Seryjni Poeci: Jacek Napiórkowski w Domu Słów

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jackiem Napiórkowskim w ramach cyklu "Seryjni Poeci"!

Termin: 23.02.2018 r. (piątek), godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17
Prowadzenie: Kamil Brewiński
Wstęp wolny!

Jacek Napiórkowski (ur. 1966 r.) – poeta, prozaik, eseista, redaktor naczelny „Nowej Okolicy Poetów”. Wydał 10 tomów poezji, m.in. Wiersze nowojorskie, Podróż na Trąbie, Głupota krajobrazu, Podwójne życie zegarów (wybór z lat 1985-2010), Święto oraz tom opowiadań Krótki, daremny bieg Tarzana. Jego wiersze tłumaczono na język włoski, angielski, hiszpański, chorwacki. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie ukończył też studia uniwersyteckie. Uczestnik I Festiwalu im. Zbigniewa Herberta w Warszawie, a także prestiżowych w Europie festiwali literackich w Mediolanie i w Gavoi na Sardynii, gdzie reprezentował Polskę.

MAPY - Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata

Serdecznie zapraszamy na wystawę map z książki Aleksandry i Daniela Mizieliński "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata"!

Wystawa czynna od 22 lutego do 31 marca 2018 r.
Miejsce: Dom Słów – Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1

Bestselerowa książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich opublikowana przez wydawnictwo Dwie Siostry i wydana w 25 językach, prezentowana jest w postaci wielkoformatowych map do zawieszenia na ścianie.

Wystawa zabierze was w niezwykłą podróż dookoła świata. Ilustracje przygotowane przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich zawierają wyselekcjonowane przez nich i właściwe dla danego kraju dziedzictwo kulturowe i obyczaje mieszkańców, okazy fauny i flory, budynków, postaci, bohaterów literackich, obyczajów, dań i sportów. Bez zbędnych słów, przy pomocy schematycznej ilustracji nawiązującej do dziecięcych rysunków pokazują gejzery w Islandii, karawany na egipskiej pustyni i miasta Majów w Meksyku, grę w krykieta w Anglii, ćwiczenia jogi w Indiach, a w Chinach stuletnie jaja jako lokalny przysmak. Rysunki uzupełnione są krótkimi opisami do których specjalnie zaprojektowano kroje pism Mrs White oraz Cartographer.

Książka podbiła serca dzieci i dorosłych na całym świecie, teraz możecie jej doświadczyć w powiększeniu w postaci wielkoformatowych map ściennych.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy wspólnie tworzą Hipopotam Studio. To jedni z najpopularniejszych autorów książek dla dzieci, którzy wypracowali sobie swój własny, charakterystyczny rysunkowy język. Absolwenci Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, w Pracowni Projektowania Książki prof. Macieja Buszewicza i Grażki Lange. Zasłynęli autorskimi książkami "D.O.M.E.K." (m.in. Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY), "D.E.S.I.G.N.", "Miasteczko Mamoko", "Co z Ciebie wyrośnie?" i "Kto kogo zjada?", „Mapy”.

Nagrody i wyróżnienia:
- nominacja do THE KATE GREENAWAY MEDAL 2014 – nagrody dziecięcej w Wielkiej Brytanii,
- Prix Sorcières 2013 w kategorii "non-fiction" – francuska nagroda dla książek dziecięcych, przyznawana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy,
- Premio Andersen 2013 w kategorii "non-fiction" – włoska nagroda dla książek dziecięcych,
- Luchs – Dezember 2013 – nagroda przyznawaną co miesiąc najlepszej książce dla dzieci przez niemiecki tygodnik "Die Zeit" oraz Radio Bremen,
- nominacja do nagrody Waterstones Book of the Year 2013 link otwiera się w nowym oknie –nagrody księgarskiej w Wielkiej Brytanii
wyróżnienie znakiem Must Have 2013 przyznane w trakcie Łódź Design Festival,
- wyróżnienie jury dziecięcego w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Dong 2012,
- książka znalazła się na liście sześciu najważniejszych książek dla dzieci w 2013 ogłoszonej przez "The New York Times".

Warsztaty TypoTorby - zapisy

13 lutego w Domu Słów odbyły się warsztaty tworzenia toreb typograficznych.