JULY 2, SUNDAY:
18.00-19.00 OFFICIAL OPENING CEREMONY
19.00-20.00 INAUGURAL CONCERT Się Gra
Place: Inner Courtyard of the Centre for Culture in Lublin, 12 Peowiaków street
JULY 3, MONDAY:
9:00-9:45 PRESENTATION OF THE ACTIVITIES OF THE GRODZKA GATE–NN THEATER CENTER Talk by Joanna Zętar (Grodzka Gate)
9:00-10:00 Yeshivas Chachmei Lublin Guided tour by Monika Tarajko (Yeshiva)
9:00-11:00 Jewish District and the Ghetto Guided tour by Volodymyr Dyshlevuk (Grodzka Gate)
10:00-10:45 PHOTO COLLECTIONS OF GRODZKA GATE Talk by Patryk Pawłowski (Grodzka Gate)
10:00-10:45 FAMILY STORIES: Mincman and Freitag family story Meeting with Anna Minton (School, 11 Podwale street)
10:00-10:45 SHLOMO LURIA AND TALMUDIC SCHOOLS IN LUBLIN IN THE 16TH CENTURY Lecture by Łukasz Stypuła (Yeshiva)
10:00-10:45 Donjon and Holy Trinity Chapel Guided tour by Katarzyna Lewandowska (Castle)
10:00-11:00 Grodzka Gate Exhibition Guided tour by Bartosz Gajdzik (Grodzka Gate)
11:00-12:30 DONATION OF THE MEDAL RIGHTEOUS AMONG THE NATIONS of Maria and Stanisław Jabłoński to the Grodzka Gate–NN Theater Center by their granddaughter Janina Żak-Krasucki (Grodzka Gate)
11:00-12:30 JRI-POLAND GENEALOGY DATABASE Talk by Robinn Magid (School, 11 Podwale street)
11:00-11:45 JEWISH LUBLIN IN POLISH MODERN LITERATURE Lecture by Sławomir Żurek (Yeshiva)
11:00-12:00 The House of Words Guided tour by Michał Kaczkowski (1 Żmigród street)
11:00-12:30 New Jewish Cemetery Guided tour by Teresa Klimowicz (4 Walecznych street)
11:00-12:30 EXHIBITION OPENING: Families. Photo Collections of the Grodzka Gate Archive Presentation by Patryk Pawłowski (Grodzka Gate Gallery)
12:30-14:00 Lunch break
14:00-15:15 MEETING WITH TOMASZ PIETRASIEWICZ, Director of the Grodzka Gate–NN Theater Center Meeting led by Paweł Próchniak (Grodzka Gate)
14:00-15:15 RUSSO-UKRAINIAN WAR AFTER 2022. Why did Russia start the war in Ukraine? Lecture by Roman Romantsov (School, 11 Podwale street)
14:00-15:30 ISRAELI DANCE WORKSHOP Workshop led by Agnieszka Litman (Yeshiva)
14:00-15:30 FAMILY STORY WALK Walking tour with Arie Hochberg (Krakowska Gate)
14:30-15:15 Underground trail Guided tour by Andrzej Janociński (1 Rynek)
15:15-16:15 The Fortuna Cellar and Imaginarium Guided tour by Patrycja Serafin (8 Rynek)
15:30-16:15 FAMILY STORIES Hanoar Hatzioni (The Zionist Youth) - Before, During and After the Holocaust, Yochewed Fryd Flumenker and Friends Talk by Sarit Brosh (School, 11 Podwale street)
15:30-16:15 FAMILY STORIES The Trachtenberg and Kelner Family Story Meeting with Anat Harrel (Grodzka Gate)
15:30-16:15 EXHIBITION OPENING: Motl, Peysi the Cantor's Son–Exhibition of Drawings by Children from the I.L. Peretz School in Lublin Presentation by Piotr Nazaruk (11 Grodzka street)
15:30-17:30 Majdan Tatarski Ghetto Guided tour by Krzysztof Banach (Krakowska Gate)
16:00-17:00 Grodzka Gate Exhibition Guided tour by Ziemowit Karłowicz (Grodzka Gate)
16:30-18:00 IN MEMORIAM: TADEUSZ PRZYSTOJECKI Meeting led by Tsvika Schulman (School, 11 Podwale street)
16:30-17:30 BROMBERG FAMILY Talk by Wiola Wejman (22/4, 3-go Maja street)
16:30-17:30 MOVIE: Magical Lublin director Natasza Ziółkowska-Kurczuk (Yeshiva)
17:00-18:30 Highlights of Lublin Guided tour by Agnieszka Król (Grodzka Gate)
17:00-18:30 Wieniawa District Guided tour by Monika Tarajko (1 Spokojna Street)
17:30-18:30 MOVIE: The Seer of Lublin dir. Grażyna Stankiewicz (Yeshiva)
18:00-18:45 HISTORICAL MAPS AS AN AID TO LOCATING NON-EXISTENT SITES Talk by Jacek Jeremicz (School, 11 Podwale street)
18:00-18:45 EXHIBITION OPENING: Time to Meet Anew Szpilka Foudation presentation (22/4, 3-go Maja street)
19:00-21:30 21th WALK WITH CZECHOWICZ Walk along the route of the Poem about the city of Lublin (Poniatowski Viaduct)
19:00-20:30 CONCERT: Songs from Testimonies by Zisl Slepovitch and Sasha Lurje (Grodzka Gate)
19:00-21:00 MOVIE&CONCERT: The Man without the World Silent movie with music by Alicia Svigals & Donald Sosin (The Old Theater, 18 Jezuicka street)
JULY 4, TUESDAY:
9:00-9:45 THE UNBURNED LIBRARY OF YESHIVAS CHACHMEI LUBLIN Talk by Piotr Nazaruk (Yeshiva)
9:00-10:15 FAMILY STORY PANEL (I): The Waks Family Story by Brigitte Waks Attal, the Władysław Matecki Story by Dorota Liliental and the Krochmalik Family Story by Robert Krochmalik (School, 11 Podwale street)
9:00-10:30 FAMILY STORY WALK Walking tour with Anna Minton (Grodzka Gate)
10:00-10:45 FAMILY STORY The story of "Lola" Story presented by Tzvika Shulman in first person (Grodzka Gate)
10:00-10:45 EDUCATION OF THE JEWISH COMMUNITY IN LUBLIN 1918–1939 Lecture by Roman Romantsov (Yeshiva)
10:00-10:45 Donjon and panorama of Lublin Guided tour by Katarzyna Lewandowska (Castle)
10:00-11:00 Grodzka Gate Exhibition Guided tour by Emil Majuk (Grodzka Gate)
11:00-12:30 REMEMBERING THE HOLOCAUST IN THE CYBERWORLD Group discussion led by Teresa Klimowicz (Grodzka Gate)
11:00-12:30 LUBLIN ARCHIVES Presentation by Lublin Archive representative, discussion (13 Jezuicka street)
11:00-12:00 The House of Words Guided tour by Michał Kaczkowski (1 Żmigród street)
11:00-14:00 State Museum at Majdanek Guided tour (museum guide) (Grodzka Gate)
12:30-14:00 Lunch break
14:00-15:15 MEETING WITH KRZYSZTOF ŻUK, Mayor of Lublin Moderated discussion led by Krzysztof Stanowski (Yeshiva)
14:00-15:00 PERSECUTION AND EXTERMINATION OF THE JEWS OF LUBLIN Lecture by Jakub Chmielewski (School, 11 Podwale street)
14:00-15:15 VOICES 4 DIALOGUE Webdoc presentation about Alex Dancyg: Holocaust education in Israel and Poland led by Izabela Czumak, Dominika Majuk, Bartosz Gajdzik (Grodzka Gate)
14:00-15:30 Highlights of Lublin Guided tour by Volodymyr Dyshlevuk (Grodzka Gate)
14:00-15:30 Jewish District and the Ghetto Guided tour by Krzysztof Banach (Grodzka Gate)
14:30-15:15 Underground trail Guided tour by Andrzej Janociński (1 Rynek)
15:15-16:00 The Fortuna Cellar and Imaginarium Guided tour by Ziemowit Karłowicz (8 Rynek)
15:30-16:30 HERITAGE IS ABOUT ASKING QUESTIONS Animated Explainer Video Group discussion led by Izabela Czumak, Dominika Majuk, Bartosz Gajdzik (Grodzka Gate)
15:30-17:00 CIRCLE DANCING FROM EUROPE AND BEYOND Dance workshop by Ernestine Lawrence (Yeshiva)
15:30-17:00 Memorial Site in Krępiec Forest Guided tour by Krzysztof Banach (Grodzka Gate)
15:30-17:00 FAMILY STORY WALK Old Jewish Cemetery Cygielman family story by Robinn Magid and guided tour by Teresa Klimowicz (Kalinowszczyzna Street)
16:00-17:00 Grodzka Gate Exhibition Guided tour by Agata Radkowska (Grodzka Gate)
17:00-17:45 FLIGHT AND SURVIVAL: Polish Jews in the Soviet Union during the WW2 Lecture by Rita Nash (Grodzka Gate)
17:00-17:45 THROUGH THE LENS OF CHUCK FISHMAN: A Portrait of Polish Jews, 1975-2022 Presentation by Chuck Fishman (Yeshiva)
17:00-17:45 HISTORY ON THE HANGER A Journey into the Past, in which an Ordinary Object of Everyday Use Becomes a Signpost Lecture and exhibition opening by Małgorzata Michalska-Nakonieczna (22/4 3-go Maja street)
17:00-17:45 FROM LUBLIN TO PARIS. Supplement to the Works of Symcha Trachter and Henryk Lewensztadt Lecture by Teresa Śmiechowska (School, 11 Podwale street)
18:00-18:45 THE VOICE OF THE SILENCE PROJECT Presentation by Samantha Rodríguez Del Rio (School, 11 Podwale street)
18:00-18:45 EXHIBITION OPENING: Jewish Paper Cutouts Exhibition by Inga Marczyńska (1 Żmigród street)
18:00-18:45 THEATRE: Stories from the Night Performance by Witold Dąbrowski, Robert Brzozowski, Marian Pędzisz (Grodzka Gate)
19:00-21:00 COMMEMORATION CEREMONY ON ZIMNA STREET The March of Memory. A walk along the memorial trail Lublin. Remembrance of the Holocaust (Grodzka Gate)
JULY 5, WEDNESDAY:
9:00-10:15 FAMILY STORY PANEL (II) The Sztulman Family Story by Samantha Rodríguez Del Rio and the Hochberger Family Story by Carol Cedarholm and Carl Feuer (School, 11 Podwale street)
9:00-10:00 Yeshivas Chachmei Lublin Guided tour by Joanna Krauze (Yeshiva)
9:00-10:30 FAMILY STORY WALK Walking tour with Tsila Sara Matsree-Kayt (Grodzka Gate)
9:45-10:30 FAMILY STORY The Zandberg Family Story Meeting with Yoel Zandberg (Grodzka Gate)
10:00-10:45 Donjon and Holy Trinity Chapel Guided tour by Katarzyna Lewandowska (Castle)
10:00-11:00 Bromberg Family House Guided tour by Ewa van der Veer-Chrościechowska (22/4 3-go Maja street)
10:00-11:00 Grodzka Gate Exhibition Guided tour by Dominika Majuk (Grodzka Gate)
10:00-11:15 SZTYNORT 1935 – A Virtual Reality Film Presentation by Jakub Maiński (next sessions: 14:00, 15:15) (School, 11 Podwale street)
10:30-11:30 GLASS NEGATIVES COLLECTION Discussion with Alan Lockwood, Piotr Nazaruk, Tal Schwartz (School, 11 Podwale street)
10:30-11:30 FAMILY STORY A treasure from the lost. The letters that shed light on the story of Emanuel Gradel and his family Meeting with Ruth Keren (Grodzka Gate)
10:30-11:15 DATABASES FROM THE NEW JEWISH CEMETERY IN LUBLIN Lecture by Monika Tarajko (Yeshiva)
11:00-12:00 The House of Words Guided tour by Michał Kaczkowski (1 Żmigród street)
11:00-12:30 Highlights of Lublin Guided tour by Volodymyr Dyshlevuk (Grodzka Gate)
11:30-12:15 THE DAFFODIL PROJECT Presentation by Shelley Capozzi, Bartosz Gajdzik (Grodzka Gate)
11:30-12:15 FAMILY STORIES Becoming a Lubliner - Ewa Maria Slaska Interview by Piotr Nazaruk (School, 11 Podwale street)
11:30-12:15 DESTRUCTION OF JEWISH CEMETERIES IN POLAND AFTER 1945 Lecture by Krzysztof Bielawski (Yeshiva)
12:30-14:00 Lunch break
14:00-14:45 DNA MATCHING TECHNOLOGY ON MYHERITAGE TO PROVE MY LUBLIN ORIGINS MyHeritage on-line presentation by Daniel Horowitz (Grodzka Gate)
14:00-14:45 THE BEGINNINGS OF JEWISH ORGANIZED CRIME IN POLAND IN THE 19TH CENTURY. The Case of the Lublin Gang "Koyech Geyers" Lecture by Adam Kopciowski (School, 11 Podwale street)
14:00-15:00 FAMILY STORY WALK Walking tour with Dan Oren (Grodzka Gate)
14:00-15:30 Main exhibition in Lublin National Museum Guided tour (museum guide) (Castle)
14:30-15:15 Underground trail Guided tour by Andrzej Janociński (1 Rynek)
15:00-15:45 HOPE AND DESPAIR: The Jews Return to Poland after WW2 Lecture by Rita Nash (Grodzka Gate)
15:00-15:45 LUBLIN AND ITS NATIONS FROM UNION OF LUBLIN (1569) TO EUROPEAN UNION Lecture by Mirosław Filipowicz (School, 11 Podwale street)
15:00-17:00 Jewish District and the Ghetto Guided tour by Joanna Krauze (Grodzka Gate)
15:15-16:00 The Fortuna Cellar and Imaginarium Guided tour by Ziemowit Karłowicz (8 Rynek)
16:00-17:00 OUR JEWISH LUBLIN ROOTS–WHAT DO THEY MEAN TO US? Lecture by Dvora Trachtenberg (Grodzka Gate)
16:00-17:00 Grodzka Gate Exhibition Guided tour by Izabela Czumak (Grodzka Gate)
16:00-17:00 A TALE OF A TOMBSTONE, Promotion of the book Meeting with Dan Oren (School, 11 Podwale street)
16:00-18:15 Open air village Guided tour (meeting point: Castle Square)
17:00-18:00 MEETING WITH JAROSŁAW KURSKI: Discovering Jewish identity in Polish families Meeting moderated by Marek Radziwion (School, 11 Podwale street)
19:00-22:00 CLOSING CEREMONY Campfire in open air (Zemborzycki Lake)
JULY 6, THURSDAY:
8:30/9:00-19.00 LUBLIN – CHEŁM – SOBIBÓR – LUBLIN 1 day tour
8:30/9:00-19.00 LUBLIN – ZAMOŚĆ – BEŁŻEC – LUBLIN 1 day tour
8:30/9:00-19.00 LUBLIN – LUBARTÓW – MIĘDZYRZEC PODLASKI – LUBLIN 1 day tour
11.00-12.00 THE LUBLIN TRIANGLE: The Yeshiva, the Jewish Hospital and Peretz House Guided tour by Piotr Nazaruk (Yeshiva)
11:00-14:00 State Museum at Majdanek Guided tour
12:00-13:00 Grodzka Gate Exhibition Guided tour (Grodzka Gate)
15.00-17.00 Ceremony of awarding the title of Honorary Citizen of the City of Lublin to Irena Hochman and Tadeusz Mysłowski, The ceremony organized by the Lublin City Hall, admission by invitation only (The Old Theater)
JULY 7, FRIDAY:
8:30/9:00-17.00 LUBLIN – WŁODAWA – SOBIBÓR – LUBLIN 1/2 day tour
8:30/9:00-17.00 LUBLIN – KAZIMIERZ DOLNY – LUBLIN 1/2 day tour
12:00-13:00 Grodzka Gate Exhibition Guided tour (Grodzka Gate)
19.00-22.00 EREV SHABBAT Meeting with the Lublin Jewish Community (Yeshiva)
Discover Lublin. See the list of guided tours →
Discover the Region. See the list of guided tours →