studentów z Pracowni Grafiki – Litografia. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pracownia prowadzona jest przez prof. Stefana Ficnera i asystenta dr Maksymiliana Skorwidera.
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/wystawa-z-archiwum-litografii-uniwersytet-artystyczny-w-poznaniu/

2. Ferie w Domu Słów
Termin: 11-15 lutego (pon. - pt.), godz. 10:00 – 14:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17/ Żmigród 1
Koszt: 50 zł./os.

Dom Słów zaprasza dzieci na wyjątkowe edukacyjno-artystyczne ferie. Uczestnicy ferii będą mieli okazję przeżyć niezapomnianą przygodę z literaturą i opowieścią, wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz odkryć zimowe tajemnice Domu Słów.
Przyjmowanie zgłoszeń ZAKOŃCZONO!

3. Napady Weny - nabór na warsztaty
Termin: do 13.02 (środa)
Aby zgłosić chęć uczestnictwa należy wysłać wiadomość na adres: maciej.tuora@tnn.lublin.pl

W trakcie czteromiesięcznego kursu będziecie mieli możliwość poznania literackich narzędzi, pracy nad własnymi tekstami oraz możliwości ich konsultacji. Warsztaty łączą się również z cyklem literackich spotkań “W stronę”, podczas których porozmawiać można z pisarzami, dziennikarzami i reportażystami.
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/napady-weny/

4. W stronę krótkich form: spotkanie z Olgą Hund
Termin: 21 lutego (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Prowadzenie: Maciej Tuora

Spotkanie autorskie Olgą Hund, autorką książki "Psy ras drobnych".
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/w-strone-krotkich-form-spotkanie-z-olga-hund/

5. Warsztaty: tworzenie pieczątek z gumek
Termin: 23 lutego (sobota), godz. 11:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Prowadzenie: Saki Toya
Uczestnicy: osoby powyżej 16. roku życia. 
Zapisy: monika.czapka@tnn.lublin.pl

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję przygotować własną pieczątkę z gumki do ścierania. Prowadzącą będzie rodowita Japonka - Saki Toya, więc zajęcia będą również okazją do poznania kultury japońskiej.

6. W stronę reportażu: "Naddniestrze. Terror tożsamości"
Termin: 27 lutego (środa), godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

Spotkanie z Piotrem Oleksym wokół jego najnowszej książki "Naddniestrze. Terror tożsamości", w której ukazuje całą paletę niewiarygodnych sprzeczności rządzących Naddniestrzem.
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/w-strone-reportazu-naddniestrze-terror-tozsamosci/